Франківські студенти-біохіміки виявлятимуть людей із ризиком захворіти на діабет

За боротьбу з ожирінням та цукровим діабетом взялися у якості волонтерів наші студенти-біохіміки. 10-11 грудня вони практикувалися на тренінгу у рамках румунсько-українського гранту “Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету – спільна румунсько-українська програма отримання та поширення знань про здоров’я.

Тож близько півсотні майбутніх біохіміків Прикарпатського університету обстежуватимуть дорослих і дітей на місцях за допомогою спеціальних медичних вимірювальних приладів, інформує Фіртка з посиланням на сайт ВНЗ.

«Цей проект дає практичні навички роботи з приладами, які використовуються у проєкті. Є декілька речей, які є принципово важливими – це оцінка ваги, зросту, індексу маси тіла. Крім того, під час тренінгів студенти навчаться користуватися так званими «розумними вагами», які визначають відсоток жиру, м’язової маси та кількість калорій, які людина повинна підтримувати, щоб постійно бути у доброму фізичному стані», – зазначив керівник румунсько-українського проєкту, професор Володимир Лущак.

Окрім наших студентів в практичних тренінгах взяли участь і румунські партнери – співробітники та студенти університету (м. Сучава), які приєдналися до роботи заходу у форматі онлайн. Основною робочою мовою тренінгів була англійська.

Тренерами занять виступили молодший науковий співробітник ПНУ, лікар-інтерн ІФНМУ Іван Твердохліб та доцента кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук, кандидатка біологічних наук Олександра Абрат.

Під час тренінгів студенти мали змогу удосконалити навички по оцінці базових показників здоров’я (температура тіла, артеріальний тиск, співвідношення ріст/вага); визначенню показників ризику надлишкової ваги та ожиріння (індекс маси тіла та відсоток вісцерального жиру, відсоток м’язової маси, величина жирової складки, тощо); а також основного показника ризику розвитку цукрового діабету – рівень глюкози в крові.

«Вже з початку наступного року ми проведемо у чотирьох населених пунктах області (м.Бурштин та селах Пійло, Стецева і Тисменичани) безкоштовне та безпечне обстеження з дотриманням всіх вимог карантину. Це будуть консультації для населення. Ми перевіримо під час обстежень показники на вміст цукру в крові, артеріальний тиск, щоб визначити ризики. Також надамо рекомендації щодо здорового способу життя та інші потрібні поради. Саме до проведення таких практичних консультацій ми залучимо наших студентів-волонтерів проєкту», – розповіла координатора проєкту, професорка Галина Семчишин.

Кожен учасник програми, який за результатами скринінгу потрапить у зону ризику ожиріння чи цукрового діабету другого типу, отримає консультацію та буде скерований до сімейного лікаря, який надалі вестиме консультування пацієнта.


Читайте також:

У Калуші через борг припиняють видавати інсулін в аптеках

Прикарпаття не забезпечене інсуліном на 4,5 млн гривень


13.12.2020 562
Коментарі ()

12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1496
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2266 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2968
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3876
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5543
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4758 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

451

Становище в країні зараз дуже складне, тому Сергій Марченко, міністр фінансів України, прогнозує болючі заходи: різке підвищення податків та різке скорочення витрат.

289

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4881

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6773
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

634 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3413
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5665
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1559
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

2086 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4398
25.05.2022

До Європейського дня парків провели просвітницьку прогулянку для франківчан та гостей міста.

201
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2761
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4730 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6423 1