Фестиваль гуцульського етнічного одягу «Лудинє-фест» або за що цісар Франц-Йосиф звільнив космачан від податків

На місцевому карпатському діалекті «лудинє» означає святковий одяг. На великому подіумі в центрі  гірського містечка представили понад 80 святкових жіночих, чоловічих і дитячих, святкових, повсякденних, весільних костюмів.

 

Найбільше було одягу із карпатського регіону, але присутні на святі могли помилуватися й народною ношею Покуття, Поділля і навіть Сумщини та  українського степового регіону. Милувалася різнобарв’ям одягу й кореспондент «Експресу».

 

…Уберя, лудинє, вборини, згарди,  ґердани, обгортки, кресані, фоти, гачі... Червоні, яскраво жовті, зелені та оранжеві… Здається, навіть сонцю вже нема тут що робити. Площу та місто освічує одяг. Сходяться та з’їжджаються великі гуцульські роди. З Києва. Львова, Кракова, Криму, Вашингтону, Берліна, Парижу. Де лише не закидає життя та доля гуцулів. Але гори їм наймиліші. Мила розмова з родиною. Яскрава ноша гуцульська. Усе, чим багаті, горяни показують на фестивалі.

 

«Основну колекцію одягу, яку показуємо на подіумі, взято з колекції музею  Михайла Струтинського, – розповідає «Експресу»  організатор дійства, міський голова Косова Микола Фокшей.  – У цій збірні є близько 10 тисяч екземплярів народної вишивки (!!!). Долучилися до свята і викладачі та студенти нашого знаного закладу – Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва. На основі народних традицій вони створюють вже сучасний одяг,  який залюбки купують модники і модниці зі всієї України, Європи та Америки. Приїхали на фестиваль великими родинами й представники наших сіл. Зі старих дерев’яних скринь повиймали скарби прадідівські, аби показати світові, що то є гуцульське лудинє.»

 

А на площі таке різнобарв’я, що очі розбігаються. Усе хочеться роздивитися, до всього доторкнутися. Набратися енергії грі від прадавніх орнаментів. Он у великій хустці іде бабця з онучкою. А ось велика гуцульська родина поправляє прикраси та капелюшки на головах онуків. Мама чепурить донечку: бовди (стрічки на косах) зав’язує так, як ще прабабуся навчала – аби нічого лихого не вчепилося. «Стрічки та хустки гуцулок мають не лише практичне та естетичне значення, але й магічне.  –  каже сільська голова знаного центру ліжникарства Яворова Катерина Шкрібляк.  –  Колись заміжній жінці вийти з дому без хустки  –  було великими соромом і гріхом. «Волоссям світити  –  родину ганьбити» , – казали наші предки. Для кожного віку були свої хустки. Зовсім молоді молодички пов’язували білі, червоні, зелені хустки. Старші  –  чорні, бордові, темно жовті.   За кольором та візерунками можна було безпомилково визначити, з якого села жінка».

 

Але Яворів ще й здавна славиться одягом з ліжників. А тепер ще й сучасним одягом, із прадавніми геометричними орнаментами-оберегами. Навіть відомі та знані в Україні модельєри з великих міст, консультуються із яворівськими майстринями. Купляють у них ткані відрізи та шиють з них одяг для віп-персон. Ще одним центром народного мистецтва в одязі й талановитих майстрів є Космач. Жовтогарячі чоловічі та жіночі сорочки, запаски, червоні  вовняні шкарпетки і хустки ні з чим не сплутати. Недаремно назва «Космач» перекладається як келія сонця. Сонячні щирі люди, сонячний одяг, сонячна земля і гори, що тягнуться до сонця. Родина Параски та Романа Бойчуків приїхали до Косова та захоплено розповідають про сільський одяг.

 

«У хатах наших х старожилів на стінах ще й досі висять портрети австро-угорського цісаря Франца-Йосифа. Колись космачани відправили до нього делегацію з проханням знизити їм податки,  –  розповідає Роман Бойчук.  –  І вони так здивували вінценосного своїм яскравим одягом, що цісар почав розмовляти з гуцулами. Ці горді волелюбні люди настільки полонили Франца-Йосифа, що він узагалі звільнив Космач від податків. Минули століття, а ми дивуємо світ нашою вберею й досі».

 

А гостей свята кожне село дивувало чимось особливим. Не повторюється орнамент на вишиванках, спідницях, не знайти однакового краю чоловічих штанів. Немає однакових кресань-капелюхів.

 

А весільний одяг та зачіски молодої  –  це такі шедеври. Що десятки іноземців, які прибули на свято, очей відвести не можуть.

 

«Я досі такої краси ніде не бачила, хоча багато по світу поїздила, –  мовить Моллі Шербер з американської Каліфорнії.  –  Обов’язково хочу навчитися робити такі зачіски, як мають ваші молоді. Можливо, незабаром це стане моїм бізнесом. Адже багато модних і стильних дівчат у США хотіли би похвалитися такими «спорудами» зі стрічок, леліток та бісеру».

 

А задоволений святом міський голова Косова  каже, що хоче зробити фестиваль традиційним, аби він став ще однією туристичною принадою Прикарпаття.

 

«Це наша духовність, багатство, обереги правічні», – мовить пан Фокшей.

БРІЗ


09.07.2011 Сабіна РУЖИЦЬКА 2206 2
Коментарі (2)

Віра 2011.07.12, 17:16
А де ж фото? Ми теж хотіли б подивитися на те лудинє і зачіски .
Роман Печижак 2011.09.22, 11:55
Фото э тут, в групі facebook, можна переглянути та долучитись http://www.facebook.com/media/set/?set=oa.207248099322957&type=1
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

358
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1199
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2119 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1020
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2929
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2015

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

790

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

958

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1381

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1986
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26233 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

673
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

874
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2894
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1148
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

863
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1114
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1116
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

310
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4082
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

982
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1551