Феномен франківського мотоспорту подібний до вибуху

Хто раз на байку отримав крила, той назавжди віддасть йому серце. Так кажуть про своє захоплення мотоспортом брати Рущаки. Траси престижних змагань скорилися франківським байкерам з першої спроби. Новачків виводив на старт легендарний мотогонщик - багаторазовий чемпіон України та Радянського Союзу, майстер спорту Юрій Мамров.


Випробування з перешкодами

Франківська команда мотогонщиків робить честь нашому місту. Останніх три роки і командою, і в особистих заліках спортсмени беруть призові місця на чемпіонатах України з крос-кантрі, ралі-рейдів та ендуро. Багатоденні екстремальні перегони гірськими та лісовими дорогами (ендуро) - їх улюблений вид гонок. Певно, дається взнаки рідний ландшафт.

Останні змагання 25-27 червня у Вижниці (Чернівецька область) принесли франківцям перше місце. Другий етап Чемпіонату України з ендуро відбувався на перевалі Німчич. Три дні на трасі 90 км змагалися у вправності і витривалості сім команд - близько півсотні спортсменів-мотоциклістів.

Специфіка ендуро в тому, що байкери долають трасу за певний час. Інтрига - лісове та гірське бездоріжжя, необхідність орієнтування на місцевості (GPS заборонено) та перепади висот. «В окремих місцях висота підйомів сягала 300 метрів. Приблизно такими ж були і спуски. Чотири-п’ять разів за день переїжджали через річки, - розповідає Руслан Рущак. - Точніше, ми їх форсували. Гонка розпочалася в дощ, стартували просто крізь стіну зливи. За хвилину вимокли наскрізь. А далі вже було легше…»

Дощ лив усі три дні ендуро. «Жорсткі були умови, - продовжує Юрій Мамров. - Увесь час треба було перемагати не так глину й воду, як себе. Підсумовуючи перший день змагань, ми обговорювали, чи варто об’їжджати бурхливу воду, чи пробивати потоки. «Та що, нам вода по пояс!» - демонстрували спортивну відвагу хлопці. «Кому по пояс, а кому - по шию! - якось розпачливо відгукнувся Міша «Лагуна». І що ви думаєте?! Пройшов ендуро з найкращим результатом».

Герої вижницьких мотогонок: Михайло Попелюк (категорія «юніори»), Михайло «Лагуна» Голинський, Іван Голинський-молодший, Ярослав Рущак, Руслан Рущак, Сергій Уржумцев. Попереду ще три етапи: 29-31 липня - у Львові, 19-21 серпня - в Коломиї та 10-11 вересня - в Сторожинці (Чернівеччина). Франківська команда, що виступає під егідою обласної Федерації мотоспорту України, має твердий намір утримати п’єдестал.

 

Франківський вибух

Феномен франківського мотоспорту подібний до вибуху. У 2008 році у великий спорт після 20-річної перерви повернувся Юрій Мамров. У своїх 55 він знову показав клас і довів, що внутрішній вогонь, помножений на пристрасть до байку, не має обмежень.

Складна травма наприкінці 1980-х, отримана під час тренерської роботи в Середній Азії, вибила гонщика з сідла. Наступний удар дістав удома, коли на початку 90-х повернувся до Франківська. Клуб, у якому займався і виступав, розвалився. Іменний мотоцикл зник. «Чи пропили, чи продали: слідів машини не знайшов і досі, - розповідає Юрій. - Подальша історія моя типова, як у більшості наших хлопців. Працював, відкрив власну справу, заробив, купив мотоцикл. Поки не сів на байк, кожної ночі снилося, що лечу на задньому колесі. Вирішив іти на багатоденні гонки - на ендуро та ралі-рейд. Пересів з Чезета на Kawasaki. Інакша, складніша машина вимагала зовсім іншого стилю їзди. Перший час тільки на зеленку й працював…»

Юрій починав відновлення з двадцяти падінь на день. Через півроку тренувань стартував в ендуро. Як «номер 13», показав другий результат, чим просто «висадив» спільноту спортсменів. Наразі найстарший в Україні мотогонщик займається і виступає разом зі своєю командою. Так за правом можна назвати молодих гонщиків, які гуртуються довкола Мамрова і вважають його своїм наставником. Їхні успішні виступи, на думку вчителя, якраз і зробили «франківський вибух» в українському мотоспорті.


Внутрішній вогонь

Брати Руслан (38 років) і Ярослав (34 роки) Рущаки прийшли в спорт три роки тому з легкої «подачі» Юрія Мамрова. Він переконав гарячих уболівальників з 20-річним досвідом любительського водіння байків вийти на трасу крос-кантрі. Перша спроба принесла братам 5-те і 7-ме місця. За підсумками ЧУ-2009 Рущаки увійшли в трійку лідерів. З минулого року вони виступають за команду області. В 2010-му команда завоювала першість України в кантрі-кросі та ендуро. А Руслан і Ярослав заробили очки для звання кандидатів у майстри спорту.

«Раніше ми трюкачили на спортбайках, - розказує Руслан. - Витиснеш так 300 км/год по трасі - король! Вийшли тренуватися в ендуро. Швидкість - в чотири рази менша. А заледве виїхав на гірку, впав. Це мене заїло. А тут ще зверху легенько так на китайському скутері чоловік з жінкою з’їжджає. Потім знову їде наверх… Ото стимул був!» А ще було бажання їздити горами, підхоплює брат. «На спортивних мотоциклах у нас фактично немає де «зарядити», - пояснює Ярослав. - А 80 км/год на ендуро по Карпатах дають більше адреналіну, ніж асфальтних 280. Плюс атмосфера змагань, можливість поділитися азартом, поспілкуватися з однодумцями».

Брати Рущаки - цей той випадок, де мрія займатися мотоспортом, плекана з дитинства, підкріплена харизмою гонщиків. Її роблять, за словами Юрія Мамрова, особисті якості Руслана і Ярослава. Це миттєва реакція, природне відчуття швидкості, безстрашність, витривалість, наполегливість, кмітливість і, звісно, технічна грамотність.

Вітчизняний мотоспорт передбачає, що спортсмен має бути на всю голову гонщик і на всі руки майстер. Хлопці самі обслуговують своїх «коней»: готують до змагань, перевзувають і дотягають на трасі, перебирають опісля. Такі розкоші, як механіки й «технічка», а також лікар, масажери, кухарі тощо - не українського мотоспорту ознаки. «Ми все робимо самі, - каже Руслан. - Часто живемо в наметах. Готуємо на плитці. Економимо, де можемо. Доводиться багато вкладати, щоби реалізувати потребу їхати».


Потреба їхати разом

На сьогоднішній день спортсмени утримують себе самотужки. Щоби змагатись, потрібен не тільки відповідний байк (вартістю до $15 тисяч) та екіпіровка (близько $1 тисячі). А ще й ліцензія, страховка, витратні матеріали під час гонки (пальне, зміна покришок після кожного кола, гальмівних колодок тощо). Здебільшого все це оплачується власним коштом гонщиків. «Призові» нагороди? Смішні. Наприклад, у Вижниці учасники ендуро отримали 350 грн. за перше місце, 250 - за друге і 150 - за третє.

Мотокрос - не футбол, «даху» не має, жартує Юрій Мамров. Реально: в Україні нема жодної державної школи з мотоспорту. Приватна - одна, в Дніпропетровську. Чомусь не показує результату. Тож мотоспорт «живе» в тих областях, де є або добрі місцеві менеджери, або затяті його прихильники.

Останніх у Франківську - кілька десятків. На «покатушки» гірськими дорогами в околицях Яремче й Микуличина регулярно збирається компанія з більше десятка байкерів. «П’ятнадцять франківців мають швидкісні спортивні мотоцикли, - каже Ярослав Рущак. - Ще є хлопці на квадроциклах. Всі вони легкі на підйом і мають бажання їздити. Добра новина: хто катається в кросі, зробили за свої гроші трасу в Тисмениці. Подали заявку, щоби приймати на ній регіональні змагання з мотокросу…»

З огляду на рух, зауважує Юрій Мамров, виникла ідея створити міський клуб. «Івано-Франківський мотоциклетний клуб» має базуватися на колишньому Лисецькому полігоні - там є відповідна траса. Ідея - на стадії втілення. Мотоклуб вітатимемо восени.


11.07.2011 2804 0
Коментарі (0)

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

644
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1909
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1074
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1502 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2735
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2087

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

463

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

543

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1459

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1439
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

302
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18195
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1160
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3500
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

867
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10628
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6389
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1031
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

299
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

525
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3133
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

840