Федерація Прикарпаття

За своїм внутрішнім укладом Франківщина подібна на федерацію чи конфедерацію. Центр нашого прикарпатського ромба, те, що є безпосередньою Станиславівщиною, майже геометрично об'єдную і розділяє чотири кути, кожен з яких є відносно окремим краєм. На Півдні - Гуцульщина, на Заході - Бойківщина, на Півночі - Опілля, а на Сході - Покуття.

Якби не Івано-Франківськ, мешканці цих країв могли б і не зустрічатися. Настільки самодостатнім є життя у кожному з них. Звичайно, що хоча б раз кожен приходив до гуцулів, або гуцули з'являлися самі у не своїх краях.

Гуцули і бойки - два українські субетноси, які настільки дбають про свою ідентифікацію, що у реальності їхньої інакшості ніхто не сумнівається. Щоправда, бойки нерідко соромляться того, що вони бойки. Перемогла все ж таки гуцульська версія світу, в якій фігурує "дурний бойко". Те, що «гуцул» іноді також вживається як образа, нікого не переймає, бо той гуцул переважно хитрий, або жадібний, або несамовитий. Як би там не було, але питання того, звідки походять назви гуцулів і бойків, і досі викликає гарячі суперечки в середовщиі франківських краєзнавців та істориків.

Бойкам належать Горгани. Найдикіші і найбезлюдніші, найлісистіші і найкам'янистіші гори у системі Карпат. Глухий кут, який до того ж межує з такими самими бойками на Закарпатті і Львівщині. Ще й вершини тут такі, як гострі копиці сіна - стрімкі, і одна гора біля іншої. Потрібно щоразу виходити і сходити, відстань на карті ніколи не може відповідати пройденим кілометрам. Тут дуже тяжко господарювати у лісі, тому лісів тут найбільше, а доріг найменше. І полонин - пасовищ - нема. Але бойки вперті і дуже знають своє. Вони, на відміну від гуцулів, не мають особливої охоти знати щось про інші світи. Досить того, що вони - справжні білі хорвати, рештки великої держави, яку колись подолав Київ. У певному сенсів українців зі Сходу тут досі можна вважати окупантами. Це є очевидним навіть на рівні фонетики, на рівні голосних. Від Франківська Бойківщина відділена величезним, як на найгустіше заселену область, Чорним лісом, який відразу ж за межею Франківська і починається (власне тому партизанка завжди доходила до околиць обласного центру).

Такими ж тихими і непоказними є мешканці франківської рівнини і перед гір'я - Покуття і Опілля. Опілля завжди було найцивілізованішим кутом Франківщини. Там багато давніх містечок - Рогатин, Бурштин, старих акуратних сіл, листяних лісів, там керунок до Львова. Саме на Опіллі влаштували собі цитадель модерні цінності галицького села - працьовитість, ощадність, родинність, грамотність, взаємопоміч, старанність, стриманість, побожність і національна свідомість. Звідти походять найкращі священики, вчителі, громадські організатори і молодші офіцери. Ще там добре ростуть румбарбар і порічки.

А Покуття, яке відрізняється від всієї Франківщини кліматом і родючістю, Дністром і харчами, одним боком зв'язує Перед гір'я з Великою Україною, а іншим - простує до Карпат. Саме тут людей найбільше, саме їх завжди поважали, зневажали і жаліли верховинці за те, що мусять так тяжко працювати на землі. Хоча якраз ці райони здаються на перший погляд дивовижно безлюдними. Всюди оброблені поля, косовиці, фруктові сади, пасовища, городи. Житла туляться десь по кутах. Годуючи гори, покутяни набралися від гір вимови, естетики, взорів і мотивів, переказів і героїки, хоч антропологічно вони значно грубшої, тяжчої кості. Гори були для них уявленням про вільне життя для себе, яке було неможливе, бо не можна покинути землю, але можна чекати пришестя Довбуша. І образом безпеки, бо якраз на Покутті - найсхіднішій західній землі - відбувалося найбільше війн, боїв, маршів, сюди найперше ішли турки і москалі. І тут майже нема деревини, навіть на дрова. А у хатах з'являється синій колір. Тут є свій тютюн. Своя справжня столиця - Коломия, яка настільки столиця, що насправді не потребує інших столиць, не кажучи вже про Франківськ. Бо Коломия - місто. Принаймні сусідня Гуцульщина вважає його столицею і для свого вжитку. Зрештою, Покуттю вже і не треба намагатися бути показним. Для нього раз і назавжди все зробив Стефаник.

Натомість Гуцульщина буяє. Фактично заради явних і скритих гуцулів існує ціла Франківщина, яка до того всього є ще і головним експортером гуцульських сувенірів. Головним талантом гуцулів є здатність роздвоюватися між постійним і тимчасовим місцем життя. Ще й так, що поступово тимчасове за тимчасовим стає постійним. Символом гуцульського світу можуть бути гірські доісторичні стежки, які самі з'єднують у цьому світі все зі всім. Двовір'я - нерозривне плетиво поганства і християнства - було би офіціозом і інтимом, якби Гуцульщина стала теократичною державою. В кожному разі Гуцульщина за будь-яких режимів залишається фактичною автономією, яка тримається на реальній і ідеальній причетності до роду. Це єдиний край в Україні, де діалектом української мови можна користуватися як арго. Ще й з відповідними темпераментними інтонаціями, які додають правічної мудрості. І це єдиний край в Україні, де кожна особа - особистість. Навіть тоді, коли зустрінеться з Довбушем, або ходить з колядою, або зрізає електричні дроти, або зустрічається з братом у Нью-Йорку. В кожному разі Гуцульщина - це наша антична Греція, яка до того ж віддавна втягнута у континентальні процеси.

Якщо розглядати гори як магніт, який все стягує до себе, то протимагнітом, який врівноважує потоки хвиль, слід вважати Івано-Франківськ - Станиславів. Дивовижний утвір волі, котрий розміщений у відповідному місці і не дає ромбові крутитися. Як виважений цвях у стіні, на якому висить важка рама. Місто-форт, місто-порт, гавань і брама, місто-міст, найсерйозніша ідеальна конструкція серед розхитаного і розбурханого моря гір. Мало яке місто має історію настільки функціональну і настільки раціональну. Те, що воно просто існує як точка, дозволяє йому бути навіть пляжем. І дозволяє імітувати місто невеличким лабіринтом кількох насичених вулиць, на яких апробовані усі принесені архітектурні стилі, які проходять тут акліматизацію. Поза лабіринтиком - багато неміських осель серед садів і городів. Після того, як місто стало нашим, а не передгірським пристанищем чужинців, його кордони розчинилися. Від Франківська розходяться хвилі традиційних осель, які творять гігантську мережу підміських сіл-поселень, пронизаних дивовижним плетивом переходів. І щойно тепер формується покоління міщан, яким вже нема потреби це місто завойовувати, стираючи не свою історію, і в яких нема охоти при найменшій нагоді побути у селі, бо у місті насправді нудно.

Погодившись на роль вседержавного курорту, Франківщина хоч-не-хоч змушена потамовувати саму себе. На перше місце виходять інші стратегії - як бути таким, щоби подобатися. І щоби скористатися з того, що когось приваблює. На поверхню виставляється блискуче. А справжність найбільше проявляється завдяки тому, що виблискування наразі доволі тьмяне й невміле. Як каналізації усіх пансіонатів на берегах Пруту - від Заросляка під Говерлою до Коломиї - що ведуть прямо у цей Прут, заради якого і завдяки якому існують самі пансіонати. І якраз такі речі є на Франківщині найцікавішими, бо справжніми - внутрішнє життя курорту, фрагментарні антропологічні спостереження у світі, який вірить у цілющу магію бездонних Карпат.

 

Тарас ПРОХАСЬКО

Галицький кореспондент


04.08.2011 Тарас Прохасько 2293 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2017
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1882
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1881
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5589 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2174 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

774

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

845

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1050

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3703
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26184
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10214 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7742
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

267
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

291
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

407
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1307
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

909