
Відкрите вторгнення росії на територію України змусило успішних тепличників з Донеччини вирощувати нові врожаї томатів та тюльпанів на Івано-Франківщині.
Через війну аграрії втратили майже все: потужні виробничі комплекси, посівні площі та сучасну техніку, але змогли евакуювати найцінніше — колектив та віру у перемогу України, передає Фіртка.
Як все починалося?
Команда ТОВ “Тепличний комбінат” займається бізнесом на закритому ґрунті вже понад 8 років. Завдяки наполегливій роботі та розумним інвестиціям аграрії перетворили пострадянський тепличний комплекс поблизу Горлівки на сучасну інноваційну компанію.
“До війни у нас на Донеччині було 12 га скляних теплиць з автоматизованими системами управління, контролю клімату, живлення та подачі вуглекислого газу.
Тому продукція відповідала найвищим стандартам якості. Отож, і проблем з її реалізацією не було. Наші томати купували великі українські рітейлери: “Сільпо”, “АТБ” та інші”, — розповідає інвестор ТОВ «Тепличний комбінат» Денис Хлякін.
Однак у серпні підприємство опинилося за 5 км від лінії фронту. Аби зберегти бізнес, людей та продукцію, що переважно імпортується на терени держави, довелося терміново шукати місце для переїзду.
Евакуювали найцінніше — людей
“Коли війна прийшла до нас на подвір’я, стало очевидним, що переміщення техніки - це місія, яку виконати неможливо. На щастя, залишків врожаю на той час вже не було.
Тому евакуювали тільки найцінніше - людей. Саме вони вдихають життя у технології”, — пригадує бізнесмен.
Інвестор додає, що пошук у ґуґлі запропонував не дуже багато варіантів для переїзду, адже тепличний бізнес вкрай специфічний, а продати необхідні виробничі потужності, що мають глибинні свердловини, теплопостачання та дозволи, погодилися лише на Прикарпатті. Однак попередні господарі залишили у спадок борги, арештовані рахунки та занедбані теплиці – з розбитим склом і обрізаним газопроводом.
“Проблем у нас сьогодні вистачає: треба готуватися до нового сезону, що хочемо розпочати наприкінці грудня. Тому зараз реанімуємо, ремонтуємо й модернізуємо наявні теплиці.
За державною допомогою поки не зверталися, хоча у перспективі, мабуть, стануть доречними пільгові кредити — плануємо принести на нове місце сучасні агротехнології, які були у нас на Донеччині.
Саме тому можливість реструктуризації боргів від компанії “Твій газзбут” виявилися слушною для нас. Така підтримка дозволяє нашому бізнесу «дихати» вільніше, робити більше інвестицій у оновлення виробництва й загалом почуватися впевненіше.
До речі, половину газового боргу ексхазяїв ми вже погасили”,— говорить аграрій.
Для працівників облаштували гуртожиток
Наразі підприємство забезпечує робочими місцями понад два десятки трудівників. Частина з них залишила рідні домівки разом з комбінатом.
У компанії підкреслюють, що головні інвестиції - це люди. Адже саме від них залежить, чи щедрими будуть нові врожаї. Тому для працівників, які подолали разом з підприємством понад 1300 км, облаштували гуртожиток.
“Для цього ми відремонтували два будинки, що були на території комбінату.
Сьогодні у них проживають 14 працівників, двоє з них - з сім’ями”, — зауважує Денис Хлякін.
“Вірю, що після Перемоги повернемося додому”
Нині тепличники з оптимізмом дивляться у майбутнє та ще вирішують, які саме томати сіятимуть. Адже кожен сорт має індивідуальні характеристики та переваги: від ліпших смакових якостей — до більших термінів зберігання й кращої придатності до транспортування.
За словами аграріїв, на Прикарпатті їхні угіддя поки налічують лише 1 га. Тому, аби зробити правильний вибір сортів, спочатку необхідно ретельно вивчити запити ринку на новому місці.
Втім, у компанії планують розпочати збір нового врожаю вже у березні 2023 року. А перспективи на наступний сезон — збільшення посівних площ.
“Вірю, що після війни наш комбінат та колектив повернуться додому — на рідну Донеччину, а зараз наполегливо працюємо заради Перемоги та українців”, — підсумовує бізнесмен.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: