«Евакуювали найцінніше — людей»: тепличники з Донеччини готуються збирати нові врожаї на Прикарпатті (ФОТО)

Відкрите вторгнення росії на територію України змусило успішних тепличників з Донеччини вирощувати нові врожаї томатів та тюльпанів на Івано-Франківщині.

Через війну аграрії втратили майже все: потужні виробничі комплекси, посівні площі та сучасну техніку, але змогли евакуювати найцінніше — колектив та віру у перемогу України, передає Фіртка.


Як все починалося?


Команда ТОВ “Тепличний комбінат” займається бізнесом на закритому ґрунті вже понад 8 років. Завдяки наполегливій роботі та розумним інвестиціям аграрії перетворили пострадянський тепличний комплекс поблизу Горлівки на сучасну інноваційну компанію.

“До війни у нас на Донеччині було 12 га скляних теплиць з автоматизованими системами управління, контролю клімату, живлення та подачі вуглекислого газу.

Тому продукція відповідала найвищим стандартам якості. Отож, і проблем з її реалізацією не було. Наші томати купували великі українські рітейлери: “Сільпо”, “АТБ” та інші”, — розповідає інвестор ТОВ «Тепличний комбінат» Денис Хлякін.

Однак у серпні підприємство опинилося за 5 км від лінії фронту. Аби зберегти бізнес, людей та продукцію, що переважно імпортується на терени держави, довелося терміново шукати місце для переїзду.


Евакуювали найцінніше — людей


“Коли війна прийшла до нас на подвір’я, стало очевидним, що переміщення техніки - це місія, яку виконати неможливо. На щастя, залишків врожаю на той час вже не було.

Тому евакуювали тільки найцінніше - людей. Саме вони вдихають життя у технології”, — пригадує бізнесмен.

Інвестор додає, що пошук у ґуґлі запропонував не дуже багато варіантів для переїзду, адже тепличний бізнес вкрай специфічний, а продати необхідні виробничі потужності, що мають глибинні свердловини, теплопостачання та дозволи, погодилися лише на Прикарпатті. Однак попередні господарі залишили у спадок борги, арештовані рахунки та занедбані теплиці – з розбитим склом і обрізаним газопроводом.

“Проблем у нас сьогодні вистачає: треба готуватися до нового сезону, що хочемо розпочати наприкінці грудня. Тому зараз реанімуємо, ремонтуємо й модернізуємо наявні теплиці.

За державною допомогою поки не зверталися, хоча у перспективі, мабуть, стануть доречними пільгові кредити — плануємо принести на нове місце сучасні агротехнології, які були у нас на Донеччині.

Саме тому можливість реструктуризації боргів від компанії “Твій газзбут” виявилися слушною для нас. Така підтримка дозволяє нашому бізнесу «дихати» вільніше, робити більше інвестицій у оновлення виробництва й загалом почуватися впевненіше.

До речі, половину газового боргу ексхазяїв ми вже погасили”,— говорить аграрій.


Для працівників облаштували гуртожиток


Наразі підприємство забезпечує робочими місцями понад два десятки трудівників. Частина з них залишила рідні домівки разом з комбінатом.

У компанії підкреслюють, що головні інвестиції - це люди. Адже саме від них залежить, чи щедрими будуть нові врожаї. Тому для працівників, які подолали разом з підприємством понад 1300 км, облаштували гуртожиток.

“Для цього ми відремонтували два будинки, що були на території комбінату.

Сьогодні у них проживають 14 працівників, двоє з них - з сім’ями”, — зауважує Денис Хлякін.


“Вірю, що після Перемоги повернемося додому”


Нині тепличники з оптимізмом дивляться у майбутнє та ще вирішують, які саме томати сіятимуть. Адже кожен сорт має індивідуальні характеристики та переваги: від ліпших смакових якостей — до більших термінів зберігання й кращої придатності до транспортування.

За словами аграріїв, на Прикарпатті їхні угіддя поки налічують лише 1 га. Тому, аби зробити правильний вибір сортів, спочатку необхідно ретельно вивчити запити ринку на новому місці.

Втім, у компанії планують розпочати збір нового врожаю вже у березні 2023 року. А перспективи на наступний сезон — збільшення посівних площ.

“Вірю, що після війни наш комбінат та колектив повернуться додому — на рідну Донеччину, а зараз наполегливо працюємо заради Перемоги та українців”, — підсумовує бізнесмен.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі (1)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2599
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1623 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3696
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5485
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1714
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2124

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

214

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

227

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

425

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

913
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

513
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

796
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2497 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

560
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

902
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4947
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

764
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

691
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

626
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

428
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

754
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

915 2