Система фінансів продовжує своє трансформування протягом тисяч років. Не припиняються зміни і в наші часи. Якщо раніше практикували товарний обмін, а тепер використовують монети й паперові гроші, то зараз деякі спеціалісти стверджують, що через кілька десятків років паперові гроші можна буде побачити лише в музеях.
Зараз навіть люди старшого покоління нечасто користуються готівкою: розрахунок проводиться за допомогою платіжних карт. Найдалекоглядніші жителі України мають заощадження у криптовалюті: курс біткоїна дуже високий, а фінансова сила така ж, як у звичайних грошей. Розвиток віртуальних валют краще розглянути на прикладі саме цієї крипти.
Епоха виникнення біткоїна
Цифрові гроші розроблялися досить давно: в багатьох країнах світу вже понад 50 років використовуються електронні платіжні карти. Певні кроки для створення крипти проводилися і в 60-ті, і в 80-ті, і у 90-ті роки минулого століття. Головною проблемою розробників в 90-х стало те, що вони хотіли зробити систему централізованою.
Біткоїн виник у 2008 році, коли Сатоші Накамото оприлюднив в інтернеті концепцію своєї розробки. Нова крипта базувалася на технології блокчейну, тобто була повністю децентралізованою. Криптовалюта не підпорядковувалася урядам країн чи банківським мережам.
У 2008 році була оприлюднена система роботи, а вже у 2009 провели першу покупку криптовалюти за фіатні кошти (10 доларів). В перший рік нова розробка зацікавила лише тих, хто захоплюється комп’ютерами та технологіями. Але багато хто з них не розумів користі, адже майнити монети можна було за допомогою ПК, а їх видобуток майже нічого не давав.
Згодом система була доопрацьована, а майнити монети стало набагато складніше. Потрібні стали криптовалютні ферми, що працювали на відеокартах. Експлуатація такої ферми була досить дорогим задоволенням, адже необхідне було приміщення, сучасна система вентиляції, наявність деталей для ремонту. Відеоадаптери втричі зросли в ціні, і знайти їх на ринку стало набагато важче. В цей самий час суттєво виріс і курс біткоїна.
Нові криптовалюти
Успіх біткоїна став поштовхом до випуску нових видів крипти. В деяких із них виправлені недоліки біткоїна. Наприклад, Monero або Grin гарантують повну анонімність переказів. Найбільшу популярність отримали:
- Ethereum;
- Polkadot;
- Litecoin;
- Namecoin та тисячі інших.
На теперішній момент існують десятки тисяч видів крипти. Звісно, 99% з них дуже далеко до першої криптовалюти. Курс деяких із видів віртуальних коштів дуже низький (менше ніж 0,01 цента). Але є і досить серйозні варіанти. Наприклад, Ефір.
Вартість певної крипти може дуже швидко змінюватися в залежності від різних ситуацій. Наприклад, санкції стосовно певних країн чи політичні події можуть призвести до зростання курсу. Про це добре знають власники заощаджень, які миттєво реагують на саму подію та приймають певні рішення.
Навіть звичайний допис в соціальній мережі може призвести до зміни курсу. Наприклад, Dogecoin вдвічі додав у ціні всього за кілька хвилин після посту Ілона Маска, який просто згадав нову крипту у своїй соціальній мережі.
Партнерський матеріал