Енергоефективність та енергетична безпека в новій реальності (ФОТО)

Питання енергоефективності, енергетичної безпеки, цін на енергію в останні роки набуває все більшої актуальності.

Про це повідомляє Торгово-промислова палата, передає Фіртка.

Як на глобальному рівні (в контексті кліматичної повістки і глобального потепління, «енергетичних воєн» світових енергетичних картелів та монополістів), так і на рівні держав та окремих громад.

Енергія в світі стала полем холодних «бойових дій». Енергетичні війни, енергетичний тероризм – стали звичними термінами в нашій реальності.

Нещодавно (9 вересня) на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС в Брюсселі, чеський міністр енергетики Юзеф Сікела висловився чітко і однозначно.

«Ми у стані війни. Нам не треба грати словами. Ми у стані енергетичної війни з Росією. І путін, маніпулюючи газовим ринком, намагається зруйнувати громадянський спокій у наших країнах та вплинути на наш спосіб життя, а також атакувати наші економіки», - сказав урядовець Чехії, яка зараз головує в ЄС.

Україна в стані газової війни з Московією перебуває з 2004 року, відколи держава-газовий монополіст щоосені тероризувала нас відключеннями, зупинкою контрактів, цінами.

Весь цей час в нас велося багато розмов про енергоощадливість та енергоефективність, проте мало хто передбачав ту ситуацію, в якій Україна опиниться зараз.

Україна в зиму 2022-2023 років входить в невизначеності щодо забезепечення електроенергією, газом, паливом… 

Член Ради Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Тарас Виноградник, який 26 жовтня модерував круглий стіл з обговорення «Проєкту Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області на 2023-2027 роки» зауважує:

«Московитські окупанти системно руйнують нашу енергетичну інфраструктуру. Під постійними ракетними обстрілами перебувають об’єкти генерації (зокрема наша Бурштинська ТЕЦ), об’єкти розподілу електроенергії. Атомні електростанції стали об’єктами «ядерного тероризму» окупантів.

Пам’ятаємо окупацію Чорнобильської АЕС в перші дні війни. Зараз найбільша в Європі Запорізька АЕС постійно відключається від мережі. Окупанти намагаються взагалі відімкнути її від енергосистеми Україна та підключити до московитської. Постачання газом також залежить від московитського монополіста.

Державний та місцеві бюджети в умовах мають небачені раніше дефіцити, багато родин втрачають доходи, - всі ці фактори приводять до проблем з розрахунками за енергію».

В Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області зазначається, що найбільш важливими є радикальні структурні реформи у всіх напрямках енергетичної політики: енергоефективність, формування конкурентних ринків енергії, диверсифікація, заміщення в енергетичному балансі традиційних видів палива альтернативними джерелами енергії та видами палива. Лише за таких умов може бути досягнутий необхідний для стабільного соціально-економічного розвитку рівень національної енергетичної безпеки. 

Заходи із енергоефективності на Івано-Франківщині, зокрема, мають на меті збільшення до 2027 року частки відновлюваних джерел енергії до 30% та забезпечення економії паливно-енергетичних ресурсів в бюджетних установах до 30%.

Важливими планованими заходами повинні стати енергоаудити та обстеження інженерних систем, підвищення енергоефективності житлово-комунального господарства та багатоквартирного житлового фонду зокрема, сприяння розвитку альтернативної відновлюваної енергетики, декарбонізація енергетичного, транспортного та промислового секторів.

«Загалом, теми енергоефективності та енергозабезпечення в майбутньому надзвичайно цікаві і багатогранні, - зауважує Тарас Виноградник, - від конспірологічних мрій про дармову енергію «з простору» за ідеями Тесли, більш реальних передбачень про керовану термоядерну реакцію, до конкретних і цілком практичних завдань з термомодернізації будівель; реконструкції та встановлення енергоефективних вентиляційних систем; реконструкції систем опалення; автоматизації процесів підтримання температурних режимів; проведення реконструкції систем освітлення в будівлях та вуличного освітлення шляхом заміни ламп на сучасні енергоефективні та встановлення систем автоматичного регулювання; реалізації програм підвищення конкурентоздатності шляхом зменшення енергомісткості виробництва (тобто затрат палива та електроенергії на одиницю продукції); реалізації проєктів з енергозабезпечення на основі відновлюваних джерел енергії, до прикладу – використання біопалива.

21 жовтня виповнився рівно рік з «дня народження» українського закону «Про енергетичну ефективність».

Закон закладає фундамент для фінансування державних програм енергоефективності. Зокрема він передбачає виділення не менше 1% видаткової частини держбюджету на програми з підвищення енергоефективності, проведення регулярних енергоаудитів великими підприємствами, розробку і затвердження цільових програм модернізації житлового фонду, виробників теплової енергії та комунальної сфери.

А реальність спонукає нас по-новому звернути увагу на тему як диверсифікації джерел постачання енергії та фінансування енергозабезпечення, так і колективної та персональної ощадливості. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Мінімум два-три тижні", - Марцінків про відключення світла

«Чому в мене світла нема, а у сусіда є?»: у «Прикарпаттяобленерго» відповіли на типові запитання прикарпатців

На Прикарпатті частково обмежать електроспоживання: де саме


27.10.2022 6783
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699