Енергоефективність та енергетична безпека в новій реальності (ФОТО)

Питання енергоефективності, енергетичної безпеки, цін на енергію в останні роки набуває все більшої актуальності.

Про це повідомляє Торгово-промислова палата, передає Фіртка.

Як на глобальному рівні (в контексті кліматичної повістки і глобального потепління, «енергетичних воєн» світових енергетичних картелів та монополістів), так і на рівні держав та окремих громад.

Енергія в світі стала полем холодних «бойових дій». Енергетичні війни, енергетичний тероризм – стали звичними термінами в нашій реальності.

Нещодавно (9 вересня) на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС в Брюсселі, чеський міністр енергетики Юзеф Сікела висловився чітко і однозначно.

«Ми у стані війни. Нам не треба грати словами. Ми у стані енергетичної війни з Росією. І путін, маніпулюючи газовим ринком, намагається зруйнувати громадянський спокій у наших країнах та вплинути на наш спосіб життя, а також атакувати наші економіки», - сказав урядовець Чехії, яка зараз головує в ЄС.

Україна в стані газової війни з Московією перебуває з 2004 року, відколи держава-газовий монополіст щоосені тероризувала нас відключеннями, зупинкою контрактів, цінами.

Весь цей час в нас велося багато розмов про енергоощадливість та енергоефективність, проте мало хто передбачав ту ситуацію, в якій Україна опиниться зараз.

Україна в зиму 2022-2023 років входить в невизначеності щодо забезепечення електроенергією, газом, паливом… 

Член Ради Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Тарас Виноградник, який 26 жовтня модерував круглий стіл з обговорення «Проєкту Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області на 2023-2027 роки» зауважує:

«Московитські окупанти системно руйнують нашу енергетичну інфраструктуру. Під постійними ракетними обстрілами перебувають об’єкти генерації (зокрема наша Бурштинська ТЕЦ), об’єкти розподілу електроенергії. Атомні електростанції стали об’єктами «ядерного тероризму» окупантів.

Пам’ятаємо окупацію Чорнобильської АЕС в перші дні війни. Зараз найбільша в Європі Запорізька АЕС постійно відключається від мережі. Окупанти намагаються взагалі відімкнути її від енергосистеми Україна та підключити до московитської. Постачання газом також залежить від московитського монополіста.

Державний та місцеві бюджети в умовах мають небачені раніше дефіцити, багато родин втрачають доходи, - всі ці фактори приводять до проблем з розрахунками за енергію».

В Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області зазначається, що найбільш важливими є радикальні структурні реформи у всіх напрямках енергетичної політики: енергоефективність, формування конкурентних ринків енергії, диверсифікація, заміщення в енергетичному балансі традиційних видів палива альтернативними джерелами енергії та видами палива. Лише за таких умов може бути досягнутий необхідний для стабільного соціально-економічного розвитку рівень національної енергетичної безпеки. 

Заходи із енергоефективності на Івано-Франківщині, зокрема, мають на меті збільшення до 2027 року частки відновлюваних джерел енергії до 30% та забезпечення економії паливно-енергетичних ресурсів в бюджетних установах до 30%.

Важливими планованими заходами повинні стати енергоаудити та обстеження інженерних систем, підвищення енергоефективності житлово-комунального господарства та багатоквартирного житлового фонду зокрема, сприяння розвитку альтернативної відновлюваної енергетики, декарбонізація енергетичного, транспортного та промислового секторів.

«Загалом, теми енергоефективності та енергозабезпечення в майбутньому надзвичайно цікаві і багатогранні, - зауважує Тарас Виноградник, - від конспірологічних мрій про дармову енергію «з простору» за ідеями Тесли, більш реальних передбачень про керовану термоядерну реакцію, до конкретних і цілком практичних завдань з термомодернізації будівель; реконструкції та встановлення енергоефективних вентиляційних систем; реконструкції систем опалення; автоматизації процесів підтримання температурних режимів; проведення реконструкції систем освітлення в будівлях та вуличного освітлення шляхом заміни ламп на сучасні енергоефективні та встановлення систем автоматичного регулювання; реалізації програм підвищення конкурентоздатності шляхом зменшення енергомісткості виробництва (тобто затрат палива та електроенергії на одиницю продукції); реалізації проєктів з енергозабезпечення на основі відновлюваних джерел енергії, до прикладу – використання біопалива.

21 жовтня виповнився рівно рік з «дня народження» українського закону «Про енергетичну ефективність».

Закон закладає фундамент для фінансування державних програм енергоефективності. Зокрема він передбачає виділення не менше 1% видаткової частини держбюджету на програми з підвищення енергоефективності, проведення регулярних енергоаудитів великими підприємствами, розробку і затвердження цільових програм модернізації житлового фонду, виробників теплової енергії та комунальної сфери.

А реальність спонукає нас по-новому звернути увагу на тему як диверсифікації джерел постачання енергії та фінансування енергозабезпечення, так і колективної та персональної ощадливості. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Мінімум два-три тижні", - Марцінків про відключення світла

«Чому в мене світла нема, а у сусіда є?»: у «Прикарпаттяобленерго» відповіли на типові запитання прикарпатців

На Прикарпатті частково обмежать електроспоживання: де саме


27.10.2022 6765
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269