"Емоційний стан впливає на сприйняття інформації". Як читати новини без шкоди для психічного здоров'я

Ми майже миттєво отримуємо інформацію про актуальні події, більшість із них трагічні та шокуючі. Ця інформація надходить інтенсивно, з багатьох джерел і майже цілодобово.

Журналістка Фіртки поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.


Як трагічні новини вливають на нашу психіку?


Психологиня каже, з одного боку можливість оперативно отримувати новини приносить користь - ми не відчуваємо себе в інформаційній ізоляції, а також це дає відчуття своєрідного «контролю» над ситуацією. Так наче «нічого не застане мене зненацька, адже про всі події послідовно повідомляють».

Але з іншого боку - ось ми сидимо на роботі, а поруч з нами, в нашому телефоні, з екрана телевізора, з радіоприймача безперервно розгортається картина бойових дій, смертей, каліцтв, пошкоджень, маленьких і великих перемог, викриття, правосуддя, перемовин тощо.

Відбувається наступний процес - ви їдете в тролейбусі, перевіряєте зошити, ремонтуєте праску і починаєте відчувати інтенсивну лють, страх, горе, біль, безнадію, ненависть чи ейфорію. Ці додаткові відчуття будуть впливати на нашу поведінку, самопочуття, стосунки та діяльність.

Саме так інформація впливає на наш актуальний стан, вона стає значним чинником нашого емоційного стану. З іншого боку, необхідно пам’ятати, що наш емоційний стан також впливає на сприйняття інформації.

Наприклад, якщо ми тривалий час відчуваємо відчай і безнадію, новина про доставку ліків в Україну, може сприйнятись дуже підозріливо та загрожуюче.

Наша психіка є доволі стійкою, але якщо ви довгий час перебуваєте у виснаженому стані, у вас немає джерел поновлення сил, ваш режим дня, роботи дуже інтенсивний, ви переживаєте особисті трагедії чи втрати, сімейні, екзистенційні, професійні кризові періоди, то трагічні новини стають додатковим фактором дестабілізації. Наслідком можуть бути - виникнення панічних атак, депресивних епізодів, неврастенії тощо.

Це привід звернутись до спеціаліста/ки в галузі психічного здоров’я, можливо необхідна фармакологічна підтримка для стабілізації стану.


Як допомогти собі після прочитання трагічних та негативних новин?


Варто зазначити важливі властивості нашої психіки - захисні механізми та саморегуляцію. Тобто, психіка фільтрує і захищає нас від стимулів, які можуть стати для нас руйнівними.

Наприклад, ви можете сприймати інформацію «наче через брудне скло», забувати, не могти сконцентруватись, не помічати трагічних деталей, мати приглушену і запізнілу реакцію тощо.

Здоровим правилом є уникнення перестимуляції. Уникання інформації зараз неможливе. А от визначення особистої межі - цілком реальне завдання. Слідкуйте за своїм станом, помічайте від чого вам стає важко, старайтесь не переходити цю межу.

Можете визначити собі місце і час спеціально для ознайомлення з актуальними новинами і читаєте новини лише в цьому місці та у відведений час.

Якщо новини викликають паніку і страх, я не знаю кращого способу, ніж дихальні техніки. Ваше завдання - «активізувати» парасимпатичну нервову систему, яка відповідає за зменшення частоти серцевих скорочень, нормалізації дихання, розслаблення м’язів, зниження тиску.

Активізувати її можна шляхом повільних та довгих видихів. Інший спосіб самодопомоги при інтенсивному страху та паніці - перемикання на когнітивну діяльність.

Наприклад, знаходите і проговорюєте вголос усі предмети зеленого кольору у кімнаті, потім усі предмети круглої форми, здійснюєте додавання чи віднімання, пробуєте здогадатись професії людей, що вас оточують.

Прогулянки, рух і фізична активність. Після сприйняття емоційної інформації у кров виділяється адреналін. Якщо ви будете нерухомо лежати, ви відчуватимете тремтіння, напруження і тривогу.

Звучить банально, але все ж - обирайте лише офіційні джерела інформації, там події висвітлено у формі фактів, оцінок, припущень, планів.

Якщо ви читаєте новини в соцмережах, а особливо у сумнівних джерелах, зазвичай вони перенасичені деталями, мають маніпулятивний характер та негативне емоційне забарвлення, і викликають сильні почуття, не кажучи про сумнівну достовірність.

Обов’язково врівноважуйте інформаційне поле! Спеціально фокусуйтесь на новинах, які висвітлюють мужність, силу, майстерність, відвагу наших військових, доброту, самопожертву, гідність наших громадян, успіх політиків, вдалі перемовини, досягнення, надії, оптимістичні прогнози, локальні новини про події міста.

Слухайте музику, переглядайте кіно, відвідайте виставку, театральну постановку чи концерт. Перегляньте кулінарні канали, комедійні шоу, подивіться мультфільми з дітьми.


Як самостійно допомогти рідним?


Якщо ви маєте змогу, поділіться способами самодопомоги з рідними, будьте уважними до близьких, помічайте зміни у їхньому стані. Спробуйте дотримуватись разом рекомендацій наведених вище.

Спростовуйте фейкову інформацію, яка може їх вразити та дестабілізувати. Будьте поруч, якщо близьким важко.

Якщо це можливо і доречно обговорюйте новини, які вас турбують чи лякають, діліться думками, висловлюйте сумніви чи надії.

Розділяйте біль і горе одне з одним. Завдяки цьому ця ноша буде меншою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Важливо не ігнорувати. Як прикарпатцям впоратись з емоціями під час війни

Війна: як пережити смерть рідних

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

«Дбайте про психологічне та фізичне здоров'я». Як налаштуватися на роботу, якщо знаходитеся в тилу


Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1154
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2462
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1333
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1955 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

654

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

322
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

437
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18355
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7463
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

273
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

267
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

463
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673