«Довелося виборювати елементарне», — військова фельдшерка Ольга Штерн про сексизм та виклики для жінок у війську

Ольга Штерн стала на захист України у вересні 2022 року. Сьогодні доброволиця є фельдшеркою в 4 окремій танковій бригаді.

Про шлях у війську, сексизм в армії та що найперше зробить після перемоги, Ольга Штерн розповіла журналістці Фіртки.

До початку повномасштабного вторгнення жінка працювала адміністратором в готелі, а 24 лютого 2022 року перебувала на роботі.

«Я приїхала на роботу в перший день повномасштабного вторгнення, бо до мене реально не доходило, що в 21 столітті можлива війна.

Я думала, що ми мали би займатися розвитком медицини, науки, а не ось тим, чим зараз займаємося».

Ольга Штерн ділиться, через два тижні після початку повномасштабного вторгнення поїхала в Португалію з маленьким сином, якому на той час було півтора року.

«Довго в Португалії я не витримала. Я просто плакала через те, що мої в Україні, захищають її, а я дивлюсь на океан. Мене тоді змотивувало те, що я можу принести користь своїй державі».

Доброволиця розповіла, здобувала освіту медика. Окрім того, має економічну освіту.

«У війську для мене все розпочалось з тилу, адже в мене не було жодного бойового досвіду, а до армії я взагалі не мала стосунку. Тому півтора місяця прослужила в Одесі, санітаркою в морзі.

А потім звільнилася, як мати-одиначка, та перевелась вже в бойову частину».

«Я складно запам’ятовую історії з війни, бо це важко морально. Ось мені хтось розповідає, що я витягнула людину в Соледарі, а я не пригадую.

Якщо я буду кожного пам’ятати, я здурію просто. А мені потрібно "грати в довгу".

Хоча, бажання піти з армії, звичайно, виникало. Залишатися мотивує те, коли ти витягуєш людину з того світу, а вона згодом пише, що з нею все добре.

Точніше наскільки можливо це «все добре». Ви ж розумієте, що поранення — це тяжка річ. Але людина жива, й мене це мотивує продовжувати службу».

Найбільше Ольга Штерн сумує за сином, якому вже чотири роки.

«Зараз мене відправили на базову військову підготовку. До речі, тут багато жінок.

Тому можу порадити жінкам, які вже долучилися до лав Збройних Сил України, або ж тільки планують, вміти постояти за себе.

Адже сексизм в армії, на жаль, досі присутній, а разом з ним й багато радянських командирів».

«Стосовно труднощів, які в мене виникали, то, як солдат, можу сказати, за два роки я вже звикла до них.

Також зрозуміла, що імена деяких людей не варто запам'ятовувати, звикати до них, бо вони дуже швидко помирають, отримують поранення, губляться.

Але ж так не виходить.

Це дуже важко. Бо сьогодні ти з кимось знайомишся, а завтра відправляєш його тіло додому.

Хочеться, щоб люди затрималися в житті, але не виходить. І навіть, якщо залишаться живі, не факт, що спілкуватимемося у майбутньому. Адже ми нагадуємо одне одному про кров, біль та війну.

Якщо говорити зі сторони жінки, то найбільшою перешкодою стає сексизм. Тому що мені довелося довго виборювати собі елементарне.

Наприклад, я хотіла навчитися їздити за кермом, а мені казали, що я просто вб’ю машину. Також, безпідставно звинувачували».

Медикиня зізнається, коли долучилась до війська, думала, що війна закінчиться швидко.

«Спершу я дуже раділа, що нас так швидко випустили на бойові. Але пройшло два роки, і я щодня встигаю побути на бойових, хоча думала, що не буду там так часто.

Тож зараз зізнаюсь, у мене посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Навіть у відпустках, коли я з дитиною, я боюсь, що щось десь прилетить. Я не відчуваю себе в безпеці, тому що хвилююсь за сина.  

На бойових я вже звикла, а в тилу — все зненацька. Тому велику роль відіграє ПТСР».

Стосовно майбутньої перемоги та умов її здобуття Ольга Штерн має скептичне бачення.

«Що для вас перемога? Кордони 1991 року? Це нереально. Залишити так, як є?

Ми можемо битися, якщо в нас буде адекватне керування, постачання, забезпечення та терміни служби. Тоді ми можемо стояти.

А так... Бачила на одному шевроні фразу: «Пішов добровольцем, отримав довічно». Потрібні терміни служби. Наприклад, ми повоювали два роки, нехай інші змінять нас на два роки.

Ну, і не вистачає адекватного керування, аби не собі погони «заробляли», а гідно виконували завдання. 

Якщо до зрадянщеного командира приходить вмотивована людина, неважливо якої статі, і її заганяють у рамки або ж починає проявлятися сексизм чи інші неприйнятні речі, то вмотивованих у війську не буде.

Вони або знайдуть собі інше місце, або почнуть удавати, що нібито роблять щось. І важливо, щоб людина виконувала справу, яку вона вміє робити.

Вкрай важливо не вбивати мотивацію. Тому деяким командирам варто поглянути на світ по-іншому».

У вільний час Ольга Штерн намагається відволікатися в’язанням, також допомагають книги.

«Набори для домашньої творчості дуже виручають. Ну, і чесно кажучи, ще шопінг.

Головне не витратити забагато, аби ще один стрес собі не створити», — сміється медикиня.

Військовослужбовиця каже, люди, яких насильно запхали в бус та мобілізували, не будуть вмотивованими бійцями. Зі слів медикині, такі люди здебільшого тікають зі служби.

«Вони значаться в нас, а насправді вони прийшли, привіталися та пішли. У нас, може, значаться, до прикладу, 30 людей, а по факту є десять, бо решта втекли.

Також варто зазначити, що є колосальна різниця між тим суспільством, яке було на початку 2022 року і теперішнім. Тепер моя «улюблена» картинка називається «Не дуже дякую ЗСУ».

Тому що, коли я йшла захищати свою країну, ми всі були однією сім’єю, а зараз у тилових містах війна ніби закінчилася, а ми тут залишилися в шоці — міняти нас немає кому і більшості, чесно кажучи, на нас просто начхати».

Усім, хто ще не служив, військовослужбовиця радить підготуватись, купити військове спорядження та долучатись до війська, або ж принаймні донатити.

«Зараз я найбільше мрію про закінчення війни. А потім хочу відкрити поховальне бюро або крематорій. Адже думаю, що не матиму доброї комунікації з живими людьми.

Ну, і, звісно, хочу подорожувати з сином. Показати йому краще життя. Хочу, аби він взагалі не знав, що таке війна», — ділиться Ольга Штерн.

Після перемоги Ольга Штерн планує якнайшвидше звільнитися з армії, орендувати номер у готелі та декілька днів відсипатись.

«Готель обов’язково має бути з басейном, аби я могла "відмокнути" там. А потім я поїду до сина. Чому так? Я просто не хочу це все йому зразу нести.

Я думаю, що день чи два мені вистачить, аби спокійно приїхати до дитини. Я йшла на війну добровільно, але мене "вбивають" елементи армії, тому і хочеться вже якнайшвидше закінчити це все.

У нас війна, а ми ведемо журнал ведення журналів. Мене це реально "вбиває". Тому в армії я точно не залишусь. Буду першою, хто піде. Я навіть пішки добіжу швидше додому, ніж інші машиною».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

"Боляче розуміти, що юнаки вже мають жахливі наслідки від війни", — 28-річний ветеран з Івано-Франківська

Повернувся з-за кордону та став на захист України: історія військовослужбовця Володимира Горбачова (ФОТО)

Від роботи на "Азовсталі" до фронту: боєць Ігор Ковальов про шлях у війську


16.10.2024 1677 1
Коментарі (1)

інший погляд 2024.10.16, 18:34

Без сексизму армію струть на попіл за місяць. Казочки закінчились і в Ізраїлі теж. З ьехнічної перевагою проти терористів у шльопках можна у будь-яку рівність гратись. Та коли суперник не гірше оснащений, то казочці кінець.

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

274
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2207
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1612
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1917
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5528 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4056

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1029

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1038

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1555

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1049
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

793
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

660
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14458
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10316
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5967
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

540
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5196 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28372 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

398
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

538
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

378
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

567