«Довелося виборювати елементарне», — військова фельдшерка Ольга Штерн про сексизм та виклики для жінок у війську

Ольга Штерн стала на захист України у вересні 2022 року. Сьогодні доброволиця є фельдшеркою в 4 окремій танковій бригаді.

Про шлях у війську, сексизм в армії та що найперше зробить після перемоги, Ольга Штерн розповіла журналістці Фіртки.

До початку повномасштабного вторгнення жінка працювала адміністратором в готелі, а 24 лютого 2022 року перебувала на роботі.

«Я приїхала на роботу в перший день повномасштабного вторгнення, бо до мене реально не доходило, що в 21 столітті можлива війна.

Я думала, що ми мали би займатися розвитком медицини, науки, а не ось тим, чим зараз займаємося».

Ольга Штерн ділиться, через два тижні після початку повномасштабного вторгнення поїхала в Португалію з маленьким сином, якому на той час було півтора року.

«Довго в Португалії я не витримала. Я просто плакала через те, що мої в Україні, захищають її, а я дивлюсь на океан. Мене тоді змотивувало те, що я можу принести користь своїй державі».

Доброволиця розповіла, здобувала освіту медика. Окрім того, має економічну освіту.

«У війську для мене все розпочалось з тилу, адже в мене не було жодного бойового досвіду, а до армії я взагалі не мала стосунку. Тому півтора місяця прослужила в Одесі, санітаркою в морзі.

А потім звільнилася, як мати-одиначка, та перевелась вже в бойову частину».

«Я складно запам’ятовую історії з війни, бо це важко морально. Ось мені хтось розповідає, що я витягнула людину в Соледарі, а я не пригадую.

Якщо я буду кожного пам’ятати, я здурію просто. А мені потрібно "грати в довгу".

Хоча, бажання піти з армії, звичайно, виникало. Залишатися мотивує те, коли ти витягуєш людину з того світу, а вона згодом пише, що з нею все добре.

Точніше наскільки можливо це «все добре». Ви ж розумієте, що поранення — це тяжка річ. Але людина жива, й мене це мотивує продовжувати службу».

Найбільше Ольга Штерн сумує за сином, якому вже чотири роки.

«Зараз мене відправили на базову військову підготовку. До речі, тут багато жінок.

Тому можу порадити жінкам, які вже долучилися до лав Збройних Сил України, або ж тільки планують, вміти постояти за себе.

Адже сексизм в армії, на жаль, досі присутній, а разом з ним й багато радянських командирів».

«Стосовно труднощів, які в мене виникали, то, як солдат, можу сказати, за два роки я вже звикла до них.

Також зрозуміла, що імена деяких людей не варто запам'ятовувати, звикати до них, бо вони дуже швидко помирають, отримують поранення, губляться.

Але ж так не виходить.

Це дуже важко. Бо сьогодні ти з кимось знайомишся, а завтра відправляєш його тіло додому.

Хочеться, щоб люди затрималися в житті, але не виходить. І навіть, якщо залишаться живі, не факт, що спілкуватимемося у майбутньому. Адже ми нагадуємо одне одному про кров, біль та війну.

Якщо говорити зі сторони жінки, то найбільшою перешкодою стає сексизм. Тому що мені довелося довго виборювати собі елементарне.

Наприклад, я хотіла навчитися їздити за кермом, а мені казали, що я просто вб’ю машину. Також, безпідставно звинувачували».

Медикиня зізнається, коли долучилась до війська, думала, що війна закінчиться швидко.

«Спершу я дуже раділа, що нас так швидко випустили на бойові. Але пройшло два роки, і я щодня встигаю побути на бойових, хоча думала, що не буду там так часто.

Тож зараз зізнаюсь, у мене посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Навіть у відпустках, коли я з дитиною, я боюсь, що щось десь прилетить. Я не відчуваю себе в безпеці, тому що хвилююсь за сина.  

На бойових я вже звикла, а в тилу — все зненацька. Тому велику роль відіграє ПТСР».

Стосовно майбутньої перемоги та умов її здобуття Ольга Штерн має скептичне бачення.

«Що для вас перемога? Кордони 1991 року? Це нереально. Залишити так, як є?

Ми можемо битися, якщо в нас буде адекватне керування, постачання, забезпечення та терміни служби. Тоді ми можемо стояти.

А так... Бачила на одному шевроні фразу: «Пішов добровольцем, отримав довічно». Потрібні терміни служби. Наприклад, ми повоювали два роки, нехай інші змінять нас на два роки.

Ну, і не вистачає адекватного керування, аби не собі погони «заробляли», а гідно виконували завдання. 

Якщо до зрадянщеного командира приходить вмотивована людина, неважливо якої статі, і її заганяють у рамки або ж починає проявлятися сексизм чи інші неприйнятні речі, то вмотивованих у війську не буде.

Вони або знайдуть собі інше місце, або почнуть удавати, що нібито роблять щось. І важливо, щоб людина виконувала справу, яку вона вміє робити.

Вкрай важливо не вбивати мотивацію. Тому деяким командирам варто поглянути на світ по-іншому».

У вільний час Ольга Штерн намагається відволікатися в’язанням, також допомагають книги.

«Набори для домашньої творчості дуже виручають. Ну, і чесно кажучи, ще шопінг.

Головне не витратити забагато, аби ще один стрес собі не створити», — сміється медикиня.

Військовослужбовиця каже, люди, яких насильно запхали в бус та мобілізували, не будуть вмотивованими бійцями. Зі слів медикині, такі люди здебільшого тікають зі служби.

«Вони значаться в нас, а насправді вони прийшли, привіталися та пішли. У нас, може, значаться, до прикладу, 30 людей, а по факту є десять, бо решта втекли.

Також варто зазначити, що є колосальна різниця між тим суспільством, яке було на початку 2022 року і теперішнім. Тепер моя «улюблена» картинка називається «Не дуже дякую ЗСУ».

Тому що, коли я йшла захищати свою країну, ми всі були однією сім’єю, а зараз у тилових містах війна ніби закінчилася, а ми тут залишилися в шоці — міняти нас немає кому і більшості, чесно кажучи, на нас просто начхати».

Усім, хто ще не служив, військовослужбовиця радить підготуватись, купити військове спорядження та долучатись до війська, або ж принаймні донатити.

«Зараз я найбільше мрію про закінчення війни. А потім хочу відкрити поховальне бюро або крематорій. Адже думаю, що не матиму доброї комунікації з живими людьми.

Ну, і, звісно, хочу подорожувати з сином. Показати йому краще життя. Хочу, аби він взагалі не знав, що таке війна», — ділиться Ольга Штерн.

Після перемоги Ольга Штерн планує якнайшвидше звільнитися з армії, орендувати номер у готелі та декілька днів відсипатись.

«Готель обов’язково має бути з басейном, аби я могла "відмокнути" там. А потім я поїду до сина. Чому так? Я просто не хочу це все йому зразу нести.

Я думаю, що день чи два мені вистачить, аби спокійно приїхати до дитини. Я йшла на війну добровільно, але мене "вбивають" елементи армії, тому і хочеться вже якнайшвидше закінчити це все.

У нас війна, а ми ведемо журнал ведення журналів. Мене це реально "вбиває". Тому в армії я точно не залишусь. Буду першою, хто піде. Я навіть пішки добіжу швидше додому, ніж інші машиною».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

"Боляче розуміти, що юнаки вже мають жахливі наслідки від війни", — 28-річний ветеран з Івано-Франківська

Повернувся з-за кордону та став на захист України: історія військовослужбовця Володимира Горбачова (ФОТО)

Від роботи на "Азовсталі" до фронту: боєць Ігор Ковальов про шлях у війську


16.10.2024 2804 1
Коментарі (1)

інший погляд 2024.10.16, 18:34

Без сексизму армію струть на попіл за місяць. Казочки закінчились і в Ізраїлі теж. З ьехнічної перевагою проти терористів у шльопках можна у будь-яку рівність гратись. Та коли суперник не гірше оснащений, то казочці кінець.

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2350
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19305
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1733
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1208 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2257
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3848

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

94

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1984

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

682

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1297
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

371
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

896
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24392
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

620
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

606
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

741
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1635
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8037
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

454
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

767
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2039 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

728