Дощ, дистанція і «всяке таке»: як Франківськ святкував День міста

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

Диви, прапор розгортають. Але то точно політіка. Зараз прапор повісять і голосуй! - два чоловіки середнього віку хвильку спостерігають за розгортанням прапора і ідуть собі геть. Вони не бачать, що розгорнутий прапор – Івано-Франківська. І повісити його куди-небудь не так легко, бо займає ні багато ні мало - 60 квадратів.

Флешмоб триває якісь 10 хвилин: молодь із різних громадських організацій розгортає стяг і тримає його під пісню «Я люблю мій Івано-Франківськ». Невеличку промову виголошує заступник міського голови Олександр Левицький і прапор поволі згортають.

Загалом 18 заходів офіційно анонсували до 359 річниці Івано-Франківська. Серед них – виставки, молебні, презентації. А ще – відкриття меморіальної дошки, зірки на Алеї Слави та відреставрованих дверей.

Така афіша викликала в соцмережах багато негативу. Одні писали, що програма орієнтована на пенсіонерів. Другі – що відкриття відреставрованих дверей на історичній будівлі та футбол не тягнуть на святкову програму. Комусь заходів було забагато як на час пандемії, комусь – замало. Але до чого люди особливо не прискіпувалися – це вуличні концерти, за ними вже встигли скучити.

«Пенсія» має дати два виступи!, - пише у коментарях в фейсбуці користувач на ім’я Роман.

Але до «Пенсії» ще треба дожити. Спочатку – концерт у парку імені Т.Г. Шевченка. Якраз до початку свята тут вперіщив дощ, залив лавиці під літньою сценою, тож уже й не розсядешся. Під парасольками купками збилися пенсіонери. На сцені – діти танцюють та співають у рамках проєкту «Молодь за Україну». Глядачі тішаться: навіть з Києва приїхали два колективи.

Попри дощ, настрій у людей чудовий. Вони тут у своїй тарілці – знайомі між собою, діляться останніми новинами та частуються печивом від організаторів. Більшість людей тут – у масках. І навіть реагують на нагадування зі сцени про зберігання дистанції між собою.

А от в центрі на це ніхто не зважає. Тут контингент уже молодший – слухають вуличних музикантів, фотографуються із живими скульптурами. Через дощ заплановані виставки просто неба скасували. А митці змушені ховатися під кронами дерев та під накриттями домів.

- До карантину виступати на День міста приїжджали хороші гурти. Пам’ятаю, були «Друга ріка», ТНМК, навіть відомий швейцарський гурт «Kadebostany». Але от минулого року я Дня міста геть не пам’ятаю, - ділиться спогадами місцева мешканка Ольга. Каже, і цього року програма не вражає, але через карантин святкування і не варто робити більшим.

Оскільки День міста випав на робочий день, ознак свята від початку було небагато: це розвішані по стовпах прапори України, всюдисущі жовті кульки «З днем народження, Івано-Франківськ» від міського голови. А ще – безкоштовний проїзд у комунальному громадському транспорті.

Лише після закінчення робочого дня заходи почали набирати обертів. У Палаці Потоцьких помпезно заграв муніципальний естрадно-симфонічний оркестр в рамках проєкту "Музичний Франківськ".

А середмістям розійшлися десятки виконавців із сильними голосами та професійною апаратурою. Кожен з них попри собачий холод збирав навколо себе десятки людей.

Але родзинкою святкової програми все-таки став виступ гурту «Пенсія» у Палаці Потоцьких. Щоб потрапити сюди треба було вистояти чергу перед входом. І черга так чи інакше тягнулася весь вечір.

- Людей багато, є карантинні обмеження. Зараз люди будуть виходити, ви будете заходити, - виправдовуються охоронці з Муніципальної інспекції. – Там багато людей з дітьми, вони ж не будуть на концерті!

Спойлер: були. І були найбільш вдячними слухачами.

На «Пенсію» прийшов і мер. Але замість привітання з Днем міста заспівав перший куплет із треку «Франківське танго», трохи повеселився і пішов до ковалів. Бо паралельно із концертом на подвір’ї Палацу відбуваються «нічні кування» - одне з улюблених франківцями дійств, актуальне за будь-якої нагоди, погоди та кольору карантину.

Зі сцени лунає:

- Вважайте на дистанцію, всяке таке.

Це говорить соліст «Пенсії» Ярема Стецик, стоячи в натовпі дітлашні.

Але що темніше стає, то менше люди зважають на дистанцію і «всяке таке».

Найбільше людей зібралося після 22 год під воротами Палацу Потоцьких. Близько тисячі людей дивилося лазерно-світлову інсталяцію на брамі Потоцьких. У темноті вулиці Шпитальної уже не думалося ні про маски, ні про соціальну дистанцію. Ні про вуличні концерти, яких не було від самого Різдва.

Зате там, в темноті, з’явилося відчуття, наче все по-старому. А якщо і не зовсім нормально, то все налагодиться. І вже наступний День міста проходитиме з обіймами, слемами під сценою, «іменитими» гуртами та без «всякого такого», на що треба «вважати».

Фотогалерея


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1190
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3332
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5085
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1461
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1725
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1979

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

330

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

661

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1462

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1544
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

557
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2261 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2087
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4692
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

553
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8235
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3533
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

430
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

198
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

543
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

702 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

885