Дощ, дистанція і «всяке таке»: як Франківськ святкував День міста

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

Диви, прапор розгортають. Але то точно політіка. Зараз прапор повісять і голосуй! - два чоловіки середнього віку хвильку спостерігають за розгортанням прапора і ідуть собі геть. Вони не бачать, що розгорнутий прапор – Івано-Франківська. І повісити його куди-небудь не так легко, бо займає ні багато ні мало - 60 квадратів.

Флешмоб триває якісь 10 хвилин: молодь із різних громадських організацій розгортає стяг і тримає його під пісню «Я люблю мій Івано-Франківськ». Невеличку промову виголошує заступник міського голови Олександр Левицький і прапор поволі згортають.

Загалом 18 заходів офіційно анонсували до 359 річниці Івано-Франківська. Серед них – виставки, молебні, презентації. А ще – відкриття меморіальної дошки, зірки на Алеї Слави та відреставрованих дверей.

Така афіша викликала в соцмережах багато негативу. Одні писали, що програма орієнтована на пенсіонерів. Другі – що відкриття відреставрованих дверей на історичній будівлі та футбол не тягнуть на святкову програму. Комусь заходів було забагато як на час пандемії, комусь – замало. Але до чого люди особливо не прискіпувалися – це вуличні концерти, за ними вже встигли скучити.

«Пенсія» має дати два виступи!, - пише у коментарях в фейсбуці користувач на ім’я Роман.

Але до «Пенсії» ще треба дожити. Спочатку – концерт у парку імені Т.Г. Шевченка. Якраз до початку свята тут вперіщив дощ, залив лавиці під літньою сценою, тож уже й не розсядешся. Під парасольками купками збилися пенсіонери. На сцені – діти танцюють та співають у рамках проєкту «Молодь за Україну». Глядачі тішаться: навіть з Києва приїхали два колективи.

Попри дощ, настрій у людей чудовий. Вони тут у своїй тарілці – знайомі між собою, діляться останніми новинами та частуються печивом від організаторів. Більшість людей тут – у масках. І навіть реагують на нагадування зі сцени про зберігання дистанції між собою.

А от в центрі на це ніхто не зважає. Тут контингент уже молодший – слухають вуличних музикантів, фотографуються із живими скульптурами. Через дощ заплановані виставки просто неба скасували. А митці змушені ховатися під кронами дерев та під накриттями домів.

- До карантину виступати на День міста приїжджали хороші гурти. Пам’ятаю, були «Друга ріка», ТНМК, навіть відомий швейцарський гурт «Kadebostany». Але от минулого року я Дня міста геть не пам’ятаю, - ділиться спогадами місцева мешканка Ольга. Каже, і цього року програма не вражає, але через карантин святкування і не варто робити більшим.

Оскільки День міста випав на робочий день, ознак свята від початку було небагато: це розвішані по стовпах прапори України, всюдисущі жовті кульки «З днем народження, Івано-Франківськ» від міського голови. А ще – безкоштовний проїзд у комунальному громадському транспорті.

Лише після закінчення робочого дня заходи почали набирати обертів. У Палаці Потоцьких помпезно заграв муніципальний естрадно-симфонічний оркестр в рамках проєкту "Музичний Франківськ".

А середмістям розійшлися десятки виконавців із сильними голосами та професійною апаратурою. Кожен з них попри собачий холод збирав навколо себе десятки людей.

Але родзинкою святкової програми все-таки став виступ гурту «Пенсія» у Палаці Потоцьких. Щоб потрапити сюди треба було вистояти чергу перед входом. І черга так чи інакше тягнулася весь вечір.

- Людей багато, є карантинні обмеження. Зараз люди будуть виходити, ви будете заходити, - виправдовуються охоронці з Муніципальної інспекції. – Там багато людей з дітьми, вони ж не будуть на концерті!

Спойлер: були. І були найбільш вдячними слухачами.

На «Пенсію» прийшов і мер. Але замість привітання з Днем міста заспівав перший куплет із треку «Франківське танго», трохи повеселився і пішов до ковалів. Бо паралельно із концертом на подвір’ї Палацу відбуваються «нічні кування» - одне з улюблених франківцями дійств, актуальне за будь-якої нагоди, погоди та кольору карантину.

Зі сцени лунає:

- Вважайте на дистанцію, всяке таке.

Це говорить соліст «Пенсії» Ярема Стецик, стоячи в натовпі дітлашні.

Але що темніше стає, то менше люди зважають на дистанцію і «всяке таке».

Найбільше людей зібралося після 22 год під воротами Палацу Потоцьких. Близько тисячі людей дивилося лазерно-світлову інсталяцію на брамі Потоцьких. У темноті вулиці Шпитальної уже не думалося ні про маски, ні про соціальну дистанцію. Ні про вуличні концерти, яких не було від самого Різдва.

Зате там, в темноті, з’явилося відчуття, наче все по-старому. А якщо і не зовсім нормально, то все налагодиться. І вже наступний День міста проходитиме з обіймами, слемами під сценою, «іменитими» гуртами та без «всякого такого», на що треба «вважати».

Фотогалерея


Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

154
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5021 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2276 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1713
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2202
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4099

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

221

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

311

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

394

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

777
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

132
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

268
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

445
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

140
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

299 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

614
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

913
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5462
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

186
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

222
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

336
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

512