Дощ, дистанція і «всяке таке»: як Франківськ святкував День міста

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

Диви, прапор розгортають. Але то точно політіка. Зараз прапор повісять і голосуй! - два чоловіки середнього віку хвильку спостерігають за розгортанням прапора і ідуть собі геть. Вони не бачать, що розгорнутий прапор – Івано-Франківська. І повісити його куди-небудь не так легко, бо займає ні багато ні мало - 60 квадратів.

Флешмоб триває якісь 10 хвилин: молодь із різних громадських організацій розгортає стяг і тримає його під пісню «Я люблю мій Івано-Франківськ». Невеличку промову виголошує заступник міського голови Олександр Левицький і прапор поволі згортають.

Загалом 18 заходів офіційно анонсували до 359 річниці Івано-Франківська. Серед них – виставки, молебні, презентації. А ще – відкриття меморіальної дошки, зірки на Алеї Слави та відреставрованих дверей.

Така афіша викликала в соцмережах багато негативу. Одні писали, що програма орієнтована на пенсіонерів. Другі – що відкриття відреставрованих дверей на історичній будівлі та футбол не тягнуть на святкову програму. Комусь заходів було забагато як на час пандемії, комусь – замало. Але до чого люди особливо не прискіпувалися – це вуличні концерти, за ними вже встигли скучити.

«Пенсія» має дати два виступи!, - пише у коментарях в фейсбуці користувач на ім’я Роман.

Але до «Пенсії» ще треба дожити. Спочатку – концерт у парку імені Т.Г. Шевченка. Якраз до початку свята тут вперіщив дощ, залив лавиці під літньою сценою, тож уже й не розсядешся. Під парасольками купками збилися пенсіонери. На сцені – діти танцюють та співають у рамках проєкту «Молодь за Україну». Глядачі тішаться: навіть з Києва приїхали два колективи.

Попри дощ, настрій у людей чудовий. Вони тут у своїй тарілці – знайомі між собою, діляться останніми новинами та частуються печивом від організаторів. Більшість людей тут – у масках. І навіть реагують на нагадування зі сцени про зберігання дистанції між собою.

А от в центрі на це ніхто не зважає. Тут контингент уже молодший – слухають вуличних музикантів, фотографуються із живими скульптурами. Через дощ заплановані виставки просто неба скасували. А митці змушені ховатися під кронами дерев та під накриттями домів.

- До карантину виступати на День міста приїжджали хороші гурти. Пам’ятаю, були «Друга ріка», ТНМК, навіть відомий швейцарський гурт «Kadebostany». Але от минулого року я Дня міста геть не пам’ятаю, - ділиться спогадами місцева мешканка Ольга. Каже, і цього року програма не вражає, але через карантин святкування і не варто робити більшим.

Оскільки День міста випав на робочий день, ознак свята від початку було небагато: це розвішані по стовпах прапори України, всюдисущі жовті кульки «З днем народження, Івано-Франківськ» від міського голови. А ще – безкоштовний проїзд у комунальному громадському транспорті.

Лише після закінчення робочого дня заходи почали набирати обертів. У Палаці Потоцьких помпезно заграв муніципальний естрадно-симфонічний оркестр в рамках проєкту "Музичний Франківськ".

А середмістям розійшлися десятки виконавців із сильними голосами та професійною апаратурою. Кожен з них попри собачий холод збирав навколо себе десятки людей.

Але родзинкою святкової програми все-таки став виступ гурту «Пенсія» у Палаці Потоцьких. Щоб потрапити сюди треба було вистояти чергу перед входом. І черга так чи інакше тягнулася весь вечір.

- Людей багато, є карантинні обмеження. Зараз люди будуть виходити, ви будете заходити, - виправдовуються охоронці з Муніципальної інспекції. – Там багато людей з дітьми, вони ж не будуть на концерті!

Спойлер: були. І були найбільш вдячними слухачами.

На «Пенсію» прийшов і мер. Але замість привітання з Днем міста заспівав перший куплет із треку «Франківське танго», трохи повеселився і пішов до ковалів. Бо паралельно із концертом на подвір’ї Палацу відбуваються «нічні кування» - одне з улюблених франківцями дійств, актуальне за будь-якої нагоди, погоди та кольору карантину.

Зі сцени лунає:

- Вважайте на дистанцію, всяке таке.

Це говорить соліст «Пенсії» Ярема Стецик, стоячи в натовпі дітлашні.

Але що темніше стає, то менше люди зважають на дистанцію і «всяке таке».

Найбільше людей зібралося після 22 год під воротами Палацу Потоцьких. Близько тисячі людей дивилося лазерно-світлову інсталяцію на брамі Потоцьких. У темноті вулиці Шпитальної уже не думалося ні про маски, ні про соціальну дистанцію. Ні про вуличні концерти, яких не було від самого Різдва.

Зате там, в темноті, з’явилося відчуття, наче все по-старому. А якщо і не зовсім нормально, то все налагодиться. І вже наступний День міста проходитиме з обіймами, слемами під сценою, «іменитими» гуртами та без «всякого такого», на що треба «вважати».

Фотогалерея


Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1152
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2460
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1332
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1952 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

653

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

319
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

437
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18355
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7463
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

271
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

265
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

462
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673