Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.
- Диви, прапор розгортають. Але то точно політіка. Зараз прапор повісять і голосуй! - два чоловіки середнього віку хвильку спостерігають за розгортанням прапора і ідуть собі геть. Вони не бачать, що розгорнутий прапор – Івано-Франківська. І повісити його куди-небудь не так легко, бо займає ні багато ні мало - 60 квадратів.
Флешмоб триває якісь 10 хвилин: молодь із різних громадських організацій розгортає стяг і тримає його під пісню «Я люблю мій Івано-Франківськ». Невеличку промову виголошує заступник міського голови Олександр Левицький і прапор поволі згортають.
Загалом 18 заходів офіційно анонсували до 359 річниці Івано-Франківська. Серед них – виставки, молебні, презентації. А ще – відкриття меморіальної дошки, зірки на Алеї Слави та відреставрованих дверей.
Така афіша викликала в соцмережах багато негативу. Одні писали, що програма орієнтована на пенсіонерів. Другі – що відкриття відреставрованих дверей на історичній будівлі та футбол не тягнуть на святкову програму. Комусь заходів було забагато як на час пандемії, комусь – замало. Але до чого люди особливо не прискіпувалися – це вуличні концерти, за ними вже встигли скучити.
«Пенсія» має дати два виступи!, - пише у коментарях в фейсбуці користувач на ім’я Роман.
Але до «Пенсії» ще треба дожити. Спочатку – концерт у парку імені Т.Г. Шевченка. Якраз до початку свята тут вперіщив дощ, залив лавиці під літньою сценою, тож уже й не розсядешся. Під парасольками купками збилися пенсіонери. На сцені – діти танцюють та співають у рамках проєкту «Молодь за Україну». Глядачі тішаться: навіть з Києва приїхали два колективи.
Попри дощ, настрій у людей чудовий. Вони тут у своїй тарілці – знайомі між собою, діляться останніми новинами та частуються печивом від організаторів. Більшість людей тут – у масках. І навіть реагують на нагадування зі сцени про зберігання дистанції між собою.
А от в центрі на це ніхто не зважає. Тут контингент уже молодший – слухають вуличних музикантів, фотографуються із живими скульптурами. Через дощ заплановані виставки просто неба скасували. А митці змушені ховатися під кронами дерев та під накриттями домів.
- До карантину виступати на День міста приїжджали хороші гурти. Пам’ятаю, були «Друга ріка», ТНМК, навіть відомий швейцарський гурт «Kadebostany». Але от минулого року я Дня міста геть не пам’ятаю, - ділиться спогадами місцева мешканка Ольга. Каже, і цього року програма не вражає, але через карантин святкування і не варто робити більшим.
Оскільки День міста випав на робочий день, ознак свята від початку було небагато: це розвішані по стовпах прапори України, всюдисущі жовті кульки «З днем народження, Івано-Франківськ» від міського голови. А ще – безкоштовний проїзд у комунальному громадському транспорті.
Лише після закінчення робочого дня заходи почали набирати обертів. У Палаці Потоцьких помпезно заграв муніципальний естрадно-симфонічний оркестр в рамках проєкту "Музичний Франківськ".
А середмістям розійшлися десятки виконавців із сильними голосами та професійною апаратурою. Кожен з них попри собачий холод збирав навколо себе десятки людей.
Але родзинкою святкової програми все-таки став виступ гурту «Пенсія» у Палаці Потоцьких. Щоб потрапити сюди треба було вистояти чергу перед входом. І черга так чи інакше тягнулася весь вечір.
- Людей багато, є карантинні обмеження. Зараз люди будуть виходити, ви будете заходити, - виправдовуються охоронці з Муніципальної інспекції. – Там багато людей з дітьми, вони ж не будуть на концерті!
Спойлер: були. І були найбільш вдячними слухачами.
На «Пенсію» прийшов і мер. Але замість привітання з Днем міста заспівав перший куплет із треку «Франківське танго», трохи повеселився і пішов до ковалів. Бо паралельно із концертом на подвір’ї Палацу відбуваються «нічні кування» - одне з улюблених франківцями дійств, актуальне за будь-якої нагоди, погоди та кольору карантину.
Зі сцени лунає:
- Вважайте на дистанцію, всяке таке.
Це говорить соліст «Пенсії» Ярема Стецик, стоячи в натовпі дітлашні.
Але що темніше стає, то менше люди зважають на дистанцію і «всяке таке».
Найбільше людей зібралося після 22 год під воротами Палацу Потоцьких. Близько тисячі людей дивилося лазерно-світлову інсталяцію на брамі Потоцьких. У темноті вулиці Шпитальної уже не думалося ні про маски, ні про соціальну дистанцію. Ні про вуличні концерти, яких не було від самого Різдва.
Зате там, в темноті, з’явилося відчуття, наче все по-старому. А якщо і не зовсім нормально, то все налагодиться. І вже наступний День міста проходитиме з обіймами, слемами під сценою, «іменитими» гуртами та без «всякого такого», на що треба «вважати».