«Зменшиться допомога»: голови прикарпатських громад звернулися до влади, аби не вилучати "військовий" ПДФО

Шістдесят два очільники громад Івано-Франківської області звернулися до Президента, Кабміну та народних депутатів, аби вони у залі Верховної Ради відреагували на ініціативу Мінфіну щодо вилучення «військового» податку на доходи фізичних осіб у громад.

Так, 18 вересня в Івано-Франківську відбувся брифінг, де очільники прикарпатських громад, Асоціація міст України та військовослужбовці виступили категорично проти такої ініціативи.

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад. Адже ефективність кожної з прикарпатських громад у допомозі військовослужбовцям є.

"Сьогодні громади надзвичайно допомагають. Тільки Івано-Франківська громада близько 300 мільйонів гривень цього року виділила допомоги військовим. Кожна громада сьогодні допомагає.

І військовим частинам набагато зручніше звертатися до місцевих органів влади. Якби не місцеві органи влади та волонтери, то очевидно не така була б обороноздатність наших військових.

Тому ця ініціатива уряду є неприйнятною. Дякую народним депутатам України, які підтримали.

Обговорили це складне питання і ми, як АМУ виступаємо за збереження фінансового ресурсу для наших громад, для підтримки військових, для соціальних програм, для підтримки родин загиблих.

Забрати ПДФО хочуть не лише військових, а й правоохоронних органів, надзвичайних ситуацій. На мою думку, це несправедливо, адже громади допомагають цим органам. Очевидно, що обговорення цього питання у Верховній Раді буде непростим.

Дякую депутатам Верховної Ради від Івано-Франківська, які розуміють важливість цього питання", — сказав міський голова Руслан Марцінків.


Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук


Сьогодні захід присвячений ініціативі Уряду, який говорить про те, щоб забрати в територіальних громад податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Ми проаналізували аналітичні дані, які є у наших громад і впевнено можемо сказати, що понад 45% загальної дохідної частини ПДФО витрачається на ЗСУ.

Також хочу зауважити, що ця сума становить 1,8 мільйона гривень. Окрім прямої допомоги військовим, територіальні громади допомагають і ВПО, допомагають частині будівництва та формування бомбосховищ. Допомагають компенсації пільг. 

Фактично можна сказати, що використання цих коштів на місцях є ефективним і військові відчувають це. Щобільше, кожна без винятку громада — 62 — допомагають військовим, мають вони ПДФО чи ні. 

Також хочу сказати, що кошти мають забрати з жовтня. Підсумовуючи, ми будемо схвалювати звернення з головами всіх 62 громад до народних депутатів України.


Бойовий медик Андрій Громадюк 102 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ


Я проти того, щоб забирали кошти з місцевих бюджетів. У зв’язку з тим, що місто з волонтерами закривають багато наших потреб, які були потрібні. 

Якщо забрати ці кошти — ми оголимо наш тил, бо наша громада і є тилом. Громада допомагає нам, а якщо забрати ці кошти, то допомоги буде менше.


Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків


Три причини, які мене турбують щодо рішення забрати ці видатки. Це нормально, коли держава хоче перетягнути в державний бюджет, вони хочуть централізувати, а місцева влада хоче, щоб більше коштів залишалося на місцях. Але все це було б добре, якби не війна. Сьогодні ворог дуже підступний і йому вигідні конфлікти всередині країни на всіх рівнях.

На мою думку, вилучення ПДФО лише послабить оборонну здатність наших військ. Без допомоги місцевої влади та волонтерів, наше військо не втримало б ворога. Очікувати допомогу тільки з Міністерства оборони та центральної влади - це дуже важко для наших воїнів. 

Всі наші військові частини звертаються в органи місцевого самоврядування. Тим більше багато речей, які необхідні, вони не передбачені нормативними документами. Хочу сказати, що наша громада в цьому році витратила близько 300 мільйонів гривень на допомогу військовослужбовцям.

Коли громади будуть недоотримувати ці кошти, то допомога зменшиться. Ми надалі будемо допомагати, але це буде менше в рази. 

Другий фактор, на якому я хочу наголосити, це те, що громади виконують роль тилу. Хто б що не казав, громади допомагають у реабілітації військовим та щодо медичної допомоги. Якби місцева влада не виділяла б на це кошти, то дуже б слабенько виглядала допомога.

Третє, що я хочу врахувати, це те, що на кошти ПДФО громади дофінансовують освіту, медицину, різні соціальні програми. І якщо цих коштів не буде, то допомога зменшиться. Ми звертаємося до президента України, до Верховної Ради, щоб знайти баланс і якесь порозуміння.

Я хочу уточнити, що ці кошти йдуть не тільки на військових. Вони йдуть на правоохоронні органи, службу та надзвичайні ситуації. Це, по суті, порушення Хартії місцевого самоврядування. 


Міський голова Коломиї Богдан Станіславський


Реформа місцевого самоврядування є дуже вдалою у цей час і вона є основою того, що Україна вистояла на початку війни. Між центральною владою та місцевою були партнерські домовленості. 

Коломия є вразлива відносно цього ПДФО. Останні два роки — це дало великий дохід до бюджету. Однак, у нас велика кількість військових. І знаєте, це буде полегшення для місцевої влади, немає грошей — нема що робити, звертайтеся до центру. 

Однак ми як на початку, так і зараз будемо допомагати. Так буде набагато складніше, але є депутати й ми спробуємо дійти компромісу, щоб було розумне рішення. 


Міський голова Надвірної Зіновій Андрійович


Насправді турбує наступне. Минулого року вже була спроба, коли Кабмін намагався донести до громад те, що сплата військового ПДФО не дасть можливості будувати заводи з будівництва зброї та броні. Тоді Асоціація міст України за сприяння депутатів відстояла це. 

Кожного року були викиди неправдивої інформації, коли хотіли звинуватити місцеву владу. Завжди була боротьба за ресурси, але був компроміс та домовленості.

Багато представників НАТО, військових та інших міжнародних інституцій, які заявляли, що Україна вистояла через те, що децентралізація дала таку можливість. Навесні 2023 року звинуватили міських голів в тому, що закупівля барабанів, овочерізок та фонтанів — це не потрібно. Але є офіційна довідка, що перші хто це почав робити — це обласна влада. Так, були випадки з реконструкцією стадіонів. 

Якщо взяти Надвірну в частині військового ПДФО — ми теж частково залежні. Але скільки ми повертаємо? За шість місяців ми перерахували 70 мільйонів. Понад 50% ми повертаємо ПДФО. 

ПДФО для громад України складає 17 мільярдів гривень і це хочуть зменшити. Моя думка, громади надалі будуть допомагати, але буде дилема — виплачувати соціальні складові бюджету чи виплачувати заробітну плату працівникам, які також несуть повноту відповідальності.


Виступають проти такої ініціативи


"Сьогодні ми направляємо звернення, погоджене всіма головами громад Прикарпаття, щодо врегулювання ситуації. Ми звертаємося до президента і Верховної Ради, аби знайти порозуміння.
Кожна громада навела аргументи, чому важливо залишити ПДФО в громадах, які йдуть на допомогу фронту і на забезпечення життєдіяльності тилу.
Бо міцні тили — це міцний фронт. З першого жовтня забирати кошти — це злочин перед місцевим самоврядуванням. Соціальна допомога і допомога напряму фронту має залишатися.
Ми маємо зберегти життєдіяльність громад і продовжувати допомагати війську. Також спільно зауважуємо, що багато соціальних питань, питань допомоги родинам військовим чи зниклих безвісти на фронті громади забрали на себе.
Якщо в місцевому бюджеті не буде ресурсу — соціальна напруга буде зростати. Тому треба знайти компроміс, баланс та точки дотику. Бо від цього залежить наше завтра", — резюмували на брифінгу.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


20.09.2023 1303
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

916
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1937 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

889
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2821
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1927
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3171

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

701

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

878

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1298

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1895
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

595
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

798
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1275
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1043
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

780
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1038
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7671
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1001
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3793
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

894
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1472
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1237 1