«Дністер» виходить з берегів. Пам’ятку архітектури у Франківську, замість реставрації, добудовують (фото)

 

 

 

Поганим станом пам’яток архітектури в Івано-Франківську нікого не здивуєш. Як не дивуємося ми й тому, що більшість реставрацій закінчуються, м’яко кажучи, не зовсім відновленням будівель. Але зняти з пам’ятки архітектури дах у самісінькому центрі міста наважиться не кожен…

 

Історична «справедливість»

На дивні роботи на будівлі готелю «Дністер», заховані від ока перехожих за риштуванням, звернув увагу читач «Репортера». Намагаючись самотужки з’ясувати, що ж там відбувається, він «політав» над вулицею Шевченка безпілотником. З висоти пташиного польоту вдалось зафіксувати, що на «Дністрі» зняли дах і ведуть будівельні роботи. На думку читача, підняття колон та опалубка, які є на фото, можуть свідчити про надбудову нових поверхів.

 

«Репортер» взявся розібратись.

 

Кілька років тому відомий готельєр Мирослав Бойко (фірма «Надія») заявив про готовність реставрувати будівлю. Влітку минулого року там почались роботи з відновлення фасадів.

 

«З будівлею готелю ми зараз на завершальній стадії, – сказав Мирослав Бойко «Репортеру». – Працюємо над відновленням куполу. Хочемо відновити історичну справедливість. Ви знаєте, що дах і купол згорів. Нам доводиться все переробляти відповідно до креслень, які у нас є».

 

Готель “Дністер”. Вигляд з боку двору Січових Стрільців, 14. 1 липня 2017 року

 

Будівля готелю є пам’яткою містобудування і архітектури місцевого значення. Закон зобов’язує власника пам’ятки утримувати її у належному стані, а будь-які ремонтні чи реставраційні роботи проводити виключно за погодженою проектною документацією. При цьому реконструкція будівлі, тобто перебудова, взагалі заборонена. Та показати документи на роботи, які є публічною інформацією, Мирослав Бойко навідріз відмовився.

 

«З документацією ознайомлювалися ті, кому потрібно. Архітектори, проектанти і так далі. Ми вас запросимо на відкриття. І я прошу допомагати і сприяти відновленню міста, а не руйнувати. Ви запускаєте різні плітки. Готель буде відновлений, усе буде зроблено на високому рівні. Давайте, ви не будете заважати нам працювати», – заявив готельєр і далі спілкуватися відмовився.

 

Готель “Дністер”. Вигляд з боку двору Січових Стрільців, 14. 10 липня 2017 року

 

Ніхто не підписував

Щоб розпочати ремонтні чи реставраційні роботи на пам’ятці архітектури, необхідно погодити реставраційне завдання на розробку проектних документів. Свої підписи на документі мали б поставити головний архітектор міста, відділи охорони культурної спадщини ОДА та міського департаменту архітектури. Але і в ОДА, і в міській архітектурі кажуть, що видавали дозволи лише на реставрацію фасадів.

 

«Департаментом погоджувалося реставраційне завдання, котре передбачало реставрацію і відновлення, фарбування елементів фасадів та відновлення віт­рин. Більше жодної проектної документації в департаменті немає, – каже головний архітектор міста Дмитро Нижник. – Про ситуацію з дахом я знаю, бо відслідковую все, що відбувається в місті. Але дати цьому оцінку не можу, це не моя компетенція».

«Є звернення від громадських активістів і від ЗМІ. Є тривожні сигнали, які можуть свідчити, що там робиться щось, що з нами не погоджено. Я подзвонив до замовника і попросив надати дозвільну документацію, але документів нам ще ніхто не приносив, – говорить начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак. – Доступу на об’єкт у нас немає. З дворового боку виглядає, що наче йдуть роботи з надмуровування ще одного поверху».

 

Проект реставрації фасадів розробляло франківське архітектурне бюро Миколи Василинюка

 

«Десь у 2016 році до нас звернулася фірма «Надія» за розробкою проекту реставрації фасадів, – розповідає Василинюк. – Проект передбачав ремонт штукатурки, кольорове вирішення, заміну та наповнення віконних прорізів. Також працювали над пристосуванням частини приміщень першого поверху під рецепцію. Проект пройшов експертизу. На цьому наша місія як проектантів закінчилася. Так, спершу була мова про вежу, але тільки на словах. Проект для даху ми не розробляли».

 

 

Архітектор-реставратор Ігор Панчишин, який раніше очолював міський відділ охорони культурної спадщини, консультував Василинюка під час розробки проекту для фасадів «Дністра». Каже, у 2015 році мова йшла про те, щоб розділити проект реставрації всієї будівлі на кілька етапів.

 

В першу чергу йшлося про заміну комунікацій у кафе «Чанахи», реставрацію фасадів і вітрин. Далі планувалося відновити вежу на даху. Третій етап передбачав роботи всередині готелю. За час роботи Панчишина на посаді далі першого етапу справа не пішла.

 

«Це мав бути один із небагатьох в місті повноцінний покроковий реставраційний проект. Архітектор серйозно поставився до реставраційних вимог. Було написане реставраційне завдання. Власника вдалося переконати своїм коштом зробити дерев’яні вітрини, – каже Ігор Панчишин. – Те, що видно на фото зверху, для мене є дивним, бо фактично розібраний дах. Так, два роки тому у власника були думки зробити мансардний поверх, але нам наче вдалося донести йому, що це потрібно зробити так, аби не змінювався силует даху. Але тоді мови про проект ще не було. Говорилося на словах».

 

 

Фото з дрону ми показали колишньому головному архітектору міста Володимиру Гайдару.

 

«По фото судити важко. Мені виглядає, що відбувається повноцінна реконструкція верхнього поверху, – говорить він. – Знятий дах, ведуться будівельні роботи. Встановлюється на існуючі стіни окремий несучий каркас – залізобетонні колони, балки, робиться опалубка на додаткове перекриття. Ймовірно, піднімається або підсилюється дах – щоб сказати точно, треба бачити проект. Але знятий дах, залита опалубка вказують на реконструкцію».

 

По колу?

Контролює будівельні роботи управління з питань держархбудконтролю (ДАБІ). За словами т.в.о. начальника управління в Івано-Франківську Олега Семківа, обласне ДАБІ вже скасувало дозвіл на проведення робіт у будівлі готелю «Дністер». Власнику надіслали лист з вимогою припинити будівельні роботи.

 

«Є висновок обласного управління, що дозвільні документи скасовані. Роботи на об’єкті припинені, – каже Семків. – Також ще нашими інспекторами складено акт про те, що знятий дах. Усе зафіксовано. Знятий дах і підмуровка по боках будинку не були передбачені проектом. Тому акт складено за відхилення від робочого проекту».

 

За словами Олега Семківа, за порушення відповідатиме власник будівлі, заплатить штраф – 75 тисяч гривень.

 

Здавалося б, рішення ДАБІ про припинення будівництва означає, що пам’ятка врятована. Але не все так просто. Що означає рішення інспекції для будівлі, пояснює Володимир Ідак:

«По-перше, замовник має припинити будівництво. Це вже добре. Далі він повинен виготовити або скоригувати проектну документацію відповідно до того, що він реально зробив. А потім він має погодити ті документи або довести будівлю до первісного вигляду. Скоріш за все, замовник буде звертатися до департаменту з реставраційним завданням, щоб йому погодили те, що він хоче – реконструкцію даху з надбудовою поверху. А там вже будемо приймати рішення».

 

Трохи історії

Нинішню будівлю «Дністра» звели у 1913 році на місці найдавнішого в місті готелю «Центральний». Проект розробив архітектор Фредерік Януш. У центрі міста постала імпозантна чотириповерхова кам’яниця з двома парадними фасадами, великими мансардними приміщеннями та вежею із годинником. Неповторності їй придала колонада – частина залізобетонного каркасу вздовж вулиці Шевченка. Будинок став одним із перших залізобетонних у місті. У ньому розмістили готельні номери, ресторан, кафе та третій у Станиславові кінотеатр. Комплекс назвали «Австрія».

 

 

Під час Першої світової готель перейменували на «Жорж». А за часів ЗУНР – на «Одесу». Саме тут 3 січня 1919 року була прийнята знаменна ухвала про об’єднання ЗУНР з УНР.

 

 

За Польщі готель носив назву «Варшава». За радянщини готель з рестораном двічі перейменовували. Спочатку вони називалися «Спартак», а від початку 1960-х – «Дністер». У 1998 році сталася пожежа, під час якої згоріла вежа на даху.

 

Софія Дечаківська, Репортер


Коментарі (0)

01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

641
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1436
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2118
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4043
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3587
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

3557

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

339

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1508

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15466 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2489
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1605
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7285
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16227
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

370
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5887
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7360 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7692
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3197
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

274
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

419
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2452
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3068