Для франківців підготували покрокову інструкцію, як подати місцеву ініціативу до міської ради

Участь містян в управлінні громадою не обмежується тільки голосуванням на виборах, під час яких місцеві мешканці обирають владу. Конституція та законодавство України гарантують участь громади в управлінні місцевими справами та закріплюють форми такої участі.

Однією з них є місцеві ініціативи. Це один з інструментів місцевої демократії, на зразок електронних петицій чи громадських слухань. 

Що таке місцева ініціатива?

Місцева ініціатива – це можливість мешканців міста самостійно ініціювати розгляд якогось питання у місцевій раді.

Цей інструмент дає можливість громадянам побувати депутатом "без значка" – подати та підготувати на розгляд ради будь-який проект рішення, який рада обов’язково розгляне на сесії.

Закон України "Про місцеве самоврядування" у статті 9 встановлює, що члени територіальної громади (тобто місцеві мешканці) можуть ініціювати розгляд в раді будь-якого питання.

Але має бути дотримана одна обов’язкова умова – питання має відноситись до відомства ради.

До речі, розібратись, що входить до повноважень сільських, селищних і міських рад та чи вирішення вашого питання підвідомче вашій раді, допоможуть уже згадуваний закон "Про місцеве самоврядування", закон "Про статус депутатів місцевих рад", нормативні акти самих рад.

Місцева ініціатива підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи, які її подали. Водночас порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд депутатам визначається самою радою або закріплюється у статуті територіальної громади. Тобто способи їх подання у кожному місті, селі чи селищі можуть різнитись.

Щоб дізнатись, як подати місцеву ініціативу, спершу потрібно зазирнути до статуту громади міста. Його зазвичай оприлюднюють на сайті міської ради. Рекомендуємо почитати статут дуже уважно. Там багато цікавого.

Якщо ж у статуті процедура подання місцевої ініціативи не закріплена, засмучуватись і опускати рук не варто. Ймовірно, вона прописана в іншому нормативному акті ради, наприклад, положенні про місцеві ініціативи або регламенті місцевої ради.

Якщо самостійно на сайті ради його знайти не вдається або витрачати час на його пошуки немає бажання, можна звернутись із запитом на доступ до публічної інформації, відповідь на який у раді вам зобов’язані надати у 5-денний термін.

Як подати запит – тема іншої розмови. Тут вам допоможе пошукова система та Закон України "Про доступ до публічної інформації" (його, до речі, теж варто уважно прочитати). Якщо після прочитання ЗУ "Про доступ до публічної інформації" бажання листуватись з посадовцями не зникне, то слід ознайомитись із законом "Про звернення громадян". Зайвим не буде. Вони допоможуть зрозуміти різницю між запитом і зверненням та розтлумачать, до кого з ними слід звертатись.

Як подати місцеву ініціативу у Франківську?

Відповідно до Положення "Про місцеві ініціативи у місті Івано-Франківську" ініціювати розгляд місцевої ініціативи у раді може група із не менш ніж 5 осіб, кожній з яких виповнилось 18 років.

Важливо, що особи, які входять до ініціативної групи, мають бути зареєстровані на території Івано-Франківська.

Місцева ініціатива вноситься на ім’я секретаря міської ради.

Для внесення місцевої ініціативи ініціативній групі необхідно зібрати підписи 200 громадян, які досягли 18 років та зареєстровані в Івано-Франківську. Підписи збираються на підписних листах. Їх зразок розміщений у положенні про місцеві ініціативи.

У повідомленні про внесення місцевої ініціативи, що подається до ради, обов’язково зазначаються: опис проблеми, вирішити яку покликана місцева ініціатива; прізвища, імена і по батькові, адреса проживання, контакти членів ініціативної групи та уповноваженого представника ініціативної групи.

Крім того, до повідомлення про подання місцевої ініціативи слід надати проект рішення та підписні листи.

Зверніть увагу, відповідно до положення, прийнятого Івано-Франківською міською радою, якщо у повідомленні про місцеву ініціативу не буде зазначено хоч одного з перелічених пунктів, місцева ініціатива вважатиметься не внесеною.

Секретар ради протягом десяти робочих днів з моменту реєстрації повідомлення про внесення місцевої ініціативи забезпечує перевірку поданих документів та приймає рішення передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на сесії міської ради або повернути повідомлення про внесення місцевої ініціативи.

В такому випадку неодмінно мають бути вказані причини повернення.

Якщо ж секретар приймає рішення про передання місцевої ініціативи на розгляд міської ради, він організовує підготовку місцевої ініціативи до розгляду на сесії та контролює включення цього питання та проекту рішення до порядку денного найближчої сесії ради.

При цьому розгляд проекту рішення є першочерговим та відбувається за обов’язкової участі ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

Також члени ініціативної групи обов’язково запрошуються на засідання постійних і тимчасових депутатських комісій ради та беруть участь у всіх засіданнях з питань внесеної ними місцевої ініціативи.

Місцева ініціатива, внесена на розгляд міської ради, має розглядатись на сесії міської ради позачергово.

Ухвалене рішення ради з питань місцевої ініціативи в п’ятиденний термін надсилається уповноваженому представнику ініціативної групи та оприлюднюється в засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті ради в спеціальному розділі "Громадська участь".

Як бачимо, процедура подання місцевої ініціативи досить непогано законодавчо врегульована. Залишається тільки сподіватись, що місцеві ради будуть грати за правилами, які самі ж встановлюють, а місцева ініціатива стане інструментом, який реально допомагає місцевим мешканцям брати участь у житті міста.

матеріал підготувала аналітик Центру "Антикорупціна платформа", юрист Ольга Ничай


25.08.2018 731
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

616
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3203
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21325
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2107
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1596 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2475

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

407

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

864

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2268
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

288
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

566
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1111
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

270
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

888
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

856
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

769
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8347
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

430
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1259 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2290 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

978