Дешеві Карпати – лише в шахраїв. Як не натрапити на аферу й перевірити сумнівне оголошення

 

/data/blog/122957/eb62b17f73fe23e20aecb94b6d4ec9d3.jpg

 

Історії з аферистами, які здають через інтернет неіснуюче житло в Карпатах, виринають щозими. Шахраї пропонують дешеві номери та котеджі, отримують завдаток і зникають. Тож як не натрапити на аферу й перевірити сумнівне оголошення?

 

 

Підозрілі сайти та несподівані знижки 

Перше правило – жодних сайтів безкоштовних оголошень чи сумнівних форумів. Начальник відділу протидії кібер­злочинам в Івано-Франківській області майор поліції Іван Канюс розповідає, що сьогодні шахраї не шкодують зусиль та ресурсів і створюють гарні сайти з якісними картинками і навіть підв’язують до них платіжні системи. Таких є багато. А от перевірених, надійних обмаль: karpaty.ua, booking.com, karpaty.info.

 

 

 

«Минулого року шахраї створили сайт «Прохор», на якому пропонували житло в Карпатах, – розповідає Канюс. – І людей не зупинила навіть невластива для нашого регіону назва. Одні клієнти оплатили за корпоратив 60 тис грн. А виявилося, що це афера шахраїв із Одеси».

 

 

 

Ще один знак – неймовірні знижки, акції чи термінові пропозиції. На період новорічно-різдвяних свят вартість житла в Карпатах злітає в рази. Двомісний номер у новорічну ніч коштує не менше двох тисяч. Котеджі здають від 3 тис грн, а будиночки «люкс» стартують від 20 тисяч. Усе, що дешевше, має викликати сумніви.

 

Франківчанка Анастасія Кравчук розповідає, що кожне друге оголошення про оренду житла в Карпатах – підозріле.

 

 

 

«Автори оголошень говорять ламаною українською, гроші в руки отримувати не погоджуються, вимагають передоплату, – розповідає Анастасія. – Адреси, які дають орендатори, неможливо знайти на карті. В результаті відмовилися від ідеї з котеджем і винайняли номер у садибі з ресурсу karpaty.info».

 

 

 

І навіть якщо автор оголошення згідний, щоб ви попередньо приїхали подивитися на будиночок, це може бути підступним вивертом. Аферист розраховує, що ви не поїдете. І на місці його може просто не виявитись.

 

 

 

 

 

 

Садиби-фантоми й вертолітні майданчики

 

Створюючи підставні оголошення, шахраї беруть у мережі фото житла в Карпатах і видають їх за свої. Тут уже як фантазія дозволить.

 

Один з таких будинків пропонують за дві тисячі в Поляниці. Мова оголошення – російська, а сам будинок зовсім нетиповий для Західної України. За фото знаходимо оригінальний котедж аж у Казані. Телефон орендодавця зареєстрований у Дніп­ропетровську. За цим телефоном знаходимо ще й оголошення про оренду квартири у Львові. Працює чоловік – плідно…

 

 

 

Ще одне оголошення на безкоштовному сайті – котедж на 12 осіб за 1350 грн. Тут ціна, м’яко кажучи, не дотягує. І фото викликає сумніви. При перевірці фото в пошуковій системі знаходимо комплекс «О Шале» в Яремче. Але на туристичному сайті вартість найдешевшого котеджу стартує від 3000, і то лише на шістьох. Більше того, котеджів на 12 осіб у них просто немає, максимум – вісім.

 

 

 

Буває, що шахраї не заморочуються і тягнуть фото садиб з різних сайтів або ж просто копіюють архітекторські проекти, які взагалі ніколи не були реалізовані. Можуть також приписати садибам неіснуючі зручності – сауну, басейн під відкритим небом, озеро для форелі чи вертолітний майданчик. Тут уже як стане нахабства. При цьому справжні власники житла навіть не підозрюють про такі бонуси.

 

 

 

«Важливо, щоб господарі садиб і котед­жів нікому не скидали копії документів про власність, – додає Іван Канюс. – Маємо випадок, коли власник хотів продати котедж. І «потенційні покупці» виманили копії документів. А згодом він виявив, що шахраї з Одеси здавали в оренду його котедж. А його ж копії документів надавали як підтвердження власності».

 

 

 

Дзвоніть на 102

 

Якщо у вас за котедж в новорічну ніч просять 2 тис грн, а власник картки, наприклад, Іванов Денис Іванович, то засумніватися варто. Щоб перевірити інформацію, треба хоч подзвонити у сільраду, бо війт точно знає усі садиби та власників. Можна телефонувати і на 102.

 

 

 

«У колцентрі вас одразу перенаправлять у район, – говорить Андрій Хомин, начальник Яремчанського відділення поліції. – За такими дзвінками працюють уже наші люди. Бувало, що інформація не підтверджувалася».

 

 

 

Також можна звернутись до власників котеджів, контакти яких можуть бути у друзів чи знайомих. Вони точно знають, хто ще здає житло у тому чи іншому селі. Номери телефонів потрібно перевіряти в інтернеті. Надійні юрособи є в багатьох туристичних довідниках.

 

 

 

Розводять звично аферисти з інших регіонів, вони взимку використовують наш торговий знак «Буковель», а влітку – Одесу. Тому скаржитися на шахрая найкраще через сайт кіберполіції, де є спеціальна електронна форма.

 

 

 

«Якщо постраждалий напише заяву, ми її зареєструємо, – пояснює Іван Канюс. – Та якщо шахрай у Харкові, ми до нього з Франківська не дістанемося. А на сайті заявку розглядають централізовано – з’ясовують, де знаходиться шахрай, і вже заяву розглянуть за місцем його проживання».

 

 

 

Такі звернення надходять щодня. І вони стосуються не лише житла. Так, киянин через інтернет придбав ski-паси, а на місці виявив, що вони протерміновані. Та в більшості постраждалі не з Франківщини, а їхні кошти знімають на Луганщині, Харківщині, Одещині. Ще влітку на обліку кіберполіції було 300 інтернет-шахраїв. Зазвичай це ті, хто займається подібним уже не вперше, «фахівці», тож довести їхню провину важко, але можливо, запевняє Іван Канюс.

 

 

 

«Якщо ви все ж потрапили в пастку і переказали гроші, перш за все потрібно повідомити про шахрайські дії свій банк і банк отримувача, – каже Канюс. – Можливо, вдасться встигнути заблокувати гроші. Після цього – зібрати всю інформацію про псевдоугоду – переписку, контакти, інші деталі – і звернутись на сайт кіберполіції».

 

 

 

У будь-якому разі краще кілька разів перевірити. Добрий відпочинок кращий за поганий сон.

 

Ольга Суровська, газета Репортер


Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

214
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

793
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1792
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3346
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2273 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4468

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

554

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

544

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10181
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1020
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4745
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

815
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2615
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1033
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34276 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

467
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

535
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

876 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1094