Давос: Янукович перейшов Рубікон

 

 

Правлячий режим Януковича оголосив війну олігархічній верхівці,  переслідуючи дві мети: короткострокова  — відтермінувати своє падіння до 2015 року, і довгострокова – укріпитись для втримання влади після президентських виборів.

 

Схоже, що  анонсована у попередніх публікаціях «Хвилі» війна еліт в Україні перетворюється на реальність. Давайте проаналізуємо перші результати.  У кожній війні тактично вдалим є несподіваність її розгортання. Вже перші пробні  удари по футбольних амбіціях Олександра Ярославського та фіскальні втручання у справи Ігоря Коломойського показали повну неготовність олігархів до такої війни. Самовпевненість приспала їх пильність, а дарма – хочеш миру, готуйся до війни, казали древні. Отже правлячий режим здобув першу тактичну перевагу, посіявши розгубленістьсеред опонентів.  Саме розгубленість, бо чим ще можна назвати, наприклад, заяву Вадима Рабиновича  з приводу посягань на його телеканал, чи зникнення з політичної арени Сергія Тігіпка?  Тільки невпевненою спробою запобігти нападу на себе.

 

Далі, стратеги військового штабу Януковича (бо сам він навряд спроможний на стратегічні кроки) вирішили закріпити цю перевагу, а заодно і убезпечити себе від тяжких боїв на початку війни з Ринатом Ахметовим, витягнувши «на гора» справу Щербаня. Як і у випадку з плівками Мельниченка, військовому штабу Януковича на деякий час вдасться скувати дії тяжкої артилерії ворога.

 

Відчувши смак перших досягнень, правлячий режим розгорнув поле бойових дій закордоном. І нехай Давос не Фермопіли, але підписана тут угода з компанією Shell стала уже справжньою першою перемогою «Сім`ї». Чому? Мало не вперше інтереси режиму співпали з інтересами країни. По-друге, олігархічна еліта залишилась осторонь. І, що найважливіше, для правлячого режиму, він отримав реальну можливість укріпитись, адже усі концесії навколо цього проекту без сумніву отримають придворні компанії. А в очах Заходу, Янукович отримав ще не союзника, але вже більш лояльного спостерігача.

 

Впевненість штабу у перспективі підписання цієї угоди додала такої рішучості головнокомандувачу, що Янукович проігнорував український ланч Пінчука, чим очевидно вніс ще більше сум`яття у стані ворога. Адже це була найбільш реальна можливість поза фронтом провести переговори з примирення і подальшого співжиття. Таким чином Янукович переконливо показав, що претендує на самостійне визначення правил на правах переможця.

 

Проте у всьому вище викладеному є суттєве застереження. Це застереження у вразливості правлячого режиму.

 

Він функціонує в реаліях системної кризи суспільства, економіки, політикуму, ним же створеної. В разі перемоги цей режим не здатний запропонувати стратегію розвитку, оскільки базується виключно на репресивно силовій моделі реалізації влади.

 

Далі, режим Януковича функціонує у практично суцільному зовнішньо політичному вакуумі. Бо заручитись лояльністю Заходу не означає отримати його в якості союзника. Адже для Shell байдуже, при кому вона буде розробляти сланцевий газ, при Януковичу, Тимошенко чи будь-кому іншому. Ключове слово тут газ. І Захід в черговий раз бачить перед собою не партнера, а лише сировинну базу в Україні, необхідну для власного порятунку.

 

Тому, скільки б Янукович не звіряв свій годинник за Кіссінджером, це не більше ніж формальне кліше, вкладене в його рот, але не в думки. А спостерігаючи за давоськими зустрічами Януковича, вірніше за їх практичною відсутністю, у мене не залишилось сумніву, що Україна, нажаль, продовжує знаходитись поза актуальним світовим політичним контекстом.

 

Далі слід згадати ще два фактори вразливості правлячого режиму в Україні.


Один з них — східний, російський і про нього досить детально в аналітичному матеріалі Юрія Романенка та Олексія Комарова.


І інший – я впевнений, що в найближчій перспективі олігархічна еліта в Україні оговтається від перших поразок і правлячий режим отримає добре організований внутрішній фронт у вигляді всенародного руху невдоволення. Солідаризація олігархів і широких верств населення навколо мети повалення правлячого режиму, описана у моїй попередній публікації, може стати вирішальним фактором поразки Януковича і демонтажу його режиму.


«Сім`я» звичайно може спробувати розсварити досить різноспрямований табір олігархів, проте успіх такого сценарію є доволі сумнівним.


Тут я хочу  відкрито наголосити на єврейському акценті у цій війні. Давайте називати речі своїми іменами: вже на самому початку війни режим Януковича зачепив інтереси глобального єврейського лоббі в Україні. І це, скоріш за все, також може стати визначальним фактором у поразці режиму у цій війні. Проте ця дуже цікава тема для іншого дослідження.


Тому виграти битву зовсім не означає виграти війну.


Але у Давосі Янукович перетнув свій Рубікон. І вороття немає. А на війні, як відомо, як на війні.

 


Данило Артемовський,

"Хвиля"30.01.2013 620 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1131
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1513
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1472
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4419 34
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1792 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1120

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

347

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

469

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

581

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

855
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

9825
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

572
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

650
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7299
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

600
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

863
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

1447
08.04.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18970
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

515
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

683
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

657
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

855