Covid-19: у Бразилії надзвичайно висока летальність серед дітей, ніж будь-де у світі

"Хто мамина маленька дівчинка?", - запитує 22-річна молода матуся з Бразилії Самеке Гойс, граючись крихітною рукою своєї дитини, в одному з кількох відео, які вона показала CNN.

На кадрах маленька Сара відповідає своїй матері усмішкою.

Сара народилася в січні цього року. Попри кілька проблем під час вагітності, через які її дитина народилася передчасно, Гоїс каже, що її дочка в цілому була здоровою. Але після того, як вона відвезла свою дівчинку до лікарні Каса-де-Сауде в прибережному місті Санто-Паулу Сантос для лікування інфекції сечовивідних шляхів, Сару лихоманило та з'явилися симптоми, подібні до грипу.

"Коли у неї з'явилися ці симптоми, лікарі сказали, що це бронхіоліт, що це не є нічим серйозним", - пояснює Гойс.

Але її дочка не видужала. У міру погіршення стану Сари Гоїс каже, що вона почувалася безпорадною.

"Все, що я знала, - це те, що вона у важкому стані й що вона може піти з життя в будь-яку хвилину. Я знала, що єдине, що я можу зробити, - це стати на коліна і молитися", - пригадує жінка. Попри благання та молитви, її дочка померла від Covid-19.

Їй було всього п'ять місяців.

Справа Сари - одна з багатьох у Бразилії. Міністерство охорони здоров'я Бразилії заявляє, що 1 122 дитини у віці до 10 років померли від Covid-19 з моменту початку пандемії.

Уряд Бразилії реєструє кількість людей, які померли від важких гострих респіраторних захворювань - таких як важкі випадки грипу та інші.

Однак дослідники з глобальної організації охорони здоров'я Vital Strategies, яка працює у понад 70 країнах світу, заявляють, що її дослідження вказують на те, що таких випадків набагато більше.

Порівнюючи кількість бразильських дитячих смертей від таких хвороб у 2018 та 2019 роках із кількістю смертей з початку пандемії, Vital Strategies виявив понад 2975 смертей.

Організація заявляє, що, ймовірно, переважна більшість із цих смертей - не лише офіційна цифра 1122 - були через Covid-19.

"Проблема полягає в тому, що в Бразилії кількість дітей, які помирають через коронавірусну інфекцію, яку вказують як причину смерті, вища, ніж ми спостерігаємо в інших країнах світу - цифри в 10 разів більше", - розповіла доктор Ана Луїза Бірренбах, епідеміолог у Vital Strategies.

У Сполучених Штатах, єдиній країні у світі, де загальний рівень смертності в порівнянні з Бразилією перевищує загальну кількість загиблих дітей, від Covid-19 померло набагато менше дітей - 382 американців у віці до 18 років, згідно з даними CDC.

Бірренбах додає, що штам коронавірусу, відомий як Gamma або P.1, який вперше виявили у Бразилії, може бути не цілком винен.

"Діти вмирають частіше в Бразилії з того часу, як тут був оригінальний варіант, тому не додавання варіанту P.1 змусило дітей помирати тут більше, ніж в інших країнах", - сказала вона.


Розпізнавання Covid-19 у дітей

Відомо, що Covid-19 чинить сильніший вплив на людей похилого віку, ніж на дуже молодих. Навіть якщо всі 2975 дитячих смертей були спричинені Covid-19, діти все ще вмирають набагато менше, ніж дорослі - загальна кількість загиблих у Бразилії зараз перевищує 514 000.

Дослідники побоюються, що це незначне представництво дітей із летальними наслідками внаслідок коронавірусу змушує деяких лікарів пропускати діагнози у своїх наймолодших пацієнтів.

"По правді кажучи, на початку пандемії Covid-19 у дітей знехтували", - говорить бразильський педіатр д-р Андре Ларанжейра.

"Багато педіатрів мали певний опір, коли справа доходила до запиту тестів Covid-19 для дітей, коли вони виявляли типовий симптом дихальних шляхів - нежить, кашель, лихоманка - практично всі діти мають ці симптоми цього року, восени, і деякі лікарі не тестували їх", - каже лікар.

За словами Гойса, минуло 12 днів після того, як у немовляти Сари з’явилися перші симптоми, перш ніж лікарі перевірили її на наявність Covid-19. Лише коли самій Гойс поставили діагноз Covid-19, лікарі перевірили її дочку.

Доктор Маріса Дольніков, спеціаліст з легенів і дослідник медичної школи Університету Сан-Паулу, вивчала вплив нового коронавірусу на дітей та підлітків, і каже, що діти з Covid-19 можуть мати симптоми, відмінні від симптомів, які проявляються у дорослих з коронавірусною інфекцією.

"Якщо у дитини спостерігається висока температура, шкірний висип, біль у животі, лікарі можуть подумати про інший діагноз і не пов'язувати його з Covid-19", - каже Долгніков.

"Ми повинні знати, що ці різні типи симптомів можуть бути пов'язані з Covid-19, і ці діти можуть мати дуже важке захворювання".


Розбіжність у лікуванні

І хоча різні симптоми можуть заплутати деяких лікарів, більшість лікарів та дослідників також сходяться на думці, що головним винуватцем вищого рівня смертності Бразилії серед дітей Covid-19 є ймовірність диспропорцій у системі охорони здоров'я країни - хоча бразильці отримують вигоду від універсальної медичної допомоги, існують величезні відмінності в якості лікування між приватними елітними лікарнями та малими чи сільськими державними медичними закладами.

"У великих центрах ми готові мати справу з цими дітьми, і у нас дуже, дуже хороші реанімаційні відділення, але це стосується не всієї країни", - пояснює Долгніков. "У нас в країні багато бідних регіонів, які намагаються вирішити цю ситуацію".

Бірренбах з Vital Strategies погоджується, що нерівність може бути суттєвою.

"Чому це відбувається? Можливо, через більшу вразливість, відсутність доступу до якісної медичної допомоги", - говорить Бірренбах. "Можливо, вони недоїдають, і вони більше гинуть від коронавірусу".

Більш ніж половина бразильців - 116 мільйонів людей - зіткнулися з продовольчою кризою у 2020 році. З них 19 мільйонів людей, або 9% населення, голодують, повідомляє Бразильська мережа досліджень суверенітету та продовольчої та харчової безпеки.

Ларанджейра каже, що диспропорція проявляється не лише у якості доступної медичної допомоги, але і в тому, як на них впливає захворювання.

"Згідно з підрахунками, більше ніж 60% летальних випадків серед дітей реєструють з уразливих соціально-економічних груп населення", - підсумовує він. "На це неможливо закрити очі".

за матеріалами CNN


01.07.2021 945
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1075
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6776
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14872 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1797
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1049
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6513

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

852

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1648

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1446

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1322
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

419
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

678
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

841
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

643
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1739
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

765
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1062
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34894 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

242
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

421
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

729
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

645