Чому я товстий?

 

/data/blog/57115/8606338ad845ff059592a91679ab8c56.jpg

 

За свою зайву вагу ви можете подякувати»… бабусю. До такого висновку прийшла міжнародна група вчених, що працюють в Оксфорді, Кембриджі та Швейцарії. Їх спільне дослідження доводить, що підвищений ризик ожиріння і цукрового діабету може передаватися від бабусі через її сина онукам.

Науковы маячня?

Як таке можливо? Адже завжди вважалося: підвищений ризик діабету і ожиріння залежить від матері, неправильно питавшейся під час вагітності. Медикам добре відомо, що до таких результатів призводить надлишок солодкого і жирного в дієті майбутньої мами: таке харчування програмує плід в утробі на розвиток цих хвороб. Але яке відношення до протікання вагітності мають батько майбутньої дитини і тим більше бабуся по батьківській лінії? Можна, звичайно, припустити, що чоловік і свекруха з кращих спонукань загодовували вагітну солодким і жирним. Але вчені виключили такий розвиток подій. Вони проводили свій експеримент на мишках — вагітні матусі харчувалися так, щоб тварини народилися здоровенькими. Але ні — «дітки» з «поганими бабусями» народжувалися хворими.

Гальма для генів

«Така передача схильності до ожиріння та діабету можлива, і пов‘язана вона не з генетикою, а з епігенетикой, — каже Борис Ванюшин, професор, член-кореспондент РАН, керівник відділу НДІ фізико-хімічної біології ім. А. Н. Білозерського МДУ. — Ця нова наука вивчає зовсім інший тип успадкування, відкритий відносно недавно. Традиційно вважалося, що спадковість потомства передається з генами. Відбулася мутація гена, і такий новий «запис» буде передаватися з покоління в покоління практично вічно.

Епігенетика з цими змінами геному ніяк не пов’язана. Вона вивчає те, що знаходиться як би над генами і регулює їх активність. Наприклад, у людини є якісь хороші гени, які знижують ризик ряду захворювань. Тобто в класичному розумінні спадковість у нього хороша.

Але ось в епігеноме є зміни, які гальмують ці гени. І в результаті їх корисний потенціал не проявляється, а хвороби розвиваються. Буває і так, що гальмуються погані гени, і тоді це корисно для організму.

Навчитися управляти цими процесами — головна мета епігенетики. І дещо ми вже можемо. Наприклад, створили пшеницю, врожайність якої в два рази вище звичайної. Але епігенетичні зміни на відміну від мутацій генів успадковуються тільки на протязі 3, іноді 4 поколінь, потім природа бере своє.

Зміни в епігеномі сприяють дуже багато речей: куріння, алкоголь, особливості харчування, деякі ліки, наші внутрішні гормони і речовини з гормональною активністю, які ми отримуємо ззовні з харчуванням і водою, — вони є екологічними забруднювачами.

Стрес і інші емоційні стани теж роблять сильний вплив. Спочатку вони викликають гормональні зрушення, які потім змінюють епігеном.

Не голодувати!

Ці зміни відбуваються протягом усього життя людини, але особливо вони небезпечні в певні періоди.

Наприклад, для майбутньої дитини важлива не тільки сама вагітність, але і те, як харчувалася і вела себе майбутня мати два-три тижні до зачаття. В цей час всі шкідливі впливи треба виключити. Дуже важливий весь перший рік життя дитини і особливо перші 3 місяці. Вік 6-9 років, перехідний вік — також вкрай значущі періоди, коли епігенетичні зміни можуть негативно вплинути на майбутню долю дитини. Весь цей час його не можна не тільки недогодовувати,
але і перегодовувати. Останнє буває дуже шкідливо і для нього, і для його нащадків. Адже в ці періоди відбуваються вікові зрушення в статевій сфері, а значить, зміни в епігеномі можуть торкнутися статевих клітин та передатися наступним поколінням.

Але повернемося до сенсаційного дослідження, з якого почали. Для впливу на епігеном в експерименті вчені моделювали голод: самкам — майбутнім бабусям — наприкінці вагітності вони давали лише половину необхідного їм раціону.

У цей час у майбутніх «пап» закладалася статева система, і в їх сперматозоїдах накопичувалися епігенетичні зміни, що сприяють розвитку ожиріння і діабету, якими вони потім і ділилися вже зі своїми дітьми.

Тобто якщо бабуся під час вагітності голодувала, то онуки можуть… захворіти ожирінням. Ось така сумна, але науково доведена спадкова історія!

 

vkurse.ua


12.08.2014 1623 0
Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1699 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1126
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4886
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13952 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3284 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3116

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

776

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2241

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2257

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2810
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1224
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1030
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

818
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

423
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

407
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

750
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

705
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21683
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

699 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

522
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

976
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

861