CNN: вакцинація зменшує шанси захворіти на Covid-19 у шість разів, а ймовірність смерті - в 11

Колишній держсекретар США Колін Пауелл помер у понеділок від ускладнень COVID-19. Його сім'я оголосила, що він був повністю вакцинований. Йому було 84 роки, у нього була множинна мієлома, рак крові.

Представники охорони здоров'я стурбовані тим, що "антивакцинатори" використовуватимуть смерть Пауелла, щоб заявити, що вакцини не працюють. Якщо людина може померти після щеплення від Covid-19, який сенс отримувати вакцину?
Яка відповідь на це питання?
СNN обговорило це з медичним аналітиком CNN доктором Леаною Вен, лікарем екстреної допомоги та професором політики та менеджменту охорони здоров’я в Школі громадського здоров’я Інституту Джорджа Вашингтона. Вона також є автором нової книги "Рятувальні лінії: Подорож лікаря у боротьбі за громадське здоров'я".

CNN: Коли ми бачимо, що вакциновані люди помирають від Covid-19, як ви пояснюєте, що вакцини все ще варто приймати?

Д-р Леана Вен: Ми повинні почати з науки та того, що показують дослідження. Вакцини проти Covid-19 надзвичайно ефективні для запобігання захворюванням і особливо важким. Найновіші дані американських центрів контролю та профілактики захворювань показують, що вони зменшують ймовірність інфікуватися Covid-19 у шість разів, а ймовірність смерті - у 11 разів.
Це означає, що якщо ви щеплені, у вас у шість разів менше шансів захворіти на COVID-19, ніж у людини, яка не щеплена. І у вас у 11 разів менше шансів померти від Covid-19 у порівнянні з невакцинованою людиною. Це справді чудово.
Проте вакцини проти Covid-19 не захищають нас на 100%. Жодна вакцина не діє, просто, ймовірно, практично жодне медичне лікування не є на 100% ефективним. Це не означає, що вакцина не діє, або що ви не повинні її приймати.

CNN: Чи є ймовірність, що деякі люди матимуть важкі наслідки від Covid-19, попри вакцинацію?

Вен: Так, і на основі вивченого генерал Пауелл потрапив до цієї категорії. Ми знаємо, що люди старшого віку та з супутніми захворюваннями частіше страждають важкими захворюваннями та помирають після проривних інфекцій.
Особливий ризик - це люди з ослабленим імунітетом. Наявність множинної мієломи віднесло б генерала Пауелла до цієї категорії і, на додаток до його старшого віку, збільшило б рівень ризику.
Зауважте, що це одна з причин, чому рекомендуються додаткові щеплення. Ще в серпні федеральні органи охорони здоров’я рекомендували людям з помірним або важким імунодефіцитом, які зробили щеплення вакцинами Pfizer або Moderna, отримати третю дозу. Вони попередили, що навіть із додатковою дозою імунодефіцитні особи повинні вживати додаткових запобіжних заходів. Оскільки це категорія людей, які особливо схильні до важких наслідків.

CNN: Ви раніше казали, що вакцини працюють найкраще, коли їх усі приймають, так?

Вен: Точно. Подумайте про вакцину від Covid-19 як про дуже гарний плащ. Він дуже добре працює, щоб захистити вас від дощу. Але якщо ви потрапили у грозу, а потім настав ураган, ймовірність, що ви промокнете, значно більша. Це не означає, що ваш плащ несправний. Це означає, що у вас погана погода, і лише плащ не завжди може вас захистити.
Якщо у вас багато вірусів, це збільшує ваші шанси заразитися. Проблема не в вакцині - це в тому, що навколо вас занадто багато вірусу.
Ось чому найголовніше - це зробити якомога більше людей щепленими. Це зменшує загальний рівень зараження і в кінцевому підсумку захищає всіх. І якщо ви перебуваєте в зоні з великою кількістю вірусів, носіння маски у закритих людних приміщеннях дає додатковий рівень захисту.
І не забуваймо, що ми також робимо щеплення, щоб захистити найвразливіших серед нас, які мають найбільший ризик важких наслідків.
Дослідження, яке проводили в 13 штатах впродовж пів року, показало, що повністю вакциновані особи становили лише 4% усіх госпіталізацій від Covid-19.
Згідно з цим дослідженням CDC, невакциновані люди в 17 разів частіше госпіталізуються з приводу коронавірусу, ніж вакциновані. Ті, у кого виявляються проривні випадки, що призводять до госпіталізації, мають численні основні захворювання та переважно люди похилого віку, як ми й передбачали.

CNN: Що ще ви сказали б тим, хто не вірить, що вакцина ефективна?

Вен: Я прошу всіх подумати про інші аспекти медицини. Скажімо, у когось є серцеві захворювання. Існують ліки для лікування хвороб серця, але вони не на 100% ефективні - це нічого. Чи те, що виникає загострення хвороби та спричиняє потрапляння в лікарню, означає, що ліки не варто приймати.
Або скористаємося прикладом профілактики. Скажімо, хтось, хто має здорову дієту і багато тренується, все одно має високий кров'яний тиск чи діабет. Це не означає, що дієта і фізичні вправи - це погано. 
Це просто означає, що ви можете вжити всіх правильних заходів для запобігання хворобі, але іноді ви все-таки можете захворіти на цю хворобу.
Одним з головних завдань у сфері охорони здоров’я є те, що наша робота стосується профілактики. Хоча ви бачите кінцевий результат, коли запобігання не вдається, ви не бачите всіх врятованих життів через запобігання.
Модельне дослідження, яке провели за підтримки Національних інститутів здоров’я, показало, що вакцини від Covid-19 запобігли більш ніж 139 000 смертям за перші п'ять місяців, коли вони були доступні. До 9 травня в Сполучених Штатах сталося близько 570 000 смертей від Covid-19. Без вакцин могло статися 709 000 смертей.
Суть в тому, що вакцини діють. Вони зменшують ймовірність важко захворіти та померти. Вони не 100% захищають, тому що нічого так не захищає.

CNN: Чи можуть вакцини також запобігти відродженню вірусу цієї зими?

Вен: Так. Радує те, що кількість інфікованих Covid-19 падає від жахливої ​​хвилі дельти, яка охопила країну цього літа. Однак можлива інша хвиля інфекцій, особливо якщо повністю вакциновані лише 57% населення США. Я згоден з доктором Ентоні Фочі, який сказав у ці вихідні, що "ми не зможемо цьому запобігти ... Ступінь, до якого ми продовжуватимемо спускатися на цьому схилі, буде залежати від того, наскільки ще ми переконаємо людей щепитися".
Зрештою, ключ до зменшення ризику для всіх від Covid-19-і до припинення пандемії - це зробити всіх нас вакцинованими. Це захищає нас та оточуючих.
за матеріалами СNN


19.10.2021 851
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

342
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13892 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6157
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

646

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5930
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2