CNN: що потрібно знати про рекордне зростання кількості китайських літаків поблизу Тайваню

Західні аналітики стверджують, що рекордна кількість вторгнень військових літаків Китаю в зону оборони Тайваню за останні чотири дні відтворює військові сили Пекіна, посилаючи потужні сигнали як вдома, так і далеко за межі острова, де панує самоврядування.

Згідно з даними Міністерства оборони Тайваня, майже 150 винищувачів ВВС Народно-визвольної армії (PLAAF), бомбардувальники, здатні перевозити ядерну зброю, протичовнові літаки та літаки раннього попередження та управління, ввійшла в ідентифікаційну зону Тайваню (ADIZ).

Хоча вони й не наблизилися до того, що Тайвань вважає своїм суверенним повітряним простором - за 12 морських миль від його берегової лінії - вони потрапили в зону ADIZ, де Тайбей каже, що реагуватиме на будь-яке вторгнення.

Це можна зробити за допомогою радіозастережень, відстеження зенітних ракет або перехоплення винищувачів. У понеділок, коли PLAAF надіслала найбільшу кількість бойових літаків - 56 - до тайванського ADIZ з моменту, коли острів минулого року почав публічно повідомляти про таку діяльність, Міністерство оборони Тайваня заявило, що були оголошені радіозастереження та розгорнуті ракетні комплекси ППО для моніторингу.

У п'ятницю, 1 жовтня, зафіксували 38 китайських літаків, а наступного дня ㅡ 39. Це найбільша кількість перетинів зони ідентифікації ППО відтоді, як Тайвань почав на офіційному рівні звітувати про таку діяльність ВПС Китаю.

Варто зазначити, що зона ідентифікації ППО є повітряним простором над землею або водою, який може виходити за межі території країни, щоб дати їй більше часу для відповіді на можливий напад ворожих літаків. Тобто китайські літаки не порушили повітряний простір Тайваню, який простягається на 12 миль від його узбережжя.

У суботу, 2 жовтня, перетин зони відбувався протягом двох періодів: 20 літаків удень та 19 - уночі. Серед них були 26 винищувачів J-16, 10 винищувачів Су-30, два літаки попередження про підводні човни Y-8 та один літак раннього попередження й управління KJ-500.

У відповідь військово-повітряні сили Тайваню підняли в повітря літаки, оголосили радіопопередження та розгорнули системи протиповітряної оборони, зазначили в міністерстві.

Жодного разу під час китайських польотів не було припущення, що справжній бій був неминучий, але західні аналітики стверджують, що Китай здатний домогтися кількох моментів.

"Це добре продумана програма з Пекіну, яку планується виконувати протягом місяців і років з кількома взаємопов'язаними цілями", - сказав Джейкоб Стоукс, співробітник програми індо-тихоокеанської безпеки Центру нової американської безпеки .

"По-перше, це військово-політична сигналізація для спроби залякати уряд Тайваню і висунути претензії Китаю на самоврядний острів",-сказав Стоукс. "Другий - отримання досвідом пілотів НВАК та пов'язаного з ними військового допоміжного персоналу у проведенні таких операцій за різних умов (наприклад, вночі), що підвищить їхню здатність боротися, якщо до цього закликатимуть", - сказав він.

"Третій - змусити тайванську армію спорядити літаки у відповідь, що допомагає зношувати менші авіаційні сили та пілотів Тайваню", - сказав Стоукс. Інші аналітики кажуть, що НВАК також демонструє друзям Тайваню - зокрема США, Японії та Великій Британії - вона не відступить перед їхньою підтримкою Тайбею.

Вони також кажуть, що широке висвітлення польотів у вітчизняних китайських ЗМІ покликане закріпити підтримку кампанії Пекіна з метою підпорядкування Тайваню.

Що робить Тайвань, що обурює Китай? Тайвань і материковий Китай управляються окремо з моменту закінчення громадянської війни більше семи десятиліть тому, під час якої переможені націоналісти втекли до Тайбею. Однак Пекін розглядає Тайвань як невід’ємну частину своєї території - навіть незважаючи на те, що Комуністична партія Китаю ніколи не керувала демократичним островом із 24 мільйонами людей.

А президент Китаю Сі Цзіньпін відмовився залучати військову силу для захоплення Тайваню, якщо це буде необхідно. За словами Лайонела Фаттона, експерта з питань Індо-Тихоокеанського регіону з Університету Вебстера в Швейцарії, "Китаю потрібні важелі, щоб стримувати Тайвань від небажаних дій, особливо ініціатив, що вимагають незалежності".

Фаттон зазначає, що активність китайських рейсів до тайванського ADIZ сталася після того, як Тайбей офіційно подав заявку про приєднання до Всеосяжної та прогресивної угоди про транстихоокеанське партнерство (CPTPP), угоди про вільну торгівлю. Це певна дія, яку Пекін не підтримуватиме. "У світі є лише один Китай, і Тайвань є невід'ємною частиною китайської території.

Що стосується CPTPP, ми рішуче виступаємо проти приєднання Тайваню до будь-якої угоди чи організації офіційного характеру", - заявив речник МЗС Китаю Ліцзянь Чжао у твіттері 23 вересня.

Фаттон сказав, що збільшення кількості рейсів авіалайнерів - це Пекін, який заявив Тайбею, що у нього є засоби та вогнева міць, щоб підтримати цю жорстку позицію. Це класичний акт стримування - покажіть силу перед тим, як суперник вживе заходів, що призведе до неприйнятних витрат, сказав він. Колишній директор операцій Об’єднаного розвідувального центру Тихоокеанського командування США Карл Шустер сказав, що Пекін дає сигнал Тайбею, що він може завдати удару в будь -який час.

"Це сильний меседж, який супроводжує та посилює загрозливу риторику Китаю", - сказав він. І Китай буде невблаганним, сказав Фаттон. "Ми можемо очікувати, що Китай продовжить кампанію тиску, щоб переконатися, що його стримувальна позиція залишається сильною", - сказав він.

У вівторок президент Тайваню Цай Інг-Вен заявив, що острів не збирається відступити під тиском.

"На тлі майже щоденних вторгнень Народно-визвольної армії наша позиція щодо відносин між протоками залишається незмінною: Тайвань не буде піддаватися тиску, навіть якщо він накопичить підтримку з боку міжнародного співтовариства", - написав Цай опубліковано для американського журналу Foreign Affairs.


Довідково:

КНР контролює материковий Китай і два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю й адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю», вважаючи себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою — і навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці.

Тайвань оновив дизайн паспорта, аби прибрати звідти згадку про Китай. Кажуть, так їх не плутатимуть.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку.

А втім, раніше президент США Джо Байден заявив, що має намір підтримувати Тайвань. Очікується, що новий американський уряд продовжить чинити тиск на Китай щодо широкого кола питань, зокрема стосовно прав людини, торговельних суперечок, ситуації в Гонконзі й Тайвані.

за матеріалами CNN


05.10.2021 1115
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1891
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1827
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1824
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5373 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2121 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1484

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

695

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

748

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

942

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

979
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1725
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3642
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10217
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26094
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10144 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7683
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

868
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1369
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

352
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1246
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

845
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1048