CNN: подробиці конфлікту в Ефіопії

Пошкоджений танк на дорозі на північ від Мекеля, столиці Тиграя, 26 лютого


Коли прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру у 2019 році, його оцінили як регіонального миротворця. Зараз він головує у затяжній громадянській війні, яка, за багатьма ознаками, несе ознаки геноциду і може дестабілізувати ширший регіон Африки.

У листопаді Абій наказав здійснити військовий наступ на північ Тиграйського регіону і пообіцяв, що конфлікт буде швидко вирішений. Вісім місяців по тому бої призвели до загибелі тисяч людей, змусили тікати понад 1,7 мільйона, спричинили голод і породили хвилю жорстокості.

Ефіопія боролася зі значними економічними, етнічними та політичними проблемами задовго до того, як ворожнеча між Абієм та колишньою правлячою партією регіону, Народно-визвольним фронтом Тіграя (TPLF), вилилася в безлад. Війна є кульмінацією загострення напруженості між двома сторонами та найстрашнішим із кількох останніх етнонаціоналістичних зіткнень у другій за чисельністю населених країнах Африки.

З початку конфлікту уряд Ефіопії припинив діяльність у сфері комунікацій та засобів масової інформації, фактично ізолювавши Тиграй. На цьому темному тлі часто буває складно зрозуміти, що відбувається в регіоні.

Ось докладніший погляд на кризу.


З чого почався конфлікт?

Ефіопські біженці моляться в православній церкві біля табору біженців у Гедарефі, східний Судан, 6 грудня 2020 року


Конфлікт у Тиграї сягає своїм корінням у давню напруженість впродовж поколінь.

Країна складається з 10 областей - і двох міст -, які мають значну кількість автономій, включаючи обласну поліцію. Через попередній конфлікт із сусідньою Еритреєю в Тиграї також знаходиться велика кількість федеральних військ. Регіональні уряди в основному поділяються за усталеними етнічними ознаками.

Ебі прийшов до влади у 2018 році, пообіцявши подолати ці розбіжності. Він створив нову національну партію, але TPLF відмовився приєднуватися, частково тому, що коаліція зменшила вплив TPLF на уряд - домінування, якого тривало з початку 1990-х.

Лідери Тиграя звинуватили Абія в тому, що він виключив етнічні регіони Ефіопії в його прагненні зміцнити владу, і відійшли до своєї гірської глибинки на півночі, де вони продовжували контролювати власний регіональний уряд.

Напруженість зросла у вересні, коли тиграйці кинули виклик Абію, провівши регіональні парламентські вибори, які він відклав через пандемію коронавірусу. Ебій назвав голосування незаконним, а законодавці скоротили фінансування керівництва TPLF, створивши серію ескалацій між регіональним та федеральним урядом.

4 листопада, звинувативши TPLF у нападі на федеральну армійську базу біля регіональної столиці Тигрея Мекеле та спробі викрасти її зброю, Абій наказав здійснити військовий штурм групи, направляючи національні війська та бійців із сусіднього регіону Амхари разом з солдатами з Еритреї.

Абій оголосив наступ успішним лише через три тижні, коли урядові сили захопили Мекель, і встановив тимчасову адміністрацію, віддану Аддіс-Абебі.


Які звірства були скоєні?

Кілька місяців на початку конфлікту Абій заперечував, що цивільному населенню завдали шкоди або що солдати з Еритреї долучились до бою.

Але повідомлення міжнародних спостерігачів, правозахисних організацій та CNN підтвердили, що обидва ці твердження помилкові.

Тисячі людей загинули в боях, міжнародні репортери зафіксували зруйновані табори біженців, грабежі, сексуальне насильство, різанини та масові вбивства. Багато людей втекло до Судану, що, за словами Організації Об'єднаних Націй, було найгіршим вибухом біженців з Ефіопії за останні два десятиліття. Вони описують катастрофічний конфлікт, що породив етнічне насильство.

Уряд Ефіопії суворо обмежив доступ для журналістів, а державна установа заблокувала зв'язок, приховуючи події в регіоні, що робить складним завдання оцінити масштаби кризи або перевірити тих, хто вижив.

Але докази щодо безпрецедентної жорстокості стали відомі загалу на початку цього року.

Біля братської могили у місті Вукро, на північ від Мекеле, 28 лютого 2021 року


Яка міжнародна реакція?

У міру поглиблення війни та її впливу на мирне населення світові лідери висловлюють свою стурбованість роллю еритрейських сил у загостренні того, що державний секретар США Ентоні Блінкен, за словами прессекретаря Неда Прайса, назвав "зростаючою гуманітарною катастрофою".

Держдеп нещодавно оголосив про обмеження візового режиму для урядовців Ефіопії та Еритреї, а адміністрація Байдена ввела широкі обмеження щодо економічної допомоги країні.

Але незрозуміло, чи зумовили зусилля США та інших країн уряд Ефіопії до змін.

Прайс заявив у вівторок, що одностороннє припинення вогню в Тиграї "може стати позитивним кроком, якщо це призведе до змін на місцях, які будуть спрямовані на припинення конфлікту", і повторив заклик еритрейським силам залишити регіон.

Він також закликав ефіопську владу "негайно відновити телекомунікаційні послуги в Тигреї та дозволити безперешкодну свободу пересування та забезпечити безпеку персоналу гуманітарних організацій".

"Нашим першочерговим пріоритетом є вирішення жахливої ​​гуманітарної ситуації", - додав Прайс, підкресливши важке становище "приблизно 900 000 людей, які, ймовірно, вже переживають голод".

за матеріалами СNN


02.07.2021 1317
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1066
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6774
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14870 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1794
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1048
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6512

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

851

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1647

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1321
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

417
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

677
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

840
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

640
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1738
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

764
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1061
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34892 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

239
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

420
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

728
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

644