CNN: подробиці конфлікту в Ефіопії

Пошкоджений танк на дорозі на північ від Мекеля, столиці Тиграя, 26 лютого


Коли прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру у 2019 році, його оцінили як регіонального миротворця. Зараз він головує у затяжній громадянській війні, яка, за багатьма ознаками, несе ознаки геноциду і може дестабілізувати ширший регіон Африки.

У листопаді Абій наказав здійснити військовий наступ на північ Тиграйського регіону і пообіцяв, що конфлікт буде швидко вирішений. Вісім місяців по тому бої призвели до загибелі тисяч людей, змусили тікати понад 1,7 мільйона, спричинили голод і породили хвилю жорстокості.

Ефіопія боролася зі значними економічними, етнічними та політичними проблемами задовго до того, як ворожнеча між Абієм та колишньою правлячою партією регіону, Народно-визвольним фронтом Тіграя (TPLF), вилилася в безлад. Війна є кульмінацією загострення напруженості між двома сторонами та найстрашнішим із кількох останніх етнонаціоналістичних зіткнень у другій за чисельністю населених країнах Африки.

З початку конфлікту уряд Ефіопії припинив діяльність у сфері комунікацій та засобів масової інформації, фактично ізолювавши Тиграй. На цьому темному тлі часто буває складно зрозуміти, що відбувається в регіоні.

Ось докладніший погляд на кризу.


З чого почався конфлікт?

Ефіопські біженці моляться в православній церкві біля табору біженців у Гедарефі, східний Судан, 6 грудня 2020 року


Конфлікт у Тиграї сягає своїм корінням у давню напруженість впродовж поколінь.

Країна складається з 10 областей - і двох міст -, які мають значну кількість автономій, включаючи обласну поліцію. Через попередній конфлікт із сусідньою Еритреєю в Тиграї також знаходиться велика кількість федеральних військ. Регіональні уряди в основному поділяються за усталеними етнічними ознаками.

Ебі прийшов до влади у 2018 році, пообіцявши подолати ці розбіжності. Він створив нову національну партію, але TPLF відмовився приєднуватися, частково тому, що коаліція зменшила вплив TPLF на уряд - домінування, якого тривало з початку 1990-х.

Лідери Тиграя звинуватили Абія в тому, що він виключив етнічні регіони Ефіопії в його прагненні зміцнити владу, і відійшли до своєї гірської глибинки на півночі, де вони продовжували контролювати власний регіональний уряд.

Напруженість зросла у вересні, коли тиграйці кинули виклик Абію, провівши регіональні парламентські вибори, які він відклав через пандемію коронавірусу. Ебій назвав голосування незаконним, а законодавці скоротили фінансування керівництва TPLF, створивши серію ескалацій між регіональним та федеральним урядом.

4 листопада, звинувативши TPLF у нападі на федеральну армійську базу біля регіональної столиці Тигрея Мекеле та спробі викрасти її зброю, Абій наказав здійснити військовий штурм групи, направляючи національні війська та бійців із сусіднього регіону Амхари разом з солдатами з Еритреї.

Абій оголосив наступ успішним лише через три тижні, коли урядові сили захопили Мекель, і встановив тимчасову адміністрацію, віддану Аддіс-Абебі.


Які звірства були скоєні?

Кілька місяців на початку конфлікту Абій заперечував, що цивільному населенню завдали шкоди або що солдати з Еритреї долучились до бою.

Але повідомлення міжнародних спостерігачів, правозахисних організацій та CNN підтвердили, що обидва ці твердження помилкові.

Тисячі людей загинули в боях, міжнародні репортери зафіксували зруйновані табори біженців, грабежі, сексуальне насильство, різанини та масові вбивства. Багато людей втекло до Судану, що, за словами Організації Об'єднаних Націй, було найгіршим вибухом біженців з Ефіопії за останні два десятиліття. Вони описують катастрофічний конфлікт, що породив етнічне насильство.

Уряд Ефіопії суворо обмежив доступ для журналістів, а державна установа заблокувала зв'язок, приховуючи події в регіоні, що робить складним завдання оцінити масштаби кризи або перевірити тих, хто вижив.

Але докази щодо безпрецедентної жорстокості стали відомі загалу на початку цього року.

Біля братської могили у місті Вукро, на північ від Мекеле, 28 лютого 2021 року


Яка міжнародна реакція?

У міру поглиблення війни та її впливу на мирне населення світові лідери висловлюють свою стурбованість роллю еритрейських сил у загостренні того, що державний секретар США Ентоні Блінкен, за словами прессекретаря Неда Прайса, назвав "зростаючою гуманітарною катастрофою".

Держдеп нещодавно оголосив про обмеження візового режиму для урядовців Ефіопії та Еритреї, а адміністрація Байдена ввела широкі обмеження щодо економічної допомоги країні.

Але незрозуміло, чи зумовили зусилля США та інших країн уряд Ефіопії до змін.

Прайс заявив у вівторок, що одностороннє припинення вогню в Тиграї "може стати позитивним кроком, якщо це призведе до змін на місцях, які будуть спрямовані на припинення конфлікту", і повторив заклик еритрейським силам залишити регіон.

Він також закликав ефіопську владу "негайно відновити телекомунікаційні послуги в Тигреї та дозволити безперешкодну свободу пересування та забезпечити безпеку персоналу гуманітарних організацій".

"Нашим першочерговим пріоритетом є вирішення жахливої ​​гуманітарної ситуації", - додав Прайс, підкресливши важке становище "приблизно 900 000 людей, які, ймовірно, вже переживають голод".

за матеріалами СNN


02.07.2021 1347
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15484
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1529
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1104
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2132
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3672
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1388

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1797

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

570

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1192

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1358
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

657
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24303
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

548
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

519
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

665
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1556
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

720
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7410
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

669
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1729 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

655
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

562