CNN: Китай стикається з найгіршим дефіцитом енергії за останні десять років. Це проблема для всього світу

Китай знаходиться у розпалі величезної кризи в енергетиці, оскільки екстремальна погода, зростаючий попит на енергію та жорсткі обмеження на використання вугілля завдають потрійного удару по електромережі країни.

Це проблема, яка може тривати місяцями, напружуючи економічне відновлення країни та впливаючи на світову торгівлю.

Кілька китайських провінцій заявили, що в останні тижні стикаються з кризою влади, включаючи деякі найважливіші двигуни для економічного зростання країни.

Провінція Гуандун - виробничий центр, відповідальний за 1,7 трлн доларів США, або понад 10% річного обсягу економічного виробництва Китаю та більшу частку зовнішньої торгівлі, - нормує потужність вже понад місяць. Карантинні обмеження змусили компанії по всій провінції припинити роботу на кілька днів впродовж тижня.

Деякі місцеві органи влади попереджають, що внормування потужності може тривати до кінця року. Це не тільки Гуандун. Щонайменше дев'ять провінцій заявили, що мають справу з подібними проблемами, включаючи Юньнань, Гуансі та виробничий центр Чжецзяна, змусивши регіональну владу оголосити про обмеження потужності в районі Китаю, розміром зі Сполучене Королівство, Німеччину, Францію та Японію разом узяті.

Криза електроенергії навіть сприяла уповільненню темпів зростання фабричної активності в Китаї в червні, визнало в середу Національне бюро статистики країни.

Це найгірший дефіцит енергії в Китаї з 2011 року, коли посуха та зростання цін на вугілля змусили 17 провінцій та регіонів стримувати використання електроенергії. Електростанції неохоче виробляють багато електроенергії, коли вугілля, яке вони спалюють, дороге: Пекін контролює вартість електроенергії, тому виробники не можуть просто підвищити ціни.

Цього разу післяпандемічний бум сировинних товарів та сувора погода знову змушують вугільні електростанції стримувати випуск, водночас заважаючи гідроенергетиці. Але є ключова різниця: Китай також бореться з тим, як задовольнити наполегливі зусилля президента Сі Цзіньпіна щодо вуглецево нейтрального Китаю до 2060 року.

Ця амбіційна мета для найбільшого споживача вугілля у світі призвела до видобутку вугільних шахт у країні менше, що призвело до зростання цін, за словами Яо Пей, головного стратега китайської брокерської компанії Soochow Securities.


Один-два удари в економіку

Дефіцит може нанести за один-два удари, що може збити крихке відновлення Китаю з курсу, в той час, як це призведе до подальших проблем для глобальних ланцюгів постачання, які вже намагаються впорядкувати.

"Нормування потужності неминуче зашкодить економіці", - сказав Ян Цинь, провідний аналітик вуглецю в компанії Refinitiv.

Дефіцит електроенергії може зменшити випуск практично у всіх галузях економіки, включаючи ключові галузі будівництва та обробної промисловості. За даними Національного бюро статистики, минулого року такі підприємства використали майже 70% електроенергії Китаю і стали основними чинниками відновлення у 2021 році.

Компанія Chengde New Material, що базується в Гуандуні, один з найбільших виробників нержавіючої сталі в країні, наприкінці минулого місяця заявила клієнтам, що припинятиме свою діяльність на два дні впродовж тижня, доки електроенергія більше не потребуватиме нормування. Компанія очікує скорочення обсягів виробництва на 20%, або до 10000 тонн сталі на місяць.

"Компанії цьому не раді", - сказав Клаус Зенкель, голова Торгової палати Європейського Союзу в Південному Китаї.

Він зазначив, що робота близько 80 компаній-членів палати може бути порушена розпорядженням уряду призупинити діяльність на кілька днів на тиждень, додавши, що вітчизняні виробники також змушені зупинити виробництво.

Деякі компанії навіть почали орендувати дорогі дизельні генератори, щоб продовжувати бізнес, сказав він.

Згідно з урядовими даними та незалежними дослідженнями, нормування потужності в провінції Юньнань, що виробляє метали, навіть спричинило зменшення постачання деяких видів металів, включаючи алюміній та олово.

Скорочення виробництва та перспектива пропуску термінів доставлення по Китаю також ризикує розтягнути й без того тугий глобальний ланцюг постачання. Лише Гуандун є виробничим центром, на який припадає чверть загальної торгівлі Китаю, включаючи одяг, іграшки та електроніку.

"Це [дефіцит електроенергії] може збільшити затримки з доставлення, які можна відчути по всьому світу", - сказав Хеннінг Глоштайн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.

Додатковим тиском є й те, що Гуандун вже бачив свої надзвичайно переповнені контейнерні порти, внаслідок спалахів коронавірусу. Відставання судноплавства може зайняти місяці та призвести до дефіциту під час сезону святкових покупок.

"Дефіцит електроенергії може призвести до перестановки робочого графіка для місцевих виробників, кидаючи виклик своєчасності постачання [і, отже, решті ланцюгів постачання", - сказала Лара Донг, старший директор з енергетики та відновлюваних джерел енергії у Великому Китаї в IHS Markit.

за матеріалами CNN


01.07.2021 891
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1168
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1003
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2006
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3475
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1294
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1281

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1563

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

443

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1091

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1255
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24213
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

466
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2625
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

533
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1454
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

642
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15325
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

445
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

390
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1268 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

582
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

491