CNN: Китай стикається з найгіршим дефіцитом енергії за останні десять років. Це проблема для всього світу

Китай знаходиться у розпалі величезної кризи в енергетиці, оскільки екстремальна погода, зростаючий попит на енергію та жорсткі обмеження на використання вугілля завдають потрійного удару по електромережі країни.

Це проблема, яка може тривати місяцями, напружуючи економічне відновлення країни та впливаючи на світову торгівлю.

Кілька китайських провінцій заявили, що в останні тижні стикаються з кризою влади, включаючи деякі найважливіші двигуни для економічного зростання країни.

Провінція Гуандун - виробничий центр, відповідальний за 1,7 трлн доларів США, або понад 10% річного обсягу економічного виробництва Китаю та більшу частку зовнішньої торгівлі, - нормує потужність вже понад місяць. Карантинні обмеження змусили компанії по всій провінції припинити роботу на кілька днів впродовж тижня.

Деякі місцеві органи влади попереджають, що внормування потужності може тривати до кінця року. Це не тільки Гуандун. Щонайменше дев'ять провінцій заявили, що мають справу з подібними проблемами, включаючи Юньнань, Гуансі та виробничий центр Чжецзяна, змусивши регіональну владу оголосити про обмеження потужності в районі Китаю, розміром зі Сполучене Королівство, Німеччину, Францію та Японію разом узяті.

Криза електроенергії навіть сприяла уповільненню темпів зростання фабричної активності в Китаї в червні, визнало в середу Національне бюро статистики країни.

Це найгірший дефіцит енергії в Китаї з 2011 року, коли посуха та зростання цін на вугілля змусили 17 провінцій та регіонів стримувати використання електроенергії. Електростанції неохоче виробляють багато електроенергії, коли вугілля, яке вони спалюють, дороге: Пекін контролює вартість електроенергії, тому виробники не можуть просто підвищити ціни.

Цього разу післяпандемічний бум сировинних товарів та сувора погода знову змушують вугільні електростанції стримувати випуск, водночас заважаючи гідроенергетиці. Але є ключова різниця: Китай також бореться з тим, як задовольнити наполегливі зусилля президента Сі Цзіньпіна щодо вуглецево нейтрального Китаю до 2060 року.

Ця амбіційна мета для найбільшого споживача вугілля у світі призвела до видобутку вугільних шахт у країні менше, що призвело до зростання цін, за словами Яо Пей, головного стратега китайської брокерської компанії Soochow Securities.


Один-два удари в економіку

Дефіцит може нанести за один-два удари, що може збити крихке відновлення Китаю з курсу, в той час, як це призведе до подальших проблем для глобальних ланцюгів постачання, які вже намагаються впорядкувати.

"Нормування потужності неминуче зашкодить економіці", - сказав Ян Цинь, провідний аналітик вуглецю в компанії Refinitiv.

Дефіцит електроенергії може зменшити випуск практично у всіх галузях економіки, включаючи ключові галузі будівництва та обробної промисловості. За даними Національного бюро статистики, минулого року такі підприємства використали майже 70% електроенергії Китаю і стали основними чинниками відновлення у 2021 році.

Компанія Chengde New Material, що базується в Гуандуні, один з найбільших виробників нержавіючої сталі в країні, наприкінці минулого місяця заявила клієнтам, що припинятиме свою діяльність на два дні впродовж тижня, доки електроенергія більше не потребуватиме нормування. Компанія очікує скорочення обсягів виробництва на 20%, або до 10000 тонн сталі на місяць.

"Компанії цьому не раді", - сказав Клаус Зенкель, голова Торгової палати Європейського Союзу в Південному Китаї.

Він зазначив, що робота близько 80 компаній-членів палати може бути порушена розпорядженням уряду призупинити діяльність на кілька днів на тиждень, додавши, що вітчизняні виробники також змушені зупинити виробництво.

Деякі компанії навіть почали орендувати дорогі дизельні генератори, щоб продовжувати бізнес, сказав він.

Згідно з урядовими даними та незалежними дослідженнями, нормування потужності в провінції Юньнань, що виробляє метали, навіть спричинило зменшення постачання деяких видів металів, включаючи алюміній та олово.

Скорочення виробництва та перспектива пропуску термінів доставлення по Китаю також ризикує розтягнути й без того тугий глобальний ланцюг постачання. Лише Гуандун є виробничим центром, на який припадає чверть загальної торгівлі Китаю, включаючи одяг, іграшки та електроніку.

"Це [дефіцит електроенергії] може збільшити затримки з доставлення, які можна відчути по всьому світу", - сказав Хеннінг Глоштайн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.

Додатковим тиском є й те, що Гуандун вже бачив свої надзвичайно переповнені контейнерні порти, внаслідок спалахів коронавірусу. Відставання судноплавства може зайняти місяці та призвести до дефіциту під час сезону святкових покупок.

"Дефіцит електроенергії може призвести до перестановки робочого графіка для місцевих виробників, кидаючи виклик своєчасності постачання [і, отже, решті ланцюгів постачання", - сказала Лара Донг, старший директор з енергетики та відновлюваних джерел енергії у Великому Китаї в IHS Markit.

за матеріалами CNN


01.07.2021 878
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1070
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6776
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14871 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1795
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1049
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6513

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

852

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1648

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1445

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1322
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

418
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

678
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

841
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

641
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1739
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

765
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1062
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34893 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

240
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

421
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

729
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

645