Чи потрібно повернути Івано-Франківську історичну назву? (оновлюється)

 

 

Станиславів, Станіслав, Івано-Франківськ...

 

Від коли обласний центр Прикарпаття отримав свою останню назву,з того часу у суспільстві точаться дискусії про перейменування міста і необхідність повернення до попередньої історичної назви. І ось вкотре питання набуло чергового розголосу.

 

Агенція новин "Фіртка" запитала франківців щодо того, чи доцільно й чи варто повернути попередню назву міста?


14.04.2015 1092 11
Коментарі (11)

Наталка Крилівська 2015.04.16, 11:32
Маю дві пропозиції щодо цієї дискусії 1) Давайте винесемо за дужки самого І.Франка і його роль в історії: зміна назви зовсім не є запереченням цієї ролі, справа виключно у назві міста. 2) Якщо вже говоримо про якісь минулі конфлікти з сусідніми народами, то варто розуміти різницю між конфліктом, який давно вичерпався і не має продовження в сучасності(Україна і Польща), та конфліктом, що триває досі (Московія і Україна).
Михайло Кузбит 2015.04.15, 23:26
24 роки назад місто мало змінити назву і крапка.Опитування в мешканців міста буде наймудрішим вирішенням.
Славко Задунайский 2015.04.16, 08:06
Пропоную в опитування поставити назву Вікторо-Анушкевічськ!
Wasyl Ryba 2015.04.14, 23:54
Я ЗА то аби у нас не робити фальшиві великі проблеми, бо є руїна економіки. Подібне у місті було, коли вирішували де ставити пам’ятник Бандері. Так само мусіли бути не проти аби Шевченко і Бандера були в центрі, але дивно, шо і поляки, і маскалі, і юдеї, і наші барани і мери були проти, аби він був у сквері позаду медінституту, де зараз Руська Трійці. Хто не знає Історії: там є три русини, які стали потім полоно-, москво- і україно-філами!!! Се символ розколу і Трагедії нашого Боярства під Австрійов! Хто з сих толерастів заставив наших овець радіти нашій ганьбі??! Толерантними мают бути нацменшини, аби не заважати нам почувати себе дома, п.Кімакович, а ми вже досить були толерантними аж до 1990р. включно. Най вперед ляхи називают наш Переймисль не Пшемишлєм, а Жешув – Пряшевом. Тогди й ми подумаєм про милий їх серцю Станіславув. До справи – головні туристи в наші области маскалі і хахли, а не поляки. Ви пацани виходит, шо ще й рахувати не вмієте. І коли совіти були при владі, то втулили нам до назви лиш їх суфікс –ськ. То се така буде ваша Жеша №3??! – з толеранційов лиш до поляків? ПравИло таке: 1. як загарбники перейменували місто - по визволеню їму верстаєсі стара назва, г.Левів-Львуф-Лємберґ-Львів. Тішибіси-Єзуполь-Жовтень- Єзупіль –тут логіка релігійна. 2. як загарбники збудували місто, вулицю - по визволеню їм дає-сі місцева назва, відповідна їх ролі і новому складу жителів, по вашому - Матриця. Так ми в ІФ зробили з їх вулицьими. Так зробили всі колонії Африки і Азії. Палац П.= право власности - справа друга – най буде. Юзовка-Сталіно-Донєцк тоже. Се я для тих, що не знают про інформаційні, історичні, термінологічні, мовні, та інші війни. Бо от кидаю я цілком файну ідею про Княгинин, новий і старий Галич, даю бізнес-план під неї, у коменті до статі на зачіпку сеї дискусії п.Корнієнко, що зправа на Фіртці. Але ніхто її не хоче обговорювати – Стасік –і фертик! Правда автор визнав її цікавов. Не хочу я зараз з вами воювати за назву, а за голову міста. А колись розберемсі. Але нагадую, що ідеологія міста буде визначатисі вже не хрунєми, які нас називают рагулями. Яник і Вова тоже в се не вірили – попустітсі. Хоч наші справи в ІФ дійсно не блискучі. Бо ми рахуєм - кількість бійців-патріотів на фронт Франкове дало навіть троха менчу як Коломия, чи Калуш, хоть більше від них у 3 рази. Місто національних гниляків і бариг, як каже моя дорога. Вони встидают-сі свої сільської мови –тому я так пишу. Встидно- як видно (шо ти дурний). Пастух добрий має любити своє стадо овець. І вибір на Шевченка се ще раз показує. Так –м.Івано-Франківськ зараз ще не вартує зватисі Галичем. Бо їго основна маса чужа навколишним жителєм. Подібна ще є така Тисмениці! У місті керували всякі перебирки, а областев - всі (!) лише з села! Навіть не з Коломиї. Яковина, Павлик, Волк-й, Вишиванюк*2, Ткач, Палійчук, Чуднов. Троценко і Гончарук виростали в містах, але діяли як свої. То най буде ІФ, але ж не Стасік! Не оголошуйте нам войну!
Sergii Bojko 2015.04.15, 15:00
як мінімум необхідно було б перед такою ініціативою вивчити, як Поляки знищили і захопили наше Галицько-Волинське князівство, хто такі Потоцькі, зокрема засноник міста гетьман Андрій Потоцький, як він файно воював проти військ Хмельницького і як файно селяни, його раби, будували фортецю в Станіславові (і від кого захищався гетьман тою спорудою, чи не від селян в 1-у чергу), як би вони поставилися до такої ідеї з перейменуванням? Про це багато писав і Грабовецький і інші краєзнавці, є докумени. Грубо прикинувши, сьогодні це можна порівняти з ідеєю перейменування на "пуінськ" чи "шойгуйськ". А щодо боротьби з советським спадком, то може знищити всі будівлі в яких ми живемо як советські? Політиканство то все. Назва Івано-Франківськ і оригінальна і вдала. Хто сумнівається в зв'язку письменника з нашим містом нехай подивиться фільм "Франкове Прикарпаття" https://www.youtube.com/watch?v=7m7nVmOG-t0 чи профінансує наступну його частину. От Хмельницький теж вдала назва, але це не означає що там гетьман жив, ну взяв кілька раз штурмом Проскурів. А щодо того, що прийшовши в центр розумієш що то Станіслав а не Франківськ, то це взагалі безглуздя. Прийшовши в центр Львова все навколо нагадує про польський перід його життя, але аж ніяк не про часи короля Лева, то може перейменувати його на честь тих хто його захопив і пограбував, наприклад на Казимирівськ? Так і взагалі кого ми шануємо, свого поета чи польського шляхтича? P.S. То може ще й вулиці заодно перейменувати на казимирівські, пілсудські і ін. А щодо оборонців від татар - ну скільки людей поміститься в маленькій фортеці? Ні, фортеця слугувала для панів захистом як від селян так від татар, і коли останні приходили більшість селян гинула біля своїх домів і тікала в ліси
Andry Tarnavskiy 2015.04.15, 16:56
Пропоную Фіртці на головну сторінку замість опитування про ціну проїзду поставити опитування про назву міста. Хай постоїть кілька місяців. Тоді і побачимо розподіл думок. І величезних коштів затрачати непотрібно.
Андрей Богданович 2015.04.24, 16:20
Набридло жити в якомусь Ів-Фр. Нехай підрахують скільки буде коштувати перейменування. Оскільки, за словами теперішнього мера для міста це дорого, я вже готовий перерахути 1 відсоток від цієї суми як матеріальну допомогу. Думаю що я не один такий. Станіслав- це це наша історична назва і більше нічого іншого.
Михайло Кузбит 2015.04.26, 23:20
Андрій Богданович абсолютно правильно мислить-кожний мешканець міста готовий відновити історичну справедливість і допоможуть зібрати кошти для перейменування.Критиканів в нас море,бо жовч і жаба не дає дихати.Франка будемо шанувати так як у Львові,а історію треба мати справжню.Думаю хлопці з радянського союзу довго плакати не будуть.
Oleksiy Alex 2015.04.28, 16:40
Не прочитав основного. Яку саме назву ви збираєтеся повертати шановні. Польську - Станиславів (Stanisławów) чи австрійську - Станіслав (Stanislau). Адже обидві назви є історичними, в залежності від окупаційної влади. Аргументуйте чим вам не подобається УКРАЇНСЬКА назва міста??? Однозначно для переіменування потрібний референдум, бо є цілі покоління які народилися, виросли, прожили життя і померли в Івано- Франківську.
Andry Tarnavskiy 2015.04.28, 17:04
Для нас головним повинно бути не механічне переіменування. Ми ж не хочемо вернути радянський Станіслав. Зміна назви повинна принести з собою зміну свідомості мешканців. Треба щоб відчувалась зміна духовної атмосфери. Не відремонтувавши палацу Потоцьких, інших історичних будівель цього не буде. Потрібно добре продумати щоб цей новий Станіслав органічно поєднувався з своїми багатоповерховими новобудовами в різних мікрорайонах. Щоб не відчувалась різниця.
Микола Злочевський 2015.10.19, 19:03
Читаю цих неосвічених газдів, що за переіменування Івано- Франківська у Станіслав...Люди майте клепку в голові. Такого Генія ніколи не мала Західна Україна , як Франко. Ваша дурість тут не потрібна. Тут не тільки ви повинні рішати, але вся Україна. Не все, що ваші дзядики вам говорили, що вони до Станіслава звикли є правильним.
03.07.2020
Марія Лутчин

Для відновлення зруйнованої інфраструктури: доріг, мостів, берегоукріплювальних дамб, за попередніми підрахунками, потрібно понад два мільярди гривень.

472
01.07.2020
Марія Лутчин

У розмові про коронавірус, імунітет, переповнені лікарні, пацієнтів, емоційне виснаження медпрацівників та те, чому не варто забувати про карантин.

3512
26.06.2020
Люся Грибик

Лазерна епіляція — популярна апаратна процедура, яка проводиться для видалення небажаного волосся на обличчі та тілі.

1133
23.06.2020
Марія Лутчин

Фахівці намагаються знайти різні методи, щоб максимально зберегти міцність, рівність та покращити зчеплення автомобіля з дорожнім покриттям.

1308
22.06.2020
Тетяна Дармограй

Що ж так манить людей у ці магазини, чи не бояться вони відшукати там коронавірус? Ми поцікавились у франківців – відповіді читайте нижче.  

6434
19.06.2020
Олена Британська

Досі міська влада не могла дійти згоди з мешканцями однієї із квартир на вул. Сонячна, 51А, який є останньою перепоною на шляху до об’єднання Північного та Південного бульварів.

2850 1

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

1197

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

4605

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

7719

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

6017 2
23.06.2020

У перший рік життя малюка все змінюється доволі динамічно. Здавалося б, тільки недавно матуся спіткала усі тонкощі грудного вигодовування, і ось вже настає новий етап – введення першого прикорм. Це їжа, що суттєво відрізняється від материнського мол

7319
16.06.2020

На ферму з виробництва фуа-гри в місті Снятин влаштувався хлопець, який таємно знімав на відео свої робочі будні, а опісля анонімно передав матеріали зоозахисній організації "Відкриті клітки Україна", яка їх опублікувала. Ці кадри сколихнули світ, призве

61331 2
10.06.2020

«У нас немає вільних місць! Столики тільки за бронюванням! Вибачте, щоб присісти Вам доведеться зачекати!» - вже понад два місяці ці, раніше щоденні, фрази ніхто не говорить. А все через карантин.

5342
25.06.2020

На останню декаду червня, що у 2001 році, припала непересічна для історії Львова та й України загалом подія. Це багатьом видавалося неможливим і до останнього існували сумніви, але папа таки прибув поспілкуватися з українцями. Тоді це все просто видавал

576
16.06.2020

Акція триває вже понад два роки і наближається до своєї кульмінації. Сьогодні, 16 червня, Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин долучився до історичного заходу – створення рукописної Біблії, пише Фіртка з посиланням

1048
08.06.2020

Для того щоб усвідомити справжність наших прохань до Господа Бога про власні потреби, потрібно спочатку перейнятися, серцем відчути потреби інших людей.

1418
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

1399
25.06.2020

Український прозаїк та поет Юрій Іздрик знявся у тизері фільму режисерки та письменниці Ірини Цілик «Я і Фелікс». Проєкт набрав найбільшу кількість балів за результатами першого етапу 13-го пітчингу Держкіно, пише Фіртка. «Я і Фелікс&r

383
03.07.2020

Єлісейський палац заявив, що Філіпп буде займатися урядовими справами доти, доки не буде призначено новий уряд.

105
03.07.2020

У бюлетені з відкритими списками можна буде проголосувати як за партію, так і за конкретного кандидата, щоб підняти його в партійному списку Профільний комітет Верховної Ради затвердив нову форму бюлетеня для голосування на місцевих виборах за відкритими

160
26.06.2020

Партія "Голос" проголосувала за припинення депутатських повноважень Святослава Вакарчука. Перед цим він вийшов із фракції «Голос» у Верховній Раді. Про це повідомляє пресслужба партії «Голос», інформує Фіртка. Водн

399
26.06.2020

Він був ветераном Аль-Каїди, чия кар'єра джихадиста почалася з 1990-х років. Те, як він помер, було вражаючим.

669