Чи потрібно повернути Івано-Франківську історичну назву? (оновлюється)

 

 

Станиславів, Станіслав, Івано-Франківськ...

 

Від коли обласний центр Прикарпаття отримав свою останню назву,з того часу у суспільстві точаться дискусії про перейменування міста і необхідність повернення до попередньої історичної назви. І ось вкотре питання набуло чергового розголосу.

 

Агенція новин "Фіртка" запитала франківців щодо того, чи доцільно й чи варто повернути попередню назву міста?


14.04.2015 1312 11
Коментарі (11)

Наталка Крилівська 2015.04.16, 11:32
Маю дві пропозиції щодо цієї дискусії 1) Давайте винесемо за дужки самого І.Франка і його роль в історії: зміна назви зовсім не є запереченням цієї ролі, справа виключно у назві міста. 2) Якщо вже говоримо про якісь минулі конфлікти з сусідніми народами, то варто розуміти різницю між конфліктом, який давно вичерпався і не має продовження в сучасності(Україна і Польща), та конфліктом, що триває досі (Московія і Україна).
Михайло Кузбит 2015.04.15, 23:26
24 роки назад місто мало змінити назву і крапка.Опитування в мешканців міста буде наймудрішим вирішенням.
Славко Задунайский 2015.04.16, 08:06
Пропоную в опитування поставити назву Вікторо-Анушкевічськ!
Wasyl Ryba 2015.04.14, 23:54
Я ЗА то аби у нас не робити фальшиві великі проблеми, бо є руїна економіки. Подібне у місті було, коли вирішували де ставити пам’ятник Бандері. Так само мусіли бути не проти аби Шевченко і Бандера були в центрі, але дивно, шо і поляки, і маскалі, і юдеї, і наші барани і мери були проти, аби він був у сквері позаду медінституту, де зараз Руська Трійці. Хто не знає Історії: там є три русини, які стали потім полоно-, москво- і україно-філами!!! Се символ розколу і Трагедії нашого Боярства під Австрійов! Хто з сих толерастів заставив наших овець радіти нашій ганьбі??! Толерантними мают бути нацменшини, аби не заважати нам почувати себе дома, п.Кімакович, а ми вже досить були толерантними аж до 1990р. включно. Най вперед ляхи називают наш Переймисль не Пшемишлєм, а Жешув – Пряшевом. Тогди й ми подумаєм про милий їх серцю Станіславув. До справи – головні туристи в наші области маскалі і хахли, а не поляки. Ви пацани виходит, шо ще й рахувати не вмієте. І коли совіти були при владі, то втулили нам до назви лиш їх суфікс –ськ. То се така буде ваша Жеша №3??! – з толеранційов лиш до поляків? ПравИло таке: 1. як загарбники перейменували місто - по визволеню їму верстаєсі стара назва, г.Левів-Львуф-Лємберґ-Львів. Тішибіси-Єзуполь-Жовтень- Єзупіль –тут логіка релігійна. 2. як загарбники збудували місто, вулицю - по визволеню їм дає-сі місцева назва, відповідна їх ролі і новому складу жителів, по вашому - Матриця. Так ми в ІФ зробили з їх вулицьими. Так зробили всі колонії Африки і Азії. Палац П.= право власности - справа друга – най буде. Юзовка-Сталіно-Донєцк тоже. Се я для тих, що не знают про інформаційні, історичні, термінологічні, мовні, та інші війни. Бо от кидаю я цілком файну ідею про Княгинин, новий і старий Галич, даю бізнес-план під неї, у коменті до статі на зачіпку сеї дискусії п.Корнієнко, що зправа на Фіртці. Але ніхто її не хоче обговорювати – Стасік –і фертик! Правда автор визнав її цікавов. Не хочу я зараз з вами воювати за назву, а за голову міста. А колись розберемсі. Але нагадую, що ідеологія міста буде визначатисі вже не хрунєми, які нас називают рагулями. Яник і Вова тоже в се не вірили – попустітсі. Хоч наші справи в ІФ дійсно не блискучі. Бо ми рахуєм - кількість бійців-патріотів на фронт Франкове дало навіть троха менчу як Коломия, чи Калуш, хоть більше від них у 3 рази. Місто національних гниляків і бариг, як каже моя дорога. Вони встидают-сі свої сільської мови –тому я так пишу. Встидно- як видно (шо ти дурний). Пастух добрий має любити своє стадо овець. І вибір на Шевченка се ще раз показує. Так –м.Івано-Франківськ зараз ще не вартує зватисі Галичем. Бо їго основна маса чужа навколишним жителєм. Подібна ще є така Тисмениці! У місті керували всякі перебирки, а областев - всі (!) лише з села! Навіть не з Коломиї. Яковина, Павлик, Волк-й, Вишиванюк*2, Ткач, Палійчук, Чуднов. Троценко і Гончарук виростали в містах, але діяли як свої. То най буде ІФ, але ж не Стасік! Не оголошуйте нам войну!
Sergii Bojko 2015.04.15, 15:00
як мінімум необхідно було б перед такою ініціативою вивчити, як Поляки знищили і захопили наше Галицько-Волинське князівство, хто такі Потоцькі, зокрема засноник міста гетьман Андрій Потоцький, як він файно воював проти військ Хмельницького і як файно селяни, його раби, будували фортецю в Станіславові (і від кого захищався гетьман тою спорудою, чи не від селян в 1-у чергу), як би вони поставилися до такої ідеї з перейменуванням? Про це багато писав і Грабовецький і інші краєзнавці, є докумени. Грубо прикинувши, сьогодні це можна порівняти з ідеєю перейменування на "пуінськ" чи "шойгуйськ". А щодо боротьби з советським спадком, то може знищити всі будівлі в яких ми живемо як советські? Політиканство то все. Назва Івано-Франківськ і оригінальна і вдала. Хто сумнівається в зв'язку письменника з нашим містом нехай подивиться фільм "Франкове Прикарпаття" https://www.youtube.com/watch?v=7m7nVmOG-t0 чи профінансує наступну його частину. От Хмельницький теж вдала назва, але це не означає що там гетьман жив, ну взяв кілька раз штурмом Проскурів. А щодо того, що прийшовши в центр розумієш що то Станіслав а не Франківськ, то це взагалі безглуздя. Прийшовши в центр Львова все навколо нагадує про польський перід його життя, але аж ніяк не про часи короля Лева, то може перейменувати його на честь тих хто його захопив і пограбував, наприклад на Казимирівськ? Так і взагалі кого ми шануємо, свого поета чи польського шляхтича? P.S. То може ще й вулиці заодно перейменувати на казимирівські, пілсудські і ін. А щодо оборонців від татар - ну скільки людей поміститься в маленькій фортеці? Ні, фортеця слугувала для панів захистом як від селян так від татар, і коли останні приходили більшість селян гинула біля своїх домів і тікала в ліси
Andry Tarnavskiy 2015.04.15, 16:56
Пропоную Фіртці на головну сторінку замість опитування про ціну проїзду поставити опитування про назву міста. Хай постоїть кілька місяців. Тоді і побачимо розподіл думок. І величезних коштів затрачати непотрібно.
Андрей Богданович 2015.04.24, 16:20
Набридло жити в якомусь Ів-Фр. Нехай підрахують скільки буде коштувати перейменування. Оскільки, за словами теперішнього мера для міста це дорого, я вже готовий перерахути 1 відсоток від цієї суми як матеріальну допомогу. Думаю що я не один такий. Станіслав- це це наша історична назва і більше нічого іншого.
Михайло Кузбит 2015.04.26, 23:20
Андрій Богданович абсолютно правильно мислить-кожний мешканець міста готовий відновити історичну справедливість і допоможуть зібрати кошти для перейменування.Критиканів в нас море,бо жовч і жаба не дає дихати.Франка будемо шанувати так як у Львові,а історію треба мати справжню.Думаю хлопці з радянського союзу довго плакати не будуть.
Oleksiy Alex 2015.04.28, 16:40
Не прочитав основного. Яку саме назву ви збираєтеся повертати шановні. Польську - Станиславів (Stanisławów) чи австрійську - Станіслав (Stanislau). Адже обидві назви є історичними, в залежності від окупаційної влади. Аргументуйте чим вам не подобається УКРАЇНСЬКА назва міста??? Однозначно для переіменування потрібний референдум, бо є цілі покоління які народилися, виросли, прожили життя і померли в Івано- Франківську.
Andry Tarnavskiy 2015.04.28, 17:04
Для нас головним повинно бути не механічне переіменування. Ми ж не хочемо вернути радянський Станіслав. Зміна назви повинна принести з собою зміну свідомості мешканців. Треба щоб відчувалась зміна духовної атмосфери. Не відремонтувавши палацу Потоцьких, інших історичних будівель цього не буде. Потрібно добре продумати щоб цей новий Станіслав органічно поєднувався з своїми багатоповерховими новобудовами в різних мікрорайонах. Щоб не відчувалась різниця.
Микола Злочевський 2015.10.19, 19:03
Читаю цих неосвічених газдів, що за переіменування Івано- Франківська у Станіслав...Люди майте клепку в голові. Такого Генія ніколи не мала Західна Україна , як Франко. Ваша дурість тут не потрібна. Тут не тільки ви повинні рішати, але вся Україна. Не все, що ваші дзядики вам говорили, що вони до Станіслава звикли є правильним.
22.06.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка спробувала з’ясувати, скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Прикарпатті, чим вони забезпечені та як адаптувались до умов життя у новому середовищі.

1426
22.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка поцікавилась у місцевих жителів, які виїхали за кордон, як змінилося їхнє життя та дізналась чимало цікавої інформації.

1451
17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

1502
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

1489
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

1819
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1940

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

1472

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

3318

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

6259

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

12067
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

924
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

7532 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8868
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

6215
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6728
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

6318
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

6367
23.06.2021

Хоча останній рік був непростим для книжкового ринку, українські видавництва підготували вдосталь нових книжок і коміксів, на які варто звернути увагу на ярмарку, який відбувається з 23 по 27 червня.

235
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

7222
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

8103
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8940
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

8434 1