Чи маємо ми дві, чи три складові?



 Буття 1:26-27 говорить: «І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує на землі. І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх».


У цих віршах зазначається, що людство має деякі особливості, у порівнянні з усіма іншими створіннями. Людські істоти були призначені для стосунків з Богом і, як таких, Він наділив їх матеріальними та нематеріальними якостями. Матеріальні аспекти – це ті, які є відчутними / помітними (фізичне тіло, органи тощо) й існують стільки, скільки живе людина. Нематеріальні аспекти є невідчутними / непомітними: душа, дух, інтелект, воля, совість і т.д. Імовірно, що вони існують за межами фізичного життя індивіда.

Матеріальними і нематеріальними характеристиками володіють усі людські істоти. Очевидно, що всі люди мають тіло, яке складається із плоті, крові, костей, органів та клітин. Тим не менше, нематеріальні якості людини є предметом частих дискусій. Що Святе Письмо говорить про них? Буття 2:7 стверджує, що людина була створена з ДУШЕЮ живою. Числа 16:22: «А вони попадали на обличчя свої та й сказали: Боже, Боже духів і кожного тіла! Як згрішить один чоловік, чи Ти будеш гніватися на всю громаду?». Цей вірш називає Господа Богом ДУХІВ, якими володіють усі люди. Приповісті 4:23: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя». Цей текст відзначає, що серце є центром людської волі й емоцій. Дії 23:1: «І вп’явся очима Павло на той синедріон і промовив: Мужі-браття, я аж по сьогоднішній день жив для Бога всім добрим сумлінням!». Римлянам 12:1-2: «Тож благаю вас, браття, через Боже милосердя, – повіддавайте ваші тіла на жертву живу, святу, приємну Богові, як розумну службу вашу, і не стосуйтесь до віку цього, але перемініться відновою вашого розуму, щоб пізнати вам, що то є воля Божа, – добро, приємність та досконалість». Із наведених текстів видно, що існують різні аспекти нематеріальної частини людини і що людські істоти володіють як матеріальними, так і нематеріальними характеристиками. При цьому, даний перелік текстів є доволі поверхневим.

Таким чином, поки більшість дискусій щодо нематеріального аспекту людини точиться довкола душі і духу, Святе Письмо згадує багато інших елементів, окрім цих двох. Якимось чином вказані вище аспекти (душа, дух, серце, совість і розум) об’єднані і взаємопов’язані. Хоча, без сумнівів, душа і дух є першочерговими нематеріальними аспектами людства. Імовірно, що вони включають у себе інші аспекти.

Таким чином, беручи це до уваги, чи складається людина з двох частин (тіло і душа /дух), чи з трьох (тіло, душа, дух)? Однозначно відповісти неможливо. Існують переконливі аргументи на користь обох точок зору. Ключовий вірш записаний у Посланні до Євреїв 4:12: «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, – проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця». Даний уривок повідомляє нам щонайменше дві речі щодо цієї дискусії: 1) душа і дух можуть бути розділені; 2) тільки Бог може зрозуміти розділення душі й духа. Ми можемо бути впевнені, що, як людські істоти, володіємо тілом, душею, духом і багатьма іншими аспектами. Тим не менше, замість того, щоб зосереджуватися на цьому, нам краще звернути увагу на Творця, завдяки Якому кожен із нас так «дивно утворений» (Псалом 139:14).


30.10.2012 2060 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

513
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1095
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1178
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1608