Чи маємо ми дві, чи три складові?



 Буття 1:26-27 говорить: «І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує на землі. І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх».


У цих віршах зазначається, що людство має деякі особливості, у порівнянні з усіма іншими створіннями. Людські істоти були призначені для стосунків з Богом і, як таких, Він наділив їх матеріальними та нематеріальними якостями. Матеріальні аспекти – це ті, які є відчутними / помітними (фізичне тіло, органи тощо) й існують стільки, скільки живе людина. Нематеріальні аспекти є невідчутними / непомітними: душа, дух, інтелект, воля, совість і т.д. Імовірно, що вони існують за межами фізичного життя індивіда.

Матеріальними і нематеріальними характеристиками володіють усі людські істоти. Очевидно, що всі люди мають тіло, яке складається із плоті, крові, костей, органів та клітин. Тим не менше, нематеріальні якості людини є предметом частих дискусій. Що Святе Письмо говорить про них? Буття 2:7 стверджує, що людина була створена з ДУШЕЮ живою. Числа 16:22: «А вони попадали на обличчя свої та й сказали: Боже, Боже духів і кожного тіла! Як згрішить один чоловік, чи Ти будеш гніватися на всю громаду?». Цей вірш називає Господа Богом ДУХІВ, якими володіють усі люди. Приповісті 4:23: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя». Цей текст відзначає, що серце є центром людської волі й емоцій. Дії 23:1: «І вп’явся очима Павло на той синедріон і промовив: Мужі-браття, я аж по сьогоднішній день жив для Бога всім добрим сумлінням!». Римлянам 12:1-2: «Тож благаю вас, браття, через Боже милосердя, – повіддавайте ваші тіла на жертву живу, святу, приємну Богові, як розумну службу вашу, і не стосуйтесь до віку цього, але перемініться відновою вашого розуму, щоб пізнати вам, що то є воля Божа, – добро, приємність та досконалість». Із наведених текстів видно, що існують різні аспекти нематеріальної частини людини і що людські істоти володіють як матеріальними, так і нематеріальними характеристиками. При цьому, даний перелік текстів є доволі поверхневим.

Таким чином, поки більшість дискусій щодо нематеріального аспекту людини точиться довкола душі і духу, Святе Письмо згадує багато інших елементів, окрім цих двох. Якимось чином вказані вище аспекти (душа, дух, серце, совість і розум) об’єднані і взаємопов’язані. Хоча, без сумнівів, душа і дух є першочерговими нематеріальними аспектами людства. Імовірно, що вони включають у себе інші аспекти.

Таким чином, беручи це до уваги, чи складається людина з двох частин (тіло і душа /дух), чи з трьох (тіло, душа, дух)? Однозначно відповісти неможливо. Існують переконливі аргументи на користь обох точок зору. Ключовий вірш записаний у Посланні до Євреїв 4:12: «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, – проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця». Даний уривок повідомляє нам щонайменше дві речі щодо цієї дискусії: 1) душа і дух можуть бути розділені; 2) тільки Бог може зрозуміти розділення душі й духа. Ми можемо бути впевнені, що, як людські істоти, володіємо тілом, душею, духом і багатьма іншими аспектами. Тим не менше, замість того, щоб зосереджуватися на цьому, нам краще звернути увагу на Творця, завдяки Якому кожен із нас так «дивно утворений» (Псалом 139:14).


30.10.2012 2149 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

646
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3256
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21349
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2134
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1614 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2492

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

451

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

290

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

887

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2294
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

302
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

582
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1129
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

285
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

900
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

875
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

781
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8365
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

458
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1358 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2307 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1016