Чому важливо лікувати ПТСР: івано-франківський психіатр про наслідки ігнорування проблем

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний розлад, який виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.

Які наслідки можуть виникнути від небажання лікувати цю проблему, журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

"Однією з основних проблем є дисоціація [психічний процес, який належить до захисних механізмів психіки]. Людина може втратити соціальні зв’язки, роботу, сім’ю, припинити спілкування з усіма, окрім своїх побратимів чи людей, які пережили подібний досвід.

Внаслідок цього виникає втрата соціальної адаптації, що, по суті, є типовим наслідком будь-якої психічної хвороби.

Нелікований ПТСР призводить до того, що людина випадає з соціального контексту життя. Вона постійно перебуває в глибині своїх переживань, хоча зовнішній світ продовжує рухатись далі".

За словами лікаря, цей феномен можна порівняти з ситуацією, коли сучасні українці, приїжджають на Брайтон-Біч, потрапляють у своєрідне «минуле».

"Емігранти, які приїхали сюди в 80-х та 90-х роках з території колишнього СРСР, принесли з собою уявлення про Батьківщину і перенесли їх у нове середовище.

Вони намагались відтворити побут свого колишнього життя, продовжуючи переживати травму емігранта, як частину свого досвіду.

Так, подібним чином людина з ПТСР залишається в травматичному минулому, навіть коли зовнішні обставини змінюються. Хоча війна закінчена або людина більше не служить в армії, її психіка продовжує бути «на фронті», не здатна залишити пережите позаду".

Михайло Пустовойт уточнює, це внутрішнє «затримування» в часі є глибоким проявом травми, що не дає можливості людині повністю адаптуватися до нових обставин і звільнитися від минулого досвіду.

"Це часто призводить до серйозних наслідків. Люди з ПТСР часто страждають від болісних переживань, які можуть стати настільки нестерпними, що вони шукають спосіб покінчити з ними, і в результаті можуть завершити своє життя самогубством.

Це одна з найбільших проблем, з якими стикнуться лікарі, через те, що люди з ПТСР не отримують лікування".

Як додає Михайло Пустовойт, іншим наслідком ПТСР є спроби "самолікування", коли людина звертається до алкоголю або інших психоактивних речовин. Однак ці методи лише погіршують стан, оскільки вони не лікують, а навпаки, сприяють посиленню симптомів.

"Вживання таких засобів призводить до збільшення соціальної ізоляції та поглиблення дезадаптації, створюючи замкнуте коло, в якому людина не може знайти виходу.

Найгіршим є те, що, коли людина не звертається за допомогою і починає руйнувати себе. Поступове саморуйнування без належної підтримки може мати фатальні наслідки.

Тому надзвичайно важливо, щоб пацієнти з ПТСР отримували кваліфіковану медичну допомогу та підтримку, яка дозволить їм зупинити цей руйнівний процес і повернутися до нормального функціонування в соціумі".

Більше читайте у матеріалі: «Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

905
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1926 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

880
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2813
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1924
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3164

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

696

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

875

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1294

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1889
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

592
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

795
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1271
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1038
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

777
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1034
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7667
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

997
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3783
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

891
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1468
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1234 1