Чому важливо лікувати ПТСР: івано-франківський психіатр про наслідки ігнорування проблем

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний розлад, який виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.

Які наслідки можуть виникнути від небажання лікувати цю проблему, журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

"Однією з основних проблем є дисоціація [психічний процес, який належить до захисних механізмів психіки]. Людина може втратити соціальні зв’язки, роботу, сім’ю, припинити спілкування з усіма, окрім своїх побратимів чи людей, які пережили подібний досвід.

Внаслідок цього виникає втрата соціальної адаптації, що, по суті, є типовим наслідком будь-якої психічної хвороби.

Нелікований ПТСР призводить до того, що людина випадає з соціального контексту життя. Вона постійно перебуває в глибині своїх переживань, хоча зовнішній світ продовжує рухатись далі".

За словами лікаря, цей феномен можна порівняти з ситуацією, коли сучасні українці, приїжджають на Брайтон-Біч, потрапляють у своєрідне «минуле».

"Емігранти, які приїхали сюди в 80-х та 90-х роках з території колишнього СРСР, принесли з собою уявлення про Батьківщину і перенесли їх у нове середовище.

Вони намагались відтворити побут свого колишнього життя, продовжуючи переживати травму емігранта, як частину свого досвіду.

Так, подібним чином людина з ПТСР залишається в травматичному минулому, навіть коли зовнішні обставини змінюються. Хоча війна закінчена або людина більше не служить в армії, її психіка продовжує бути «на фронті», не здатна залишити пережите позаду".

Михайло Пустовойт уточнює, це внутрішнє «затримування» в часі є глибоким проявом травми, що не дає можливості людині повністю адаптуватися до нових обставин і звільнитися від минулого досвіду.

"Це часто призводить до серйозних наслідків. Люди з ПТСР часто страждають від болісних переживань, які можуть стати настільки нестерпними, що вони шукають спосіб покінчити з ними, і в результаті можуть завершити своє життя самогубством.

Це одна з найбільших проблем, з якими стикнуться лікарі, через те, що люди з ПТСР не отримують лікування".

Як додає Михайло Пустовойт, іншим наслідком ПТСР є спроби "самолікування", коли людина звертається до алкоголю або інших психоактивних речовин. Однак ці методи лише погіршують стан, оскільки вони не лікують, а навпаки, сприяють посиленню симптомів.

"Вживання таких засобів призводить до збільшення соціальної ізоляції та поглиблення дезадаптації, створюючи замкнуте коло, в якому людина не може знайти виходу.

Найгіршим є те, що, коли людина не звертається за допомогою і починає руйнувати себе. Поступове саморуйнування без належної підтримки може мати фатальні наслідки.

Тому надзвичайно важливо, щоб пацієнти з ПТСР отримували кваліфіковану медичну допомогу та підтримку, яка дозволить їм зупинити цей руйнівний процес і повернутися до нормального функціонування в соціумі".

Більше читайте у матеріалі: «Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8946 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1199
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

639
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5701
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1405

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

485

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1301

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1132

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1031
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

378
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

438
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1387
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

447
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

713
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5756
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

468
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

330
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

664 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1110
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

963