Чому не варто їсти підгнилі фрукти

Рідко хто з людей викине фрукт, який злегка "підбитий", тобто має темну плямочку або ознаки гниття на бочках. Зазвичай, пошкоджене місце вирізається ножем, а яблуко, груша або інший плід з'їдається.

І вже принаймні його завжди можна пустити на варення або джем про це інформує Ukr.Media передає Фіртка.

Чи небезпечні підгнилі фрукти?

Якщо зрізати шкірку з розм'якшеної злегка підгнилої плями на поверхні плоду, можна помітити, що розкладання торкнулося і внутрішньої частини аж до серцевини.

Майже ніхто не належить до подібної гнилі серйозно. А ось згідно з дослідженнями вчених, такі ураження — не що інше, як різновид пеніцилінових грибів.

Самі по собі пеніцилінові гриби для нашого здоров'я не є небезпечними, але в процесі їх життєдіяльності утворюється особлива речовина, звана патуліном. Вона являє собою природний антибіотик, що володіє швидше негативними, ніж корисними властивостями. 

Властивості патуліну

Патулін дуже токсичний. Колись його використовували ветеринари в якості терапевтичного препарату для лікування інфекційних захворювань у тварин. Пізніше речовина потрапила в категорію заборонених. Після проведення випробувань на гризунах з'ясувалося, що введення пацієнту підвищених доз патуліну може спровокувати серйозні ускладнення аж до летального результату.

Звичайно, поїдання зіпсованих фруктів привести людину до смерті не може, адже вміст патуліну в них не настільки значний. Однак регулярне споживання таких плодів призводить до постійного впливу небезпечного з'єднання на організм. За дослідженнями вчених, це може призвести до мутацій генів, а в підсумку — до розвитку онкології. Тому патулін умовно віднесли до розряду канцерогенних речовин.

Точна кількість канцерогену, з якої починається небезпека для організму, вченими не визначена, але вживати в їжу продукти, які містять патулін медики настійно не рекомендують. А головним його джерелом якраз і є фрукти.

Найбільш небезпечний цей токсин для здоров'я майбутньої матері і плоду, тому під час вагітності за якістю фруктів потрібно стежити особливо ретельно.

У яких фруктах міститься канцероген?

У першу чергу патулін підстерігає нас в підгнилих яблуках. Але джерелом його також можуть бути груші, сливи, абрикоси, персики, банани і виноград. Причому повністю убезпечити себе і своїх дітей від цього з'єднання дуже важко: в нашій країні пошкоджені, підбиті і опалі з гілок плоди переробляють на варення, повидло і джеми, роблять начинку для пирогів. Але ж в "забитому" яблучку тут же розмножуються пеніцилінові гриби, і, отже, виробляється патулін.

Як нейтралізувати дію патуліну?

Цей токсин дуже стійкий. Його неможливо вбити навіть термічною обробкою продукту і впливом кислот. Однак виявлено, що він "боїться" звичайної сірки.

В принципі, майже у всіх країнах діоксид сірки не дозволяється додавати в соки і варення при їх промисловому виготовленні. Теоретично знизити ризик можливо, якщо споживати підгнилі фрукти разом з продуктами, що мають у своєму складі високий відсоток сірки. Але на практиці цей метод використовувати нереально. Цибуля, часник і капуста — ось лідери за вмістом сірки. Але як їх поєднувати з яблуками, бананами або грушами?

Вихід може бути знайдений у вживанні сірковмісних продуктів безпосередньо перед фруктами.

У всякому разі, необхідно запам'ятати одне правило: якщо гниллю уражено більше третьої частини плоду, його потрібно викинути безжалісно. Якщо пошкоджена ділянка незначна, можна вирізати її ножем, захопивши при цьому навколишній м'якуш (не менше сантиметра з кожного боку).

Чи варто ризикувати, вживаючи зіпсовані яблука та інші фрукти, кожен вирішує самостійно. Власникам садових ділянок часом немислимо знищити значну частину свого врожаю, не пустивши його в переробку. Принаймні, дані досліджень вчених потрібно взяти до відома.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Регулярні триразові прийоми їжі: важливість правильного харчування під час війни


19.12.2023 8858
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1185
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2916
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1019
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1075
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1085 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3208 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

965

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

815

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

375

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1109
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

190
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2380
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1170
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

476
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15093
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7402
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

837
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

401
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

311
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

394
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

681
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1134