Чому не варто їсти підгнилі фрукти

Рідко хто з людей викине фрукт, який злегка "підбитий", тобто має темну плямочку або ознаки гниття на бочках. Зазвичай, пошкоджене місце вирізається ножем, а яблуко, груша або інший плід з'їдається.

І вже принаймні його завжди можна пустити на варення або джем про це інформує Ukr.Media передає Фіртка.

Чи небезпечні підгнилі фрукти?

Якщо зрізати шкірку з розм'якшеної злегка підгнилої плями на поверхні плоду, можна помітити, що розкладання торкнулося і внутрішньої частини аж до серцевини.

Майже ніхто не належить до подібної гнилі серйозно. А ось згідно з дослідженнями вчених, такі ураження — не що інше, як різновид пеніцилінових грибів.

Самі по собі пеніцилінові гриби для нашого здоров'я не є небезпечними, але в процесі їх життєдіяльності утворюється особлива речовина, звана патуліном. Вона являє собою природний антибіотик, що володіє швидше негативними, ніж корисними властивостями. 

Властивості патуліну

Патулін дуже токсичний. Колись його використовували ветеринари в якості терапевтичного препарату для лікування інфекційних захворювань у тварин. Пізніше речовина потрапила в категорію заборонених. Після проведення випробувань на гризунах з'ясувалося, що введення пацієнту підвищених доз патуліну може спровокувати серйозні ускладнення аж до летального результату.

Звичайно, поїдання зіпсованих фруктів привести людину до смерті не може, адже вміст патуліну в них не настільки значний. Однак регулярне споживання таких плодів призводить до постійного впливу небезпечного з'єднання на організм. За дослідженнями вчених, це може призвести до мутацій генів, а в підсумку — до розвитку онкології. Тому патулін умовно віднесли до розряду канцерогенних речовин.

Точна кількість канцерогену, з якої починається небезпека для організму, вченими не визначена, але вживати в їжу продукти, які містять патулін медики настійно не рекомендують. А головним його джерелом якраз і є фрукти.

Найбільш небезпечний цей токсин для здоров'я майбутньої матері і плоду, тому під час вагітності за якістю фруктів потрібно стежити особливо ретельно.

У яких фруктах міститься канцероген?

У першу чергу патулін підстерігає нас в підгнилих яблуках. Але джерелом його також можуть бути груші, сливи, абрикоси, персики, банани і виноград. Причому повністю убезпечити себе і своїх дітей від цього з'єднання дуже важко: в нашій країні пошкоджені, підбиті і опалі з гілок плоди переробляють на варення, повидло і джеми, роблять начинку для пирогів. Але ж в "забитому" яблучку тут же розмножуються пеніцилінові гриби, і, отже, виробляється патулін.

Як нейтралізувати дію патуліну?

Цей токсин дуже стійкий. Його неможливо вбити навіть термічною обробкою продукту і впливом кислот. Однак виявлено, що він "боїться" звичайної сірки.

В принципі, майже у всіх країнах діоксид сірки не дозволяється додавати в соки і варення при їх промисловому виготовленні. Теоретично знизити ризик можливо, якщо споживати підгнилі фрукти разом з продуктами, що мають у своєму складі високий відсоток сірки. Але на практиці цей метод використовувати нереально. Цибуля, часник і капуста — ось лідери за вмістом сірки. Але як їх поєднувати з яблуками, бананами або грушами?

Вихід може бути знайдений у вживанні сірковмісних продуктів безпосередньо перед фруктами.

У всякому разі, необхідно запам'ятати одне правило: якщо гниллю уражено більше третьої частини плоду, його потрібно викинути безжалісно. Якщо пошкоджена ділянка незначна, можна вирізати її ножем, захопивши при цьому навколишній м'якуш (не менше сантиметра з кожного боку).

Чи варто ризикувати, вживаючи зіпсовані яблука та інші фрукти, кожен вирішує самостійно. Власникам садових ділянок часом немислимо знищити значну частину свого врожаю, не пустивши його в переробку. Принаймні, дані досліджень вчених потрібно взяти до відома.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Регулярні триразові прийоми їжі: важливість правильного харчування під час війни


19.12.2023 8545
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2427
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

118

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

560
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

707
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2