Чи вимикатимуть світло влітку: прикарпатцям розповіли про стан української енергосистеми

У перший день весни президент України Володимир Зеленський заявив, що українці успішно пережили складну зиму, яка була пов'язана із руйнуваннями в енергетичній сфері.

Взимку здавалось, що вимкнення електроенергії триватимуть ще довго, і керівництво держави готувалося до найгіршого сценарію — дефіциту електрики ще упродовж багатьох місяців.

Втім, попри систематичні атаки Росії на українську енергетику, більшість міст та сіл в Україні сьогодні не стикаються з масовими відключеннями світла, які відбувались з жовтня 2023 року. Наприкінці лютого поточного року російські атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури зменшилися, генераторів на вулицях поменшало і українці поступово стали забувати про період блекауту.

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка


Тимчасові незручності через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України


Так, починаючи з жовтня 2023 року, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. 

Тоді прикарпатців попереджали, що відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

На початку зими експерти прогнозували, що навесні ситуація не покращиться, адже руйнування та збитки були вкрай масштабними та серйозними. Уряд навіть рекомендував українцям, якщо була така можливість, евакуюватися до місць з доступом до електрики та тепла.

Втім, вже наприкінці лютого розпочалося відновлення безперебійного електропостачання, і "віялові відключення" не застосовували. Зокрема, міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що в українській енергосистемі виникло надлишкове виробництво електроенергії.

"Сьогодні ми маємо зайвий резерв в енергосистемі. Це дозволяє нам стверджувати, що ми справді перемогли у цій енергетичній битві.

Якщо Росія не завдасть нових ударів по українській енергосистемі, аварійних відключень більше не буде.

Вже третій тиждень ми повністю задовольняємо потреби споживачів у електроенергії. У нас є певні резерви, і ми маємо плани й надалі забезпечувати стабільну роботу нашої енергосистеми, щоб люди не почували обмежень у постачанні", — сказав Галущенко 25 лютого.

Тоді за ключове завдання поставили — відновити пошкоджені об’єкти до наступного опалювального сезону та забезпечити максимальну децентралізацію енергосистеми.

Як бачимо, Кремль залучив безпрецедентні сили, сподіваючись залишити українців без світла, водо- та теплопостачання. Плани окупанта зазнали краху. Зокрема, попри атаки та руйнування, які зазнала половина об'єктів енергетичної інфраструктури України, система витримала. Однак, наразі вона потребує процесу відновлення та реформування. 


Атаки росіян: який стан енергосистеми станом на сьогодні

Нічна атака росіян безпілотниками не спричинила нових пошкоджень в енергетичній інфраструктурі магістральних мереж. Про це вранці 29 травня повідомило НЕК «Укренерго».
"Наразі електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів, але у вечірні години просимо споживати електроенергію ощадливо.
Адже в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.
Нагадаємо, що у суботу для покриття вечірнього піка споживання енергосистема України брала аварійну допомогу від енергосистеми Румунії.
Це ситуативний захід, який застосовується при недостатності потужностей власних електростанцій у певний проміжок часу для покриття споживання", — зазначили в компанії.

Разом з тим, в енергосистемі тривають ремонтні роботи для усунення наслідків попередніх ворожих атак і підготовки до наступного опалювального сезону.


Повернення графіків відключення світла у травні: що відомо


У Міністерстві енергетики України заявили, що інформація про запровадження графіків обмежень постачання електроенергії споживачам у травні є фейком. Наразі в Україні не спостерігається суттєвих проблем з електрикою, тому світло не вимикають. 

"Останніми днями у деяких медіа шириться недостовірна інформація про начебто введення у травні графіків обмежень постачання електроенергії побутовим споживачам.

Міністерство енергетики України офіційно заявляє: ця інформація не відповідає дійсності. Введення жодних графіків обмежень постачання електроенергії не планується", — йдеться у повідомленні.

Наразі енергетики готують енергосистему України до нового опалювального сезону. Зокрема, проводять процедури з генерації, передачі та розподілу електроенергії до споживачів. 

У Міненергетики наголосили, що обмеження електропостачання можуть відбуватися виключно внаслідок пошкодження окупантами об’єктів генерації та мережевої інфраструктури.

"Майже три місяці, попри терор ворога та обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури, енергосистема працює, повністю забезпечуючи споживання.

Завдяки злагодженій роботі усіх видів генерації вдалося скасувати обмеження постачання електроенергії споживачам", — заявив міністр енергетики. 


Чи вимикатимуть світло влітку


Попередження експертів справдились: влітку більшість блоків атомних станцій, які фактично забезпечували українську енергосистему цієї зими, зупинені для проведення ремонтних робіт.

Також відключені блоки теплових електростанцій (ТЕС), які, так само як і електромережа, зазнали значних пошкоджень. У зв'язку з цим, попит на електроенергію перевищував її виробництво.

Так, нещодавно енергетики закликали українців зменшити споживання електроенергії у вечірні години — з 19.00 до 22.00 години. Як повідомили в «Укренерго», така необхідність з'явилася через те, що в енергосистемі значно знизився доступний обсяг потужності та резервів. 

"Причиною є зупинені на ремонт енергоблоки електростанцій, які зазнали масованих ракетних і дронових ударів росіян упродовж осені-весни. Також триває сезонний ремонт.

Зупинені енергоблоки не виробляють електроенергію, тому енергосистемі потрібно активувати всі доступні резерви для забезпечення споживачів електрикою.

Тож, щоб відновитися і підготуватися до наступного опалювального сезону необхідно провести значні ремонти. Відновлювальні роботи постійно тривають і у магістральних мережах", — йдеться у повідомленні. 

Наразі в енергосистемі виробляється достатньо електроенергії для покриття споживання, але у вечірні години просять споживати електроенергію ощадливо. Знову ж таки, це зумовлене тим, що в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.

Як повідомили в НЕК «Укренерго», в енергосистемі зараз є певний дефіцит ресурсу, але це не означає відключення споживачів.

"Укренерго зараз має інструментарій, щоб запобігати таким крайнім заходам, як відключення промислових чи побутових споживачів.

Ми тимчасово обмежили експорт у Європу, щоб гарантувати українським споживачам достатній обсяг електроенергії», — зауважив голова правління компанії Володимир Кудрицький

Так, за словами очільника компанії, сьогодні та найближчим часом «Укренерго» має можливість покрити додаткове навантаження від кондиціонерів, які вмикатимуть у спеку. В енергосистемі є певний дефіцит, втім вона працює стабільно. 

Як наголосили, «Укренерго» використовуватиме всі можливі резерви для того, щоб забезпечити енергоживлення в країні.

"Прогнозувати, попереджати та запобігати — невіддільна частина роботи оператора енергосистеми будь-якої країни. Попередження про дефіцит потужності не означає неминучих відключень споживачів.

Подібно до синоптиків, які попереджають про зміни погоди, ми маємо повідомляти про можливі зміни в енергосистемі. Але якщо синоптики прогнозують буревій, то це не означає, що він зачепить усю країну, хоча попередити людей про нього необхідно, щоб люди могли підготуватися.

Так само робить «Укренерго»".

Водночас, ДТЕК не прогнозує, що світло відключатимуть цього літа.

"Я вважаю, що завдяки тому, що є можливість перекрити умовний дефіцит імпортом, то до віялових відключень ми не дійдемо у літньому періоді. Може бути проблемою наступна зима, тому що ми ввійдемо в неї зі значно меншим запасом потужностей чи міцності.

В Україні 75% теплових генерацій пошкоджені чи зруйновані внаслідок російських атак. Для відновлення енергетичної системи потрібен час та значні кошти.

Так, 12 тисяч кілометрів ліній електропередач потрібно відновити та полагодити. Майже чотири тисячі розподільчих підстанцій потрібно підготувати до зими. Це шалені кошти, які потрібні виділити.

Тому можливі відключення не зараз, а взимку", — сказав виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в ефірі телемарафону 14 травня.

Однак, важливо врахувати, що навіть у випадку, якщо літній період пройде без нових російських атак або втрат в енергосистемі, і всі ремонтні роботи виконають за планом, все одно наступної осені Україна матиме значно менший резерв потужностей, ніж рік тому. 


Чи дорожчатиме ціна на електроенергію?


Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запропонувала уряду вдвічі збільшити тариф на електропостачання для населення з 1 червня.

Як розповів член комітету парламенту з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк, в Україні планують встановити єдиний тариф для населення, попри обсяг спожитої електроенергії.

"Достатньо рішення Кабінету Міністрів для того, щоб збільшити ціну на електроенергію для населення і прибрати поріг. Поріг прибирається, зі слів енергетиків і регулятора, для того, щоб спростити облік.

Тому що, коли йде поріг до 150 кВт або вище, то можуть бути певні маніпуляції. І для того, щоб їх прибрати, прибирають поріг і роблять єдиний тариф для всього населення — 2,88 гривні. В середньому плата зросте десь на 150−200 гривень для середньостатистичного споживача", — сказав Нагорняк.

Зазначимо, тариф для населення сьогодні становить 1,44 грн/кВт-год за місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год за споживання більших обсягів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1705

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269