Буйні голови

На Івано-Франківщині двох молодих високопосадовців звинувачують у рукоприкладстві. Районний суд виніс обвинувальний вирок голові Рогатинської районної ради 34-річному Юрієві Чорному за нанесення побоїв. А на голову Городенківської райдержадміністрації 35-річного Івана Мороза поскаржився підлеглий, до якого той, буцімто, застосував фізичну силу. До влади прийшли люди із дуже жорстким стилем управління?

 

 

Улюбленець українських чиновників, поет Тарас Григорович Шевченко ще півтора ста років тому красномовно описав, в який спосіб передається "генеральне мордобитіє" від вищих до нижчих ешелонів влади. У тому, що на Івано-Франківщині звинувачення у застосуванні кулака як аргумента були пред'явлені двом теперішнім представникам влади районного рівня, можна простежити певну тенденцію. Експерти "ГК" припускають, що брутальна поведінка молодих, сформованих українською незалежністю, чиновників середньої ланки може свідчити про формування загалом агресивного методу державного управління, який виявляється як у президентській вертикалі влади, так і у всенародно обраній радівській горизонталі.

 

На щастя, в обидвох випадках інциденти за участю теперішніх очільників районної влади минулися незначними травмами і не призвели до якогось каліцтва, тож страждання потерпілої сторони мають, радше, моральний характер. Слід зауважити, що в кожній з описаних ситуацій проглядається ще й психологічне протистояння поколінь - конфлікт "батьків" і "дітей", в якому щоразу перемагала молодість.

 

 

Кримінальне минуле голови

 

На час пред'явленого йому звинувачення у скоєнні злочину Юрій Чорний ще не був головою Рогатинської районної ради. Три роки тому, у липні 2008 року він був головою спостережної ради ВАТ "Рогатинпісок", особою, яка, за його словами, "раз на рік веде контроль за господарською діяльністю і спрямовує підприємство, куди треба".

 

У той час для підприємства актуальним було продовження оренди земельної ділянки площею понад 2 гектари на околиці Рогатина. Рішення з цього приводу міська рада прийняла, але зі значним скрипом, а це, мабуть, вивело Юрія Чорного з рівноваги.

 

Під час сесії депутат міської ради 56-річний Микола Кліщ несподівано нагадав про заборгованість, яку, за його даними, має "Рогатинпісок" перед містом. Він стверджував, що підприємство не сплатило в повному обсязі в місцевий бюджет за умовами попереднього договору оренди. Окрім того, депутат запропонував врахувати вартість майнового комплексу, розташованого на ділянці, при нарахуванні орендної плати за землю для ВАТ "Рогатинпісок". За його підрахунками, місто щороку мало б отримувати від цього підприємства близько 300 тисяч гривень. Після такого виступу, рішення щодо виділення земельної ділянки для ВАТ "Рогатинпісок" було прийняте тільки за другою спробою.

 

 

Невідомо, хто повідомив про таку позицію депутата бізнесменові Юрію Чорному, але поведінка Миколи Кліща на сесії здалася йому дуже незрозумілою. Згодом, у розмові з репортером "ГК" Юрій Чорний переконував, що насправді ніякого боргу в підприємства перед містом не було і нема. Мовляв, міська рада колись прийняла одностороннє рішення про підвищення орендної плати, яке юристи "Рогатинпісок" оскаржили в суді. Саме тому його здивував і обурив виступ депутата Кліща.

 

"Я хотів почути його позицію особисто від нього, - пояснював репортерові "ГК" свої подальші дії Юрій Чорний. - Може, в мене дійсно є момент, якого я не розумію в житті".

 

 

Ішов, побачив, упав?

 

...Те, що відбувалося далі учасники конфлікту описують по-різному. За версією потерпілого,десь через тиждень після тієї пам'ятної сесії міськради Юрій Чорний навмисне перестрів його біля фотосалону в центрі Рогатина, куди Микола Кліщ прийшов разом зі своєю дружиною. Викликав його на вулицю, завів у провулок і спитав, чому його так цікавить ВАТ "Рогатинпісок".

 

"Я тільки встиг відповісти, що мене як депутата міської ради цікавить все, що відбувається в місті Рогатині, як відразу в хід пішли кулаки", - розповідав репортерові "ГК" Микола Кліщ.

 

Згідно з висновком судово-медичної експертизи, яку було долучено до матеріалів порушеної з цього приводу кримінальної справи, потерпілому було заподіяно не менше 7-10 ударів, внаслідок чого у нього були діагностовані тілесні ушкодження, зокрема, закрита черепно-мозкова травма, забій м'яких тканин голови з гематомами, крововилив на слизовій оболонці лівої щоки, подряпини на лиці та садно на лікті.

 

"Ви знаєте, хто ту експертизу робив? Його сусід, лікар, - висловив свою недовіру експертові Юрій Чорний. - Порахуйте десять ударів, це треба мати шість рук, щоб чотири тримало, а дві наносило. Ми просто говорили, ніхто не кричав, ніхто не сварився, стали собі трохи збоку, відійшли, щоб не перегороджувати вхід до фотосалону. Ми спілкувалися і йому в процесі спілкування стало зле, він зблід під час нашої розмови, хоча нічого там такого каверзного я йому не говорив, він реально впав лицем на асфальт, я поміг йому встати, подав барсетку, спитав, як в нього справи, як він себе почуває".

 

У розмові з репортером "ГК" Юрій Чорний, якого за час розслідування кримінальної справи встигли обрати спершу депутатом, а потім головою Рогатинської районної ради, запевняв, що у нього ніколи раніше не виникало потреби у такому з'ясовуванні стосунків з депутатами. Казав, що з ним таке було вперше. Мовляв, він просто проїжджав і побачив Миколу Кліща, згадав його позицію і вирішив з ним поговорити. Зміст тієї розмови пригадати не зміг, пославшись на те, що від 2008 року збігло вже багато часу.

 

У розпорядженні "ГК" опинився диктофонний запис, на якому зафіксована пізніша розмова Миколи Кліща та Юрія Чорного з приводу подій того липневого дня 2008 року. Ця бесіда пройшла експертне дослідження і долучена до матеріалів кримінальної справи, яку в квітні цього року завершив розглядати Галицький районний суд (аудіозапис розмови слухайте тут). Як видається, під час цієї розмови Юрій Чорний фактично визнав, що під час з'ясування стосунків з депутатом він декілька разів таки ударив свого опонента. "То такі ляпаси, б.., щоб ти спам'ятався і не робив цей... Правильно, накіпило, б..., набрало, не стримався, ну і шо?", - емоційно промовляв на запису голос, схожий на голос Юрія Чорного, який врешті тут же пояснив свою поведінку надмірною цікавістю Миколи Кліща. "Коли ти сказав, шо мене всьо цікавить... Ну раз тебе всьо цікавить. Знаєш, такі речі навіть найважніші люди, бляха, які мають набагато більший статус і, бляха, достаток, б..., і інше положення в житті, вони таких речей не говорять, шо мене всьо цікавить, - стверджував голос, схожий на голос теперішнього голови районної ради. - От мене не цікавить, що в Рогатині... Мій Рогатин знаєш де? В мене за парканом. Отам, де я збудував, ото є мій Рогатин. А все, що робиться за парканом, мені по великому рахунку пос...ти".

 

За вироком Галицького районного суду за нанесення тілесних ушкоджень особі, яка виконувала обов'язки депутата, Юрія Чорного було засуджено до 3 років позбавлення волі. Однак, цей вирок було оскаржено як підсудним, так і стороною обвинувачення і потерпілим. Зокрема, Микола Кліщ не вдоволений тим, що цивільний позов (1 мільйон 400 тисяч гривень) був задоволений не в повному розмірі. "Ми подали апеляцію, бо мені за цивільним позовом відшкодували 3 тисячі гривень матеріальних збитків і 15 тисяч моральних збитків, - зауважив у розмові з репортером "ГК" Микола Кліщ. - Шановні, налупити комусь морду, а потім заплатити 20 тисяч?! Я не бідна людина...".

 

Тим часом Юрій Чорний називає перший у своєму житті судовий процес повчальним для себе і знаковим, який допоміг багато що в житті переоцінити та зрозуміти. " Я займаюся господарськими справами району, а для ведення кримінальної справи винайняв своїм коштом адвоката, - сказав він. - У мене троє неповнолітніх дітей, я вже тепер міг би написати заяву про застосування до мене закону про амністію і при цьому залишитися при посаді. Але я буду до кінця боротися, сподіваючись на Апеляційний суд".

 

Розгляд справи в апеляційному суді Івано-Франківської області повинен розпочатися вже цього тижня. "ГК" стежитиме за перебігом судового процесу.

 

 

Під грифом "секретно"

 

Другий випадок, який трапився у Городенківській райдержадміністрації, ще більш неоднозначний: 54-річний завідувач сектору з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи Дмитро Михайлюк звинуватив свого начальника, голову РДА Івана Мороза у насильстві.

 

За словами Дмитра Михайлюка, голова райдержадміністрації викликав його до себе в кабінет на початку робочого дня, в п'ятницю, 15 липня, і вимагав від нього написати заяву про проведення службового розслідування щодо його діяльності у сфері режимно-секретної роботи.

 

"Режимно-секретна робота - це було моє додаткове навантаження, а не основна діяльність, - пояснював репортерові "ГК" скаржник. - П'ять років тому на мене її поклали і як так її виконував. А цього року, коли до мене почали чіплятися, я уже відмовлявся від цих обов'язків. Написав заяву, щоб ці функції передали комусь іншому, тим більше, що закон про мобілізаційну роботу, за яку я відповідаю, забороняє мобпідрозділам виконувати додаткові функції".

 

Як стало відомо, у лютому цього року під час планової перевірки обласного УСБУ на Дмитра Михайлюка було складено адмінпротокол за те, що він "не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, у результаті чого виникли передумови до втрати відомостей секретного характеру або їх розголошення". Постановою Городенківського районного суду 24 травня цього року звинуваченому було винесено усне зауваження. Але, за словами "секретника", перевірки УСБУ не припинилися, востаннє "есбеушники" приїжджали за тиждень до того, як Михайлюка викликав у свій кабінет Іван Мороз. Про те, що відбувалося у кабінеті, відомо тільки зі слів потерпілого.

 

Як би там не було, після відвідин кабінету голови Дмитра Михайлюка госпіталізували в районну лікарню з діагнозом стенокардія напруги. Окрім пекучого відчуття в грудях, пацієнт скаржився на головокружіння та біль у потилиці. В історію хвороби вписали, що "хворий пережив стрес (отримав 2 удари кулаком в голову)".

 

Лікар відділення судинної неврологої обласної клінічної лікарні, де продовжував лікування городенківський чиновник, у п'ятницю, 29 липня, запевнив репортера "ГК", що медичних причин для перебування пацієнта в стаціонарі більше немає. "У нас були підозри на одну нехорошу патологію, тепер ми її виключили і будемо рекомендувати виписку", - сказав медик. Дмитро Михайлюк вважає, що його передчасно виписали через тиск на лікарів з боку влади. Він звернувся із заявами до міліції та прокуратури з приводу насильства щодо нього, а також поскаржився на дії голови РДА в обласну державну адміністрацію та Президенту.

 

На жаль, отримати коментар щодо цієї ситуації від керівника райдержадміністрації не вдалося попри всі спроби. Редакція "ГК" охоче надасть Іванові Морозу можливість висловити свою позицію щодо непорозуміння, яке виникло між чиновниками районної адміністрації.

 

Богдан СКАВРОН

Галицький кореспондент

 

В ТЕМУ : Чорні справи в Рогатині


04.08.2011 2508 8
Коментарі (8)

***** 2011.08.05, 10:18
Це все значить: ПОЧАЛОСЯ. Те про що попереджали тепер стає дійсністю. А ви думали - привели орангутангів до влади, а вони вам пісні співатимуть і "перепрошую" казатимуть? До "курівчука": караван ваш далеко не зайде, бо у верблюдів вже зявилися сумніви. Скоро верблюди вас зі своїх горбів поскидують!
Wsrfdbq 2011.08.04, 21:13
А цей голова Рогатинської райради, Ю. Чорний, з якої партії? Регіонал, напевно?
Іван 2011.08.04, 22:01
Член партії "Свобода", а різниці між регіоналами не проглядається.
ghabda 2011.08.04, 22:23
ІВАНЕ! Ти гониш, не може бандюган бути членом Свободи! От ви всі гоните на Свободу! В Свободі всі порядні люди і справжні патріоти!
Іван 2011.08.04, 23:56
Cвободівець Юрій Чорний очолив Рогатинську районну раду Понеділок, 22 листопада 2010, 18:40 Нещодавно відбулась перша сесія шостого скликання Рогатинської районної ради. На початку засідання депутати виконали Гімн України та поклали корзину квітів до скульптури матері Божої. На плідну працю поблагословили депутатів та окропили святою водою декани Рогатинської УГКЦ. Обрано та затверджено склад лічильної комісії (по одному представнику від кожної фракції), а також порядок денний сесії. Розглянуто питання про інформацію голови Рогатинської районної виборчої комісії Попадюка В. М. щодо підсумків виборів депутатів Рогатинської районної ради і визнання їх повноважень; про затвердження тимчасового регламенту Рогатинської районної ради; про вибори голови районної ради; про вибори заступника голови районної ради; про затвердження структури та чисельності виконавчого апарату районної ради; про встановлення посадового окладу, надбавок і преміювання голові районної ради на 2010р. На посаду голови районної ради запропоновано кандидатури Попеля М. Б. («Наша Україна»), та Чорного Ю. З. (ВО «Свобода»). Шляхом таємного голосування головою районної ради обрано Чорного Юрія Зеновійовича. (55 голосів «за»).
курівчак 2011.08.05, 09:38
пси гавкають, а караван іде
курівчак 2011.08.05, 13:35
пробуйте скидувати. поживем і побачимо
Андрій 2011.09.17, 12:28
А хто взагалі сказав , що Чорний бандит , звідки така інформація ? Бо ж наперед затаврувати людину найпростіше, а от відповісти за сказане далеко не кожному під силу .
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1801 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1199
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4978
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14220 4
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3365 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3186

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

989

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2351

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2327

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2883
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

136
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1306
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1092
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

548
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

478
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

823
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

784
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21758
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

298 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

771 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

580
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

1039