"Боляче розуміти, що юнаки вже мають жахливі наслідки від війни", — 28-річний ветеран з Івано-Франківська

З початку повномасштабного російського вторгнення іванофранківець Степан Савчук став на захист країни.

Утім, після низки подій, які трапилися з ветераном на війні, він, маючи на це законні підстави, повернувся до цивільного життя. Сьогодні Степан Савчук має нагоду спостерігати за життям у тилу та допомагати військовим звідси.

У 28 років Степан Савчук став ветераном війни.

"За моїми плечима у 28 років є вже певні досягнення в житті. І я не можу сказати, що це малий вік. Тому що є хлопці, яким 18, 19 чи 20 років — і вони вже ветерани, а дехто з них, на жаль, має інвалідність.

Я вже сформована людина, свідомий громадянин і вірю, що в мене колись буде сім'я, бо це єдине чого не вистачає. А ось ці молоді чоловіки — це дуже боляче бачити та розуміти, що вони ще такі юні, а вже мають жахливі наслідки від війни", — ділиться Степан Савчук.

Разом з тим, як розповів журналістці Фіртки ветеран, помилявся у своїх очікуваннях щодо армії.

"Я однозначно не думав, що зіткнуся з тим, з чим зіткнувся. Я завжди надихався історією про Січових Стрільців, про Галицьку дивізію.

Я чомусь був впевнений, що в сучасній армії буде братерство, всі один за одного, панує атмосфера сильного духу. Але всі мої очікування розвіялися у перші години перебування у зоні бойових дій.

Проте, треба розуміти, що і суспільство також розділилося. Наприклад, дехто возвеличує ветеранів війни та військовослужбовців, бо це зараз найважливіші люди в цій країні. Завдяки захисникам ми маємо можливість жити далі.

А з іншої сторони, потрібно розуміти, що військо — це звичайні люди, зі своїми поганими звичками, устроями й багато, хто з них, відверто кажучи, не є високоморальними особистостями.

Вони своїм статусом ветерана чи військовослужбовця можуть нівелювати велич тих, хто це заслужив. Веду до того, що я дуже агресивно сприймаю людей, які у тилу, ходять п'яні, роблять погані речі. Потрібно розуміти, що далеко не всі військові є "котиками" та "доблесними захисниками".

Водночас впевнений, що нашій країні треба значно більше приділяти уваги учасникам бойових дій, тому що навіть зараз є багато звільнених, демобілізованих, якими абсолютно ніхто не переймається.

Не цікавиться їхнім життям, не забезпечує роботою, мало в чому допомагає. Здебільшого руку допомоги протягують приватні підприємці — банально знижками. Від держави, як ветеран, я маю знижку тільки на комунальні послуги".

Степан Савчук додає, наразі в країні не вистачає й ветеранських хабів, просторів, куди б можна було звернутися за допомогою. 

"У багатьох ветеранів є проблеми з пошуком роботи, чи з відкриттям бізнесу, в певних юридичних моментах.

Також у цих хабах мають бути фахівці з психологічного здоров'я, тому що все взаємопов'язано. Іноді люди втрачають сім'ю та роботу через те, що не знають, як комунікувати з іншими.

Я, як ветеран, наразі не відчуваю особливої підтримки від держави. Звичайно, є "Єдина ветеранська лінія", але там, коли не зателефонуєш, завжди зайнято.

Можу навести приклад свого товариша, який теж є ветераном, і має проблеми із зубами. Добре було б, аби він у такому хабі отримав контакти приватних чи державних центрів, які надають знижку ветеранам на стоматологічні послуги.

Я думаю, що це абсолютно реально. Та навіть зробіть окремий ЦНАП".

Більше читайте у матеріалі: "Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

860
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1895 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

863
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2792
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1912
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3137

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

685

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

867

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1282

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1878
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

584
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

783
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1254
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1023
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

767
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1024
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7657
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

971
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3739
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

870
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1460
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1222 1