Апотеоз тілесності

У ретроспективному документальному фільмі «Третій Рейх у кольорі» є кадри знаменитої святкової Ночі Амазонок, яку влаштував у середині тридцятих років для жителів Мюнхена один із фюрерів Верхньої Баварії Крістіан Вебер (Weber, 1883-1945). Під час свята напівоголені жінки і дівчата зображали богиню Діану, валькірій та інших персонажів поганських містерій. У світлі смолоскипів вулицями баварської столиці сім десятиліть тому рухались високі декоровані колісниці, на яких живими статуями застигли пишнотілі Грети, Хільди і Барбари Тисячолітньої Імперії. Коментатор за кадром пояснює, що Веберові було потрібно цим дійством довести німцям, що арійські жінки красивіші за француженок та італійок. Цьому «вузькому» розумінню значення Ночі Амазонок можна було б й повірити, якби не інші звертання естетів Третього Рейха до відвертих маніфестацій тілесного.

Знаменитий фільм Лені Ріфеншталь (Riefenstahl) «Олімпія» (1936), напевне, найвідвертіша «поема тілесності» в історії кінематографу до часів «Емануелі» і «Ста двадцяти днів Содому». Оголені тіла у фільмі тридцятичотирирічної учениці Рейнгарда оточені містичним розсіяним сяйвом. Вони неймовірно рухливі, бадьорі і підкреслено предметні. Це не вмістилища абстактного духу, це – конкретні вмістилища крові. Священні живі глеки для червоної рідини, котрій нацистські містики віддавали першість серед речовин сущого.

Через кров передавалася спадковість роду і нації. Кожне нове тіло вбирало в себе, накопичувало у собі спадкову рідину. Виробляло гарячу живу кров, як матеріальний заповіт предків. Краса тіла свідчила про якість цієї спадкової рідини. Некрасиві тіла системно й безжалісно відбраковувалися як недостойні для місії «священих глеків». Зміст і форма сприймалися в органічній єдності. Окремі «глеки»-тіла на парадах і партійних з’їздах психічно і містично «зливалися» у єдине «гіпертіло», маточним «глеком» якого був Адольф Гітлер. «Хочу дитину від фюрера!» - кричали на мітингах німецькі жінки. Можливо, це була зовсім не істерія зомбованих фанатичок. Можливо, жінки гостріше відчували структурні закони і плотські прагнення пробудженого ідеологією страхітливого і бадьорого національного «гіпертіла».

Бригадефюрер СС Вебер, можливо, також відчував цю «органіку» глибше за інших нацистських бонз. На початку двадцятих він торгував кіньми, у сорокові став імперським інспектором кавалерійських шкіл. Як фаховому іпологові, йому були близькі поняття породи і «спадкової якості», проявлені через зримі та відчутні на дотик форми тілесного.

В цій системності дух замінила «воля». Адже дух міг існувати самостійно від тіла, а воля – ні. Нацизм не визнавав нічого за межами тілесно-вольового. В секретних святилищах СС намагалися воскресити давніх богів. Відібрані юнаки запліднювали жінок з ідеальними тілесними формами під співи закличних нордичних гімнів. Але дива не сталося - боги не воскресли. Жодна з пропонованих богам красунь не народила Одина і Тора. Кажуть, що експерименти в цьому напрямі були продовжені в Аргентині, куди емігрувала частина нацистської еліти. Наполегливість наці зрозуміла. Тілесне народження бога – апотеоз тілесності і виправдання усіх незручностей суспільства-мурашника. Виправдання не сталося. Смертне народжувало лише нове смертне. «Гіпертіло», відповідно, не вийшло за межі своєї історичної безглуздості.

Але «Олімпія» Ріфеншталь отримала нагороду, як найкращий спортовський фільм епохи. У 1948 році. Через три роки після війни. Уламки «гіпертіла» ще не встигли перетліти у братських могилах, розкиданих землями Європи. Який-небудь мораліст сказав би: «У людей коротка пам’ять». Але насправді пам’ять тут ні до чого. Просто окремі тіла прагнуть тілесного, надто тілесного. Навіть, якщо дух пригортається до іншого боку Істини.


09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7579 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1131
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

626
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5645
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1529
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

471

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1289

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1120

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1021
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

357
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

414
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1356
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

432
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

700
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5741
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

316
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

653 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1097
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

953