Алгоритм дій в разі інтернет-шахрайства

Одним із видів інтернет-шахрайства визначають фішинг, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів. 

Про це повідомляє Безоплатна правова допомога, передає Фіртка.

Якщо Ви стали жертвою шахраїв Вам необхідно:

Звернутись із заявою до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення.

1 липня 2020 року набрали чинності зміни до КК України, відповідно до яких усі кримінальні правопорушення поділяються на злочини та кримінальні проступки.

Так, шахрайство відповідно до частини першої статті 190 КК України класифікується як кримінальний проступок, за вчинення якого передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.

Водночас згідно з частиною третьою статтею 190 КК України шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, класифікується вже як злочин та карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Одним із видів інтернет-шахрайства визначають фішинг, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів. Це схема, за допомогою якої шахраї, користуючись довірливістю або неуважністю людей, змушують їх самостійно розкривати особисту інформацію про себе для наступного її використання у зловмисних цілях.

Фішинг має на меті виманити в користувачів мережі їх персональні дані онлайнових аукціонів, сервісів із переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів.

До прикладу, чоловік, відбуваючи покарання у Білоцерківській виправній колонії № 35, використовуючи електронно-обчислювальну техніку, через сайт «WIX.com» створив неправдиву вебсторінку транспортної компанії «Luxexpres» щодо надання автотранспортних послуг.

Крім того, використовуючи мобільний телефон з доступом до мережі Інтернет, розмістив оголошення начебто з продажу шаф-купе на сайті «OLX». Також він неодноразово виставляв на продаж мотоблоки різних марок, холодильник тощо. Покупці перерахували на його банківську картку гроші.

Вироком Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 9 червня 2020 року у справі № 357/4228/20 особу визнано винною у вчиненні злочинів, передбачених частиною третьою статті 190 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком три роки шість місяців, а також задоволено цивільні позови про стягнення майнової шкоди.

Якщо ви стали жертвою інтернет-шахрайства, варто звернутись до управління/відділу протидії кіберзлочинам Департаменту кіберполіції Національної поліції України у відповідній області: https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/, або направити електронне повідомлення про вчинення кримінального правопорушення: https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

Для проведення ефективного розслідування необхідно зібрати всі докази, які б підтверджували факт вчинення особою даного кримінального правопорушення. Це можуть бути активні посилання на вебсайт, виписка з банку про проведений платіж, квитанції про оплату, а також знімки екрана із різних соціальних мереж тощо.

Якщо кошти на рахунок інтернет-магазину переведено через платіжну систему, необхідно:

  • повідомити про це службу підтримки даної платіжної системи;
  • повідомити адміністратора вебсайту про факт вчинення шахрайських дій для блокування сторінки цієї особи.

Важливо! Статтею 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

"Відтак, ви можете звернутись із позовною заявою до суду про повернення безпідставно набутих коштів до власника банківського рахунку, на який здійснено зарахування коштів", - йдеться в повідомленні.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також:

Інтернет-шахрай ошукав прикарпатку на 50 тисяч гривень

На Прикарпатті телефонні шахраї ошукали пенсіонерку на 27 тисяч гривень


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

864
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

398
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14204 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1635
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

918
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6254

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

682

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1509

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1316

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1202
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

555
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

697
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1619
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

638
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

927
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5970
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13849
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

303
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

596
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

843 2