Алергічний риніт: симптоми, діагностика та усунення проявів

Алергічний риніт (АР) – хронічне IgE-залежне запальне захворювання слизової оболонки носа, яке виникає під впливом алергенів і клінічно характеризується появою свербіння у носі, нападами чхання, ринореєю, закладеністю носа, іноді – зниженням нюху.

АР часто поєднується з іншими супутніми (коморбідними) алергічними захворюваннями (кон’юнктивітом) і є фактором високого ризику розвитку бронхіальної астми (БА) згідно з сучасною концепцією про «єдині дихальні шляхи».

АР правомірно називати лише ті випадки риніту, у розвитку яких провідну роль відіграє алергія[2].

На aerius.com.ua ви зможете найти багато цікавої інформації, та дізнаєтесь, як Еріус ефективно усуває симптоми алергії.

Симптоми

Алергічний риніт – захворювання, викликане алергічним запальним процесом в результаті попадання алергену на слизову оболонку носа (сенсибілізовану) і проявляється основними симптомами:

Алергічний риніт найчастіше асоціюється з такими ознаками, як:

  • нежить (характерний нежить);
  • чхання;
  • відчуття закладеності носа;
  • важке дихання;
  • свербіж у носі;
  • сльозотеча;
  • набряк очей;
  • почервоніння очей;
  • свербіж очей;
  • дискомфорт у ділянці горла.

Важливість даної проблеми зумовлена ще і тим, що АР тісно зв’язаний з такими розповсюдженими захворюваннями, як гострий та хронічний риносинусит і є одним із факторів розвитку бронхіальної астми [1].

Алергічний риніт – діагностика

Алергічний риніт запідозрюють на основі спостереження за симптомами і, зокрема, зв'язку між їх виникненням і контактом з алергенами. На основі опитування пацієнта і простого огляду лікар може визначити ймовірність алергічного риніту.

Обов'язковим є візит до алерголога, який проводить шкірні тести. Найчастіше це прик-тести, які передбачають нанесення алергену на шкіру, а потім невеликий прокол в цій ділянці, необхідний для введення алергену у верхні шари шкіри. Приблизно через 20 хвилин оцінюють реакцію шкіри, порівнюючи її з референтними точками, якими є розчин гістаміну та фізіологічний розчин.

Результати вважаються позитивними, якщо з'являється пухир, рівний або більший за пухир у місці введення гістаміну. Якщо з'являється пухир, який дорівнює або більший за половину діаметра гістамінового пухиря, але менший за нього, результати вважаються непереконливими.

Усунення симптомів

Залежно від інтенсивності гострої реакції можуть застосовуватися різні методи усунення симптомів. Найпростіший і найефективніший спосіб – уникати алергенів, тому дуже важливо виявити їх за допомогою тестів. Однак це не завжди можливо. Алергічний риніт можна дещо полегшити за допомогою безрецептурних препаратів. У цьому випадку підійде, наприклад, фізіологічний розчин. Ним слід промивати очі та промивати ніс.

Ваш лікар може порекомендувати місцеві (назальні) глюкокортикостероїди. Їх можна використовувати хронічно. Побічні ефекти обмежені, оскільки препарат не всмоктується в кров значною мірою. Антигістамінні препарати, які зменшують сльозотечу, свербіж, чхання та інші неприємні відчуття, також полегшують симптоми [3].

Література

1. Загородній М. П., Загородний Н. П., Богданова Г. В., & Люлько Н. В. (2010). Алергічний риніт (Doctoral dissertation, Вид-во СумДУ).

2. Охотнікова О. М., Гладуш Ю. І., & Бондаренко Л. (2015). Алергічний риніт у дітей: нагальні питання діагностики і терапії.

3. Богомолов А. Є. Можливості використання антигістамінних препаратів у сучасних керівництвах ведення пацієнтів з алергічним ринітом / А. Є. Богомолов // Астма та алергія. - 2016. - № 1. - С. 53-55.

Реклама


06.03.2024 523
28.05.2025
Вікторія Матіїв

Фіртка порозмовляла з Сергієм Галкіним — колишнім морським піхотинуем Феодосійського батальйону. Після окупації Криму Росією у 2014 році, медики виявили в нього пухлину. Чоловіка визнали непридатним до служби. Відтоді він активно займається волонтерством: допомагає українським військовим та надає юридичні консультації.  

474
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

2374
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

2308 4
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

2169 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2915
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2696 2

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

542

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1220

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1292

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

2100
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

716
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

446
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

812
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43618
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3205
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

1124
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2120
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35342 1
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

303
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

432
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

650
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

789