Алергічний риніт: симптоми, діагностика та усунення проявів

Алергічний риніт (АР) – хронічне IgE-залежне запальне захворювання слизової оболонки носа, яке виникає під впливом алергенів і клінічно характеризується появою свербіння у носі, нападами чхання, ринореєю, закладеністю носа, іноді – зниженням нюху.

АР часто поєднується з іншими супутніми (коморбідними) алергічними захворюваннями (кон’юнктивітом) і є фактором високого ризику розвитку бронхіальної астми (БА) згідно з сучасною концепцією про «єдині дихальні шляхи».

АР правомірно називати лише ті випадки риніту, у розвитку яких провідну роль відіграє алергія[2].

На aerius.com.ua ви зможете найти багато цікавої інформації, та дізнаєтесь, як Еріус ефективно усуває симптоми алергії.

Симптоми

Алергічний риніт – захворювання, викликане алергічним запальним процесом в результаті попадання алергену на слизову оболонку носа (сенсибілізовану) і проявляється основними симптомами:

Алергічний риніт найчастіше асоціюється з такими ознаками, як:

  • нежить (характерний нежить);
  • чхання;
  • відчуття закладеності носа;
  • важке дихання;
  • свербіж у носі;
  • сльозотеча;
  • набряк очей;
  • почервоніння очей;
  • свербіж очей;
  • дискомфорт у ділянці горла.

Важливість даної проблеми зумовлена ще і тим, що АР тісно зв’язаний з такими розповсюдженими захворюваннями, як гострий та хронічний риносинусит і є одним із факторів розвитку бронхіальної астми [1].

Алергічний риніт – діагностика

Алергічний риніт запідозрюють на основі спостереження за симптомами і, зокрема, зв'язку між їх виникненням і контактом з алергенами. На основі опитування пацієнта і простого огляду лікар може визначити ймовірність алергічного риніту.

Обов'язковим є візит до алерголога, який проводить шкірні тести. Найчастіше це прик-тести, які передбачають нанесення алергену на шкіру, а потім невеликий прокол в цій ділянці, необхідний для введення алергену у верхні шари шкіри. Приблизно через 20 хвилин оцінюють реакцію шкіри, порівнюючи її з референтними точками, якими є розчин гістаміну та фізіологічний розчин.

Результати вважаються позитивними, якщо з'являється пухир, рівний або більший за пухир у місці введення гістаміну. Якщо з'являється пухир, який дорівнює або більший за половину діаметра гістамінового пухиря, але менший за нього, результати вважаються непереконливими.

Усунення симптомів

Залежно від інтенсивності гострої реакції можуть застосовуватися різні методи усунення симптомів. Найпростіший і найефективніший спосіб – уникати алергенів, тому дуже важливо виявити їх за допомогою тестів. Однак це не завжди можливо. Алергічний риніт можна дещо полегшити за допомогою безрецептурних препаратів. У цьому випадку підійде, наприклад, фізіологічний розчин. Ним слід промивати очі та промивати ніс.

Ваш лікар може порекомендувати місцеві (назальні) глюкокортикостероїди. Їх можна використовувати хронічно. Побічні ефекти обмежені, оскільки препарат не всмоктується в кров значною мірою. Антигістамінні препарати, які зменшують сльозотечу, свербіж, чхання та інші неприємні відчуття, також полегшують симптоми [3].

Література

1. Загородній М. П., Загородний Н. П., Богданова Г. В., & Люлько Н. В. (2010). Алергічний риніт (Doctoral dissertation, Вид-во СумДУ).

2. Охотнікова О. М., Гладуш Ю. І., & Бондаренко Л. (2015). Алергічний риніт у дітей: нагальні питання діагностики і терапії.

3. Богомолов А. Є. Можливості використання антигістамінних препаратів у сучасних керівництвах ведення пацієнтів з алергічним ринітом / А. Є. Богомолов // Астма та алергія. - 2016. - № 1. - С. 53-55.

Реклама


06.03.2024 554
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

9174
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1459
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1075
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2095
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3612
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1361

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1726

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

527

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1162

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1329
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

533
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24275
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

520
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

482
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

640
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1529
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6984
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

637
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1629 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

630
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

543