Алергічний риніт: симптоми, діагностика та усунення проявів

Алергічний риніт (АР) – хронічне IgE-залежне запальне захворювання слизової оболонки носа, яке виникає під впливом алергенів і клінічно характеризується появою свербіння у носі, нападами чхання, ринореєю, закладеністю носа, іноді – зниженням нюху.

АР часто поєднується з іншими супутніми (коморбідними) алергічними захворюваннями (кон’юнктивітом) і є фактором високого ризику розвитку бронхіальної астми (БА) згідно з сучасною концепцією про «єдині дихальні шляхи».

АР правомірно називати лише ті випадки риніту, у розвитку яких провідну роль відіграє алергія[2].

На aerius.com.ua ви зможете найти багато цікавої інформації, та дізнаєтесь, як Еріус ефективно усуває симптоми алергії.

Симптоми

Алергічний риніт – захворювання, викликане алергічним запальним процесом в результаті попадання алергену на слизову оболонку носа (сенсибілізовану) і проявляється основними симптомами:

Алергічний риніт найчастіше асоціюється з такими ознаками, як:

  • нежить (характерний нежить);
  • чхання;
  • відчуття закладеності носа;
  • важке дихання;
  • свербіж у носі;
  • сльозотеча;
  • набряк очей;
  • почервоніння очей;
  • свербіж очей;
  • дискомфорт у ділянці горла.

Важливість даної проблеми зумовлена ще і тим, що АР тісно зв’язаний з такими розповсюдженими захворюваннями, як гострий та хронічний риносинусит і є одним із факторів розвитку бронхіальної астми [1].

Алергічний риніт – діагностика

Алергічний риніт запідозрюють на основі спостереження за симптомами і, зокрема, зв'язку між їх виникненням і контактом з алергенами. На основі опитування пацієнта і простого огляду лікар може визначити ймовірність алергічного риніту.

Обов'язковим є візит до алерголога, який проводить шкірні тести. Найчастіше це прик-тести, які передбачають нанесення алергену на шкіру, а потім невеликий прокол в цій ділянці, необхідний для введення алергену у верхні шари шкіри. Приблизно через 20 хвилин оцінюють реакцію шкіри, порівнюючи її з референтними точками, якими є розчин гістаміну та фізіологічний розчин.

Результати вважаються позитивними, якщо з'являється пухир, рівний або більший за пухир у місці введення гістаміну. Якщо з'являється пухир, який дорівнює або більший за половину діаметра гістамінового пухиря, але менший за нього, результати вважаються непереконливими.

Усунення симптомів

Залежно від інтенсивності гострої реакції можуть застосовуватися різні методи усунення симптомів. Найпростіший і найефективніший спосіб – уникати алергенів, тому дуже важливо виявити їх за допомогою тестів. Однак це не завжди можливо. Алергічний риніт можна дещо полегшити за допомогою безрецептурних препаратів. У цьому випадку підійде, наприклад, фізіологічний розчин. Ним слід промивати очі та промивати ніс.

Ваш лікар може порекомендувати місцеві (назальні) глюкокортикостероїди. Їх можна використовувати хронічно. Побічні ефекти обмежені, оскільки препарат не всмоктується в кров значною мірою. Антигістамінні препарати, які зменшують сльозотечу, свербіж, чхання та інші неприємні відчуття, також полегшують симптоми [3].

Література

1. Загородній М. П., Загородний Н. П., Богданова Г. В., & Люлько Н. В. (2010). Алергічний риніт (Doctoral dissertation, Вид-во СумДУ).

2. Охотнікова О. М., Гладуш Ю. І., & Бондаренко Л. (2015). Алергічний риніт у дітей: нагальні питання діагностики і терапії.

3. Богомолов А. Є. Можливості використання антигістамінних препаратів у сучасних керівництвах ведення пацієнтів з алергічним ринітом / А. Є. Богомолов // Астма та алергія. - 2016. - № 1. - С. 53-55.

Реклама


06.03.2024 509
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2992
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1256
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1174
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2373
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3800
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2814 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

99

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1033

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

874

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

823
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

112
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10508
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

111
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

432
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5512
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1222
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

620
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

455 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

889
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

773
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

825