Якісь дивні ці Румунія і Болгарія…

Україна

Україна 337 років була колонією Росії та Австро-Угорщини. Нині минає 22 роки незалежності.

Найбільша за площею країна Європи, територія становить 603 тис. км. кв. За останнім переписом населення 2001 року в Україні проживало понад 48,4 млн. осіб. З них 77,8 % становили українці, 17,3 %  - росіяни і 4,9 % - представники інших національностей.

Тільки 85,2% етнічних українців України назвало українську мову рідною. А у етнічних росіян України російську мову рідною визнали 96%.

Румунія.

Цього року минає 137 років незалежності Румунії від Османської імперії (Туреччини).

Румунія виникла в якості васальної держави Османської імперії в 1859 році в результаті об'єднання двох князівств - Молдавії та Валахії. Незалежність була проголошена 1877 року. У минулому Румунія поділялася на три політичні формації: Молдову (країна між Карпатами і Дністром), Волощину на півдні і Трансільванію на заході. Об'єднання двох перших утворень відбулося 1859 (під назвою «Румунія»), усіх трьох — 1918 року.

Населення, за підсумками перепису 2011 року, становить понад 19 млн. осіб, територія - 238 тис. км. кв.  Етнічні румуни  складають 90% населення, за даними перепису 2002 року.

Угорці складають 7,9% і становлять більшість у жудеца Харгіта і Ковасна. Також у країні проживають цигани (за різними даними від 535 тис. осіб, або 2,5% до 2,5 млн. або 11%), українці (61 тис. осіб, 0,3%).

Офіційною мовою Румунії є румунська мова, рідна для 99% етнічних румунів. Друга за поширеністю мова в країні - угорська мова, рідна для 98% етнічних угорців.

Румуни (молдавани) заселяють також нинішню сусідню республіку Молдову, де молдавани становлять 70% населення. (Молдаванами з політичних причин називали у СРСР румунів, які жили в межах колишньої Російської Імперії). У молдаван і румунів спільна румунська літературна мова.

 

Болгарія.

Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), цього року минає 106 років незалежності.

У 1396 році Болгарія потрапляє під владу турків. У 1877–1878 рр. відбувалася російсько-турецька війна. У 1878 році після підписання Сан-Стефанського мирного договору Болгарія одержала автономію у складі Османської імперії. У 1908 році було проголошено незалежність Болгарії.

Населення на 2011 рік становить 7,36 млн. осіб, територія – 111 тис. км. кв. (До речі у семи західних областях України проживає 9,5 млн. осіб., площа 110 тис. км. кв.)

Етнічні болгари - 84,8% населення (рідна мова болгарська 99,4%), турки8,8% (рідна мова турецька 96,6%), цигани – 4,9% (рідна мова циганська 85,0%). Офіційною мовою Болгарії є болгарська мова.

Що вразило мене як туриста в Болгарії?

Усі центральні телеканали, а це більш як десять каналів центрального телебачення, цієї маленької країни, транслюють свої передачі винятково болгарською мовою. На болгарському телебаченні і радіо дотримуються  принципу: один канал – одна мова. Аналогічна ситуація з радіо і центральною друкованою пресою.

Болгари користуються кирилицею. За даними порівняльного мовознавства, найближча за лексикою до болгарської мови – російська. Але на відміну від української мови, болгарська мова не пройшла процесу приведення її у відповідність до російської. Болгарам пощастило, що у них не було і немає спільних кордонів з Росією... Тому у зв’язку з зовсім іншою граматикою, відмінним наголосом і вимовою, розмовна болгарська практично не зрозуміла для російськомовних. Хоча старше і середнє покоління болгар вивчали російську в школі, нині болгари на звернення до них російською продовжують надавати відповідь чи говорити болгарською. Безумовно, російська мова у всіх засобах масової інформації перекладається.

Було дивно чути на болгарському телебаченні представника уряду України, що говорив російською мовою, мовою третьої держави. Але це відбувалося не тому, що на каналі не змогли знайти перекладача з української, а тому, що чиновник не володіє державною мовою, і в Україні говорить так само винятково російською. Його перекладали болгарською. Природно, що у наших болгарських знайомих  виникали питання:

по-перше, враження, що їм причулося, і що це не представник України, а насправді це урядовець з Росії;

по-друге, що українців і їх мову, (в нібито їх країні), ніхто не поважає, якщо українською навіть державні посадовці не використовують. Адже за кордоном цей чолоік предствляв не себе чи свою сім'ю, або російську національну меншину, а представляв українську державу;

по-третє, в усіх складалося враження, що Україна знаходиться під окупацією і при владі в ній чужинці.

Після цього прикладу, і після проживання в Україні, важко повірити, але насправді у Болгарії немає громадян, котрі не володіють болгарською мовою, хоча у Болгарії є відносно багато турків і циган. Вони говорять мовами зовсім не схожими на болгарську, але зуміли вивчити болгарську. У нас при дуже великій схожості української і російської мов, вивчити українську для російськомовних велика проблема...

І ще, порівнюючи з Україною, дивина, - у Болгарії тільки 0,6% етнічних болгар не вважають болгарську мову рідною! Так у Болгарії є діалекти. Але знову ж таки, важко собі уявити, що незважаючи на близькість і подібність до російської мови, у них немає російсько-болгарського суржику. І хоча Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), у них немає «туркоязычного населения».

Болгари не второпають, що деякі керівники нашої країни,  чи відомі багатії України по рівню володіння державною мовою і т.д., виглядають туристами, які за для пристойності знають кілька фраз по-українськи і на початку інтерв’ю чи ток-шоу кидають їх журналістам, мовляв «мы местные». Хоча у них з туристами кардинальна відмінність.

Справжні туристи їдуть в чужу країну, щоб витрачати гроші. «Наші туристи» живуть в Україні, щоб заробляти гроші, визискувати українців, набивати грішми свої кишені і виводити гроші за кордон, а вже там їх витрачати.

Стефанко С.


05.01.2014 Сергій Стефанко 3704 2
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1578
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743