Якісь дивні ці Румунія і Болгарія…

Україна

Україна 337 років була колонією Росії та Австро-Угорщини. Нині минає 22 роки незалежності.

Найбільша за площею країна Європи, територія становить 603 тис. км. кв. За останнім переписом населення 2001 року в Україні проживало понад 48,4 млн. осіб. З них 77,8 % становили українці, 17,3 %  - росіяни і 4,9 % - представники інших національностей.

Тільки 85,2% етнічних українців України назвало українську мову рідною. А у етнічних росіян України російську мову рідною визнали 96%.

Румунія.

Цього року минає 137 років незалежності Румунії від Османської імперії (Туреччини).

Румунія виникла в якості васальної держави Османської імперії в 1859 році в результаті об'єднання двох князівств - Молдавії та Валахії. Незалежність була проголошена 1877 року. У минулому Румунія поділялася на три політичні формації: Молдову (країна між Карпатами і Дністром), Волощину на півдні і Трансільванію на заході. Об'єднання двох перших утворень відбулося 1859 (під назвою «Румунія»), усіх трьох — 1918 року.

Населення, за підсумками перепису 2011 року, становить понад 19 млн. осіб, територія - 238 тис. км. кв.  Етнічні румуни  складають 90% населення, за даними перепису 2002 року.

Угорці складають 7,9% і становлять більшість у жудеца Харгіта і Ковасна. Також у країні проживають цигани (за різними даними від 535 тис. осіб, або 2,5% до 2,5 млн. або 11%), українці (61 тис. осіб, 0,3%).

Офіційною мовою Румунії є румунська мова, рідна для 99% етнічних румунів. Друга за поширеністю мова в країні - угорська мова, рідна для 98% етнічних угорців.

Румуни (молдавани) заселяють також нинішню сусідню республіку Молдову, де молдавани становлять 70% населення. (Молдаванами з політичних причин називали у СРСР румунів, які жили в межах колишньої Російської Імперії). У молдаван і румунів спільна румунська літературна мова.

 

Болгарія.

Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), цього року минає 106 років незалежності.

У 1396 році Болгарія потрапляє під владу турків. У 1877–1878 рр. відбувалася російсько-турецька війна. У 1878 році після підписання Сан-Стефанського мирного договору Болгарія одержала автономію у складі Османської імперії. У 1908 році було проголошено незалежність Болгарії.

Населення на 2011 рік становить 7,36 млн. осіб, територія – 111 тис. км. кв. (До речі у семи західних областях України проживає 9,5 млн. осіб., площа 110 тис. км. кв.)

Етнічні болгари - 84,8% населення (рідна мова болгарська 99,4%), турки8,8% (рідна мова турецька 96,6%), цигани – 4,9% (рідна мова циганська 85,0%). Офіційною мовою Болгарії є болгарська мова.

Що вразило мене як туриста в Болгарії?

Усі центральні телеканали, а це більш як десять каналів центрального телебачення, цієї маленької країни, транслюють свої передачі винятково болгарською мовою. На болгарському телебаченні і радіо дотримуються  принципу: один канал – одна мова. Аналогічна ситуація з радіо і центральною друкованою пресою.

Болгари користуються кирилицею. За даними порівняльного мовознавства, найближча за лексикою до болгарської мови – російська. Але на відміну від української мови, болгарська мова не пройшла процесу приведення її у відповідність до російської. Болгарам пощастило, що у них не було і немає спільних кордонів з Росією... Тому у зв’язку з зовсім іншою граматикою, відмінним наголосом і вимовою, розмовна болгарська практично не зрозуміла для російськомовних. Хоча старше і середнє покоління болгар вивчали російську в школі, нині болгари на звернення до них російською продовжують надавати відповідь чи говорити болгарською. Безумовно, російська мова у всіх засобах масової інформації перекладається.

Було дивно чути на болгарському телебаченні представника уряду України, що говорив російською мовою, мовою третьої держави. Але це відбувалося не тому, що на каналі не змогли знайти перекладача з української, а тому, що чиновник не володіє державною мовою, і в Україні говорить так само винятково російською. Його перекладали болгарською. Природно, що у наших болгарських знайомих  виникали питання:

по-перше, враження, що їм причулося, і що це не представник України, а насправді це урядовець з Росії;

по-друге, що українців і їх мову, (в нібито їх країні), ніхто не поважає, якщо українською навіть державні посадовці не використовують. Адже за кордоном цей чолоік предствляв не себе чи свою сім'ю, або російську національну меншину, а представляв українську державу;

по-третє, в усіх складалося враження, що Україна знаходиться під окупацією і при владі в ній чужинці.

Після цього прикладу, і після проживання в Україні, важко повірити, але насправді у Болгарії немає громадян, котрі не володіють болгарською мовою, хоча у Болгарії є відносно багато турків і циган. Вони говорять мовами зовсім не схожими на болгарську, але зуміли вивчити болгарську. У нас при дуже великій схожості української і російської мов, вивчити українську для російськомовних велика проблема...

І ще, порівнюючи з Україною, дивина, - у Болгарії тільки 0,6% етнічних болгар не вважають болгарську мову рідною! Так у Болгарії є діалекти. Але знову ж таки, важко собі уявити, що незважаючи на близькість і подібність до російської мови, у них немає російсько-болгарського суржику. І хоча Болгарія 482 роки була колонією Османської імперії (Туреччини), у них немає «туркоязычного населения».

Болгари не второпають, що деякі керівники нашої країни,  чи відомі багатії України по рівню володіння державною мовою і т.д., виглядають туристами, які за для пристойності знають кілька фраз по-українськи і на початку інтерв’ю чи ток-шоу кидають їх журналістам, мовляв «мы местные». Хоча у них з туристами кардинальна відмінність.

Справжні туристи їдуть в чужу країну, щоб витрачати гроші. «Наші туристи» живуть в Україні, щоб заробляти гроші, визискувати українців, набивати грішми свої кишені і виводити гроші за кордон, а вже там їх витрачати.

Стефанко С.


05.01.2014 Сергій Стефанко 1674 2
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

330
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1058
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2578
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2554
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2519
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1836

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

363

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14225 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1435

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2480
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

662
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6347
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15316
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

4991
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6448 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6792
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

15970
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2303
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1540
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2180
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2507
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3157