Як займатися спортом на морозі?

 

На термометрі мінус 20?  Саме час стати на лижі.

 

Наша зима, яка першу свою половину бовталася на позначці близько нуля, вирішила піти в іншу крайність, чим сильно засмутила любителів зимових видів спорту. На ковзанах і лижах що при нулі, що при мінус тридцяти не дуже-то покатаєшся. Але чи не так страшний холод для занять спортом і чи можна все ж без ризику для здоров‘я вийти в таку погоду на лижню, гірський схил або каток?

 

У школах уроки фізкультури на вулиці не проводяться, якщо стовпчик термометра опускається нижче мінус 15. Міжнародна федерація лижного спорту не рекомендує проводити офіційні змагання при температурі нижче мінус 17. Але при цьому правила передбачають, що скасування змагань повинно узгоджуватися з суддями і спортсменами. Оскільки в деяких випадках при низькій вологості можна змагатися і при більш сильному морозі, пише ВКурсе.ua.

 

Для звичайного любителя лиж або ковзанів ніяких суворих лімітів, крім власного самопочуття, немає. І, витримуючи розумну норму, кожен може визначити сам, кататися сьогодні чи ні. Хоча ще зовсім нещодавно, кілька десятиліть тому, радянська промисловість випускала мазь для лиж, розраховану на температуру мінус 30, і нікого це не шокувало. Виходили і каталися!

 

Як стверджують фахівці, небезпечний не сам мороз, небезпечно неправильне поводження. А при дотриманні декількох корисних порад і в таких умовах можна і позайматися спортом, і здоров’ю не нашкодити. Що ж потрібно робити?

 

Правильно одягатися!

Головна помилка, якої припускаються багато, — занадто сильно кутаються. Три шуби не допоможуть! Потрібно, щоб вам було тепло не по дорозі на стадіон, а на самій лижні. Тобто необхідно підібрати такий комплект одягу, який би утримував оптимальну температуру під час занять спортом, а не до чи після.

 

Не спітніти!

Це наслідок правильного чи неправильного вибору одягу. Якщо ви спітніли на лижні, то після зупинки вас тут же прихопить холодом, а це на сильному морозі вже дуже небезпечно. Адже, як правило, немає можливості переодягнутися. Зараз існує багато видів спеціального термобілизни для спортсменів: легке і тонке, воно тим не менш утримує тепло і швидко виводить вологу.

Вкрай важливо тримати ноги сухими. У старі часи для цього в черевики навіть сипали тальк. Зараз досвідчені спортсмени надягають два носка: спочатку бавовняний, а поверх нього вовняний. У цій комбінації створюється повітряна подушка, що не дозволяє ногам мерзнути. Взуття після закінчення занять потрібно змінити обов‘язково. Багато лінуються тягнути з собою в парк велику сумку з зимової взуттям, вважаючи за краще добиратися до лижні і назад в лижних черевиках. Це сильний мороз теж загрожує ускладненнями.

 

Користуватися жирними мазями для обличчя!

У жодному разі не можна використовувати в мороз мазі на водній основі. Вони не захищають і не зігрівають відкриті ділянки шкіри, а, навпаки, тільки охолоджують. Креми і мазі повинні бути на жировій основі. Теоретично навіть необов’язково купувати спеціальну мазь, можна дістати будь-яку з домашніх запасів, але уважно прочитати її склад. Раніше спортсмени взагалі мазалися просто жиром і успішно уникали обмороження. (Докладніше про те, як вибрати захисні мазі, читайте на сайті kp.ru у рубриці «Здоров‘я».)


Використовувати досягнення прогресу

Крім термобілизни, сучасна наука приготувала спортсменам багато подарунків. Навіть професійні лижники катаються зараз в мороз в спеціальних захисних масках, як у ніндзя. Деякі не соромляться, катаючись на звичайних лижах, надягати навіть гірськолижні окуляри. Різні устілки використовуються лижниками і конькобіжцями вже давно. А ось електропідігрів черевик — штука досить нова. Спеціальний електричний акумулятор розміром з сигаретну пачку приєднується до обладнаного черевика для гірських лиж або сноуборду і гріє ноги спортсмена, розтинає по схилах. Як правило, ємності акумулятора вистачає на кілька годин — як раз покататися.

 

Не менш важливо грамотно поводитися під час занять. У мороз краще проводити короткі, але інтенсивні заняття, уникаючи зупинок, під час яких розпалені м’язи холонуть. Одна з головних проблем — в сильний холод важко дихати. Тому краще намагатися робити часті неглибокі вдихи. Розігнатися до серйозних швидкостей при цьому вам, швидше за все, не вдасться, але запалення легенів ви точно уникнете.

 

Ключове питання

А чи можна в таку погоду прийняти чого для зігріву? Адже недарма ж і на гірськолижних схилах глінтвейн продають, і у фляжці з собою коньяк з чаєм можна взяти. Як би це кого не засмутило, але професіонали стверджують, що алкоголь в цьому випадку не допомагає. Єдине, що він може допомогти, — це підняти настрій після занять. Але тільки коли всі наведені вище рекомендації дотримані: ноги в теплі, а спортивний костюм змінений на теплий пуховик.

 

Екіпірування

Шолом і окуляри непогано захищають, але при мінус 20 радять одягати підшоломник.

 

Спеціальні маски просто необхідні для швидкісного спуску. Лижникам-любителям як мінімум треба намазати обличчя спеціальним кремом.

 

Під комбінезонами у спортсменів — спеціальне термобілизна. Але після фінішу все одно потрібно швидко одягнутися.

 

У такий екіпіровці стартували гірськолижники на етапі Кубка світу в американському Бівер Крик при мінус 22.Сучасні рукавички не продуваються вітром, але в холодутреба побільше рухати пальцями.


16.02.2012 1789 0
Коментарі (0)

30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

620
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

500
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1061
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1136
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

9357 17
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2697

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

598

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

942

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1046

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

713
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

606
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

416
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

598
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20133
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38206
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

581
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

711
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

407
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

250
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

535
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

445
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1146