Як займатися спортом на морозі?

 

На термометрі мінус 20?  Саме час стати на лижі.

 

Наша зима, яка першу свою половину бовталася на позначці близько нуля, вирішила піти в іншу крайність, чим сильно засмутила любителів зимових видів спорту. На ковзанах і лижах що при нулі, що при мінус тридцяти не дуже-то покатаєшся. Але чи не так страшний холод для занять спортом і чи можна все ж без ризику для здоров‘я вийти в таку погоду на лижню, гірський схил або каток?

 

У школах уроки фізкультури на вулиці не проводяться, якщо стовпчик термометра опускається нижче мінус 15. Міжнародна федерація лижного спорту не рекомендує проводити офіційні змагання при температурі нижче мінус 17. Але при цьому правила передбачають, що скасування змагань повинно узгоджуватися з суддями і спортсменами. Оскільки в деяких випадках при низькій вологості можна змагатися і при більш сильному морозі, пише ВКурсе.ua.

 

Для звичайного любителя лиж або ковзанів ніяких суворих лімітів, крім власного самопочуття, немає. І, витримуючи розумну норму, кожен може визначити сам, кататися сьогодні чи ні. Хоча ще зовсім нещодавно, кілька десятиліть тому, радянська промисловість випускала мазь для лиж, розраховану на температуру мінус 30, і нікого це не шокувало. Виходили і каталися!

 

Як стверджують фахівці, небезпечний не сам мороз, небезпечно неправильне поводження. А при дотриманні декількох корисних порад і в таких умовах можна і позайматися спортом, і здоров’ю не нашкодити. Що ж потрібно робити?

 

Правильно одягатися!

Головна помилка, якої припускаються багато, — занадто сильно кутаються. Три шуби не допоможуть! Потрібно, щоб вам було тепло не по дорозі на стадіон, а на самій лижні. Тобто необхідно підібрати такий комплект одягу, який би утримував оптимальну температуру під час занять спортом, а не до чи після.

 

Не спітніти!

Це наслідок правильного чи неправильного вибору одягу. Якщо ви спітніли на лижні, то після зупинки вас тут же прихопить холодом, а це на сильному морозі вже дуже небезпечно. Адже, як правило, немає можливості переодягнутися. Зараз існує багато видів спеціального термобілизни для спортсменів: легке і тонке, воно тим не менш утримує тепло і швидко виводить вологу.

Вкрай важливо тримати ноги сухими. У старі часи для цього в черевики навіть сипали тальк. Зараз досвідчені спортсмени надягають два носка: спочатку бавовняний, а поверх нього вовняний. У цій комбінації створюється повітряна подушка, що не дозволяє ногам мерзнути. Взуття після закінчення занять потрібно змінити обов‘язково. Багато лінуються тягнути з собою в парк велику сумку з зимової взуттям, вважаючи за краще добиратися до лижні і назад в лижних черевиках. Це сильний мороз теж загрожує ускладненнями.

 

Користуватися жирними мазями для обличчя!

У жодному разі не можна використовувати в мороз мазі на водній основі. Вони не захищають і не зігрівають відкриті ділянки шкіри, а, навпаки, тільки охолоджують. Креми і мазі повинні бути на жировій основі. Теоретично навіть необов’язково купувати спеціальну мазь, можна дістати будь-яку з домашніх запасів, але уважно прочитати її склад. Раніше спортсмени взагалі мазалися просто жиром і успішно уникали обмороження. (Докладніше про те, як вибрати захисні мазі, читайте на сайті kp.ru у рубриці «Здоров‘я».)


Використовувати досягнення прогресу

Крім термобілизни, сучасна наука приготувала спортсменам багато подарунків. Навіть професійні лижники катаються зараз в мороз в спеціальних захисних масках, як у ніндзя. Деякі не соромляться, катаючись на звичайних лижах, надягати навіть гірськолижні окуляри. Різні устілки використовуються лижниками і конькобіжцями вже давно. А ось електропідігрів черевик — штука досить нова. Спеціальний електричний акумулятор розміром з сигаретну пачку приєднується до обладнаного черевика для гірських лиж або сноуборду і гріє ноги спортсмена, розтинає по схилах. Як правило, ємності акумулятора вистачає на кілька годин — як раз покататися.

 

Не менш важливо грамотно поводитися під час занять. У мороз краще проводити короткі, але інтенсивні заняття, уникаючи зупинок, під час яких розпалені м’язи холонуть. Одна з головних проблем — в сильний холод важко дихати. Тому краще намагатися робити часті неглибокі вдихи. Розігнатися до серйозних швидкостей при цьому вам, швидше за все, не вдасться, але запалення легенів ви точно уникнете.

 

Ключове питання

А чи можна в таку погоду прийняти чого для зігріву? Адже недарма ж і на гірськолижних схилах глінтвейн продають, і у фляжці з собою коньяк з чаєм можна взяти. Як би це кого не засмутило, але професіонали стверджують, що алкоголь в цьому випадку не допомагає. Єдине, що він може допомогти, — це підняти настрій після занять. Але тільки коли всі наведені вище рекомендації дотримані: ноги в теплі, а спортивний костюм змінений на теплий пуховик.

 

Екіпірування

Шолом і окуляри непогано захищають, але при мінус 20 радять одягати підшоломник.

 

Спеціальні маски просто необхідні для швидкісного спуску. Лижникам-любителям як мінімум треба намазати обличчя спеціальним кремом.

 

Під комбінезонами у спортсменів — спеціальне термобілизна. Але після фінішу все одно потрібно швидко одягнутися.

 

У такий екіпіровці стартували гірськолижники на етапі Кубка світу в американському Бівер Крик при мінус 22.Сучасні рукавички не продуваються вітром, але в холодутреба побільше рухати пальцями.


16.02.2012 2177 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580