Як займатися спортом на морозі?

 

На термометрі мінус 20?  Саме час стати на лижі.

 

Наша зима, яка першу свою половину бовталася на позначці близько нуля, вирішила піти в іншу крайність, чим сильно засмутила любителів зимових видів спорту. На ковзанах і лижах що при нулі, що при мінус тридцяти не дуже-то покатаєшся. Але чи не так страшний холод для занять спортом і чи можна все ж без ризику для здоров‘я вийти в таку погоду на лижню, гірський схил або каток?

 

У школах уроки фізкультури на вулиці не проводяться, якщо стовпчик термометра опускається нижче мінус 15. Міжнародна федерація лижного спорту не рекомендує проводити офіційні змагання при температурі нижче мінус 17. Але при цьому правила передбачають, що скасування змагань повинно узгоджуватися з суддями і спортсменами. Оскільки в деяких випадках при низькій вологості можна змагатися і при більш сильному морозі, пише ВКурсе.ua.

 

Для звичайного любителя лиж або ковзанів ніяких суворих лімітів, крім власного самопочуття, немає. І, витримуючи розумну норму, кожен може визначити сам, кататися сьогодні чи ні. Хоча ще зовсім нещодавно, кілька десятиліть тому, радянська промисловість випускала мазь для лиж, розраховану на температуру мінус 30, і нікого це не шокувало. Виходили і каталися!

 

Як стверджують фахівці, небезпечний не сам мороз, небезпечно неправильне поводження. А при дотриманні декількох корисних порад і в таких умовах можна і позайматися спортом, і здоров’ю не нашкодити. Що ж потрібно робити?

 

Правильно одягатися!

Головна помилка, якої припускаються багато, — занадто сильно кутаються. Три шуби не допоможуть! Потрібно, щоб вам було тепло не по дорозі на стадіон, а на самій лижні. Тобто необхідно підібрати такий комплект одягу, який би утримував оптимальну температуру під час занять спортом, а не до чи після.

 

Не спітніти!

Це наслідок правильного чи неправильного вибору одягу. Якщо ви спітніли на лижні, то після зупинки вас тут же прихопить холодом, а це на сильному морозі вже дуже небезпечно. Адже, як правило, немає можливості переодягнутися. Зараз існує багато видів спеціального термобілизни для спортсменів: легке і тонке, воно тим не менш утримує тепло і швидко виводить вологу.

Вкрай важливо тримати ноги сухими. У старі часи для цього в черевики навіть сипали тальк. Зараз досвідчені спортсмени надягають два носка: спочатку бавовняний, а поверх нього вовняний. У цій комбінації створюється повітряна подушка, що не дозволяє ногам мерзнути. Взуття після закінчення занять потрібно змінити обов‘язково. Багато лінуються тягнути з собою в парк велику сумку з зимової взуттям, вважаючи за краще добиратися до лижні і назад в лижних черевиках. Це сильний мороз теж загрожує ускладненнями.

 

Користуватися жирними мазями для обличчя!

У жодному разі не можна використовувати в мороз мазі на водній основі. Вони не захищають і не зігрівають відкриті ділянки шкіри, а, навпаки, тільки охолоджують. Креми і мазі повинні бути на жировій основі. Теоретично навіть необов’язково купувати спеціальну мазь, можна дістати будь-яку з домашніх запасів, але уважно прочитати її склад. Раніше спортсмени взагалі мазалися просто жиром і успішно уникали обмороження. (Докладніше про те, як вибрати захисні мазі, читайте на сайті kp.ru у рубриці «Здоров‘я».)


Використовувати досягнення прогресу

Крім термобілизни, сучасна наука приготувала спортсменам багато подарунків. Навіть професійні лижники катаються зараз в мороз в спеціальних захисних масках, як у ніндзя. Деякі не соромляться, катаючись на звичайних лижах, надягати навіть гірськолижні окуляри. Різні устілки використовуються лижниками і конькобіжцями вже давно. А ось електропідігрів черевик — штука досить нова. Спеціальний електричний акумулятор розміром з сигаретну пачку приєднується до обладнаного черевика для гірських лиж або сноуборду і гріє ноги спортсмена, розтинає по схилах. Як правило, ємності акумулятора вистачає на кілька годин — як раз покататися.

 

Не менш важливо грамотно поводитися під час занять. У мороз краще проводити короткі, але інтенсивні заняття, уникаючи зупинок, під час яких розпалені м’язи холонуть. Одна з головних проблем — в сильний холод важко дихати. Тому краще намагатися робити часті неглибокі вдихи. Розігнатися до серйозних швидкостей при цьому вам, швидше за все, не вдасться, але запалення легенів ви точно уникнете.

 

Ключове питання

А чи можна в таку погоду прийняти чого для зігріву? Адже недарма ж і на гірськолижних схилах глінтвейн продають, і у фляжці з собою коньяк з чаєм можна взяти. Як би це кого не засмутило, але професіонали стверджують, що алкоголь в цьому випадку не допомагає. Єдине, що він може допомогти, — це підняти настрій після занять. Але тільки коли всі наведені вище рекомендації дотримані: ноги в теплі, а спортивний костюм змінений на теплий пуховик.

 

Екіпірування

Шолом і окуляри непогано захищають, але при мінус 20 радять одягати підшоломник.

 

Спеціальні маски просто необхідні для швидкісного спуску. Лижникам-любителям як мінімум треба намазати обличчя спеціальним кремом.

 

Під комбінезонами у спортсменів — спеціальне термобілизна. Але після фінішу все одно потрібно швидко одягнутися.

 

У такий екіпіровці стартували гірськолижники на етапі Кубка світу в американському Бівер Крик при мінус 22.Сучасні рукавички не продуваються вітром, але в холодутреба побільше рухати пальцями.


16.02.2012 2259 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

328
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1937
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1391

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

399

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

471
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1424
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15288
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1126 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

556
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541