Як виховати людину (конспект для себе)

 

 

Про виховання, в тому числі християнське, написано сотні книжок. Проте, час кидає виклики, відповіді на які не завжди знайдеш у «класичній» літературі з виховання. Якщо зробити короткий конспект того, що говорять із цього приводу сучасні священнослужителі, психологи та педагоги, додати досвід батьків і тисячолітню практику Церкви, правильне виховання – це коли виходить приблизно наступне.

 

1. Діти поважають батьків та інших дорослих, з якими живуть та спілкуються. Це не означає, що дитина сліпо виконує усі накази. Вона має право на власну думку, навіть на невдоволення. Але висловлює їх у прийнятній формі, не проявляючи неповаги. Прикладом взаємоповаги є батьки – інакше вони лицеміритимуть, вимагаючи від дитини того, чого не виконують самі. Важко уявити щось, гірше за це. В ідеалі діти взагалі ніколи не бачать і не чують, як батьки сваряться, наприклад.

 

Ліричний відступ: Моя бабуся вчила мене, що сваритися із чоловіком треба пошепки. Так, щоб ані діти, ані рідні, що мешкають в одній квартирі, ані сусіди не чули. Я сама пам’ятаю, як одного разу батьки страшно посварилися. 90-ті роки, батько заробляв копійки, новонароджений братик тяжко хворів... Було важко. Наступного дня я спитала: «Мам, пап, ви вчора так кричали, а чому ви не розлучитесь?» Вони перезирнулися і мама відповіла: «Та ну, розлучатися через такі дрібниці?..». Більше таких сварок чи то не було, чи то не було чутно. Особисто я думаю, що перше.

 

2. Діти учаться допомагати іншим.

У першу чергу – рідним, по господарству. Років із 5ти-6ти у дитини є хатні обов’язки, може лише один обов‘язок, але який виконується нею неухильно.

По-друге – допомагати знайомим, якщо вони такої допомоги потребують і попросять.

По-третє – людям зовсім незнайомим. Починаючи від уступання місця у транспорті і до роздачі милостині. При цьому слід пояснювати, що робиться і чому. Взагалі, усе слід пояснювати. Давати оцінку – і навколишнім предметам та явищам, й емоціям, які проявляють діти й дорослі. Добре-погано, красиво-потворно – батьки називають речі своїми іменами.

 

3. Усе, що можливо, батьки роблять разом із дітьми. Таким чином діти привчаються допомагати дорослим і працювати взагалі. Добре, коли є справи, які батьки роблять виключно із дітьми (наприклад, приготування якоїсь особливої страви із особливої нагоди, і т.п.). Також дбається за дотриманням сімейних традицій – якщо вони є, і за роробкою цих сами традицій, якщо їх досі немає.

 

4. Батьки особливо слідкують за тим, щоб діти не «залипали» на телевізор та комп’ютер. Щоб вони:

а) проводили за ними обмежену кількість часу (для здоровя і фізичного, і психологічного);

б) дивилися-слухали тільки найкраще. Ніяких отупляючих шоу, вікторин, серіалів, у тому числі мультсеріалів. Ніякої попси.

Звісно, дитина зазвичай дивиться і слухає те, що дивляться і слухають батьки. Але якщо ми можемо «проковтнути» який-небудь бойовик від нема чого робити – при дитині дивитися подібне заборонено. Ліричний відступ: Іноді, коли перемикаю канали і зупиняюся на якому-небудь розважальному шоу чи серіалі, просто фізично відчуваю... навіть не тупість, а бруд того, що відбувається на екрані. Воно забруднює душу. Оскверняє – ось найбільш точний вислів. Дорослому від цього потім треба відмиватися. А на дитині воно карбується глибоко й міцно. Воно треба – і нашим дітям, і нам?  

 

5.  Дітей особливо ретельно оберігають від сексуальної розбещеності. Від найбільш «невинних» відвертостей у фото- чи відеоформаті. У жодному разі батьки не опиняються оголеними перед дітьми. Не проявляють елементів «спілкування статей» у стосунках між собою. Нехай дитя бачить, що любов між татом і мамою, між чоловіком та жінкою – це взаємоповага та піклування одне про одного. Про фізичний аспект воно і так дізнається, а от про це – навряд.

 

6. Останнє і головне. Діти живуть у любові. І радості – що не менш важливо за любов. Показати, як це весело й радісно – пізнавати, мислити, творити; виплекати цікавість до життя – не менш важливо, аніж навчити читати й писати. Останньому дитя точно навчиться, за одинадцять-то років у школі. А от першому там не вчать. Це справа батьків і близьких.

 

Віруючі батьки також звертають увагу на релігійне виховання. І на викорінення пристрастей, до яких діти схильні уже від найменшого віку (самолюбство, гнів, жадібність, тощо). Тут усе дуже непросто – але досить просто, якщо дорослі дійсно намагаються жити християнським життям. Благодать Божа, що дається у Таїнствах, наповнює і довершує батьківську справу.

 

P.S. Усім вищевикладеним краще займатися до 10 років. До тих пір, поки не почалося відсторонення від батьків, неприйняття їхніх слів, проституція у школі та інші радості підліткового віку. Закладене глибоко у серці, воно по-справжньому не забудеться, не зітреться. І вирине потім, коли настане час. Батьківськими молитвами.       

 

Надія Мклюк

Братство


09.09.2011 3054 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

490
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1089
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2319
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1267
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1832 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2861

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

603

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

683

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1600

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1584
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

405
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18311
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1271
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3609
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

980
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10736
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6532
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1141
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

402
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

636
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3255
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

958