Абстракції, амбіції та скромні результати. Як Руслан Марцінків робить Івано-Франківськ «найкращим»

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» розпочинає цикл публікацій в яких ми спробуємо з’ясувати, якою мірою очільник міста разом із своєю командою однодумців/однопартійців втілює у життя передвиборчі обіцянки.

На торішніх виборах міський голова балотувався без власної програми. Він вирішив зіграти «солдата партії» і взяв на озброєння документ ВО «Свобода», що мав назву  «Івано-Франківськ стане найкращим!».  За  ним можна звірити, як далеко сягали обіцянки Марцінківа і його команди і наскільки далеко вдалося просунутися у їх реалізації. 


Невідома стратегія

Івано-Франківськ у розумінні свободівців - це величезна ОТГ, що окрім міста охоплює ще 18 навколишніх сіл.

І саме для цієї велетенської громади міський голова і його команда обіцяли  почати свою роботу «з розробки стратегії розвитку новоствореної ОТГ, щоб розпочаті зміни поширилися на передмістя та села».

Здавалось би, що може бути простіше, ніж розпочати розробляти стратегію?

Презентувати плани значно легше, ніж їх втілювати.  Проте, тут ми маємо констатувати повний провал, адже не те, що одразу після обрання, а і за цілий рік про нову стратегію ніхто навіть і не згадував.

Ніякої робочої групи не створено, жодного громадського обговорення цього важливого питання не розпочато. А без стратегії доводиться діяти навмання, за інтуїцією і виходити з відчуття кон’юнктури.

Місту міст та інші інфраструктурні проєкти

В питанні розвитку інфраструктури партія найщедріше роздавала обіцянки: «збільшити кількість автобусів і тролейбусів, впровадити програми з організації безпеки на транспорті та на дорозі для водіїв і пішоходів, а також програми «Безпечна дорога до школи», збільшення пішохідних зон у центральній частині міста, розширення мережі велодоріжок, оновлення існуючих парків та створення нових скверів і парків».

На жаль, кількісних показників у програмі немає.

Відповідно до стратегії розвитку громадського транспорту Івано-Франківської МТГ до 2025 року 90 % всіх маршрутів мають стати комунальними

За рік кількість автобусів не збільшилась, а зменшилась, зі 197 одиниць у 2020 році до 178 одиниць у 2021 році. Програм з назвами «Безпечна дорога до школи» чи «Організація безпеки на транспорті та на дорозі для водіїв і пішоходів» міськрадою не приймалось, тому й кількість пішохідних зон не збільшилась.

Такий вигляд мають тротуари вздовж дороги, котра з'єднала Північний та Південний бульвари 

Щодо збільшення кількості велосипедних доріжок, оновлення наявних та створення нових парків та скверів, то закладена в бюджеті на 2021 рік сума — 162 млн гривень — досить незначна для таких масштабних проєктів, проте певна робота в цьому напрямку здійснена.

Так, очільник міста відзвітував про ремонт тротуарів за 10-ма адресами та завершення робіт на міському озері на вулиці Гетьмана Мазепи.

Громадський простір на міському озері з боку парку Шевченка увійшов до топ місць відпочинку містян

Також «Свобода» обіцяла франківчанам зробити місто безбар’єрним і доступним для всіх груп населення, продовжити нарощувати ремонти доріг, добудовувати розв’язку, запустити новий міст, з’єднати дорогами віддалені частини нової громади.

Вартість нового моста на Пасічну з початку будівництва зросла в рази. Спочатку міст мав обійтися місту в 120 млн грн

читайте також: Дефіцит води: Івано-Франківському водоканалу заборонили видавати технічні умови на підключення новобудов до водопостачання

Тут теж маємо, що аналізувати. Бюджет розвитку міста цього року становить майже 700 млн гривень. З них за 8 місяців використано 294 млн грн.

Традиційний перекіс, коли більше ніж 50% міського бюджету залишається на останній, найскладніший в плані погодних умов період, а відтак не найкращий для реалізації інфраструктурних проєктів.  

З початком осені на дорогах та тротуарах міста можна все частіше спостерігати активну діяльність комунальників

Дороги дійсно будуються, а вулиці ремонтуються. Так, Марцінків оголосив про завершення капітального ремонту дев'яти вулиць, триває підготовка до ремонту ще 15 об’єктів.

Констатуємо також, що обіцянка щодо безбар’єрності та доступності теж виконується - на даний час курсує за маршрутами перевезення близько 66 низькопідлогових автобусів.

На оновлення автотранспортного парку КП “Електроавтотранс” оформило вісім мільйонів євро кредиту, який віддаватиме десять років

У червні відкрили транспортний рух об’єднаними Північним та Південним бульварами.

Після відкриття руху водії впродовж майже півроку долали нерегульоване перехрестя. Ділянка Тичини-Північний Бульвар вважалась небезпечною як для водіїв, так і пішоходів

Хоча повністю завершеним цей пафосно презентований проєкт і сьогодні складно назвати: облаштування тротуарів мають закінчити до кінця поточного року.

Роботи загальною вартістю 44 мільйони гривень розпочали восени 2019 року. За два роки освоїли приблизно 20 мільйонів. Будівництво супроводжувалось судовою тяганиною із мешканцями щодо земельних ділянок, через які проходить дорога.

Частина викупленої містом території досі нагадує стихійне сміттєзвалище

Перейти з Тичини на Бельведерську на підборах чи з дитячим візком - завдання схоже на квест

На багатостраждальний міст на Пасічну рада виділила 52 млн гривень, а з державного бюджету мають виділити 100 млн грн на будівництво розв’язки, і наступного року – ще 300 млн грн.

Окрім самого моста, необхідно збудувати ще й транспортну розв’язку. Вона коштуватиме місту ще 350 млн гривень.

Тут варто уточнити, що вартість проєкту моста на Пасічну в Івано-Франківську завищена та не відповідає безпеці руху.

Про це у листопаді 2019-го заявили польські інженери, які розробили та збудували понад 200 мостів.

Тому навіть у разі завершення цього чи не найамбітнішого проєкту Марцінківа і його однопартійців, на франківців може чекати чимало неприємних сюрпризів, але бюжетні вливання «зворотної тяги» не мають.

Тендер на будівництво розв’язки, що є однією зі складових будівництва пасічнянського мосту, відбувся лише з третього разу

Велике освітнє будівництво

Сфері освіти у програмі “Свободи” приділена особлива увага — партія обіцяє «продовжити будівництво нових дошкільних та освітніх закладів, а також завершити ремонтні роботи в садках і школах». Точної кількості у програмі немає.

Загалом на освіту цього року місто запланувало витратити майже 1,5 млрд грн — це витрати переважно на зарплати вчителям і оплату комунальних послуг. На спеціальну освітню програму заклали дещо більше ніж 16 млн. В цю суму входить проведення навчальних заходів, конкурсів, фестивалів, національно-патріотичних уроків, відшкодування коштів учням із малозабезпечених сімей, закупівлю подарунків на свята, виготовлення учнівських квитків тощо. 

Проте у програмі заплановані і обіцяні заходи із будівництва та ремонту освітніх закладів. Так, за наступні п’ять років мають провести добудову нових корпусів у десяти навчальних закладах, реконструкцію у шести закладах, капітальні ремонти дахів — у 16. Також передбачені заходи з енергозбереження у 26 навчальних закладах. Крім того, відповідно до програми, мають провести капітальні ремонти закладів дошкільної, шкільної та позашкільної освіти.

У бюджеті на 2021 рік закладено 192,6 млн гривень, взятих у кредит за програмою НЕФКО на енергомодернізацію освітніх закладів. У звіті міського голови є інформація про роботи або підготовку до робіт за цією програмою у 23 навчальних закладах міста, а саме у ДНЗ №10, 19, 28, музичній школі №2, ліцеї ім. Шухевича, природничо-математичному ліцеї та ЗОШ №1, 2, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 21, 23, 24, 26, 28.

Будівництво нового дитсадка у мікрорайоні «Каскад». До обрання в парламент за округ відповідала секретар міськради Оксана Савчук

Окремо, за кошти міського бюджету тривають роботи з реконструкції дитячого садка №21 «Подоляночка», нового будівництва дитячого садка в селі Крихівці, будівництво спортивної та актової зали в селі Хриплин. Виконано проєктні роботи з нового будівництва спортивного залу в Підлузькій гімназії, реконструкції ТП для електропостачання будівлі спортивного залу Ліцею №16. 

читайте також: Вийшло непорозуміння: обласна рада не фінансуватиме добудову Опришівської школи-садка

Та попри амбітні плани існує й сувора реальність, що демонструє «справжніх господарів». Цьогоріч в опалювальний сезон деякі навчальні заклади Івано-Франківська входили з холодними батареями. Так станом на 20 жовтня вісім дитячих садків не мали опалення


Бізнес на голодному пайку

«Зміцнення економіки та підтримка малого і середнього бізнесу. Це основа економічного зростання Івано-Франківської ОТГ і благополуччя мешканців» - йдеться у програмі свободівців.

Партія обіцяє збереження наявних промислових підприємств, кредитування для молодих підприємців під місцеві гарантії, підтримку розвитку бізнес-кластерів (сфера ІТ, туризм, індустріальні парки, стартапи), активну співпрацю з усіма, хто створює нові робочі місця.

Сфера послуг та торгівля - одні з найбільших працедавців, що створюють нові робочі місця

У бюджеті міста на інвестиційну та економічну політику у 2021 році передбачили близько 6,5 млн гривень: на промоцію міста, розвиток туризму, посилення конкурентоспроможності малого і середнього бізнесу, міжнародну співпрацю та енергетичний розвиток міста. Гроші ділять між собою два департаменти — інвестиційної політики та економічного розвитку.

До виконання цих обіцянок можна віднести співпрацю Дорадчої ради при міському голові та Ради підприємців при виконавчому комітеті, проведення «Бізнес-сніданків» (зустрічей підприємців громади з міським головою).

В той самий час, програма посилення спроможності малого та середнього бізнесу — суттєво недофінансована. На неї запланували 2,9 млн гривень, а виділили лише 760 тис. грн на 2021 рік.

За цією програмою передбачені кредити молодим підприємцям, конкурси стартапів для них, бізнес-школи та інші освітні заходи, зокрема розпочато реалізацію проєкту «Успіх в бізнесі» – теоретико-практичний курс з основ підприємництва для жінок. Також забезпечено функціонування Центру розвитку підприємництва «Бізнес-інкубатор», на базі якого є можливість отримати безкоштовну консультаційну підтримку.

Допомогу з бюджету громади надано 1 399 ФОПам та 855 найманим працівникам на загальну суму 3 225,5 тис. грн. 

читайте також: Тепер у Словаччині: у Івано-Франківська з’явиться ще одне місто-партнер за кордоном

На програму промоції Івано-Франківської громади передбачили 1,4 млн гривень на 2021 рік, проте в бюджет заклали лише 1 млн. Ці гроші витрачають на промоційні матеріали для міста — буклети, відеоролики, презентаційні матеріали, промо-заходи тощо. 

Створено профільний вебсайт «Івано-Франківськ – місто, сприятливе для бізнесу». Триває робота з наповнення його актуальним контентом. На вебресурсі розміщена інформація про місцеві і державні фінансові програми підтримки МСП, грантові пропозиції для бізнесу, тематичні події для бізнесу, роз'яснення нормативних актів, пропозиції оренди комунального майна, працюватиме інтерактивна мапа місцевих податків тощо.

Повністю профінансують у цьому році програму сприяння залучення інвестицій в економіку Івано-Франківська. Вона передбачає ряд заходів навчального і презентаційного характеру, таких як ІТ Rally, Design Village, міжнародні конференції, круглі столи, навчання для вчителів та учнів у сфері ІТ. З бюджету на це виділили 1,3 млн гривень.

Щодо пункту програми про збереження наявних промислових підприємств міста – у бюджеті на 2021 рік цільових програм для його реалізації міська рада не приймала і заходів не проводила. У складні часи коронакризи підприємства виживають без підтримки місцевої влади. 


Мовою цифр

Сайт «Слово і Діло», який збирає всі публічно озвучені обіцянки політиків і відстежує їх виконання, не обмежується лише офіційними передвиборчими програмами. Щодо Руслана Марцінківа за весь час його діяльності на сайті зібрали 413 обіцянок (53%), з них виконано 214, не виконано – 133, і ще 66 перебувають в процесі виконання. 

Наприклад, статус "виконаної" отримала обіцянка об’єднати Північний бульвар та Південний бульвар, а статус "невиконаної" – обіцянка зробити це до 1 червня.

читайте також: Місцеві вибори рік потому: скільки обіцянок виконав міський голова Івано-Франківська (ІНФОГРАФІКА)

Попри достатньо невелику кількість обіцянок офіційної передвиборчої програми міського голови та його політичної сили, з 18 пунктів за перший рік розпочали виконання лише половини. Втім, влада має ще чотири роки, щоб виконати обіцяне.

Однак, зважаючи на відсутність конкретики, тобто кількісних та якісних показників, оцінити рівень виконання кожного з пунктів програми буде неможливо.

А от чи стане таки Івано-Франківськ найкращим, як обіцяє чинна влада – мають оцінювати виборці.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Зустріти зиму в теплі: як абоненти СТЕКу переходять на "автономку"

Майже три відсотки працівників закладів освіти Івано-Франківська сьогодні відсторонені від роботи через відмову вакцинуватись

Місцева влада, Буковель, приватні авіакомпанії: погляди з трьох сторін на летовище в Івано-Франківську 


Коментарі ()

26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

638
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1287
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2936
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2786
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2747
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

2043

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

627

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14639 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1661

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2688
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

870
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6553
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15509
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5180
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6643 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6983
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

16159
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2495
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1736
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2375
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2697
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3345