Зустріти зиму в теплі: як абоненти СТЕКу переходять на "автономку"

У грудні 2020-го, ТОВ “Станіславська теплоенергетична компанія” визнана банкрутом та щодо неї відкрили ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

На практиці це означає, що мешканці десятків будинків втратять можливість користуватися централізованим теплопостачанням під час опалювального сезону 2021-2022 рр.

Власне рішення щодо СТЕКу знову підняло проблему з автономним опаленням в обласному центрі. Фіртка спробувала з'ясувати обставини справи.

Не всім, кого хотіли на нього перевести «автономка» виявилась по кишені, а з іншого боку - чималій кількості мешканців міста, котрі прагнуть відмовитися від централізованого опалення та готові за це платити, виконком не видає потрібних дозволів.

У січні 2021 року депутати міської ради ухвалили Програму поетапного відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається котельнею на вул. Індустріальній, 34, від системи централізованого опалення та переведення їх на альтернативні джерела теплопостачання.

В програмі, яка розписана на 19 сторінок детально розписано, як влада міста допомагатиме абонентам збанкрутілого СТЕКУ не залишитись взимку без тепла та гарячої води.

Взагалі з огляду на програму можна зробити висновок, що взято курс на поступовий перехід на індивідуальне опалення у всьому місті.

До слова, в Україні вже є цілі міста, котрі відмовились від централізованого опалення житлових будинків - це Ужгород та Коломия.

Основними завданнями Програми у січні депутати визначили наступні пункти:

  1. Проведення гідравлічного розрахунку системи газопостачання міста Івано-Франківська.
  2. Проведення реконструкції системи газопостачання міста.
  3. Проведення гідравлічного розрахунку системи водопостачання зовнішніх мереж споживання теплової енергії від котельні на вул. Індустріальна, 34.
  4. Розрахунок навантажень зовнішніх електромереж для забезпечення необхідною потужністю споживачів при переході на електричне опалення.
  5. Переведення наявних котелень на альтернативні джерела палива.
  6. Будівництво модульних котелень.
  7. Надання одноразової матеріальної допомоги окремим найуразливішим у матеріальному (соціальному) плані категоріям мешканців міста для виконання заходів програми, в тому числі й на встановлення автономного опалення.

За дев’ять місяців існування Програми найактивніше про неї згадували в перші дні, коли міський голова Руслан Марцінків доручав підлеглим вести роз'яснювальну роботу з мешканцями щодо необхідності підготовки до переходу на індивідуальне опалення. Щоправда, як звично в Україні, розвязання питання вкотре вперлося у фінанси. 

Наталія Карсюк проживає у будинку, мешканців якого минулого року повідомили про відключення від централізованого опалення. Жінка кілька років тому вже й сама хотіла встановити у квартирі індивідуальне опалення - тоді потрібно було, щоб «індивідуалку» встановили й сусіди.

А фінансово відмовитись від централізованого опалення не всім по кишені, що декілька років тому, що зараз. Адже окрім заміни лічильника та придбання котла потрібно ще витратити чималі кошти на заміну зовнішніх та підземних газових мереж.

"Труби та стояки коштували мені 8 070 грн. А ще – робота, запчастини, інструменти, матеріали.

Крім того, ще треба зробити індивідуальний план на кожну квартиру. В мене буде реконструкція. Тобто газовий котел мені треба переставити на другу стіну. В мене суцільна кухня, туди вже ніяк не підключити. І за це мені ще 10 тисяч треба заплатити", – каже Наталія Карсюк.

Цього тижня, головний редактор “Галицького кореспондента” Тетяна Соболик, у Facebook поділилася своєю історією, як вона не може перейти на автономне опалення.

“З 2006 року влада не давала дозволи на перехід, посилаючись на якусь постанова КМУ. А що вони говорили про екологію! Я написала про це у свій час певне з 15 матеріалів, була на десятках нарад, комісій, сесій і т.д.

Всі казали, що "автономка" - це утопія. Не буде вам, нема чого. Я навіть повірила у ці всі серйозні розмови та змирилася. А вони передумали. Вже не переживають за екологію навіть”, - пише Соболик.

Однак цього року ситуація змінилася і все-таки дали дозвіл на перехід.

“Газовики викотили вердикт: 360 штук давайте на трубу. Поки ми здавали гроші, «організатори» заколоту в нашому будинку, вели переговори з людьми, які навідріз відмовилися здавати бабло”, - йдеться у дописі.

І на цьому історія не завершилася, тому що деякі мешканці будинку гроші не здали та взагалі вирішили саботувати перехід будинку на індивідуальне опалення.

“Вони не впускають в хату газовиків, аби ті провели трубу через їх квартири. Так, сусіди не те, що мерзнутимуть цю зиму, вони навіть наступну невідомо, як зимуватимуть”, - розповідає Тетяна Соболик.

Ще одна сторона медалі - це мешканці, котрі не можуть отримати дозвіл на встановлення у квартирі індивідуального опалення, хоча готові фінансово оплатити всі послуги, лише б не мати справи з "Теплокомуненерго". 

Фіртка поспілкувалася із жителем міста Віктором, який розповів про свою проблему. 

“В нас виходить дуже дорого платити за централізоване опалення. І ми написали два листи з проханням відключити нас від центрального. Ми навіть не просили дозвіл на індивідуальне, а просто - щоб нас від'єднали від центрального”, - розповідає чоловік.

Віктор каже, що написав два листи, один - на ім'я міського голови, а другий  - у ДМП "Теплокомуненерго" на ім’я директора.

“У відповіді йшлося про те, що нас неможливо від'єднати від центрального, тому що, потрібно від’єднати весь будинок. А одну квартиру - не можуть.

Для того, щоб від'єднати весь будинок, потрібно більше ніж 50% квартир, які на індивідуальному. А станом на сьогодні, є 47%. Їм дали дозвіл раніше, тому їм це вдалося, а нам уже не дають дозволу”, - ділиться Віктор відповіддю, яка надійшла з підприємства.

Тому, його сім’я вирішила не платити цього сезону за опалення:

“Ми прийняли рішення, що цього сезону не будемо оплачувати опалення, бо не маємо змоги й не хочемо користуватися ним.  І ця проблема просто зайшла в тупик, тому що нічим нам не можуть допомогти.”

Його підтримали друзі та сусіди, Віктор  вважає, що влада не чує людей і його рішення це - єдиний правильний розв'язок проблеми.

"Поспілкувався із друзями та сусідами, всі прийняли рішення не платити цього сезону. Бо влада нас не чує і не йде на зустріч. Просто від'єднайте від центрального і все, ми купимо якісь електричні батареї й будемо зимувати.

У нас живе у будинку жіночка - вона такий активіст. Вона ходила по сусідах і говорила з ними про те, щоб не платити. Можливо це зрозуміє Теплокомуненерго і почнуть вирішувати ситуацію, є така думка. Я теж її дотримуюся, бо треба щось робити, влада нас не чує”, - наголошує наш герой.

Також, він додав, що не боїться санкцій і пояснює чому:

“В нас під під'їздом вивісили списки боржників, і в деяких під 80 тисяч, тобто вони вже не платять багато років і нічого, тому ми теж не будемо. Почекаємо, що скажуть в Теплокомуненерго”, - зазначив Віктор.

До речі, хоча опалювальний сезон вже триває майже місяць, як мінімум мешканці 16 будинків обласного центру досі не мають тепла у власних домівках.

“16 будинків, які відмовилися від центрального теплопостачання, ще без тепла. Це колишні споживачі котельні на Індустріальний.

Причина відсутності опалення банальна – пізнає звернення. Вони лише восени звернулися в «Івано-Франківськгаз» за виготовленням технічної документації. До того ж, вони досі не оплатили навіть за професійно-кошторисну документацію”, - повідомили у пресслужбі компанії.

Газовики кажуть, що перехід на індивідуальне опалення – це комплекс робіт: виготовлення технічних умов на загальнобудинкові мережі до пуску газу, на який потрібно кілька місяців. Якщо необхідна заміна розподільчого газопроводу, цей термін ще збільшується.  

Загалом, цього року в Івано-Франківську від центрального теплопостачання відмовилися мешканці 55 будинків. З них мешканці у 54 будинках вирішили використовувати газ для обігріву приміщення.

Наразі в 33 будинках повністю завершені роботи по реконструкції загальнобудинкової системи. Щоправда, шість будинків ще не повністю розраховані за виконану роботу. Загальна сума їх боргу – 138 тисяч гривень.

“І з кожним роком, - кажуть в «Івано-Франківськгазі», процедура переходу на індивідуальне опалення стає "болючішою". - Газопроводи не витримують достатньої кількості підключень.

Тож, відмовляючись від центрального опалення, влада має розуміти, що необхідно відповідно передбачити в бюджеті міста на модернізацію газорозподільної системи.

Оскільки в тарифі на доставлення, яке є джерелом фінансування реконструкції мережі, це не закладено. В іншому випадку, витрати повністю перебувають на споживачах, які на індивідуальному опаленні”, - наголошують газовики.

До речі, заборгованість населення за послуги централізованого теплопостачання та постачання гарячої води перед ДМП "Теплокомуненерго" станом на 30 вересня 2021 року становить – 116 581 754 грн.

На сьогодні послугами підприємства користуються 35 582 квартири і їх власники досі не знають, за яким тарифом сплачуватимуть за тепло в поточному опалювальному сезоні.

"ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» завершує розрахунок тарифів згідно Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011р. №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

На жаль, на сьогодні немає чіткої вартості природного газу для виробництва тепла населенню.

Частка газу у собівартості послуги велика, тому остаточну величину тарифу можна назвати тільки завершивши розрахунок тарифів після підписання договору з НАК «Нафтогаз України» на придбання газу на опалювальний період 2021-2022 рр.

Кінцеві тарифи підприємство надасть на затвердження до органу місцевого самоврядування", - йдеться у відповіді на офіційний запит Фіртки у підприємство.

Як бачимо, перехід на автономне опалення в Івано-Франківську річ непроста і причин цьому багато. І через ці, подекуди незрозумілі ситуації, на жаль, страждає багато жителів міста.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Українська нафта і газ: хто і що гальмує розвиток вітчизняної галузі, кому це вигідно та як розв'язувати проблему зі «сплячими ліцензіями»?

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі ()

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

843
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1228
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1492 2
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1634
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1762
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5581

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

372

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1911

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1686

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2713
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

234
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1005
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1020
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

107
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

223
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4472
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6372
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

414
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

103
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

209
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2652
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3598