Зустріти зиму в теплі: як абоненти СТЕКу переходять на "автономку"

У грудні 2020-го, ТОВ “Станіславська теплоенергетична компанія” визнана банкрутом та щодо неї відкрили ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

На практиці це означає, що мешканці десятків будинків втратять можливість користуватися централізованим теплопостачанням під час опалювального сезону 2021-2022 рр.

Власне рішення щодо СТЕКу знову підняло проблему з автономним опаленням в обласному центрі. Фіртка спробувала з'ясувати обставини справи.

Не всім, кого хотіли на нього перевести «автономка» виявилась по кишені, а з іншого боку - чималій кількості мешканців міста, котрі прагнуть відмовитися від централізованого опалення та готові за це платити, виконком не видає потрібних дозволів.

У січні 2021 року депутати міської ради ухвалили Програму поетапного відключення (відокремлення) споживачів теплової енергії, що постачається котельнею на вул. Індустріальній, 34, від системи централізованого опалення та переведення їх на альтернативні джерела теплопостачання.

В програмі, яка розписана на 19 сторінок детально розписано, як влада міста допомагатиме абонентам збанкрутілого СТЕКУ не залишитись взимку без тепла та гарячої води.

Взагалі з огляду на програму можна зробити висновок, що взято курс на поступовий перехід на індивідуальне опалення у всьому місті.

До слова, в Україні вже є цілі міста, котрі відмовились від централізованого опалення житлових будинків - це Ужгород та Коломия.

Основними завданнями Програми у січні депутати визначили наступні пункти:

  1. Проведення гідравлічного розрахунку системи газопостачання міста Івано-Франківська.
  2. Проведення реконструкції системи газопостачання міста.
  3. Проведення гідравлічного розрахунку системи водопостачання зовнішніх мереж споживання теплової енергії від котельні на вул. Індустріальна, 34.
  4. Розрахунок навантажень зовнішніх електромереж для забезпечення необхідною потужністю споживачів при переході на електричне опалення.
  5. Переведення наявних котелень на альтернативні джерела палива.
  6. Будівництво модульних котелень.
  7. Надання одноразової матеріальної допомоги окремим найуразливішим у матеріальному (соціальному) плані категоріям мешканців міста для виконання заходів програми, в тому числі й на встановлення автономного опалення.

За дев’ять місяців існування Програми найактивніше про неї згадували в перші дні, коли міський голова Руслан Марцінків доручав підлеглим вести роз'яснювальну роботу з мешканцями щодо необхідності підготовки до переходу на індивідуальне опалення. Щоправда, як звично в Україні, розвязання питання вкотре вперлося у фінанси. 

Наталія Карсюк проживає у будинку, мешканців якого минулого року повідомили про відключення від централізованого опалення. Жінка кілька років тому вже й сама хотіла встановити у квартирі індивідуальне опалення - тоді потрібно було, щоб «індивідуалку» встановили й сусіди.

А фінансово відмовитись від централізованого опалення не всім по кишені, що декілька років тому, що зараз. Адже окрім заміни лічильника та придбання котла потрібно ще витратити чималі кошти на заміну зовнішніх та підземних газових мереж.

"Труби та стояки коштували мені 8 070 грн. А ще – робота, запчастини, інструменти, матеріали.

Крім того, ще треба зробити індивідуальний план на кожну квартиру. В мене буде реконструкція. Тобто газовий котел мені треба переставити на другу стіну. В мене суцільна кухня, туди вже ніяк не підключити. І за це мені ще 10 тисяч треба заплатити", – каже Наталія Карсюк.

Цього тижня, головний редактор “Галицького кореспондента” Тетяна Соболик, у Facebook поділилася своєю історією, як вона не може перейти на автономне опалення.

“З 2006 року влада не давала дозволи на перехід, посилаючись на якусь постанова КМУ. А що вони говорили про екологію! Я написала про це у свій час певне з 15 матеріалів, була на десятках нарад, комісій, сесій і т.д.

Всі казали, що "автономка" - це утопія. Не буде вам, нема чого. Я навіть повірила у ці всі серйозні розмови та змирилася. А вони передумали. Вже не переживають за екологію навіть”, - пише Соболик.

Однак цього року ситуація змінилася і все-таки дали дозвіл на перехід.

“Газовики викотили вердикт: 360 штук давайте на трубу. Поки ми здавали гроші, «організатори» заколоту в нашому будинку, вели переговори з людьми, які навідріз відмовилися здавати бабло”, - йдеться у дописі.

І на цьому історія не завершилася, тому що деякі мешканці будинку гроші не здали та взагалі вирішили саботувати перехід будинку на індивідуальне опалення.

“Вони не впускають в хату газовиків, аби ті провели трубу через їх квартири. Так, сусіди не те, що мерзнутимуть цю зиму, вони навіть наступну невідомо, як зимуватимуть”, - розповідає Тетяна Соболик.

Ще одна сторона медалі - це мешканці, котрі не можуть отримати дозвіл на встановлення у квартирі індивідуального опалення, хоча готові фінансово оплатити всі послуги, лише б не мати справи з "Теплокомуненерго". 

Фіртка поспілкувалася із жителем міста Віктором, який розповів про свою проблему. 

“В нас виходить дуже дорого платити за централізоване опалення. І ми написали два листи з проханням відключити нас від центрального. Ми навіть не просили дозвіл на індивідуальне, а просто - щоб нас від'єднали від центрального”, - розповідає чоловік.

Віктор каже, що написав два листи, один - на ім'я міського голови, а другий  - у ДМП "Теплокомуненерго" на ім’я директора.

“У відповіді йшлося про те, що нас неможливо від'єднати від центрального, тому що, потрібно від’єднати весь будинок. А одну квартиру - не можуть.

Для того, щоб від'єднати весь будинок, потрібно більше ніж 50% квартир, які на індивідуальному. А станом на сьогодні, є 47%. Їм дали дозвіл раніше, тому їм це вдалося, а нам уже не дають дозволу”, - ділиться Віктор відповіддю, яка надійшла з підприємства.

Тому, його сім’я вирішила не платити цього сезону за опалення:

“Ми прийняли рішення, що цього сезону не будемо оплачувати опалення, бо не маємо змоги й не хочемо користуватися ним.  І ця проблема просто зайшла в тупик, тому що нічим нам не можуть допомогти.”

Його підтримали друзі та сусіди, Віктор  вважає, що влада не чує людей і його рішення це - єдиний правильний розв'язок проблеми.

"Поспілкувався із друзями та сусідами, всі прийняли рішення не платити цього сезону. Бо влада нас не чує і не йде на зустріч. Просто від'єднайте від центрального і все, ми купимо якісь електричні батареї й будемо зимувати.

У нас живе у будинку жіночка - вона такий активіст. Вона ходила по сусідах і говорила з ними про те, щоб не платити. Можливо це зрозуміє Теплокомуненерго і почнуть вирішувати ситуацію, є така думка. Я теж її дотримуюся, бо треба щось робити, влада нас не чує”, - наголошує наш герой.

Також, він додав, що не боїться санкцій і пояснює чому:

“В нас під під'їздом вивісили списки боржників, і в деяких під 80 тисяч, тобто вони вже не платять багато років і нічого, тому ми теж не будемо. Почекаємо, що скажуть в Теплокомуненерго”, - зазначив Віктор.

До речі, хоча опалювальний сезон вже триває майже місяць, як мінімум мешканці 16 будинків обласного центру досі не мають тепла у власних домівках.

“16 будинків, які відмовилися від центрального теплопостачання, ще без тепла. Це колишні споживачі котельні на Індустріальний.

Причина відсутності опалення банальна – пізнає звернення. Вони лише восени звернулися в «Івано-Франківськгаз» за виготовленням технічної документації. До того ж, вони досі не оплатили навіть за професійно-кошторисну документацію”, - повідомили у пресслужбі компанії.

Газовики кажуть, що перехід на індивідуальне опалення – це комплекс робіт: виготовлення технічних умов на загальнобудинкові мережі до пуску газу, на який потрібно кілька місяців. Якщо необхідна заміна розподільчого газопроводу, цей термін ще збільшується.  

Загалом, цього року в Івано-Франківську від центрального теплопостачання відмовилися мешканці 55 будинків. З них мешканці у 54 будинках вирішили використовувати газ для обігріву приміщення.

Наразі в 33 будинках повністю завершені роботи по реконструкції загальнобудинкової системи. Щоправда, шість будинків ще не повністю розраховані за виконану роботу. Загальна сума їх боргу – 138 тисяч гривень.

“І з кожним роком, - кажуть в «Івано-Франківськгазі», процедура переходу на індивідуальне опалення стає "болючішою". - Газопроводи не витримують достатньої кількості підключень.

Тож, відмовляючись від центрального опалення, влада має розуміти, що необхідно відповідно передбачити в бюджеті міста на модернізацію газорозподільної системи.

Оскільки в тарифі на доставлення, яке є джерелом фінансування реконструкції мережі, це не закладено. В іншому випадку, витрати повністю перебувають на споживачах, які на індивідуальному опаленні”, - наголошують газовики.

До речі, заборгованість населення за послуги централізованого теплопостачання та постачання гарячої води перед ДМП "Теплокомуненерго" станом на 30 вересня 2021 року становить – 116 581 754 грн.

На сьогодні послугами підприємства користуються 35 582 квартири і їх власники досі не знають, за яким тарифом сплачуватимуть за тепло в поточному опалювальному сезоні.

"ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» завершує розрахунок тарифів згідно Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011р. №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

На жаль, на сьогодні немає чіткої вартості природного газу для виробництва тепла населенню.

Частка газу у собівартості послуги велика, тому остаточну величину тарифу можна назвати тільки завершивши розрахунок тарифів після підписання договору з НАК «Нафтогаз України» на придбання газу на опалювальний період 2021-2022 рр.

Кінцеві тарифи підприємство надасть на затвердження до органу місцевого самоврядування", - йдеться у відповіді на офіційний запит Фіртки у підприємство.

Як бачимо, перехід на автономне опалення в Івано-Франківську річ непроста і причин цьому багато. І через ці, подекуди незрозумілі ситуації, на жаль, страждає багато жителів міста.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Українська нафта і газ: хто і що гальмує розвиток вітчизняної галузі, кому це вигідно та як розв'язувати проблему зі «сплячими ліцензіями»?

Володимир Якубовський, IT-фахівець: «Брак кваліфікованих спеціалістів – найбільша проблема галузі»


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3216
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11660 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2099
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1985
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2968
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4929

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

669

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1259

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1785

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1511
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1898
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1755
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8969
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

806
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

884
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

2067
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20670
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

549
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

657 2
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

898 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

936