21 найкращий водоспад українських Карпат

 

/data/blog/94421/43a373a9d16e283ddeeedd319728e33f.jpg

 

У Карпатах є багато мальовничих куточків, де природа підтверджує що вона найкращий художник. Одними з таких місць є водоспади.
 

Пропонуємо Вашій увазі добірку водоспадів, які є найбільшими, найгарнішими, найповноводнішими, а також і важкодоступними, пише Відвідай

 

Одинадцять водоспадів знаходиться у Івано-Франківській області (з них – шість у масиві Ґорґани, зокрема у Надвірнянському районі).

 

Закарпаття у списку представлено п’ятьма водоспадами, зокрема найбільшим однокаскадним водоспадом у Карпатах — Ялинецьким, висотою 26 м.

 

Чотири з описаних водоспадів розміщені на території Львівської області та один – Чернівецької. 

 

Однокаскадні водоспади

1. ЯЛИНСЬКИЙ

Водоспад в Українських Карпатах в масиві Рахівські гори (частина Мармароського масиву). Розташований у межах Рахівського району Закарпатської області, на схід від села Ділове. Водоспад однокаскадний, заввишки 26 м. Утворився в місці, де води потоку Ялин (права притока річки Білий) майже прямовисно стікають з високого скельного уступу. Особливо мальовничий водоспад тоді, коли він повноводний — навесні під час танення снігів або після злив. Ялинський водоспад вважається найвищим однокаскадним водоспадом Українських Карпат

1.jalynskyj

2. МАНЯВСЬКИЙ ВОДОСПАД

Розташований на річці Манявці (притока Бистриці Солотвинської), у мальовничій ущелині, серед стрімких гір у масиві Ґорґани, в межах Богородчанського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Маняви. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Висота падіння води близько 20 м. Один з найвищих водоспадів в Українських Карпатах.

Manyva - vodospad - 04 (Int)_500x751

3. ЖЕНЕЦЬКИЙ ГУК

Розташований на території Карпатського національного природнього парку на висоті 900 м над рівнем моря на потоці Женець (ліва притока Пруту), між масивами хребтів Явірника і Хомяка – Синяка (гірський масив Ґорґани), біля сіл Микуличин і Татарів (Надвірнянський район, Івано-Франківська область). Від нього приблизно 5 км до траси, 9 км до станції Татарів і 10 км до станції Микуличин. Утворився у післявоєнні роки в результаті повені. Вода вільно падає з висоти 15 м. Місцеві жителі назвали водоспад Гук через шум, гул, що доноситься від нього.

3.zheneckyj_2

4. ШИПІТ

Гідрологічна памятка природи місцевого значення. Розташований на північних схилах гірського масиву Полонина Боржава, у глибокій ущелині річки Пилипець (притока Репинки, басейн Тиси), у межах Міжгірського району Закарпатської області, приблизно за 10 км від залізничної станції Воловець, за 6 км від села Пилипець. Водоспад утворився на місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими прошарками сланців. Висота 14 м.

4.shypit_500x376

5. ЛУЖКІВСЬКИЙ ВОДОСПАД

Один з найвищих водоспадів Гуцульщини, його висота — понад 14 м. Розташований в Покутсько-Буковинських Карпатах, у Косівському районі Івано-Франківської області, за 6,5 км на захід від центральної частини села Великий Рожин, біля початку присілка Лужки. В цій місцевості невеликий лісовий потічок стрімко (місцями прямовисно) збігає похилою скелею. Дещо нижче водоспаду потічок впадає в річку Верхнє Середню, яка є правою притокою Великорожанки (басейн Черемошу).

zamina_luzhkivskyj_500x753

6. ЛАЗНИЙ

Розташований на потоці Лазний (притока Стрию), за кілька кілометрів на південний схід від села Довге, в межах Національного природного парку Сколівські Бескиди. Висота падіння води — 10,5 м, ширина — бл. 2 м. Водоспад складається з трьох каскадів. Утворився в місці, де невеликий гірський потік перетинає скельний масив флішового типу. Водоспад особливо мальовничий, коли потік повноводний, а також узимку, коли каскади замерзають.

6.laznyj_500x330

7. КРАПЕЛЬКОВИЙ ВОДОСПАД

Розташований на невеликій притоці річки Бухтівець (Ґорґани) (ліва притока Бистриці Надвірняньської), біля села Букове, в урочищі Бухтівець. Висота водоспаду 10 м. Утворився в місці, де невеликий гірський потічок падає з верху скельного масиву флішового типу на дно каньйону річки Бухтівець. Вода падає суцільним потоком. Оскільки потічок невеликий, у посушливу пору вода долітає донизу окремими краплями. Власне через це водоспад отримав свою назву. Крапельковий — один з небагатьох Карпатських водоспадів, який можна оглядати з іншого боку, зайшовши під навислу скелю. Водоспад порівняно легкодоступний. До нього можна доїхати автомобілем або велосипедом, і лише місцями дорога важкопрохідна (особливо для автомобілів).krapelkoviy

krapelkoviy

8. БУХТІВЕЦЬКИЙ ВОДОСПАД

Розташований в масиві Ґоґани на потоці Бухтівець (ліва притока Бистриці Надвірнянської), біля села Букове, в урочищі Бухтівець. Висота водоспаду бл. 8 м, середня ширина 1-2 м, кількість каскадів— 1. Утворився в місці, де невеликий потік перетинає скельний масив флішового типу. Потік розганяється у вузькому коритоподібному жолобі, з якого двома струменями майже прямовисно падає до підніжжя скелі. Далі потічок тече вузькою каньйоноподібною долиною, обрамленою високими прямовисними скелями. У 1972р. водоспад було взято під охорону як гідрологічну памятку природи місцевого значення.

bukhtiveckyj

9. ВОДОСПАД СОПІТ

Розташований у Сколівських Бескидах, неподалік від південної околиці села Сопота Сколівського району Львівської області. Висота водоспаду 7-8 м. Розташований на потічку, який впадає в річечку Сопіт, або Сопотянка, (права притока Стрия). Потічок стрімко збігає по скелі флішового типу. При підніжжі скелі водоспад утворив розлогу вирву.

Sopit

10. ВОДОСПАД КАМЯНКА

Розташований у Сколівському районі Львівської області, в національному природному парку “Сколівські Бескиди”. Висота водоспаду – бл. 7 м. Складається з одного каскаду, розділеного скельним виступом на два потоки. Гідрологічна пам'ятка природи.

kamjanka

11. ВОЄВОДИН

Гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташований на південних схилах гірського масиву Полонина Руна, на потоці Воєводин, у межах Державного заказника “Соколові Скелі”, за 12 км на північ від села Туря Поляна Перечинського району Закарпатської області. Висота головного каскаду 5—6 м. Потік Воєводин бере початок на Полонині Рівній (максимальна висота — 1497 м), тече глибокою ущелиною і впадає в річку Шипіт. Припускають, що цей водоспад утворився внаслідок землетрусу, під час якого в гірській породі поперек вузької глибокої долини виникла тріщина. Воєводин має наукове, естетичне та рекреаційне значення.

vojevodyn

12. ГУРКАЛО

Розташований в межах Сколівського району Львівської області та Національного природного парку «Сколівські Бескиди» – на річці Велика Річка (притока Стрию), за 4 км на південний захід від автомобільного мосту в центрі села Корчина. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення.Висота падіння води — 5 м. Висота над рівнем моря — 570 м. Водоспад складається з одного каскаду, розділеного скельним виступом на два потоки, один з яких значно повноводніший від іншого; у посушливі пори менший струмінь майже зникає. У підніжжі водоспаду є водобійний котел близько 10 м. у діаметрі, глибина води у якому сягає 2 м. Поблизу водоспаду є кілька галявин (перша надзаплавна тераса річки Велика Річка), де є місце для намету і ночівлі. Вище за течією річки є перекати, які місцеве населення вважає за окремий водоспад і називає Малим Гуркалом. Гуркало відповідає своїй назві під час паводків (після інтенсивних злив), коли витрати води Великої Річки, сягають максимуму, і каламутний водний потік стрімко біжить зі схилів хребта Парашки, з великим гуркотом спадаючи зі скельного виходу порід менілітової світи. Від села Крушельниця до водоспаду веде маркована туристична стежка (білий прямокутник з жовтою смугою посередині на стовбурах дерев), до водоспаду теж можна пройти зі села Корчина. Автомобілем під’їхати практично неможливо навіть у суху погоду через вкрай поганий стан ґрунтової дороги.

hurkalo

13. СКАКАЛО

Гідрологічна памятка природи місцевого значення. Розташований у межах Вигорлат-Гутинського вулканічного масиву, в урочищі Нижнє Грабовище, за 3,5 км від смт Чинадієво, Мукачівського району Закарпатської області. Памятка природи місцевого значення. Загальна висота водоспаду — понад 4 м. Утворився на місці виходу на поверхню вулканічних порід, про що свідчать скельні стрімчаки в глибині лісу з боків водоспаду. Кам’яна гряда, що перетинає лісистий схил гори, перепиняє шлях потічку, який впадає до річки Матекова (права притока Латориці, басейн Тиси). Струмок трьома ступенями зривається з уступів, утворюючи каскад струмків, що немов скачуть з каменя на камінь. Це і дало підставу назвати водоспад такою «несерйозною» назвою. Підйом до водоспаду починається на території санаторію «Водограй», що за бл. 500 метрів від нього. Від санаторію до водоспаду веде маркована стежка.

skakalo

Каскадні водоспади

1.ГОВЕРЛЯНСЬКИЙ (ПРУТСЬКИЙ) ВОДОСПАД

Розташований в масиві Чорногора, на півдні Надвірнянського району Івано-Франківської області, між північно-східними відногами гір Говерли та Брескул, на краю льодовикового кару, в якому бере початок Прут. Водоспад має шість каскадів, висота найбільшого — 12 м. Загальна висота падіння води — 80 м. Водоспад — популярний туристичний об’єкт, пам'ятка природи. Неподалік від нього проходить стежка, що веде на вершину Говерли. Також є стежка вздовж самого потоку. Відстань до водоспаду від бази «Заросляк» — 2,3 км. (30—40 хв. стежкою).

hoverla

2. ТРУФАНЕЦЬ

Розташований на південно-східних схилах гірського масиву Свидівця, в межах Рахівськогорайону Закарпатської області, неподалік від південної околиці смт Ясіні, у пригирловій частині річки Труфанця (права притока Чорної Тиси, басейн Дунаю). Загальна висота водоспаду — 36 м. Складається з численних каскадів (понад 5). Утворений на місці виходу на поверхню стійких до ерозії пісковику. При підніжжі водоспаду влаштовано оглядовий майданчик-альтанку. Труфанець має чимале естетично-рекреаційне значення.

trufanec

3. БУКОВИНСЬКІ ВОДОСПАДИ

Група водоспадів, ландшафтний заказник місцевого значення. Розташовані в Покутсько-Буковинських Карпатах, у межах Путильського району Чернівецької області, у східній частині села Розтоки (присілок Смугарь). Русло потоку Смугарів (права притока Черемошу) та більшість його лівих приток перетинають виходи масивних піщаників, вапняків, сланців — саме вони формують низку водоспадів. На відстані 2 км — сім водоспадів різної потужності й висоти: від 3 м до понад 18 м, що є унікальним явищем для Українських Карпат.

Буковинські водоспади мають також іншу назву — Смугарські водоспади:

  • Ковбер— за шириною більший, ніж за висотою, яка сягає 3,5 м. Названий на честь пана, який при Румунії побудував тут бетонну стінку для забору води до водяного млина.
  • Сич— за 20 м вище від Ковбера. Вертикальний водоспад; заввишки 10,5 м. Назвали його так за особливе шипіння води.
  • Нижній Гук— трохи вище від Сича. Вертикального типу, каскадний; заввишки 9 м.
  • Ворота — майже 1 км вгору від Нижнього Гуку; заввишки 3,5м.
  • Середній Гук— через 250 м від Воріт. Каскадний водоспад вертикального типу; заввишки 10,5 м.
  • Великий Гук— розташований ще через 500 м. Це найкрасивіший і найвищий водоспад; його висота бл. 19 м.
  • Верхній Гук— останній, сьомий водоспад; заввишки 5 м.

Водоспади номінувались на звання одного зі Семи природніх чудес України і за результатами інтернет-голосування посіли дев’яте місце.

Smuharski_vodospady

4.КУДРИНЕЦЬ

Розташований на південний схід від села Зелена, на потоці Кудринець, який є правою притокою річки Ситний (ліва притока Зелениці). Утворився в місці, де невеликий гірський потік перетинає скельний масив флішового типу типу. Загальна висота водоспаду бл. 5 м, середня ширина 3,5 м. Водоспад дуже мальовничий; він унікальний тим, що вода в ньому спадає численними невисокими каскадами, які нагадують сходи.

kudrynec

5. ДЗЕМБРОНСЬКІ ВОДОСПАДИ (СМОТРИЦЬКІ)

Розташовані в південно-східній частині Чорногори: за 1 км на північ від вершини Смотреця, на потоці Мунчель, що впадає в річку Дземброню (ліва притока Чорного Черемошу) та за 5 км на південний захід від села Дземброні, що у Верховинському району Івано-Франківської області. Загальна висота перепаду води — бл. 100 м, висота найвищого каскаду — 10 м.

dzembronia

6. САЛАТРУЧІЛЬ

Розташований у Ґорґанах Надвірнянського району Івано-Фрнківської області, за 6,3 км на північний захід від села Бистриці. Утворився в місці, де невеликий лісовий потік (стікає зі схилів хребта Тавпиширки) перетинає скельний масив і впадає до невеликого озера, що навпроти впадіння потоку Салатручіль до річки Салатрук (ліва притока Бистриці Надвірнянської). Загальна висота перепаду води — 6 м. Водоспад має два каскади; нижній каскад розділений на два струмені.

salatruchil

7. СРІБЛЯСТІ ВОДОСПАДИ

Інша назва Шешорський Гук, Шешорські водоспади. Каскад водоспадів на річці Пістинці (права притока Пруту), у Косівському районі Івано-Франкіської області, в межах с. Шешори. Висота падіння води 4—5 м, кількість каскадів — 3. Річка Пістинька тягнеться на 56 км (34,8 милі). Упродовж 9 км вона протікає через село Шешори. В межах села Пістинька перетинає потужну скельну товщу, утворюючи каскад водоспадів. Серед Шешорських водоспадів найгучнішими є Великий Гук та Малий Гук. Нижче Гуків на річці утворилося плесо, яке місцеві мешканці називають «Синіплясо» (певно дається взнаки польський вплив). Особливо мальовничими Сріблясті водоспади бувають узимку в морозну пору — тоді потоки води обмерзають крижаними «наростами» чудернацьких форм.

sriblasti

8. ПРОБІЙ

Один із найповноводніших водоспадів Карпат. Інша назва — Яремчанський водоспад, оскільки він розташований у межах міста Яремче Івано-Франківської області. Висота падіння води 8 м, кут нахилу— майже 45 градусів. Утворився в нижній частині Яремчанського каньйону річки Прут, у місці виходу на поверхню стійких до ерозії гірських порід — ямненських пісковиків. Популярний туристичний об’єкт, пам'ятка пhироди. Над водоспадом побудований міст заввишки 20 м, з якого стрибають за гроші найсміливіші місцеві жителі. Нижче водоспаду розлога і глибока улоговина зі спокійнішою течією.

vod.Probiy


14.12.2015 3815 0
Коментарі (0)

06.07.2022
Іван Муканик, Ігор Марковський

Фіртка зустрілась з головою відділення Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирославом Карабіним, який підбив підсумки минулого сезону та поділився деталями підготовки прикарпатських спортсменів в рамках олімпійського циклу.

616
04.07.2022
Уляна Мокринчук

Понад десятиліття майстер професійно займається художньою обробкою шкіри. Скорняжною справою він захопився ще у дитинстві, коли з мамою вперше завітав до її знайомих в майстерню. Зараз же в доробку Юрія незліченна кількість виробів зі шкіри, які демонструють не лише на Косівщині. Працею митця захоплюються поціновувачі по всьому світу.

1186
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

1153
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

1487
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1821
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2593

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

645

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

837

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

1330

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1800
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

1254
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

2315
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

4045 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

2343
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

4323
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

5261 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5558
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

2074
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

679
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1571
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5493
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7608