100 днів президенства Порошенка: експерти назвали плюси і мінуси його правління

 

/data/blog/59085/c6033901d5f179e0037e62e2781c5fd6.jpg

 

У неділю, 14 вересня, виповнилося 100 днів президентства Петра Порошенка. За цей час сталося багато знакових для України подій, до яких Порошенко доклав чималих зусиль, проте були в політиці президента і провали.

 

Напередодні першого "ювілею" Порошенка на посаді президента ТСН.ua опитав експертів - політолога, економіста та військового, - які визначили основні плюси та мінуси його політики.

 

Так, політолог, директор компанії консалтингу Berta Communications Тарас Березовець зауважив, що найбільшим позитивом стали вибори самого Порошенка, розпуск корумпованої Верховної Ради і призначення парламентських виборів, а також припинення вогню на Донбасі після відвоювання двох третин окупованих терористами територій.

 

"Україна має безпрецедентні стосунки з Європейським союзом, НАТО. Україна має у двох читаннях закон конгресу США із надання статусу особливого союзника. Статус унікальний, який мають лише п'ять країн світу, серед яких Японія, Філіппіни, Тайвань. Тобто Україна матиме статус союзника США", - наголосив Березовець.

 

Наступним плюсом політолог назвав співпрацю із МВФ, яка продовжується на надзвичайно вигідних для Україна умовах.

 

"Крім того, розпочата реформа армії, розпочата програма переозброєння, виділені на це кошти і отримана згода НАТО на створення чотирьох трастів, з яких буде купуватися озброєння для української армії", - додав Березовець.

 

Водночас він наголосив, що не проводяться решта серйозних реформ: ні адміністративна, ні економічна, ні судова.

 

"Ми бачимо повернення до влади частини представників колишнього режиму. Крім того, не допущені молоді обличчя, професіонали, до державної влади. Реформа армії хоча і відбувається, але дуже повільно. Найголовніше: немає реформи безпекового сектора, тобто не реформується СБУ, Служба зовнішньої розвідки і Головне управління розвідки Міноборони. Це ключові відомства, які мають боротися з російськими спецслужбами і їхнім впливом", - зауважив політолог.

 

У свою чергу директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС і капітан 1-го рангу у відставці Григорій Перепелиця зауважив, що плюси політики Порошенка безперечно переважають мінуси.

 

"Він (президент, - ред.) зупинив цю здачу Росії територій України і розпочав антитерористичну операцію, унаслідок чого більша територія Донбасу була звільнена... Він не йде на поступки Росії, як це було у минулі роки, коли президенти піддавалися тиску РФ. Він заявляє, що територіальних поступок не буде, що Крим є окупованою територією і не погоджується на жодні схеми визнання Криму частиною Росії", - зазначив Перепелиця.

 

Також великим плюсом Порошенка, на думку експерта, є те, що "він став ініціатором великих зусиль на міжнародному дипломатичному фронті, щоб саме дипломатичними засобами припинити цю війну і відстояти суверенітет України".

 

Після вторгнення російських військ Порошенко відвідав Маріуполь Водночас цей плюс може обернутися мінусом і зіграти на руку нашому ворогові.

 

"Щодо військової тематики, то тут мені здається, що Порошенко дещо недопрацьовує, можливо, тому що він є цивільною людиною. Але очевидно, що він надає перевагу у відсічі російської агресії політико-дипломатичним засобам. Дипломатичні зусилля треба докладати по максимуму, що і робить українське МЗС і дипломати на чолі з президентом, але під час війни дипломатичні засоби не грають вирішальної ролі, вони завжди є підпорядковані ситуації на фронті. Війну, перемогу або мир визначають збройні сили, здатність країни перемагати на фронті. І в цьому є помилка Порошенка", - наголосив Перепелиця.

 

"Порошенко вірить, що може із Путіним домовитися. Я думаю, що це великий недолік. Порошенко як бізнесмен вірить, що може домовитися із будь-ким. Дипломатичні зусилля необхідні, але вони мають бути зроблені паралельно з воєнними заходами. Чим довше ми будемо не визнавати, що ми у стані війни, тим більше ми будемо запрограмовані на поразку", - наголосив експерт. Інша помилка президента, вважає Перепелиця, у тому, що він спирається на старий генералітет, частина якого готувала Збройні сили для зачистки Майдану. І сьогодні ці генерали, зокрема, саботують видачу озброєння в зону АТО і підставляють президента. "Це найбільша небезпека для президента як для головнокомандувача", - зазначив Перепелиця.

 

Директор Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олег Устенко наголосив, що останнім часом економіка почала демонструвати дуже серйозне падіння. "Скоріш за все, падіння за результатами цього року буде мінус 7% - у порівнянні з початковими прогнозами, які ставилися ще 100 днів назад, на рівні мінус 3-4%. ВВП країни зменшується у реальному вираженні, відбулося зростання рівня інфляції.

 

Очевидно, збільшиться рівень безробіття. Він уже збільшується, зараз поки що незначно, близько 0,5%. Але якщо буде тривати такий дуже серйозний спад на рівні мінус 7%, то рівень безробіття може значно зрости, дійшовши до 12%", - попередив економічний експерт.

 

З позитивної точки зору, на думку Устенка, відбулося усвідомлення того, що треба проводити високошвидкисні реформи, адже звичайні Україні вже не допоможуть.

 

"Позитивне ще: підписаний договір про асоціацію, але мінус, що він досі не був ратифікований. Плюс у тому, що він буде ратифікований одномоментно і в Києві, і в Брюсселі", - зауважив експерт.

 

Серед мінусів, на його думку, присутні відтік капіталу, інвестицій з країни і серйозна девальвація. Водночас плюсом є отримання фінансування від міжнародних фінансових інституцій.

 

"Позитивно, що Нацбанк дотримувався вимог МВФ про гнучке курсоутворення. При цьому Нацбанк допустив велику кількість помилок. Перша - сам створив додатковий тиск на міжбанківському ринку, купивши облігації внутрішньої держпозики від НАК "Нафтогаз". І зробив непрощенну помилку: створивши такий тиск, негайно не закрив міжбанківський валютний ринок хоча б на тиждень. Два тижні тому, коли різко опустилася гривня, потрібно було закрити міжбанківський валютний ринок, щоб не було розкачки ринку далі, а вони цього не зробили", - нарікає Устенко.

 

Така ситуація, на думку експерта, призвела до того, що МВФ не виділив черговий транш кредиту Україні, хоча шанси на це були майже стовідсотковими. Крім того, Устенко зазначив, що існують ризики того, що влада включить друкарський верстат, розкручуючи рівень інфляції. Водночас економіст відмітив позитивний вплив створення координаційного центру із впровадження економічних реформ при президенті України, завдяки роботі якого почалося скорочення кількості контролюючих органів. Нагадаємо, що у Порошенка створюють агентство реформ, яке працюватиме за гроші іноземних донорів. В Адміністрації президента розповіли, що структура працюватиме згідно досвіду країн Східної Європи та Грузії.

 

Ольга Скичко, ТСН


15.09.2014 605 0
Коментарі (0)

26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2223
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

874
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

927
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

925 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2807 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1481

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

492

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

664

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

347

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1021
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2087
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1085
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

809
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

327
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14992
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7305
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

741
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

297
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

207
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

302
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

586
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1040