Lex Orandi - Lex Credendi*

 

 

«Віра потребує обряду. І це означає – маєш те, що віриш.

Не “у що віриш”, а “що віриш”.

Віра – не акт сприйняття, не акт простого відношення, але акт творення.

Істину не пізнають, Істину створюють.»

(Дм. Корчинський)

 

 

 

Ми вже так звикли звертатися до Бога на «Ти» та називати його «Отцем», що відчуваємо потреби не тільки жити за Його Істиною, а й пізнати її.

 

Наша сучасна «релігійність» переконана, що «релігія» - це завжди щось добре, позитивне. Корисне. Звичайно, добре вірити в Бога, якого ми собі вигадали за «образом та подобою» власної маленької дрібнобуржуазної доброти, необтяжливої моралі, побутових захоплень та дешевих сентенцій.

 

Натомість, ми повністю забули, що Істина пізнається через функцію.

 

Божественну Істину неможливо осягнути як систему понять, що викладається у вигляді схоластичної дисципліни, ані звести до авторитетних висловлювань ієрархів Церкви, поскільки Істина є адекватним відтворенням об’єктивної реальності, вірним відображенням дійсного стану речей.

 

В Православ’ї богослов’я завжди розумілося як духовний досвід або долучення, а не як суто концептуальне пізнання.

 

Під поняттям «богослов’я» завжди розумівся не предмет, що викладається академічною методологією, а система Істин, яку можна пізнати з молитви, як особистої, так і богослужбової, в храмі.

 

Сам термін «teologiya», для православних, більше має значення споглядання Бога, аніж розумове судження щодо Нього. Це вказує не на вченність чи ерудицію віруючої людини, а на можливість таїнственного, споглядального усвідомлення Божественної Істини.

 

Евагрій Понтійський якось висловився: «Якщо ти богослов – ти істинно молишся, якщо ти істинно молишся – ти богослов».

 

Не забуваймо, що пізнання Бога може бути отримане кожною хрещеною людиною, не за якісь заслуги, а даром.

 

Православне благовістя має не тільки зберігатися незмінним, а й розумітися тим, кому Бог його послав, воно також має дати відповідь на ті питання, що постають перед ним на сьогодні. Божественна Істина постійно зустрічається з новими життєвими ситуаціями та випробовуваннями, й тому повинна висловлюватися по-новому.

 

Характерним прикладом для нас є досвід святих отців-каппадокійців – Василія Велкого, Григорія Богослова та Григорія Ниського, які є одними зі стовпів нашої Церкви.

 

Свого часу (IV ст.) вони не тільки змогли захистити Віру, піддати анафемі єретиків, а й створили ту богословську термінологію, яка є в Символі віри та якою ми користуємося понині.

 

Їхнє богослов’я характеризується, в першу чергу, тим, що воно змогло відповісти на виклик свого часу, зберігаючи при цьому вірність відпочатковій апостольській вірі.

 

Їхній приклад зобов’язує нас наслідувати їх у їхній праці – присвятити себе справі Віри, а не просто триматися якоїсь і кимось задекларованої істини. Просто повторювати те, що «святые отцы глаголали» - означає зраджувати їхньому духові та тому задуму, який вони втілили в своєму богослов’ї.

 

Нам треба визначити проблеми сьогодення й дати на них відповідь згідно з вимогами Єдиної Істини Христового Євангелія, а не піддаватись песимізму й залишатися в мізантропічній відокремленості та сектантському заспокоєнні власної праведности.

 

Нам  потрібне богослов’я, яке би при всій своїй незмінності чистоти Віри було водночас і сучасним. Слід пам’ятати, що Господь наш Ісус Христос, святі апостоли та святі отці розвивали своє богослов’я саме в діалозі із зовнішніми – іудеями, язичниками та єретиками.

 

В цьому житті всі питання давно вже розставленні. Головне, хто і які відповіді на них дасть.

 

Я б хотів, аби це були ми.

 

Треба, нарешті, багато своїх коливань та рефлексій замінити чітким розумінням речей. Для цього, в першу чергу, ми повинні зрозуміти значення релігійних факторів у соціально-політичній поведінці. І така постановка питання є справедливою.

 

 

*Наша віра в нашій молитві.


30.07.2011 Сергій Чаплигін 3155 0
Коментарі (0)

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2243
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4672
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1191
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1346
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1757
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2773 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

215

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

378

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1263

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1373
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1890
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26937 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1084
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

350
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8004
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3357
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1612
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1262
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

516 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

703
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

759
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4753