Де закінчується націоналізм і починається маразм?

 

Десять років тому Дмитро Гнатович Видрін у одній зі статей розмірковував про відносність поняття "націоналізм". "Де в Україні найбільші націоналістичні настрої? На Заході України. А де найбільш проросійські? На Сході. Між тим найбільша концентрація російського капіталу в Україні – в Івано-Франківській області, а найнижча, майже нульова – в Донецькій".

Ці слова відомий політолог сказав незадовго до президентської кампанії 2004 року.

Минулого року я розмовляв з одним російським політиком. "Ми зробили велику помилку, двадцять років підряд вкладаючи гроші в Крим та Східну Україну. Ми думали виростити політичні сили, здатні перемагати на виборах. Між тим ці гроші відверто розкрадалися. Тепер у нас є розуміння того, що вкладати гроші потрібно в Галичину, Волинь, Закарпаття. Ми маємо відроджувати традиції москвофільства і отримаємо результат значно швидше, ніж на Сході. І значно меншим коштом".

Здається, він не помилявся. Так само, як не помилявся один з найбільш цінованих мною інтелектуалів – Дмитро Видрін.

Вчорашнє голосування Івано-Франківської обласної ради, на якому було провалено голосування по проекту угоди про розподіл вуглеводнів, яка передбачала видобуток сланцевого газу на території області компанією "Шеврон" та українським приватним підприємством "Надра-Олеська", є доволі показовим. Не допомогло навіть те, що "Шеврон" пропонував залишати у бюджеті області 10% коштів, отриманих від видобутку газу. Не допомогли аргументи міністра палива і енергетики, Едуарда Ставицького. Високе представництво краю підкарпатців, бойків і гуцулів вирішило, що їм то не потрібно. Бо шкодить екології.

Те, на чому неодноразово акцентували увагу фахівці, а саме фейковість, штучність аргументів противників видобутку сланцевого газу (включно з нашумілим документальним фільмом Джоша Фокса "Газова країна", який навіть намагалися у 2010 році номінувати на здобуття "Оскара"), не має якогось серйозного впливу на позицію депутатів Івано-Франківської обласної ради. Питання енергетичної самодостатності та енергетичної безпеки України їх також не обходить. Набагато простіше клястися в любові до України, носити вишиванку і час від часу співати повстанські і стрілецькі пісні на храмовий празник, ніж думати стратегічно. А також лаяти Росію за те, що вона не дає нам дешевий газ.

Ось вам – потенційні можливості. Використовуйте! "Та нє... А воно нам треба? Воно ж зіпсує нам екологію!", – кажуть поважні вуйки із трьома пальцями в лацканах. І це говорять депутати обласної ради, на території якої розташовані Делятин з його підвищеним рівнем радіації та Калуш – зона підвищеної екологічної небезпеки? Це говорять люди, яких абсолютно влаштовує нинішній стан Надвірнянського НПЗ (простоює – і нехай)? Це говорять депутати, у яких на території області – чи не найгірший в Україні стан доріг, а рівень соціального забезпечення населення залишає бажати кращого? Ось вам пропонують реальні гроші за справу, яка принесе користь Україні в цілому. "Та нє... не треба нам ті гроші", – поважно розмірковують вуйки, подумки складаючи три пальці на партійному значку у відому комбінацію.

Позиція "Свободи" у даному питанні нагадує мені позицію одеських екологів у інших важливих проектах. Ви помітили: як тільки з'являється важливий і амбітний проект, в Україні одразу ж з'являються захисники екології? Коли в середині 90-х планувалося будівництво нафтотерміналу в Південному біля Одеси – як складової проекту "Одеса-Броди" – одеські екологи намагалися заблокувати будівництво під приводом загрози для екваторії Чорного моря. Було згаяно кілька дорогоцінних років на перевірки та експертизи. У пресі недвозначно натякали, що екологи діяли у тісній співпраці з певними енергетичними колами в Росії, які намагалися не допустити будівництва нафтопроводу. Потім – на початку 2000-х – ті ж самі екологи виступали проти дітища Георгія Кірпи, каналу в гирлі Дунаю. Вони стверджували, що канал нашкодить унікальній екосистемі гирла Дунаю. Дивним чином їх позиція солідаризувалася з позицією румунської сторони, яка всіляко противилася будові. Сьогодні методику одеських екологів перехопила франківська "Свобода".

Думаю, сланцевий газ стане найбільш незручною темою для "Свободи" на найближчу перспективу, а Олегові Тягибоку під час численних ток-шоу неодноразово закидатимуть питання: чому щодо сланцевого газу його політична сила солідаризується з позицією "Газпрому".

...Буквально наступного ж дня у інформпросторі з'явилося повідомлення про те, що не зважаючи на рішення Івано-Франківської обласної ради питання видобутку сланцевого газу в регіоні може бути вирішене Верховною Радою. І – переконаний – буде вирішено.

Лише з одним "але": 10% від прибутків, які пропонувалися фірмою "Шеврон" франківцям на їх потреби (а це у перспективі – сума, про яку можуть мріяти Київ та Донбас) піде не у обласний бюджет, а у державний.

Зате ж показали свою міць і можливості! За принципом "Сила є – розуму не треба!"

З таким "націоналізмом" галичан Росія взагалі може забути про відвічне питання: "Як нам облаштувати Україну?". Всьо буде чьотко, можна не сумніватися.

 

Кость Бондаренко,

Історик та політолог,

голова правління Інституту української політики

УП


22.08.2013 Кость Бондаренко 1320 13
Коментарі (13)

Вуйна 2013.08.22, 11:32
"Мі тєбя нє любім", но ти маєш рацію на 300%, такі ми є.
Сергій Чирва 2013.08.22, 21:25
Автору , перед тим як відробляти оті 30, треба було хоч би вивчити матеріал з першоджерел.А того віш поверхневого знання він лоханувся, як і Ляшко.Це їм не вилами махати та півнів розводити... Всім небайдужим http://www.orada.if.ua/index.php?id=647
ГАЗПРОМ 2013.08.22, 22:11
ПРАВИЛЬНО ГУТАРИТЕ, ТОВАРИЩ ЧИРВА! ЗАЧЕМ ВАМ ЭТОТ СЛАНЦЕВЫЙ ГАЗ НА УКРАИНЕ? ОН НАМ ЕЩЕ ПРИГОДИТСЯ, КОГДА УКРАИНА СТАНЕТ МАЛОРОССИЙСКОЙ ГУБЕРНИЕЙ В СОСТАВЕ ВЕЛИКОЙ РОССИИ! РУССКИЙ МИР НЕПОБЕДИМ! УЖЕ НЕМНОГО ОСТАЛОСЬ ЖДАТЬ, ТОВАРИЩ ЧИРВА! ЗАРПЛАТУ З АВГУСТ КАКА ОБЫЧНО - ВОЗЬМЕТЕ В ТУМ-БОЧ-КЕ.
Анонімус 2013.08.22, 23:07
Дурні гуцули не зрозуміли, що можливість для "Сім'ї" продати американцям на півстоліття (а далі - і не треба) природні запаси України з імунітетом проти українського суду, без гарантій екології і навіть контролю за складом реагентів, без зобов'язань щодо обласного бюджету, без гарантії реалізації хоча б частини газу українським споживачам - це і є шлях до омріяного благоденствія. І найгірші дороги в Україні - це чомусь вина місцевої влади, а не Укравтодору і центрального бюджету. Не слухаєтесь, голосуєте чорт зна за кого - хрін вам, а не частку з ваших податків.
клим 2013.08.23, 08:11
фото автора може змінити- найти де він на четвереньках стоїть і щось лиже-
Хитрий дід 2013.08.23, 13:47
Екологія -- головне! В Конституції вказано, що найбільша цінність в Україні -- це людина, а не чиїсь газові інтереси. Тож не нищіть людей!Нам тут жити, а не проплаченим політикам. нехай Кость з сім'єю хоч на скважині живе, а галичани самі дадуть собі раду, без київськиї доброзичливців.
Угу 2013.08.23, 14:56
Ну а про автора можна написати схожу статтю з назвою - "Де закінчується маразм і починається продажність".
ГАЗПРОМ 2013.08.23, 15:10
ДАААААА!!! ПРАВИЛЬНО ТОВАРИШИ! КАКАЯ В ЖОПУ ВАМ НЕЗАВИСИМОСТЬ?!? ЕКОЛОГИЯ ПРЕВИШЕ ВСЕГО! А С ГАЗОМ НАШИМ ПОТАМ РАЗБЕРЕМСЯ! ПРАВИЛЬНО - Е-КО-ЛО-ГИ-Я!!!!! ВСЕМ ГОВОРИТЕ, ЧТО АМЕРИКОСИ ХОТЯТ ОТРАВИТЬ ВАШУ ВОДУ! ТОЛЬКО В СОСТАВЕ ВЕЛИКОЙ РОССИИ ВАША МАЛОРОССИЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ БУДЕТ СЧАСТЛИВОЙ!!!
гість 2013.08.23, 20:24
Троль Газпром готовий спалити власну хату, аби лиш насолити Москві.
LM 2013.08.23, 20:17
Молодці Свободівці! Навіть якщо є мала ймовірність забруднення води, виклик землетрусів! Навіщо це нам? А кричать ті які уже бабельце на наших бідах рахували!
Хитрий дід 2013.08.23, 20:27
А що, альтернативі немає? Ось у Старих Богородчанах сонячні батареї повністю забезпечують потреби в енергії.
Еколог 2013.08.23, 21:40
Так, сланцевий газ не пускати, Калуш закрити, Надвірну тоже, Долинське НГВУ - закрити, бо можуть бути виливи нафти, ще закрити Бурштинську ТЕС, бо викиди........... ВСЕ закрити, а гроші нам хай з Києва шлють!
Гость 2013.08.25, 22:45
Чирва дал ссылку. почитайте. Речь идет не о запрете добычи газа,а о принципах распределения.На 50 лет государство Украина отказывается от своих земель в пользу Шеврон. Я терпеть не могу Свободу вместе с её лидером-проктологом но решение облрады считаю полностью оправданным. А этот "кость" действительно проплаченный Москвой "незалежны обозреватель" - козел.
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1197
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2106
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3434 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4087
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3647
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2487

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

372

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

941

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

770

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1899
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19276
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

567
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

774
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

172
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1164 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5350
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

628
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

767
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

340
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

548
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

554 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

644