Без-межний Івано-Франківськ або Як прожити без Генплану

 

Фото: www.gorodkiev.com.ua

 

«Кожен Іван має свій план», - кажуть в народі. Тим більше, без плану (в даному випадку – Генерального) не обійтись і Івано-Франківську. До цього часу про його фактичну відсутність чиновники воліють не згадувати. Їм це зручно. Коли немає закону – воля кабінетного начальника воленс-ноленс стає його (закону) сурогатом. «Закон – це я!», - думає собі чиновник.

 

Тому то й все частіше в місті виникають скандали через те чи інше «законне-незаконне» будівництво. Так було на Мазепи, 35а. Так було на Вірменській, 1. В «непланованому» Франківську з’являються «хмарочоси» в зоні малоповерхової забудови, зникають зелені та рекреаційні зони, парковки, ігрові майданчики. Й найстрашніше, що новобудови аж ніяк не прикрашають міста. Франківськ стає «парком архітектурних потвор».

 

Якщо почати копати глибше, то однозначної відповіді на те, чи є в міста генплан не знайти. Сказати, що його немає – буде неправильно, адже формально він нібито є. Але говорити, що він є – це також не зовсім вірно, адже востаннє генплан міста коригувався ще 13 років тому - у 2001 році. Тому його теперішній варіант вже можна вважати пам’яткою "архітектурного мезозою". Генплан повинен би бути паспортом, а є скоріше медичною карткою хворого, куди безсистемно (не без вигоди для «медперсоналу»), вклеюються все нові й нові листки…

 

Питання уваги щодо Генплану Івано-Франківська актуалізувалося кілька днів тому, після того як Східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Про це писала "Фіртка"...

 

Отже:

 

Генеральний план міста – що це таке і з чим його їдять?

Генеральний план — частина проекту з комплексним вирішенням питань планування та благоустрою об'єкта будівництва, розміщення будівель, споруд, транспортних комунікацій, інженерних мереж, організацій і систем господарського та побутового обслуговування. Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджується органами місцевого самоврядування та визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років.

 

Після Другої світової війни Франківськ відновлювала радянська влада. Перший генеральний план розробили в кінці 50-х. У 1982 році генплан масштабно відкоригували. Його схвалила сесія міськради й затвердила Рада міністрів УРСР. Ним включили в межі міста Вовчинці, Угринів, Угорники, Микитинці, Хриплин, Ямницю, Крихівці, визначили Хриплинську та Ямницьку промислові зони, Пасічну та Вовчинецьку – як багатоповерхову забудову. У 2001 році генплан скоригували повторно. Ним ми і користуємось до цього часу.

 

 

А час іде

Як розповідає головний архітектор Івано-Франківська Володимир Гайдар, генплан обласного центру Прикарпаття таки відкоригують. Більше того, роботи тривають. Уже два роки.

 

«Ми плануємо до кінця року закінчити всі проектні роботи і з наступного року почати всі необхідні обговорення. Генплан розробляємо включно із селами Івано-Франківської міської ради. Попередній лише частково захоплював їх, зараз ми виправляємо ту ситуацію, щоб не втратити території. Розробляє новий генеральний план міста Львівський інститут «Містопроект», - розповідає В. Гайдар.

 

За словами екс-заступника міського голови Володимира Швадчака, кілька років тому міська влада дійсно звернулася до львівського інституту «Містопроект» із завданням скоригувати генплан міста.

 

«Але я знаю, що за цей час влада не надто цікавилась, як відбувається робота з Генпланом. Що це дає? А це дає можливість безкарно втручатися в архітектурне середовище Івано-Франківська, - розповідає екс-посадовець. - Більше того – це довільне відношення до Генплану призводить до серйозніших наслідків. Наведу два приклади: у свій час територія навколо річки Бистириці Надвірнянської мала бути рекреаційною зоною. В якийсь період ту землю роздали під приватні господарства. Прийшовши на посаду заступника міського голови, я одразу вирішив зробити все, щоб повернути ці території громаді. Все закінчилось тим, що вийшли мешканці тих територій на протести, а громаді було байдуже, що там – чи дачі, чи рекреаційна зона. Другий приклад - в нас був створений Хриплинський промвузол, що не завадило Хриплинській сільській раді знову ж роздати ці землі під сільське господарство. Генплан повинен бути частиною ширшого документу, зрозумілого, науково-обґрунтованого та відповідального документу розвитку міста, який носить назву Стратегічний план».

 

Володимир Швадчак переконаний, що відповідальність за таку недбалість можна розділити, як на всіх мерів, так і на громаду міста: «Це просто неувага до цього питання зі сторони влади – як чиновників, так і депутатів. Немає політичної волі. Чиновники не проявляють ініціативи бо розуміють, що ініціатива може бути «покарана». Тому вони думають, що краще нічого не робити. Бездіяльність – їхнє гасло».

 

Головний франківський архітектор дотримується іншої думки. Він стверджує, що вже наступного року місто же може мати новий генплан, а затримка пов’язана виключно із об’ємами робіт та зі скрупульозністю її виконання.

 

«Вже наступного року доведеться робити слухання по селах, районах міста. Буде довготривалий процес обговорення. Наступний етап – обговорення на профільній депутатській комісії. Потім буде проведена державна експертиза. Далі - виконком і сесія», - каже Володимир Гайдар.

 

 

Тарілка вареників

У швидких темпах, подекуди хаотичного будівництва, в Івано-Франківську чиновники не бачать нічого поганого. Більше того – за їх словами, все будівництво законне.

 

«Багато будівництва в Івано-Франківську – це добре. В інших містах такого немає. Є ще велика незабезпеченість ринку житла. Всі місця, де зараз іде забудова, в генплані були передбачені. Ті які не відповідають – одиниці», - стверджує головний архітектор міста Володимир Гайдар.

 

Цікавий факт - Івано-Франківськ сьогодні існує без меж.

 

«Так, дійсно, зараз місто «безмежне». Я думаю, що нам потрібно терміново не лише встановити межі Івано-Франківська, а й долучити нові території. Це так звані землі запасу за межами населених пунктів. Сьогодні, де-юре, вони перебувають в розпорядженні Тисьменецької райадміністрації. Вони зараз є ніби то «нічиїми». При наявності політичної волі та послідовності в діях можна сміливо долучити 15 тисяч гектарів землі навколо обласного центру. Якби вони були приєднані, то, до прикладу, питання із землею учасникам АТО не виникало б», - вважає Володимир Швадчак.

 

«Таке враження, що є в нас тарілка і ми в неї все більше запихаємо вареників, поки вони не почнуть випадати. З цим треба щось робити, бо вареники і далі будуть випадати», - переконаний екс-заступник міського голови.

 

 

У доступі відмовлено

У 2011 році Верховна Рада України прийняла закон «Про доступ до публічної інформації», згідно з яким кожен може отримати від влади ту інформацію, яка його цікавить. Проте, деякі проблеми на місцевому рівні є невирішеними до сьогоднішнього дня. Такі, як приклад, доступність до генплану міста.

 

У 2012 році доступ до генерального плану Івано-Франківська помпезно відкрили для громади. Але виявилося, що відкрили не повністю. Точніше – привідкрили. Більшість інформації і зараз знаходиться під грифом «для службового користування».

 

В листопаді цього року східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Підставою для скарги стали багаторічні намагання представників організації отримати доступ до основного містобудівного документу обласного центру.

 

«Я не дуже розумію, хто такий позов подавав і чому. Всім, кому необхідна була інформація, ми її надавали, але ту інформацію, яку ми можемо надавати, бо все таки гриф «для службового користування» ніхто не відміняв. Відповідальність за розголошення такої інформації теж ніхто не відміняв. Тим більше ми зараз бачимо, чому є такий гриф. Хтось може скористатися такою інформацією. Наприклад картами, схемами, з певними геодезичними елементами, які можуть бути використані, умовно кажучи, для наведення…Ми це взнавали ще у 2012 році…Ми шукали, як ті графічні матеріали, які у нас є, ми можемо оприлюднити… ми на, основі генплану, шляхом графічного перенесення зробили картосхему генплану…13 грудня 2012 році це і оприлюднили. Кого цікавить інформація – ми надаємо. Не можемо дати лише паперовий носій…», - пояснює головний архітектор Володимир Гайдар.

 

Актуальним є не стільки питання коригування старого Генплану Івано-Франківська, скільки питання його елементарної доступності для громади залишається відкритим, незважаючи на часткове оприлюднення інформації на офіційному сайті міськвиконкому. А поки ми можемо лише спостерігати за появою все нових і нових архітектурних «шедеврів провінційного смаку» й надіятись, що новий Генеральний план, який закріпить межі міста та зупинить хаотичне будівництво, таки виникне на громадському горизонті.

 

/data/blog/64060/deb6dc56dff9483fb2e2283bc20c9f77.jpg

 

Ростислав Ковтун

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ганьба. Івано-Франківська міська рада стане сьомою серед тих, які відповідатимуть за приховування Генплану у Євросуді

Тарас Виноградник про непрозорі правила для інвесторів в Івано-Франківську, про ідеологію комфорту, майданчики для вигулу собак та інше


Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

735
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11259 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1915
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1815
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2815
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4669

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

444

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1108

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1519

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1378
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1764
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1581
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8828
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

665
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

739
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1933
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

893
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

408
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

257 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

752 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

794