Без-межний Івано-Франківськ або Як прожити без Генплану

 

Фото: www.gorodkiev.com.ua

 

«Кожен Іван має свій план», - кажуть в народі. Тим більше, без плану (в даному випадку – Генерального) не обійтись і Івано-Франківську. До цього часу про його фактичну відсутність чиновники воліють не згадувати. Їм це зручно. Коли немає закону – воля кабінетного начальника воленс-ноленс стає його (закону) сурогатом. «Закон – це я!», - думає собі чиновник.

 

Тому то й все частіше в місті виникають скандали через те чи інше «законне-незаконне» будівництво. Так було на Мазепи, 35а. Так було на Вірменській, 1. В «непланованому» Франківську з’являються «хмарочоси» в зоні малоповерхової забудови, зникають зелені та рекреаційні зони, парковки, ігрові майданчики. Й найстрашніше, що новобудови аж ніяк не прикрашають міста. Франківськ стає «парком архітектурних потвор».

 

Якщо почати копати глибше, то однозначної відповіді на те, чи є в міста генплан не знайти. Сказати, що його немає – буде неправильно, адже формально він нібито є. Але говорити, що він є – це також не зовсім вірно, адже востаннє генплан міста коригувався ще 13 років тому - у 2001 році. Тому його теперішній варіант вже можна вважати пам’яткою "архітектурного мезозою". Генплан повинен би бути паспортом, а є скоріше медичною карткою хворого, куди безсистемно (не без вигоди для «медперсоналу»), вклеюються все нові й нові листки…

 

Питання уваги щодо Генплану Івано-Франківська актуалізувалося кілька днів тому, після того як Східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Про це писала "Фіртка"...

 

Отже:

 

Генеральний план міста – що це таке і з чим його їдять?

Генеральний план — частина проекту з комплексним вирішенням питань планування та благоустрою об'єкта будівництва, розміщення будівель, споруд, транспортних комунікацій, інженерних мереж, організацій і систем господарського та побутового обслуговування. Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджується органами місцевого самоврядування та визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років.

 

Після Другої світової війни Франківськ відновлювала радянська влада. Перший генеральний план розробили в кінці 50-х. У 1982 році генплан масштабно відкоригували. Його схвалила сесія міськради й затвердила Рада міністрів УРСР. Ним включили в межі міста Вовчинці, Угринів, Угорники, Микитинці, Хриплин, Ямницю, Крихівці, визначили Хриплинську та Ямницьку промислові зони, Пасічну та Вовчинецьку – як багатоповерхову забудову. У 2001 році генплан скоригували повторно. Ним ми і користуємось до цього часу.

 

 

А час іде

Як розповідає головний архітектор Івано-Франківська Володимир Гайдар, генплан обласного центру Прикарпаття таки відкоригують. Більше того, роботи тривають. Уже два роки.

 

«Ми плануємо до кінця року закінчити всі проектні роботи і з наступного року почати всі необхідні обговорення. Генплан розробляємо включно із селами Івано-Франківської міської ради. Попередній лише частково захоплював їх, зараз ми виправляємо ту ситуацію, щоб не втратити території. Розробляє новий генеральний план міста Львівський інститут «Містопроект», - розповідає В. Гайдар.

 

За словами екс-заступника міського голови Володимира Швадчака, кілька років тому міська влада дійсно звернулася до львівського інституту «Містопроект» із завданням скоригувати генплан міста.

 

«Але я знаю, що за цей час влада не надто цікавилась, як відбувається робота з Генпланом. Що це дає? А це дає можливість безкарно втручатися в архітектурне середовище Івано-Франківська, - розповідає екс-посадовець. - Більше того – це довільне відношення до Генплану призводить до серйозніших наслідків. Наведу два приклади: у свій час територія навколо річки Бистириці Надвірнянської мала бути рекреаційною зоною. В якийсь період ту землю роздали під приватні господарства. Прийшовши на посаду заступника міського голови, я одразу вирішив зробити все, щоб повернути ці території громаді. Все закінчилось тим, що вийшли мешканці тих територій на протести, а громаді було байдуже, що там – чи дачі, чи рекреаційна зона. Другий приклад - в нас був створений Хриплинський промвузол, що не завадило Хриплинській сільській раді знову ж роздати ці землі під сільське господарство. Генплан повинен бути частиною ширшого документу, зрозумілого, науково-обґрунтованого та відповідального документу розвитку міста, який носить назву Стратегічний план».

 

Володимир Швадчак переконаний, що відповідальність за таку недбалість можна розділити, як на всіх мерів, так і на громаду міста: «Це просто неувага до цього питання зі сторони влади – як чиновників, так і депутатів. Немає політичної волі. Чиновники не проявляють ініціативи бо розуміють, що ініціатива може бути «покарана». Тому вони думають, що краще нічого не робити. Бездіяльність – їхнє гасло».

 

Головний франківський архітектор дотримується іншої думки. Він стверджує, що вже наступного року місто же може мати новий генплан, а затримка пов’язана виключно із об’ємами робіт та зі скрупульозністю її виконання.

 

«Вже наступного року доведеться робити слухання по селах, районах міста. Буде довготривалий процес обговорення. Наступний етап – обговорення на профільній депутатській комісії. Потім буде проведена державна експертиза. Далі - виконком і сесія», - каже Володимир Гайдар.

 

 

Тарілка вареників

У швидких темпах, подекуди хаотичного будівництва, в Івано-Франківську чиновники не бачать нічого поганого. Більше того – за їх словами, все будівництво законне.

 

«Багато будівництва в Івано-Франківську – це добре. В інших містах такого немає. Є ще велика незабезпеченість ринку житла. Всі місця, де зараз іде забудова, в генплані були передбачені. Ті які не відповідають – одиниці», - стверджує головний архітектор міста Володимир Гайдар.

 

Цікавий факт - Івано-Франківськ сьогодні існує без меж.

 

«Так, дійсно, зараз місто «безмежне». Я думаю, що нам потрібно терміново не лише встановити межі Івано-Франківська, а й долучити нові території. Це так звані землі запасу за межами населених пунктів. Сьогодні, де-юре, вони перебувають в розпорядженні Тисьменецької райадміністрації. Вони зараз є ніби то «нічиїми». При наявності політичної волі та послідовності в діях можна сміливо долучити 15 тисяч гектарів землі навколо обласного центру. Якби вони були приєднані, то, до прикладу, питання із землею учасникам АТО не виникало б», - вважає Володимир Швадчак.

 

«Таке враження, що є в нас тарілка і ми в неї все більше запихаємо вареників, поки вони не почнуть випадати. З цим треба щось робити, бо вареники і далі будуть випадати», - переконаний екс-заступник міського голови.

 

 

У доступі відмовлено

У 2011 році Верховна Рада України прийняла закон «Про доступ до публічної інформації», згідно з яким кожен може отримати від влади ту інформацію, яка його цікавить. Проте, деякі проблеми на місцевому рівні є невирішеними до сьогоднішнього дня. Такі, як приклад, доступність до генплану міста.

 

У 2012 році доступ до генерального плану Івано-Франківська помпезно відкрили для громади. Але виявилося, що відкрили не повністю. Точніше – привідкрили. Більшість інформації і зараз знаходиться під грифом «для службового користування».

 

В листопаді цього року східноукраїнський центр громадських ініціатив подав скаргу до Європейського суду з прав людини з проханням визнати порушенням прав людини факт обмеження в доступі до Генерального плану Івано-Франківська. Підставою для скарги стали багаторічні намагання представників організації отримати доступ до основного містобудівного документу обласного центру.

 

«Я не дуже розумію, хто такий позов подавав і чому. Всім, кому необхідна була інформація, ми її надавали, але ту інформацію, яку ми можемо надавати, бо все таки гриф «для службового користування» ніхто не відміняв. Відповідальність за розголошення такої інформації теж ніхто не відміняв. Тим більше ми зараз бачимо, чому є такий гриф. Хтось може скористатися такою інформацією. Наприклад картами, схемами, з певними геодезичними елементами, які можуть бути використані, умовно кажучи, для наведення…Ми це взнавали ще у 2012 році…Ми шукали, як ті графічні матеріали, які у нас є, ми можемо оприлюднити… ми на, основі генплану, шляхом графічного перенесення зробили картосхему генплану…13 грудня 2012 році це і оприлюднили. Кого цікавить інформація – ми надаємо. Не можемо дати лише паперовий носій…», - пояснює головний архітектор Володимир Гайдар.

 

Актуальним є не стільки питання коригування старого Генплану Івано-Франківська, скільки питання його елементарної доступності для громади залишається відкритим, незважаючи на часткове оприлюднення інформації на офіційному сайті міськвиконкому. А поки ми можемо лише спостерігати за появою все нових і нових архітектурних «шедеврів провінційного смаку» й надіятись, що новий Генеральний план, який закріпить межі міста та зупинить хаотичне будівництво, таки виникне на громадському горизонті.

 

/data/blog/64060/deb6dc56dff9483fb2e2283bc20c9f77.jpg

 

Ростислав Ковтун

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ганьба. Івано-Франківська міська рада стане сьомою серед тих, які відповідатимуть за приховування Генплану у Євросуді

Тарас Виноградник про непрозорі правила для інвесторів в Івано-Франківську, про ідеологію комфорту, майданчики для вигулу собак та інше


Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

849
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

938
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1513
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2492 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1290
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3237

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1045

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1175

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1605

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2199
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

512
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26592 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

900
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7785
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3167
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1406
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

1069
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3659
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

491
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

564
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4470
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1207