Жителі села на Франківщині вимагають змонтувати їм вуличне освітлення (ВІДЕО)

У селі Степанівка Верхнянської територіальної громади протягом двох місяців немає вуличного освітлення.

Про це Суспільному розповів сільський голова Верхнянської територіальної громади Михайло Маліборський, передає Фіртка.

Систему ліхтарів зняли під час заміни дерев’яних електроопор на бетонні.

Проте монтаж вуличного освітлення не увійшов до кошторису цих робіт, а в бюджеті громади зараз немає грошей на повторне встановлення ліхтарів.

Жителька Степанівки Світлана Гандзюк розповідає, що намагається не відпускати дітей гуляти ввечері та й сама націлена вирішувати справи поза двором до ночі. Каже, особливо незручно без освітлення восени та взимку.

"Наше село малесеньке: дві паралельні вулиці, розділені потічком. Люди і до церкви ходять, і одні до других ходять. Для нас вуличне освітлення було дуже зручним. Зараз нас виходить ніби "кинули", – каже Світлана Гандзюк.

Інша жителька села Наталія Шпильчин розповідає, що їй також страшно йти ввечері додому два кілометри шляху, половина з якого – ґрунтовою дорогою.

Жінка керує місцевим народним домом і працює до 23-ї. Разом з іншими мешканцями села вона відстоювала встановлення освітлення.

"У 2012-2013 роках ми співпрацювали, створили громадську організацію. Ми з бібліотекарем села ходили по будинках збирати підписи, і всі люди сприяли тому, щоби зробити освітлення. Проєкт виграли", — розповідає Наталія Шпильчин.

У селі Степанівка є чотири вулиці, на трьох з яких було вуличне освітлення. Загальна протяжність кабелів — приблизно 2 кілометри.

Депутат сільської ради Віктор Каблаш ділиться, що Степанівка та Заводка – перші села громади, в яких освітили вулиці. Обладнання для освітлення виграли за проєктом ПРООН у 2012 році.

На його встановлення з місцевого бюджету скерували понад 150 тисяч гривень.

Цього року "Прикарпаттяобленерго" завершило роботи із заміни електричних опор та трансформаторів. Компанія не внесла у кошторис проєкту монтаж вуличного освітлення, яке демонтували при заміні стовпів.

"Це була київська фірма. Вони робили документацію ще у 2012 році. Почали роботи, але потім було Євро-2021, і аж цього року вони мені зателефонували і сказали, що до нас прямує бригада робити освітлення. Якби ми були в курсі, то піднімали би це питання одразу. А вони нічого не сказали: "Ми змінимо опори, все зробимо". Дійшло до завершення, а вони кажуть: "Це не ввійшло нам у кошторис", – розповідає депутат села Степанівка Віктор Каблаш.

Теперішній сільський голова Верхнянської ТГ Михайло Маліборський стверджує, що проєктну документацію робили до виборів, тому він її не бачив. Зрештою, говорить, замовником робіт стало "Прикарпаттяобленерго", воно ж і підписало акти виконаних робіт. Зараз пояснити, чому знову не змонтували систему освітлення, в компанії не можуть.

"Виходить парадокс, бо ми вже раз заплатили гроші за те, щоб встановити вуличне освітлення. І знову місцевій раді потрібно скеровувати гроші. Держава субвенції вже не дає, і ми це мусимо робити тільки із власного бюджету – це трішки накладно. І дивно, чому це не було закладено у проєктно-кошторисну документацію", – каже Михайло Маліборський.

Директор філії "Прикарпаттяобленерго" "Західна" Віталій Комісарук пояснює, що за вуличне освітлення відповідають його власники, у даному випадку — територіальна громада. Про це, за його словами, керівництво громади на початку лютого повідомили листом.

"Є "Положення про порядок умови ремонту, реконструкції, технічного обслуговування технічних мереж вуличного освітлення", яке ми направляли листом до тергромади. Вони, правда, нам ще не підписали на нього. Але ми розробили положення, у якому чітко прописали, що під час реконструкції і ремонту повітряних ліній, на яких є сумісна підвіска вуличного освітлення, відповідальність і реконструкцію мереж вуличного освітлення має провести сам власник. А власником є територіальна громада", — говорить директор філії АТ "Прикарпаттяобленерго" "Західна" Віталій Комісарук.

Обладнання від системи вуличного освітлення під час заміни електроопор взяли на зберігання місцеві жителі. І воно зараз лежить демонтоване у дворах і гаражах людей.


Читайте також:

Жителі шести прикарпатських сіл місяць живуть без газу (ВІДЕО)


04.08.2021 1402
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6204
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

488
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14729 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1727
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

997
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6417

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

780

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1593

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1383

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1267
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

630
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

779
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1681
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

712
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1008
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6059
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14423
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

375
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

676
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

592
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

912 2