Записки мандрівника: чому варто відвідати найстаріший у світі музей під відкритим небом

Влітку, а особливо після пандемії чимало охочих поскоріше з головою поринути у мандри. Турція, Греція, Єгипет і Чорногорія, як на мене, найпопулярніші курорти. Проте, вже вкотре переконуюся, що не для мене. Тому, пропоную всім читачам Фіртки разом зі мною відправитись у віртуальну подорож Швецією, а саме її столицею, Стокгольмом.

Окрім суворих законів, ідеального порядку і чистоти, холодного Балтійського моря і гірських пейзажів, тут так багато красивої, помпезної і справді королівської архітектури. Про неї і природу піде мова далі. 

Скансен - найстаріший у світі музей під відкритим небом. У ньому представлені будинки з усіх кінців Швеції. Засновником музею-села, як ще часто називають Скансен, є Артур Хазеліус

Все почалося з того, що у 1810 році на острові Юргорден торговець Йон Бургман побудував літній павільйон з видом на місто. Тут же він заклав сад. Маєток Бургмана назвали «Скансен», оскільки поряд розташовувалася невелика фортеця (шведською «skans» означає «укріплення»), де навчалися військової майстерності ччлени королівської родини.

Під час однієї з поїздок в провінцію Даларна Артур Хазеліус звернув увагу на те, що більша частина старої сільської культури зникає перед новим індустріальним суспільством.  Враження, отримані ним в поїздці, остаточно переконали його: потрібно колекціонувати старі речі та предмети, щоб зберегти пам'ять для нащадків. 

Ще в 1873 році Артур Хазеліус відкрив музей в Стокгольмі, який він назвав «Скандинавська Етнографічна Колекція».  Там були предмети інтер'єру житлових будинків з провінції Даларна і такі собі сцени, що в реальності відображали життя шведів в ті часи.  Деякі сцени з музею Хазеліус показав на Всесвітній індустріальної виставці в Парижі в 1878 році.


Наступним кроком на шляху створення Скансена стало будівництво будівлі - музею Північних країн на острові Юргорден.  Тут Хазеліус отримав можливість купити ділянку землі на пагорбі Скансен, де він розмістив будинки, які купив і привіз в музей  з різних куточків Швеції. 

Сьогодні ж тут проводять різні святкові заходи: влітку - концерти за участі хорового співу і народних танців, а взимку- різдвяний ярмарок, танці навколо ялинки і концерт в церкві Сеглура.


Коли вперше потрапляєш на територію Скансена - губишся, бо так багато всього навколо. Тішить те, що є багато вказівників.

Не можу не сказати про природу - так як музей під відкритим небом, протягом усього часу відвідувачі насолоджуються нею: навколо ліс, пташки співають, запах свіжості. 

Якщо умовно поділити Скансен на дві частини, то перша -  будинки з різних регіонів країни, що демонструють життя шведів протягом кількох століть. Ловиш себе на думці, що хатки дуже схожі на ті, які можна побачити в українських селах: ось тільки в Швеції це вже історія, а у нас люди досі так живуть. 

Кожен куточок Скансена має свою історію і розповідає про тих, хто жив і працював тут раніше, а також про традиції та звичаї, пов'язаних з буднями і святами.

Ось ремісники, які працюють в своїх майстернях, фермерши з прядками перед відкритим вогнищем, пекарі, випікають коржі і булочки з корицею - все так, наче дивишся фільм, але з власною участю. 

Є в музеї і куточок, де живуть дикі тварини Скандинавії: вовк, лось, рись, росомаха, тюлень і видра. Біля кожного вольєра табличка, де розповідь про значення домашніх тварини для господарства за минулих часів. Це також допомагає зрозуміти, яким було життя  в той чи інший період.  Мисливство та рибальство були важливою складовою господарства.  Хижі тварини розглядалися і як конкуренти, і як могутні істоти.

Впринципі, диких тварин можна зустріти і просто гуляючи околицею Стокгольма, присутність поруч людей їх не лякає.  

За моїми спостереженнями біля приватних обійсть шведи часто залишають ящики із яблуками для косуль - і вони справді їх їдять (на власні очі бачила). На відміну від України тварини тут не бояться людей, а скоріше чудово співіснують і ладнають. 

Є й в Скансені кілька сільських порід, що представляють історичний інтерес і занесені в проспекти з охорони природи: зелена жаба, прудка ящірка, річковий рак, зубр, видра і росомаха.  

У вольєрі для птахів живуть гірські лорі, а на території можна побачити, як гуляють павичі і купи.

У стайнях -  коні великих і дрібних порід, - від Шотландських поні до рослих Арденських коней.  Тут їх використовують для прогулянок верхи по території музею.

Варто зазначити, що територія Скансена настільки велика, що важко співставляється із словом «музей». Я б скоріше назвала це заповідник, бо з того, що побачила, тварини тут живуть в чудових умовах. 


Ну і третя умовна частина музею - акваріум Скансена. Тут це окремий комплекс, де представлені деякі види екзотичних і рідкісних тварин - напівмавп, крокодилів і павуків. Тут є також безліч видів диких тварин, - білки, сірі чаплі, хижі птахи, дикі качки, чайки та інші.  Для багатьох грайлива руда білка стала символом Скансена.

Загалом, будучи в Стокгольмі це місце однозначно вартує уваги туристів. Проте виділити потрібно цілий день, адже кількох годин буде вкрай мало, щоб насолодитися пейзажами, поринути в атмосферу давніх часів і отримати задоволення від великої кількості тварин на території.


09.08.2021 Ілона Шевченко 5992
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

409
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

540
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2338
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1728
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2023
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5626 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

83

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1137

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1152

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1662
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

894
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

746
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14564
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

567
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10406
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6080
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

629
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7560
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2806
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

542
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

638
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

469