Записки мандрівника: чому варто відвідати найстаріший у світі музей під відкритим небом

Влітку, а особливо після пандемії чимало охочих поскоріше з головою поринути у мандри. Турція, Греція, Єгипет і Чорногорія, як на мене, найпопулярніші курорти. Проте, вже вкотре переконуюся, що не для мене. Тому, пропоную всім читачам Фіртки разом зі мною відправитись у віртуальну подорож Швецією, а саме її столицею, Стокгольмом.

Окрім суворих законів, ідеального порядку і чистоти, холодного Балтійського моря і гірських пейзажів, тут так багато красивої, помпезної і справді королівської архітектури. Про неї і природу піде мова далі. 

Скансен - найстаріший у світі музей під відкритим небом. У ньому представлені будинки з усіх кінців Швеції. Засновником музею-села, як ще часто називають Скансен, є Артур Хазеліус

Все почалося з того, що у 1810 році на острові Юргорден торговець Йон Бургман побудував літній павільйон з видом на місто. Тут же він заклав сад. Маєток Бургмана назвали «Скансен», оскільки поряд розташовувалася невелика фортеця (шведською «skans» означає «укріплення»), де навчалися військової майстерності ччлени королівської родини.

Під час однієї з поїздок в провінцію Даларна Артур Хазеліус звернув увагу на те, що більша частина старої сільської культури зникає перед новим індустріальним суспільством.  Враження, отримані ним в поїздці, остаточно переконали його: потрібно колекціонувати старі речі та предмети, щоб зберегти пам'ять для нащадків. 

Ще в 1873 році Артур Хазеліус відкрив музей в Стокгольмі, який він назвав «Скандинавська Етнографічна Колекція».  Там були предмети інтер'єру житлових будинків з провінції Даларна і такі собі сцени, що в реальності відображали життя шведів в ті часи.  Деякі сцени з музею Хазеліус показав на Всесвітній індустріальної виставці в Парижі в 1878 році.


Наступним кроком на шляху створення Скансена стало будівництво будівлі - музею Північних країн на острові Юргорден.  Тут Хазеліус отримав можливість купити ділянку землі на пагорбі Скансен, де він розмістив будинки, які купив і привіз в музей  з різних куточків Швеції. 

Сьогодні ж тут проводять різні святкові заходи: влітку - концерти за участі хорового співу і народних танців, а взимку- різдвяний ярмарок, танці навколо ялинки і концерт в церкві Сеглура.


Коли вперше потрапляєш на територію Скансена - губишся, бо так багато всього навколо. Тішить те, що є багато вказівників.

Не можу не сказати про природу - так як музей під відкритим небом, протягом усього часу відвідувачі насолоджуються нею: навколо ліс, пташки співають, запах свіжості. 

Якщо умовно поділити Скансен на дві частини, то перша -  будинки з різних регіонів країни, що демонструють життя шведів протягом кількох століть. Ловиш себе на думці, що хатки дуже схожі на ті, які можна побачити в українських селах: ось тільки в Швеції це вже історія, а у нас люди досі так живуть. 

Кожен куточок Скансена має свою історію і розповідає про тих, хто жив і працював тут раніше, а також про традиції та звичаї, пов'язаних з буднями і святами.

Ось ремісники, які працюють в своїх майстернях, фермерши з прядками перед відкритим вогнищем, пекарі, випікають коржі і булочки з корицею - все так, наче дивишся фільм, але з власною участю. 

Є в музеї і куточок, де живуть дикі тварини Скандинавії: вовк, лось, рись, росомаха, тюлень і видра. Біля кожного вольєра табличка, де розповідь про значення домашніх тварини для господарства за минулих часів. Це також допомагає зрозуміти, яким було життя  в той чи інший період.  Мисливство та рибальство були важливою складовою господарства.  Хижі тварини розглядалися і як конкуренти, і як могутні істоти.

Впринципі, диких тварин можна зустріти і просто гуляючи околицею Стокгольма, присутність поруч людей їх не лякає.  

За моїми спостереженнями біля приватних обійсть шведи часто залишають ящики із яблуками для косуль - і вони справді їх їдять (на власні очі бачила). На відміну від України тварини тут не бояться людей, а скоріше чудово співіснують і ладнають. 

Є й в Скансені кілька сільських порід, що представляють історичний інтерес і занесені в проспекти з охорони природи: зелена жаба, прудка ящірка, річковий рак, зубр, видра і росомаха.  

У вольєрі для птахів живуть гірські лорі, а на території можна побачити, як гуляють павичі і купи.

У стайнях -  коні великих і дрібних порід, - від Шотландських поні до рослих Арденських коней.  Тут їх використовують для прогулянок верхи по території музею.

Варто зазначити, що територія Скансена настільки велика, що важко співставляється із словом «музей». Я б скоріше назвала це заповідник, бо з того, що побачила, тварини тут живуть в чудових умовах. 


Ну і третя умовна частина музею - акваріум Скансена. Тут це окремий комплекс, де представлені деякі види екзотичних і рідкісних тварин - напівмавп, крокодилів і павуків. Тут є також безліч видів диких тварин, - білки, сірі чаплі, хижі птахи, дикі качки, чайки та інші.  Для багатьох грайлива руда білка стала символом Скансена.

Загалом, будучи в Стокгольмі це місце однозначно вартує уваги туристів. Проте виділити потрібно цілий день, адже кількох годин буде вкрай мало, щоб насолодитися пейзажами, поринути в атмосферу давніх часів і отримати задоволення від великої кількості тварин на території.


09.08.2021 Ілона Шевченко 6357
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1296
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1020
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2033
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3516
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1314
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1297

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1618

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

465

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1105

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1277
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24231
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

481
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2643
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

573
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1479
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

652
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15347
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

459
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

542
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1329 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

594
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

505