Виїзд з України та новий закон про мобілізацію: хто може перетинати кордон та як чоловіки гинуть, тікаючи від призову

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, 24 лютого 2022 року, тривають загальна мобілізація та воєнний стан. Зокрема, востаннє їх продовжили до 11 серпня 2024 року. 

Виїзд військовозобов'язаним чоловікам на цей час заборонено, втім є винятки.

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.


Хто з військовозобов'язаних чоловіків може виїжджати за кордон?


Виїзд за кордон дозволено чоловікам, близькі родичі яких (дружина, син, донька, батько, матір, дід, баба, рідні (повнорідні, неповнорідні) брати чи сестри) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції або під час оборони у Донецькій та Луганській областях, а також під час захисту країни від російських військ під час дії воєнного стану.

Підставами для виїзду у такому випадку є належним чином оформлені документи, які підтверджують родинні зв’язки та факт загибелі або зникнення безвісти таких родичів. 

У цьому випадку підтвердними документами також можуть бути довідка про відстрочку від призову на військову службу (відповідна відмітка у військово-облікових документах), яка видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Також виїзд дозволено:

  • чоловікам, які виключені з військового обліку. Разом з тим, остаточне рішення приймають в пункті пропуску представники Державної прикордонної служби України за результатами вивчення всіх документів та з’ясування усіх обставин та фактів;
  • батькам трьох і більше дітей віком до 18 років, в тому числі й від різних шлюбів. 
  • чоловікам, які самостійно виховують одну та більше дитину. Виїзд дозволено за наявності одного з таких документів: або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про смерть матері дитини, або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою, або рішення суду про оголошення матері померлою.
  • чоловікам, які є особою з інвалідністю І, II, III групи. За наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність:​ посвідчення,  яке підтверджує  відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
  • чоловікам, які здійснюють супровід осіб (дітей) з інвалідністю або осіб, які потребують постійного догляду;
  • чоловікам, які супроводжують дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання;
  • чоловікам-військовослужбовцям, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні. За наявності: паспорта, висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон та листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть  прийняти на лікування за кордоном;
  • військовим у відпустку – за наявності дозволу військової частини;
  • чоловікам, які постійно проживають за кордоном та мають відповідну позначку про це у паспорті;
  • чоловікам, які заброньовані за підприємствамиводіям-волонтерам, діячам культури, спортсменам, членам екіпажів кораблів, залізничникам, авіаційному персоналу.

Виїжджати під час дії воєнного стану також можуть чоловіки, які зняті з військового обліку, відбули покарання та звільнились з місць позбавлення волі.

Крім того, на початку квітня  2024 року чоловікам дозволили виїжджати для навчання в іноземних вишах за програмою академічної мобільності. Втім, щоб перетнути кордон, чоловіки мають:

  • бути віком від 18 до 22 років;
  • не підлягати призову на військову службу під час мобілізації;
  • стати учасником академічної мобільності строком на один семестр;
  • навчатися на денній формі у закладах вищої освіти державної або комунальної форм власності;
  • здобувати освітній ступінь бакалавра будь-якої спеціальності або магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування.


Чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину кордону? 


Вже 18 травня 2024 року набуде чинності закон № 10449 про мобілізацію і проходження військової служби.

Нові правила мобілізації передбачають зміни щодо процедури вручення повісток, базової військової служби, покарання для тих, хто ухиляється від мобілізації, вводить нові обовʼязки військовозобов'язаних та мотиваційні норми.

Крім того, згідно з новим законом про мобілізацію, є певні зміни для тих осіб, які матимуть відстрочку. Тому, ймовірно, варто очікувати, що правила перетину кордону, які має розглянути та затвердити уряд, дещо зміняться.

Втім, як заявив в ефірі телемарафону речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко, це не будуть якісь кардинально нові умови.

З його слів, прикордонники щодня відмовляють у виїзді 120-150 особам з різних причин. Переважно — людям, в яких немає відповідних документів, які б надавали право на перетин кордону.

Проте, наразі змін до правил перетину немає.

«Звісно, що є новий закон про мобілізацію, є певні зміни в статті щодо тих осіб, які матимуть відстрочку.

Тому, можливо, варто очікувати, що будуть зміни у правилах перетину кордону, які має розглянути та затвердити уряд.

Потрібно дочекатися змін, якщо такі будуть прийняті, і вже більш предметно тоді говорити про власне зміни, нові категорії, або якісь інші умови перетину кордону.

Водночас не варто очікувати, що це будуть якісь кардинальні зміни щодо правил перетину кордону», — зазначив речник.

Окрім того,  згідно з законом про мобілізацію передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.

Також, уряд заборонив пересилати закордонні паспорти та паспорти громадянина України за кордон. Тепер призовники зможуть отримати їх тільки в Україні.


Втікаючи за кордон, чоловіки гинуть під час відчайдушних спроб покинути країну


Прикордонники щодня фіксують випадки втечі військовозобов'язаних з України. Дехто з утікачів користуються допомогою «провідників» через гори та ріки, інші пробують здійснити ризиковану «подорож» самостійно. Нерідко такі дії мають летальний наслідок.

Зокрема, у Тисі, що відокремлює Україну від Молдови та Румунії, з початку дії воєнного стану виявили тіла близько трьох десятків чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон. Про це в етері телемарафону 10 травня повідомив речник Державної прикордонної служби.

«Вже зафіксували у річці Тиса 28 випадків, коли виявляли тіла загиблих. Це ті, хто, як напрямок для втечі, обрали лінію кордону по річці Тиса.

Якщо сюди додати важкодоступні гірські місцевості чи інші ділянки кордону — це вже понад 35 випадків», — додав Демченко.

Демченко нагадав, що Тиса є вкрай небезпечною річкою, яка має стрімку течію, там є і коріння дерев, і місця, куди може затягувати течія.

«Нестача сил у порушників при подоланні річки, підступні місця призводять до того, що людина втрачає життя через необдумані та безглузді дії при спробі незаконного перетину кордону», — уточнив спікер ДПСУ.

Нагадаємо, 6 травня з Тиси дістали тіла трьох потопельників. Серед них — 28-річний мешканець Івано-Франківщини.

«Вкотре закликаємо не перепливати Тису та не ризикувати своїм життям та здоров’ям.
Попри зниження рівня води, річка, як і будь-яка інша невідома водойма, залишається небезпечною для її подолання.
А особливо у темний час доби, коли спраглі до незаконного збагачення злочинні елементи, пропонують своїм жертвам її перетнути», — попередили тоді у  Західному регіональному управлінні Держприкордонної служби України.

За період воєнного стану підкупити прикордонників намагалися понад тисячу разів. Найчастіше пропонували хабарі чоловіки призовного віку


Станом на 6 травня зафіксували понад 1 060 припинених прикордонниками спроб підкупу у пунктах пропуску на державному кордоні з початку введення в Україні правового режиму воєнного стану.

Загальна сума запропонованих хабарів становить майже 11,3 мільйона гривень у національній та іноземній валюті.

«Зокрема, протягом квітня припинено 50 спроб надання неправомірної вигоди на суму понад 660 тисяч гривень.

У двох випадках виявили факти можливого порушення особовим складом Держприкордонслужби антикорупційного законодавства", — йдеться в повідомленні прикордонників. 

У ДПСУ додають, що найчастіше намагалися дати хабарі особи призовного віку, які намагались незаконно виїхати за межі території України.

На виявлені правопорушення здійснили відповідне реагування представники Нацполіції.


З початку війни близько 11 тисяч чоловіків незаконно перетнули кордон з Румунією 


У румунській прикордонній поліції підрахували, що з початку повномасштабної російсько-української війни орієнтовно 11 тисяч чоловіків з України нелегально перетнули кордон на півночі Румунії. Серед них — 19 загинули.

Як правило, втікачі просять захисту у румунської влади, кажучи, що не хочуть йти на війну.

Про це розповів керівник Територіальної інспекції прикордонної поліції Сігету-Мармацієй повіту Марамуреш Флорін Коман, повідомляє румунська служба «Радіо Свобода».

З його слів, 11 чоловіків загинули в річці Тиса, а інші — в горах на висоті до 1 900 метрів, не мавши належного одягу та взуття, зокрема й взимку. 

Водночас за останні два роки румунські рятувальники лише в Марамуреші врятували 108 українців.

Коман додав, що після незначного зменшення кількості втікачів з України у 2023 році з початку 2024 року тенденція знову почала зростати.

Так, із січня по квітень цього року румунські прикордонники зафіксували 1 218 випадків нелегального перетину українсько-румунського кордону. 

До нелегального перетину вдалися 2 373 громадяни України, які попросили тимчасовий захист.

Тим часом радник голови Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що у Євросоюзі ухвалять спільне рішення щодо повернення до України чоловіків призовного віку.

Про це радник голови Офісу президента сказав балтійському виданню Delfi.

Подоляк назвав «дивною репутаційною складовою», коли чимало молодих людей у перші місяці повномасштабного російського вторгнення встигли виїхати з України, і «мало того, що ведуть бездіяльний спосіб життя, так ще й маніфестують це — і відповідно у такий спосіб погіршують репутацію України на зовнішніх ринках».


Як карають порушників кордону


Найважливіше для прикордонників — викрити організаторів схем незаконного переправлення за кордон. Тобто, тих, хто займається пошуком «клієнтів», пропонує послуги з підроблення документів, надає «маршрути» чи супроводжує втікачів.

Самих порушників кордону карають за статтею 204-1 Кодексу про адміністративні порушення України. Її санкція передбачає адміністративний арешт до 15 діб або штраф до 500 неоподатковуваних мінімумів на перший раз та до 800 неоподатковуваних мінімумів, якщо викрили вдруге та далі.

Організаторів незаконного перетину кордону карають за статтею 332 Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років. Разом з тим, дії вчинені з корисливих мотивів, караються позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


10.05.2024 Тетяна Дармограй 24352 29
Коментарі (29)

Жана 2024.05.12, 10:28

Влада робить геноцид . Люди вставайте з колін, черга дійде до кожного

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2538
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1611 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3676
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5457
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1701
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2101

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

199

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

207

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

415

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

900
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

493
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

785
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2482 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

529
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

891
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4934
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

751
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

672
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

605
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

416
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

744
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

906 2