В Україні зміняться правила обліку газу: що це означає для споживачів

За пів року в Україні перейдуть на європейські стандарти обліку газу. Звичних усім кубометрів газу уже не буде. Минулого тижня Верховна Рада ухвалила закон №2553 щодо запровадження на ринку природного газу обліку і розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії.

Як повідомили Фіртці в пресслужбі ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" перехід від кубометрів до кіловат-годин означає, що споживачі сплачуватимуть за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. 

Представники компанії кажуть, що підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі. Оскільки, при підрахунку газу в кубометрах не враховується калорійність палива, через що в деяких регіонах на ті самі цілі може знадобитися різний обсяг. Після переходу на енергоодиниці платити доведеться лише за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу.

"Важливо розуміти, що при підрахунку газу в кубометрах не враховується його калорійність, тобто кількість енергії (тепла), що вивільняється при згоранні. Калорійність газу в різних регіонах країни відрізняється.

Наприклад, за даними Оператора ГТС, якість газу у жовтні та вересні на Прикарпатті була найвищою в Україні. Тому прикарпатці витрачали менше часу на те, аби закип’ятити чайник, на відміну від, наприклад, жителів сусідніх Закарпаття чи Буковини", - зазначає Юрій Пилипів, директор ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут".

Зміни у законодавстві покликані забезпечити, щоб споживач сплачував за кількість отриманого тепла (кВт⋅год), а не обсяг спалених кубів.


Коли споживач відчує зміни?

Закон передбачає перехід до методики обчислення в кіловат-годинах з 1  травня 2022 року. Ще низка норм вступить в дію лише з 1 травня 2023 року.

У перехідному періоді здійснюватиметься паралельний облік газу в кубах і в енергоодиницях, оскільки лічильники споживачів фіксують обсяг використаного ресурсу саме у кубах.


Хто за що відповідатиме?

Споживач і надалі щомісяця буде передавати показання лічильника в кубічних метрах Оператору ГРМ (по простому колишнім облгазам). Оператор відповідатиме за переведення спожитого обсягу газу в кубах в обсяг спожитої енергії. Перерахунок здійснюватиметься за затвердженою НКРЕКП формулою.

Дані про споживання Оператор ГРМ вноситиме до особистого кабінету споживача, відображатиме у квитанції та передаватиме на платформу Оператора ГТС, де здійснюватиметься паралельний облік газу і в кубічних метрах, і в енергоодиницях.

Постачальники отримуватимуть дані про спожитий ресурс в енергоодиницях і здійснюватимуть нарахування саме за кількість спожитої енергії. У квитанції постачальника вже буде зазначена ціна не за куби, а за енергоодиниці.


читайте також: "Івано-Франківськгаз Збут" збільшує обсяги постачання електроенергії для бізнесу


Що це означає для споживачів на практиці?

Отримавши інформацію про вартість енергії від споживання газу та електрики в однакових одиницях виміру, споживач зможе об'єктивно порівняти та обрати, яке джерело енергії (газ чи електрику), зважаючи на ціни на ринку, йому вигідніше використовувати в даний проміжок часу. 

Також дані зміни покликані усунути несправедливість в оплаті за газ різної калорійності. На думку законотворців - це дозволить зменшити витрати споживачів від використання газу нижчої калорійності.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині понад 485 абонентів залишились без газу

Тарифи для населення цього опалювального сезону залишаться стабільними - Шмигаль


Коментарі (2)

Valerii 2021.11.08, 15:23

На практиці це буде означати - що схочу, те Вам і намалюю!

Незалежних лабораторій, що визначають калорійніть палива немає: облаз сам себе контролює (і кинули щуку у річку!!!) 

Я 2021.11.08, 17:34

Ну все, газконтора тепер заживе. З ним і так не може було порозумітись: то приведення обємів до стандартних, то нарахування за своєю формулою, хоча справно подаєш показники. Тепер з коефіцієнтами, ти завжди будеш винен!

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

346
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13898 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1590
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6162
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1173
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

667
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13702
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

260
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

558
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2