В Івано-Франківську медики центральної міської клінічної лікарні провели операцію з видалення аневризми черевного відділу аорти з одночасним відновленням кровопостачання однієї з нирок та кишківника.
Процедура пройшла успішно й 74-річний пацієнт вже повертається до свого звичного життя.
Про це Суспільному розповів судинний хірург, професор Ростислав Сабадош, який прооперував пацієнта, передає Фіртка.
За словами фахівця, унікальність операційного втручання полягає в тому, що до аневризми підходили ниркові артерії. Таких випадків медики нараховують від 3 до 10% від загальної кількості виявлених аневризм черевного відділу аорти.
"Пацієнт мав аномалію розвитку — кожна його нирка мала по дві артерії. Верхні розташовувалися перед початком аневризми, яка була юкстаренальною. Дві інші артерії відходили від аневризми й загрожували ниркам", — пояснює судинний хірург.
74-річний Іван Фриз — пацієнт, якому зробили цю операцію. Чоловік каже: через три тижні після операції почувається добре й поступово повертається до звичного життя.
"У мене є багато незавершених справ. Ще вдається якийсь невеличкий бізнес підтримувати й дітям допомогти в господарстві. Перспектив, як таких, мені не бракує", — говорить Іван Фриз.
Донька пацієнта Наталія Яковишин розповідає: аневризму в її батька виявили три роки тому. Тоді через стан здоров'я операцію зробити не змогли. У 2023 році проблема загострилася, тому, коли родині запропонували хірургічне втручання, вони погодилися. Операція тривала 12 годин.
"Коли нам сказали, що процедура необхідна, ми не вагалися. Поцікавившись цією хворобою, ми розуміли, що ризиків залишати все як є було набагато більше, ніж робити операцію.
Я весь час була під операційною. Лікарі виходили повідомляти, що все під контролем", — розповідає донька Івана Фриза Наталія Яковишин.
За словами лікаря Ростислава Сабадоша, пацієнт переніс післяопераційний період без ускладнень.
"Швидка та координована праця всієї бригади забезпечила те, що у пацієнта не було загострення чи погіршення ниркової недостатності упродовж післяопераційного періоду", — каже судинний хірург.
Медик також додав, що за останній місяць у центральній міській клінічній лікарні прооперували чотири складні випадки аневризм.
Що таке аневризма
За словами судинного хірурга Ростислава Сабадоша, аневризма — це розширення артеріальної судини більш ніж на 50% від норми. Особливу увагу на стан судин потрібно звертати курцям, чоловікам, старшим 65 років, та людям, близькі родичі яких мали це захворювання.
Аби запобігти хворобі, слід кинути палити, а також контролювати артеріальний тиск, рівень цукру та холестерину в організмі. Зі слів Ростислава Сабадоша, аневризми небезпечні тим, що спочатку розвиваються безсимптомно, а згодом можуть викликати ускладнення.
Ускладнення аневризми:
- розрив аневризми (до 45% хворих не виживають після цього);
- компресія;
- емболізація;
- тромбоз усієї аневризми.
За словами Ростислава Сабадоша, протягом двох років в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні врятували життя всім трьом пацієнтам з розривом аневризми. Операції проводила команда судинного хірурга.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Діагностували рак кісток у 18 років: франківчанці зробили рідкісну операцію (ФОТО)
Вперше у західних областях України: дитині пересадили кістку, надруковану на 3D-принтері (ФОТО)