В Галичі відкрили інтерактивну виставку про життя постраждалих від російських окупантів

У Галичі на території Старостинського замку відкрили інтерактивну виставку «На зламі», яка переповідає про зміни в житті цивільного населення внаслідок російсько-української війни.

Свого часу вона стосувалася війни на Донбасі, бо започаткована була у 2019 році. З цього року вона має ширший ареал, бо у війні не Донбас, а весь схід, північ та південь України, пише Фіртка.

Виставка поєднує особисті історії свідків і постраждалих з інфографікою та статистичними доказами, які показують, наскільки глибокі зміни відбулись у структурі суспільства на сході України, внутрішньо переміщених осіб з 2014 року і дотепер.

«На зламі» – це дослідницький проєкт правозахисної коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». До неї входять документатори шести громадських організацій, які ще з 2015 року над ним працювали.

«На зламі» не лише виставка, а й мистецький простір, створений для осмислення теми війни в Україні, впливу збройного конфлікту на цивільне населення. Кожен показ виставки передбачає дискусії щодо умов відновлення миру на Сході України та широкого кола інших гострих проблем пов’язаних із конфліктом.

За ці роки організатори назбирали величезний масив свідчень від цивільного населення про різні аспекти війни, її вплив на суспільство, проаналізували та узагальнили їх і тепер презентують у 13 тематичних стендах з інтерактивними засобами.

Експозиція називається «На зламі», бо чітко фіксує життя людей «до» і «після», війни. Ключові її теми – людський страх, роз’єднання сімей, атомізація, ворожнеча, невизначеність, розпач, проблеми переселенців, страхіття, які пережили бранці в полоні, сексуальне і гендерне насильство під час утримання у в’язницях.

Кожен стенд-банер має два боки. На одному – короткі свідчення, спогади, історії, фрагменти інтерв’ю, думки, відповіді чи твердження людей різних професій на теми: «Страх у переддень війни», «Злам рутини», «Покинути чи залишитись», «Нові бідні, нові багаті», «Бачення реінтеграції» тощо. На другому – результати їх досліджень.

Участь у презентації виставки в Галичі взяли представники двох конфесій міста - УГКЦ Володимир Кузюк та УПУ - Євген Стасюк. Також перед присутніми виступили міський голова Галича Олег Кантор і генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник. Представляли виставку для присутніх, серед яких були не тільки галичани, але й гості нашого міста, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття Євгенія Бардюк та одна із її організаторів Надія Нестеренко із Києва, яка зараз тимчасово проживає на Закарпатті.

Присутні на пропозицію Олега Кантора вшанували загиблих захисників та захисниць України хвилиною мовчання. Цікаво, що раніше стенди виставлялися для огляду в музеях та бібліотеках. Галич чи єдине місто, яке виставку організувало під відкритим небо. Діятиме вона до 8 липня, то ж запрошуємо усіх охочих її оглянути.

Адже «На зламі» поєднує особисті історії постраждалих, що містять відверті свідчення людей, які пережили невизначеність та страх, розрив з власними сім’ями, вимушену міграцію та життя у беззаконні.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатська співачка презентувала пісню присвячену матерям, які не дочекалися своїх синів (ВІДЕО)

"Вполювати Чупакабру": прикарпатська письменниця презентувала містичний детектив (ФОТО)

Троє з чотирьох американців підтримують постачання зброї в Україну

Винен не лише путін. 84% українців звинувачують «простих росіян» у війні

Замість служби в армії. 70% мешканців західних областей підтримують мобілізацію чоловіків для відбудови країни

«Будьте поруч та підтримуйте». Як говорити з дітьми про війну?

«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни

Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії 


08.06.2022 Іван Драбчук 872
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

961
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11597 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2065
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1937
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2935
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4880

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

620

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1226

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1741

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1476
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1869
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1712
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8939
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

775
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

850
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

2034
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20533
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

515
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

582 2
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

863 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

903