
У Галичі на території Старостинського замку відкрили інтерактивну виставку «На зламі», яка переповідає про зміни в житті цивільного населення внаслідок російсько-української війни.
Свого часу вона стосувалася війни на Донбасі, бо започаткована була у 2019 році. З цього року вона має ширший ареал, бо у війні не Донбас, а весь схід, північ та південь України, пише Фіртка.
Виставка поєднує особисті історії свідків і постраждалих з інфографікою та статистичними доказами, які показують, наскільки глибокі зміни відбулись у структурі суспільства на сході України, внутрішньо переміщених осіб з 2014 року і дотепер.
«На зламі» – це дослідницький проєкт правозахисної коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». До неї входять документатори шести громадських організацій, які ще з 2015 року над ним працювали.
«На зламі» не лише виставка, а й мистецький простір, створений для осмислення теми війни в Україні, впливу збройного конфлікту на цивільне населення. Кожен показ виставки передбачає дискусії щодо умов відновлення миру на Сході України та широкого кола інших гострих проблем пов’язаних із конфліктом.
За ці роки організатори назбирали величезний масив свідчень від цивільного населення про різні аспекти війни, її вплив на суспільство, проаналізували та узагальнили їх і тепер презентують у 13 тематичних стендах з інтерактивними засобами.
Експозиція називається «На зламі», бо чітко фіксує життя людей «до» і «після», війни. Ключові її теми – людський страх, роз’єднання сімей, атомізація, ворожнеча, невизначеність, розпач, проблеми переселенців, страхіття, які пережили бранці в полоні, сексуальне і гендерне насильство під час утримання у в’язницях.
Кожен стенд-банер має два боки. На одному – короткі свідчення, спогади, історії, фрагменти інтерв’ю, думки, відповіді чи твердження людей різних професій на теми: «Страх у переддень війни», «Злам рутини», «Покинути чи залишитись», «Нові бідні, нові багаті», «Бачення реінтеграції» тощо. На другому – результати їх досліджень.
Участь у презентації виставки в Галичі взяли представники двох конфесій міста - УГКЦ Володимир Кузюк та УПУ - Євген Стасюк. Також перед присутніми виступили міський голова Галича Олег Кантор і генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник. Представляли виставку для присутніх, серед яких були не тільки галичани, але й гості нашого міста, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття Євгенія Бардюк та одна із її організаторів Надія Нестеренко із Києва, яка зараз тимчасово проживає на Закарпатті.
Присутні на пропозицію Олега Кантора вшанували загиблих захисників та захисниць України хвилиною мовчання. Цікаво, що раніше стенди виставлялися для огляду в музеях та бібліотеках. Галич чи єдине місто, яке виставку організувало під відкритим небо. Діятиме вона до 8 липня, то ж запрошуємо усіх охочих її оглянути.
Адже «На зламі» поєднує особисті історії постраждалих, що містять відверті свідчення людей, які пережили невизначеність та страх, розрив з власними сім’ями, вимушену міграцію та життя у беззаконні.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Прикарпатська співачка презентувала пісню присвячену матерям, які не дочекалися своїх синів (ВІДЕО)
"Вполювати Чупакабру": прикарпатська письменниця презентувала містичний детектив (ФОТО)
«Найголовніші ліки — розмова та підтримка». Як протистояти страху та паніці під час війни
Як зберігати холодний розум під час війни: поради українки, яка стала свідком російської агресії