Свято наближається: де шукати святого Миколая на Прикарпатті (ФОТО)

За часів Радянського Союзу монопольне право приносити дітям радість та подарунки на зимові свята належало виключно Діду Морозу. Комуністична ідеологія, яка велику увагу приділяла просуванню атеїзму, не могла дозволити, щоб радянські діти шанували та захоплювались образом християнського Миколая. Та зі здобуттям незалежності Україною традиція дарувати подарунки саме Святим Миколаєм поступово відроджується.

У зв’язку з наближенням свята Фіртка вирішила розповісти про одну з найцікавіших локацій на Прикарпатті, де дорослі та діти можуть ближче познайомитись зі Святим Миколаєм, здійснити прогулянку територією його резиденції, а також отримати подарунки безпосередньо з рук Чудотворця.

Наша журналістка вирушила на Косівщину, щоб на власні очі побачити як Святий Миколай та його вірні помічники готуються до прийому туристів з усієї України.

Цього року маєток в селі Пістинь Косівського району відзначатиме ювілей. Рівно 15 років тому, 19 грудня 2006 року, саме на день Миколая, тут офіційно вперше відкрив свої двері для маленьких відвідувачів та їхніх батьків дерев’яний будиночок комплексу, що був збудований в оригінальному гуцульському стилі.

Дотепер у ньому знаходиться світлиця Святого Миколая та його робочий кабінет, де він приймає гостей, працює разом зі своїми помічниками та переглядає листи дітлахів, що надходять з усієї України.

На момент нашого візиту, що відбувся на початку грудня працівники національного природного парку «Гуцульщина», в структурі якого працює резиденція, саме займались приготуваннями до прийому майбутніх гостей: прикрашають ялинку, «офіс» св. Миколая, готують різдвяний вертеп та загалом приводять до ладу рекреаційні місця на території маєтку.

Власне Святий Миколай разом зі своїми помічниками працює без вихідних цілий рік, а 19 грудня запрягає коней і на санях виїжджає з Маєтку, щоб розвезти дітям подарунки.

За Чудотворця в маєтку 35-річний Василь Павлюк – начальник рекреаційно-виховного відділу, еколого-просвітницького центру «Маєток святого Миколая».

Працює він тут вже четвертий рік. Розповідає, за освітою він теолог і релігієзнавець. Окрім цієї роботи, Василь Павлюк ще й священник, служить помічником благочинного Косівського благочиння Православної церкви України. Зізнається, що найважче в його роботі при маєтку – це підготовка до сезону.

«Підготовка – це дуже складна процедура. Однак, коли вже починається спілкування з дітьми, то ти вже забуваєш про всі проблеми, які були до цього моменту.

Коли ти бачиш щирі дитячі очі, усмішки, те світло, яке вони несуть, з ними душа відпочиває, серце радіє. Звідки б вони не приїхали», - зізнається чоловік.

В рамках екскурсії резиденцією гостям показують будинок Святого Миколая,  культурно-мистецький центр, етнографічний музей, вольєрне господарство та дитячу колію з казковими станціями.

«На території є станція «12 місяців», що знаходиться неподалік в лісі. Також станція «12 християнських чеснот», де є особлива традиція. Тут на території горить Миколаївська ватра.

Якщо хтось знайшов під подушкою різочку, може на свято, або кілька днів після приїхати до нас, щоб  якраз на останній станції спалити ту різочку», - розповідає святий Миколай.

До речі, COVID-19 вплинув і на роботу маєтку Миколая. У зв'язку з обмеженнями, які запроваджені у «червоній зоні», відповідно до вимог Уряду працівники резиденції наголошують відвідувачам на дотриманні карантинних вимог, а саме:

  • в будинку Миколая одночасно може перебувати лише одна група дітей та дорослих з 20 осіб;
  • дорослі, які супроводжують дітей і хочуть зайти всередину повинні мати при собі "зелені" ковід-сертифікати, або дійсні ПЛР, чи експрес-тести, або довідки про перенесену хворобу.

«Колись ми могли записати більше груп, а зараз тільки одну групу на одну годину, хоча група перебуває в будиночку десь близько пів години. До нас телефонують, наші контакти є на сайті, на нашій сторінці в соціальній мережі, нас знаходять.

Також ми співпрацюємо з турфірмами, таким чином нас замовляють заздалегідь. Перші замовлення до нас надходять уже у вересні», - продовжує Василь Павлюк.

У будинку Миколая в Пістині працює пошта Чудотворця, якому надходять листи від дітвори з усіх куточків України.  

«Листи приходять з усієї України з Півдня, Півночі зі Сходу навіть із-за кордону, найбільше звісно із Західної України, але тут вже в дітей така політика, вони приїжджають сюди і листи дають Миколаю в руки», - зазначає Василь.

Діти залишаються дітьми й в листах пишуть здебільшого про подарунки. Але за останні роки  все-таки  стиль листів дещо змінився.

«Якщо раніше діти трошки можливо писали про себе і більше про свої бажання, то зараз діти пишуть «мені все куплять батьки, в мене все є, Миколаю, принеси подарунки тим дітям, які позбавлені батьківської опіки, хворим дітям, сиротам та тим, які перебувають в дитячих будинках», - розповідає Василь Павлюк.

Складається таке враження, що діти стають гуманнішими, відчувається, що матеріальне забезпечення у багатьох є на достатньому рівні, якраз такі діти, як звернув увагу «Миколай», просять у своїх листах здоров’я для себе і для батьків. Також надходить дуже багато листів, в яких пишуть про мир в Україні.

З кожним роком на території Прикарпаття з’являються нові резиденції Чудотворця. Тому, щоб йти в ногу з часом і витримувати конкуренцію, в Пістині завжди готують якісь цікаві оновлення для малечі.

«Ми стараємось щось оновити, щось цікаве запропонувати. Не так давно у нас казкові будиночки перетворились на мінімузеї гуцульських ремесел, а саме експонати, вироби з дерева, вишивка, кераміка, писанкарство, гончарство і також ліжникарство».

Разом з тим малеча може побувати у кімнаті-музеї природи та дізнатися більше про рослини та тварин Карпат. У кімнаті відпочинку знаходяться різьблені дерев’яні лавки, де можуть зручно розміститися всі охочі. Прямісінько із вікна відкривається дивовижний пейзаж, заради якого сюди теж варто приїхати.

Резиденція відкрита не лише в зимовий сезон, а й цілорічно. 

«Влітку ми також приймаємо відвідувачів, саме в цей період в гостей є можливість більше часу проводити саме на території. До нас приїжджають християнські табори на одноденне перебування, тобто зранку до вечора. Тут можна зробити мініпікнік, влаштовувати забави, ігри. Тут є сцена, де працюють аніматори. Можна провести час на гральному майданчику».

Вартість вхідного квитка становить 18 гривень з особи. А послуги екскурсовода вартують 60 гривень з групи. Для дітей до трьох років квиток не потрібен. До послуг гостей на території є альтанки, вартість оренди яких становить 200 грн за чотири години.

За 24 гривні з особи вам запропонують взяти участь в майстер-класі з виготовлення прикрас на ялинку. Майстерка сподобається як дорослим, так і дітям.

Василь Павлюк розповідає, що в грудні левова частка їх відвідувачів приїжджає з Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької областей також є організовані туристичні групи з Києва, Дніпра та інших великих міст.

«На новорічно-різдвяні свята все більше прибуває гостей зі столиці. Аналогічна ситуація і влітку, оскільки діти приїжджають відпочивати в Карпати, проводять тут чимало часу. Тому й навідуються до нас з Київської, Харківської, Одеської, а також з Дніпра»,- додає начальник рекреаційно-виховного відділу.

Те, що на Прикарпатті щороку збільшується кількість резиденцій, будиночків та маєтків святого Миколая, Василя Павлюка не лякає, адже каже не сприймає їх як конкурентів, а навпаки радіє, оскільки все більше дітей зможуть поринути в казкову атмосферу, а також відволіктись від гаджетів.

«Зараз у дітей тенденція – телефони. З ними й засинають, прокидаються, снідають, обідають та вечеряють. Тому я тільки радію, що відкриваються все нові місця, бо теперішніх дітей важко чимось здивувати, а ми повинні це робити, задля їх блага.

Відволікати їх від мобільних телефонів, розповідати та показувати наші традиції, звичаї та культуру. Показувати нові місця, розважати й навчати їх.

Мені б хотілося, щоб грудень розтягнувся на кілька місяців, оскільки серце крається, коли ми мусимо казати, що на той чи інший день ми вже замовлень не приймаємо і не зможемо прийняти групу. Але попри все, ми раді бачити кожного».

Працює «Маєток Святого Миколая» без вихідних з 10 до 16 години, однак про зустріч-екскурсію домовлятись потрібно заздалегідь за номером телефону:  +380(97)6612402. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мальтійська служба допомоги в Івано-Франківську отримала 700 листів до Святого Миколая

Якщо зима тепла й безсніжна: куди податись туристу на Прикарпатті, коли на лижі зась

Косів, Шешори, Яблуниця: куди поїхати туристу в Карпатах, окрім Буковелю

Фотогалерея


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

346
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13898 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1590
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6162
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1173
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

667
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13702
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

261
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

558
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2