“Переможене горе. Мнемонічні фігури (без)державної літератури”: прикарпатець Іван Монолатій здобув літературну премію

Івано-франківський науковець і письменник Іван Монолатій став лавреатом літературно-наукового конкурсу Фундації Українського вільного університету імені Воляників-Швабінських (Нью-Йорк, США).

Про це в етері Суспільного розповів сам літератор, передає Фіртка.

"Ця премія важлива тому, що покликана представляти світові тих авторів, які переймаються українськими справами й українськими проблемами. Вона стосується українознавчих розвідок українською або англійською мовами, що з'явилися у попередньому році", — розповів Іван Монолатій.

У цьому році письменник також отримав обласну премію ім. Василя Стефаника, премію ім. Івана Франка, міську премію ім. Тараса Мельничука у Коломиї.

"Я не ставив завдання отримати всі можливі премії. Це, напевно, наслідок кількарічної праці над тематикою пам'яті й забуття, яка у нас дуже виразно і рельєфно представлена в художній літературі", — каже Іван Монолатій.

Книжку "Переможене горе…" учений розглядає як продовження праці "Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література "пам'ятає" українські міста". Мнемонічні фігури – це фігури пам’яті. Письменник каже, що обирав маловідомі, не пошановані "совєцькою" владою твори української літератури XX ст. Зіставив одинадцять пар, які ”вже в назві мають елемент пам’ятання або забуття”.

"І материкова українська література, і українська література діаспори XX ст. дають відповідь на те, чому ми були бездержавні, чому ця бездержавність була, по суті, вимушена у XX ст., і чому ми пройшли такий шлях від сліпців до збирачів каміння", — каже Іван Монолатій.

За його словами, у задумі – третя книжка, що розповідатиме про політичні фігури XX ст. — провідників і національних героїв в сучасній літературі.

"Але з цим складніше, тому що (як би сказали на Галичині) рівневих текстів про наших політиків дуже мало" — каже Іван Монолатій.

Якою буде винагорода міжнародного конкурсу, за словами лавреата, наразі ще не повідомили, а попередні три премії закумульовані у книжках.

"Це — книжки, присвячені пам'яті, життю і боротьбі мого родича, полковника Євгена Побігущого-Рена, якому буде 120 років у листопаді", — розповів Іван Монолатій.

Письменник каже, дві книжки вже видав. Перша – белетристична річ, вигаданий щоденник молодого хлопця, який бере участь у проголошенні ЗУНРу, вступає до лав Галицької армії, бореться за Українську державу. Друга книга, наукова, розповідає його біографію, а третя, що днями виходитиме з друку, це — посмертне видання Побігущого-Рена "Слово офіцера-громадянина", де автор зібрав публікації в еміграційній, діаспорній пресі, спогади, архівні документи.

Іван Монолатій розповідає, для нього нагорода Фундації Українського вільного університету в Нью-Йорку є символічною, адже вона співфінансує діяльність Українського вільного університету в Мюнхені, випускником якого він є. Науковець каже, що захищав там і магістерську, і докторську працю під керівництвом історика Володимира Косика.

"Мені дуже імпонує, що з Прикарпаття дві людини цьогоріч стали лауреатами цієї премії. Моїм колегою по премії є доктор історичних наук, професор Ігор Любчик з книжкою про лемківські долі", – каже Іван Монолатій.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відома франківська письменниця презентувала одразу три нові книги (ФОТО)

На Прикарпатті презентували перший в Україні авторський підручник «Література та інклюзія»

Поезія, що западає в серце: Ольга Деркачова презентувала монографію лірики Богдана Томенчука (ФОТО)


09.10.2021 Іван Муканик 1585
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7618 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1131
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

626
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5645
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1530
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

471

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1289

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1120

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1021
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

357
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

414
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1356
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

432
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

701
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5742
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

316
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

653 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1097
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

953