Передали вже понад 28 тисяч упаковок: як в Івано-Франківську виготовляють ліки для військових у "гарячі" точки (ФОТО)

Торік 16 травня в Івано-Франківську на базі фармацевтичного факультету ІФНМУ розпочали виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки. Така ідея виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали медикаменти.

На той час найбільша потреба була у пасті Теймурова та інших протигрибкових препаратах.

Про це журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ, кандидатка фармацевтичних наук, доцентка та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

«Оскільки тоді вже був теплий травень – хлопці говорили, що не завжди є змога дотримуватися відповідної гігієни, а отже, страждають на грибки та попрілість ніг.

Спочатку ми також багато волонтерили, шукаючи для військових готові лікарські засоби відповідної дії, але на той час була велика нестача. Тоді й вирішили, що раз ми це вміємо – можемо виготовляти самі.

Я звернулася до ректора ІФНМУ Миколи Рожка і він погодив та підтримав цю ідею», - розповідає Ірина Федяк.

Відтак, одразу ж оголосили збір серед викладачів університету на першу закупку інгредієнтів на ліки та зібрали 11 тисяч гривень.

"Ліки, виготовлені в аптеці на відміну від готових (заводських), мають назву екстемпоральні, що в перекладі з латині "ех tempore" означає «за потребою, на вимогу». До них відносяться також лікарські засоби, вироблені про запас за часто повторюваними прописами.

Чинні речовини прописів, які на європейський манер називають «активні фармацевтичні інгредієнти» та допоміжні – формоутворюючі, є зареєстровані в Україні. Постачальники надають на них сертифікати якості виробника. А ми працюємо лише із ліцензованими постачальниками.

Ми використовуємо так звані традиційні прописи, які десятиліттями апробували в умовах аптек. Тобто ця ж паста Теймурова, яка має 10 складників, на практиці підтверджує свою ефективність уже багато років", - ділиться науковиця.

Ірина Федяк розповідає, що, перш ніж вийти з готовим продуктом, фармацевти спільно із фахівцями зі шкірних хвороб відповідної кафедри університету погодили рецептуру засобів і вже тоді розпочали виготовляти ліки за чіткими прописами.

Відтак, фахівці розпочали свою діяльність із пасти Теймурова. Найперше її застосування – проти попрілостей, вона виконує також легку протизапальну та протигрибкову дії.

«Також ми виготовляємо ще протигрибковий засіб з трьома кислотами для лікування грибка шкіри. Є ще порошок-присипка для ніг і взуття, яку можна безпосередньо сипати у берці для адсорбації вологи, оскільки має підсушуючі властивості.

За відгуками хлопців із гарячих точок саме цей порошок-присипка та паста Теймурова їм були найбільше корисні у теплу пору року. Також ми ще виготовляємо крем на основі ланоліну, вазеліну та олії обліпихи.

Це є живильний, ранозагоювальний та зволожуючий засіб для рук. Його застосовують, коли руки сухі та тріскають», – ділиться деканеса фармфакультету.

Зараз освоїли ще два нові прописи. Йдеться про порошки проти застуди та зігрівальну мазь.

«Порошки для лікування проявів застуди є модифікацією традиційного пропису «Антигрипін», який колись виготовляла кожна аптека у сезон ГРВІ та застуд.

У холодну пору року військові належно оцінили і ще один наш засіб – зігрівальну мазь на основі метилсаліцилату, ментолу, терпентинової та евкаліптової олій. Її застосовують для розтирань при болях та запаленні м’язів, зв’язок, суглобів.

Отже, в нашій номенклатурі зараз є шість стабільних прописів. У нас немає мети розширювати асортимент, ми радше націлені на виготовлення більшої кількості вже цих традиційних апробованих лікарських засобів.

Волонтерам на кожну партію виготовлених засобів додається інформація щодо складу лікарського засобу та медичного застосування», – підкреслила фахівчиня.

До роботи залучили різну кількість викладачів та студентів, залежно від обсягу замовлення. Обов’язково працюють студенти: молодші курси клеять етикетки, старші – беруть участь у виготовлені засобів у супроводі викладачів-технологів. У команді завжди раді бачити й інтернів та фахівців, які закінчили факультет у минулі роки.

"Серед багатьох учасників проєкту варто відзначити його ідейних натхненниць, кандидаток фармацевтичних наук: доцентку Любов Грицик та Наталію Гузьо, – продовжує Ірина Федяк. – Любов Грицик прийшла у викладання з практичної фармації: вона технолог з понад десятилітнім стажем роботи у рецептурно-виробничому відділі аптеки з ліцензією на виготовлення ліків.

Професор Андрій Грицик – завідувач кафедри фармацевтичного управління, технології ліків та фармакогнозії ІФНМУ, надає проєкту науковий супровід та організовує викладачів та лаборантів для виготовлення засобів, особливо у канікулярний період, а Наталія Гузьо зараз у п’ятій декретній відпустці, однак вона два-три рази на тиждень знаходить час, щоб допомогти виготовляти ліки.

Клеїти етикетки нам допомагають і її діти, до процесу долучається й чоловік – Дмитро Гузьо, фармацевт за освітою.

Нам дуже допомагає ще одне подружжя викладачів-доцентів: Оксана та Дмитро Мельники. Окрім безпосереднього виготовлення, на яке приходили влітку з донечкою, вони разом із Любомиром Гаврищуком добровільно взяли на себе зобов’язання забезпечувати проєкт етикетками, які наклеювали на баночки та пляшечки із лікарськими засобами".

«Щодо тривалості виготовлення замовлення – тут все індивідуально. Часом, ми маємо тиждень на працю, а подекуди – ми відкладаємо все і робимо «на вже». Працюємо злагоджено, оперативно реагуємо на запити волонтерів.

Так, днями з нами зв’язалися волонтери із Рівного і попросили 100 порошків-присипок та 100 упаковок пасти Теймурова. Зараз наші засоби вже на передовій", - ділиться Ірина Федяк.

"Отже, ми співпрацюємо лише з перевіреними волонтерами, які вже і доставляють ліки на нуль. Максим Лисюк був перший з них, який мав запит на виготовлення. Він і передав першу партію екстемпоральних ліків на фронт. Опісля з ним співпрацювали багато разів.

Серед місцевих волонтерських організацій неодноразово мали контакти з БО «Благодійний фонд «Свій за свого», ГО «Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», БО "Благодійний фонд «Грофа»" та випускниками фармацевтичного факультету ІФНМУ.

Найбільшу частку препаратів передали харківським волонтерам різних фондів та організацій. Окрім них, з нами зв’язувалися волонтери багатьох областей України, переважно неодноразово.

Також для нас важливою є підтримка та сприяння Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області, начальницею якої є Надія Шпур. На початку проєкту вона безоплатно передала для нього значну кількість скляної тари, яку ми використали для пакування виготовлених ліків.

Перебуваючи з офіційним візитом у нашій області, проєкт «Екстемпоральні ліки для військових від фармацевтів ІФНМУ» схвалив і Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров'я України»», - наголосила керівниця проєкту.

Від 16 травня минулого року й до сьогодні фармацевти ІФНМУ вже виготовили понад 28,1 тисячі упакувань лікарських засобів. На інгредієнти для такої кількості ліків потратили понад 330 тисяч гривень пожертвуваних коштів.

«Наш проєкт – абсолютно волонтерський. На зібрані кошти ми закуповуємо лише інгредієнти та упаковку, а використані комунальні послуги, час і праця працівників, студентів, інтернів є доброю волею Університету та усієї залученої команди.

Ми самі шукаємо кошти на закупівлю потрібних компонентів. Неодноразово організовували благодійні ярмарки, збір коштів серед членів Вченої ради Університету, на зборах трудового колективу, серед викладачів та студентів факультету денної та заочної форм навчання. Багато студентів відмовлялись від святкувань особистих подій, натомість кошти передали на виготовлення ліків для військових.

На зібрані кошти ми гасили борг за речовини, оскільки постачальники на добру справу, як правило, дають нам речовини у кредит.

Також велика дяка містянам, які читаючи повідомлення про нашу діяльність у засобах масової інформації, відгукувалися та жертвували свої кревні.

Було й таке, що минулого року в кінці серпня нам прийшли кошти з Великобританії, люди побачили про нас репортаж і перерахували 43 тисячі гривень. Також українка зі Штатів Тетяна Колибаб’юк передала нам 25 тисяч гривень. Це були найбільші одноразові пожертвування для нашого проєкту.

Нам допомагала також й церква. У Пасічній є невелика парафія УГКЦ Божого Милосердя. Її настоятель отець Роман Терлецький тричі оголошував серед парафіян збір коштів для нас. Тому ми усім дуже вдячні за допомогу. Так працюємо на спільну перемогу», - наголосила керівниця проєкту.

До слова, на баночки ліків фармацевти додають для військових етикетку з подякою та цитатою 90 Псалма:

«Хто живе у помочі Всевишнього, під крівлею Бога Небесного поселяться. Впаде побіч тебе тисяча, і десять тисяч – праворуч тебе; до тебе ж не приблизиться».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

За невтомну роботу та допомогу Збройним Силам України. Мешканці Івано-Франківська отримали нагороди

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Тим, хто отримав поранення: в Івано-Франківську виплачуватимуть допомогу бійцям

Фотогалерея


21.03.2023 Тіна Любчик 5479
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1238
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

955
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1218 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3628 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33831
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2786

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

323

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

713

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1643

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1027
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

580
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

470
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

849
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12155
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1456
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1232
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1319
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

501
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

205
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

282
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

327
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1219